Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Miért ne legyen szemünk fénye ölbegyerek? fórum

Miért ne legyen szemünk fénye ölbegyerek? (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Miért ne legyen szemünk fénye ölbegyerek?

❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
201. 115c013715 (válaszként erre: 200. - 9ea67a7a1c)
2009. márc. 4. 11:35
Teszek rá, hogy milyen anyuka valójában, akármilyen is nem kéne idegeneket így lebarmolnia és igenis emiatt önteltnek tűnik.
200. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 199. - 115c013715)
2009. márc. 4. 11:15
Én még nem láttam Alexát önteltnek....lehet nem is tökéletes,nézőpont kérdése....de hogy minden igyekezetével nagyon jó édesanya az biztos!!
199. 115c013715 (válaszként erre: 190. - Alexa77)
2009. márc. 4. 11:13
Én meg a te gyereked nem lennék. A francnak sem kéne egy ilyen öntelt "tökéletes" anyuka.
2009. márc. 4. 10:29
Nalunk is egesz nap odavan a ferjem,de amikor itthon van,ugyanugy intezi a gyerekeket mint en,sokszor mennek csak vele a gyerekek,szoval nalunk apa=anya:)
2009. márc. 4. 10:27
Nagyon jo amiket leirtatok,de vannak olyan babak is,akik egesz nap sirnak es hiaba teszed kendobe,kenguruba,hiaba oleled,puszilod,ugyis sir.Akkor is egesz nap hordoznatok?
196. poldy
2009. márc. 4. 07:44
Az én férjem is rengeteget dolgozik, elég nagy nyomás alatt van, nagy a felelősség a vállán, de szerencsre sikerül megoldani, amit meg akarunk. Jó, nyilván velem van a legtöbbet a gyerek, de ha mondjuk apa azt mondja, hogy ők most bemennek mondjuk a városba vagy meglátogatnak valaki, nem mondom, hogy jaj ne, mert nélkülem lesz pár órát.
195. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 194. - Alexa77)
2009. márc. 4. 06:13
Nálunk pici korátol alig látta az apját mégsem mondhatnám hogy "nem ismeri".Mikor itthon van igyekszünk együtt lenni,ennek ellenére nem sok olyan dolog van amikor én nem vagyok ott....nem hiszem hogy ez káros,rossz dolog lenne,azthittem nagyon anyás mert itthon nem bir meglenni ha nem lát és úgy beszokott se perc alatt a bölcsibe hogy én pislogtam a legjobban:)....
194. Alexa77 (válaszként erre: 193. - 9ea67a7a1c)
2009. márc. 3. 22:03
Igen, ez van. Apának muszáj dolgozni, any neveli a gyereket. Ettől mondjuk nem szereti kevésbé az apját, mindig nagyon örül neki, ha hazaér. De szerintem nem véletlen, hogy a kisbabákkal az anyák vannak. Ugyanis az anyát - már csak a szoptatás miatt is - jódarabig nem tudja csak úgy pótolni a még oly szerető apa vagy nagyszülő sem. Számomra ez így is van rendjén.:-)
193. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 192. - Poldy)
2009. márc. 3. 20:38
Az szuper ha megteheted....fura nemfura,ha apa dolgozik sokat akkor csak anya van és kész:((
192. poldy (válaszként erre: 190. - Alexa77)
2009. márc. 3. 19:41
Attól még, hogy én személy szerint nem voltam ott, ott volt az apukája,aki ugyanolyan jogú szülője, mint én, akit ugyanúgy szeret, mint engem, és az ő közelsége is maximálsan megnyugtatta mindig, mert így lett nevelve, ha láttuk volna rajta, hogy mindig csak rám van szüksége ahhoz, hogy megnyugodjon és jól érezze magát, máshogy csináltuk volna, de szerencsére mindenkivel jól elvan.Minden szülő látja a saját gyerekén, hogy milyen, ő nagyon szeret a nagyiéknál is aludni, sőt, egyszer egy barátnőmnél aludt, aki mellesleg a keresztanyja, és azt mondja nagyon jó volt.(mármint a gyerek mondja). Nekem az a fura, ha egy gyerek csak az anyjához van szoktatva, és azt szokja meg, hogy apa max. 1-2 órára van vele anya nélkül. Sógórnőm húga mondta, hogy az ő gyerekének fel sem tűnik, ha nincs otthon az apja, mert "csak anya és senki más".
191. böbe83 (válaszként erre: 189. - Poldy)
2009. márc. 3. 16:52

de akkor nem szoptattad?

én is hagytam az apujával egy két órát , meg a nagyijával... hányattatott sorsú első éve volt szegény gyereknek, az egyetem miatt :), de nem olyann sokat volt külön mégsem. És nem fél senkitől sem ( csak a rosszarcú bácsiktól). Meg mosolygós.

190. Alexa77 (válaszként erre: 189. - Poldy)
2009. márc. 3. 16:15
Ne haragudj, de a "pár hetes korától kettesben hagytam az apjával akár egy egész napra is, vagy szüleimmel, tesómékkal" nekem egy az egyben azt jelenti, hogy bizony nem voltál ott, ha szüksége volt rád. Ugyan mi szólíthat el egy anyát egész napokra a pár hetes gyerekétől? Bocsánat, semmi közöm hozzá, de nem lennék a gyereked.
189. poldy
2009. márc. 3. 13:05
Sziasztok! Szerintem itt is túlzásokba lehet esni, ismerek olyan anyát, aki tényleg 10 percre képtelen letenni a gyerekét, akkor is, ha semmi baja. Én személy szerint nem hagytam/hagyom sírni a gyerekem, de nem mindig veszem fel az első nyikkanásra, hanem hozzábújok, simogatom, beszélek hozzá. Tudja, és éreztetem vele, hogy számíthat rám, de pl. soha egyetlenegyszer sem tettem bele hordozókendőbe, kenguruba, nem is vettem semmi olyat, amivel magamra tudom helyezni. Már pár hetes korától kettesben hagytam az apjával akár egy egész napra is, vagy a szüleimmel, tesómékkal, és elég sokat vittük emberek közé, de nem vittem magammal mindenhova. De ennek semmi köze ahhoz, hogy nem vagyok ott, ha szüksége van rám, vagy hagyom órákig bőgni.
188. Sena
2009. márc. 3. 12:53

Egyszer mikor még terhes voltam valaki nagyon mondogatta, hogy majd oda kell figyelni hogy ne legyen elkényeztetve, nem kell mindig fölvenni, meg fogja szokni hogy kézben van... stb. Addig ragozta a dolgot hogy elegem lett és tök komoly hangon azt kérdeztem:

"Megindíttassam a szülést 7-8 hónaposan? Mert a végén még hozzászokik a gyerek hogy bennem van és kezelhetetlen lesz!" :D

187. rasza (válaszként erre: 182. - Alexa77)
2009. márc. 3. 12:26
Egyetértek!!
186. rasza
2009. márc. 3. 12:24
Sajnálom azokat az embereket akik így gondolkoznak!Én a lányomat ha kívánta felvettem.Soha nem hagytam sírni.Kiegyensúlyozott gyerek lett belőle aki tudja hogy rám mindig számíthat.Kiegyensúlyozottsága végett 5 hónappal fejlettebb volt kortársainál már 9 hónapos korában is.Az unokatestvérei akiket mindig sírni hagytak,mondván had önállósodjon,egy feszült ,félős,sírós,hisztis gyerekek lettek akik ha problémájuk van nem is mennek és nem bújnak a szüleikhez menedékért mert már beidegződött náluk hogy nincs menedék! Ez nagyon szomorú.Még csak 22 hónaposak.A lányom aki 18 hónapos fejlettebb náluk minden téren.Aki ilyen cikket ír az nem tudja hogy milyen menedéket adni annak akinek szüksége van rá!Sajnálatos.Egy anya nem csak azt jelenti hogy megszülöm a gyerekemet és etetem ..stb hanem emberként kell tudni vele bánni!
185. Kedveske (válaszként erre: 153. - 40163fd81d)
2009. márc. 2. 17:56
Ha egy kisgyerek két éves kora előtt ölbegyerek lehet amikor csak akar, két évesen már nem akar ölbe gyerek lenni. Erre nem kell külön odafigyelni, mert megtapasztalja, azt hogy az anyai öl biztonsága bármikor elérhető, és nyugodtam elindulhat felfedezni a világot.
184. Sena
2009. márc. 2. 10:37

Én is igyekeztem megnyugtatni a gyereket amikor sírt, de azért voltak dolgok amiket nem tudtam és nem is akartam gyerekkel az ölemben csinálni. Pl az a 2 percet míg pisiltem kibírta a járókában, vagy ha épp nokedlit szaggattam akkor is járókába tettem vagy a pihenőszékbe, mert azt lehetetlen gyerekestül csinálni. Pár percet kibírt sírva is, aztán persze amint tudtam odamentem megnyugtatni. De az biztos hogy a gyerek lelkiállapota fontosabb volt mint az hogy délre legyen kész az ebéd.

A sétálással mi úgy állunk hogy másfél éves fiam kitűnően tudna gyalogolni, de úgyse arra megy amerre én akarom, úgyhogy egyelőre marad a babakocsi. De rövid távokon azért gyakoroljuk néha hogy hogyan is kéne anya mellett sétálni.

183. böbe83
2009. márc. 2. 08:22

szia alexa

nem hiszem, h. akarnénk vitatkozni. sokmindenben egyetértünk. sztem, csak beszélgettünk a nevelésről.

182. Alexa77
2009. márc. 1. 19:52
Böbe és Lufikutya (aranyos a neved, tetszik!:-)) ) nem egészen egyről beszélünk szerintem. Az ölbegyerekség abban a formában, ahogy itt sokan értjük, nem egyenlő azzal, hogy a gyereket nem engedjük élményeket szerezni, önállósodni. Sőt, pont ezt mondtuk többen is, hogy pont azért önállósodnak könnyen az ölbegyerekek, mert nagyon biztos hátteret éreznek, ahonnan könnyű elindulni. Mi pontosan azt próbáljuk megadni a gyerekeinknek, hogy amikor kéri, ott van anya, de ha kicsit is felfedezni vágynak, hát engedjük őket. Az én lányom gyakran van ölben, kendőben, de legalább annyit van "szabadlábon" is. Szívesen játszik egyedül is a szobájában, vagy a hintájában ugrál, amíg én főzök és elég neki (az étkezőajtón van a hinta) hogy időnként kinézek/kiszólok a konyhából. Nem fél semmitől és senkitől, idegenekre is mosolyog. Szóval nem arról szól ez a dolog, hogy a gyerek máshol sincs, csak ölben, hanem arról, hogy bármikor ölben van, ha ezt igényli. Nagy különbség!
181. Lufikutya (válaszként erre: 180. - Böbe83)
2009. márc. 1. 15:30

Én is pontosan arra gondoltam amire, te. legyen a gyereknek sikerélmény, hogy valamit ő tett és senki se segített neki. De azt hiszem, hogy a te kisfiad azért törekszik, arra, hogy elérjen saját célokat és sikereket, mert te nem ültél a nyakán és nem "nyaggattad" mindenféle kérdésekkel és tiltásokkal. De a gyerekek a legelején észre veszik ha van a dolgoknak egyszerűbb módja. "Csak hisztiznem kell egy kicsit és anya felvesz, nem kell semmit se csinálnom". Vagy: "Ordítok egy kicsit és akkor csak velem fognak foglalkozni, pedig nincs semmi bajom." (bár a figyelemhiány súlyos gond, a gyerekek igényelnek egy bizonyos fokú figyelmet.

Ez a legfontosabb: bizonyos fokú figyelmet igényelnek. SE TÖBBET, SE KEVESEBBET.

Mellékesen én sokáig voltam dada és is hagytam a gyerekeket egyedül játszani.

180. böbe83 (válaszként erre: 178. - Lufikutya)
2009. márc. 1. 15:04

Sok szempontból lehet igazság abban , amit írsz. De ez nem a hordozástól függ. Vannak túlvédő szülők, akik mindentől meg akarják óvni csemetéjüket. De a gyermekek többsége, azért nem szereti a "könnyebb" utat. Hanem kíváncsi és szeret mászkálni, futni a cipőcskéjében, teljesen függetlenül attól, hogy babakorában mennyit cipelték. Az ember szereti megölelgetni a babáját. És a babák úgy vannak megalkotva, hogy mindenki, csak puszilgatná őket. Aztán, ahogy nőnek, egyre nyitottabbak, és nem lehet megállítani őket ebben a fejlődésben, ami sokszor azzal jár, hogy nem ül az ember ölében, csak , ha akar :)

Nem vagyok híve annak, hogy mindig ott legyek a gyerek nyakában a játszótéren, játszóházban, hogy mikor mit csinál, csak ő tudja, hogy hol vagyok... kapok is megvető pillantásokat a többi szülőtől olykor , hogy csak ülök, miközben a gyerek vmit éppen ás, kutat, tőlem vagy 10 méterre.


Amúgy nem tudom, hogy sok anyuka van e , aki nem veszi fel a kisbabáját, ha sír, de szerintem legtöbben felveszik. Mert ez a természetes. Lehet egy.két percig nem , mert még épp benne van az ember valamilyen munkába, de utána orvosolja a baba problémáit. Amikor meg nagyobb, akkor nem a felvevés a lényeg, hanem, h. foglalkozzanak a kis problémájával. Amit sokszor mi okozunk a tiltással stb :) De sajnos meg kell tanulnia, hogy az élet nem habostorta, és mindig van, amit nem szabad még neki.


És ha őszintén válaszolnom kéne a kérdésedre. Ki nem állhatnám, ha mindenhova vinnének!! A fiam még a lépcsőn is váltott lábbal akar feljutni, pedig csak 17 hós. Mi sikerélménye van az embernek abból, ha nem kell megküzdeni semmiért, hanem minden adott. Hol van, hogy ezt most itt én vittem véghez, mert én egy ügyes kisfiú vagyok, és már ezt is tudom .

179. diveron (válaszként erre: 177. - Gyopár)
2009. márc. 1. 14:11

Sziasztok!

A cikktől egy kicsit megijedtem, de aztán a hozzászólások megnyugtattak. Nekem 6 hónapos az ölbelányom, azaz kendőbelányom. A mozgásfejlődésével semmi probléma, sőt: 2,5 hónapos kora óta fordul, már a mászáshoz sem sok hiányzik.

Úgy 1,5 hónappal ezelőtt viszont rászokott arra, h alvás csak kendőben van, vagy, ha anya mellénkfexik. Néha nagyon nehéz, mert úgy érzem olykor, h már lassan levegőt sem kapok a gyerektől. De bízok benne, h meg lesz ennek a gyümölcse, és lassan önállósodni fog.

178. Lufikutya (válaszként erre: 2. - Winny)
2009. márc. 1. 12:12

Szerintem nagyon rossz hatással van a gyerekre, ha az anyja nem hajlandó elengedni. Ez sokféleképpen előfordulhat. Nagyon sokan nem engedik más gyerekek közé, nem akarják, hogy még sétáljon, pedig már képes lenne rá, sőt, ha a gyerek nem akar sétálni egyszerűen felveszik és viszik a karjaikban. Ami hihetetlen nagy hiba. Annyira sokszor látok 4-5 éves gyerekeket (egészségeseket) babakocsiban. Már ilyen nagy gyerekeknek is gyártanak kocsit. Minek?

Ami pedig hab a tortán: ott van a lábán az aranyos kis cipő amiben rohangálhatna, de csak ül a kocsiban és nézeget kifelé...

Most válaszoljunk őszintén: ha mindenhova vinnének minket és mozdulnunk se kéne, akkor inkább választanánk a könnyebb és kényelmes megoldást vagy sétálnánk anyuci mellett?

Persze, hogy a gyerek nem akar sétálni, ha tudja, hogy nem muszáj.

177. gyopár (válaszként erre: 175. - Alexa77)
2009. márc. 1. 10:09

Nagyon szép, amit leírsz, ez szerintem is így helyes.


Azóta elolvastam a többi hozzászólást is és megnyugodtam, hogy vagyunk jópáran, akik így gondolkodunk.


Az én babám is nagyon nyugodt, bárhová is megyünk. Ha boltban, gyógyszertárban, postán várakozunk, sorbaállunk (és ő ott van pl. a hátamon), mindig elcsodálkoznak, mennyire nyugodt baba, bezzeg az övék milyen volt.


Itthon most már egyre kevesebbet hordozzuk, egyre kevesebbet van ölben. Mióta maga fedezi fel a világot, egyre inkább beéri azzal is, hogy a látótérben legyek, vagy cak idemászik, nyújtja a karját hogy vegyem föl, én megölelgetem, aztán ő mászik tovább. Én biztos vagyok abban, hogy az így nevelt babák számára a szülő valóban egy biztos pont lesz, ahová bármikor visszatérhetnek, ha szükségük van rá, aki bármikor vigasztalást nyújt, ha olyan a helyzet, de emellett önállóak lesznek, úgy, ahogyan ők szépen megérnek rá.


Én azért ajánlottam szakirodalmat a cikkírónak, mert ha már saját emberi érzéseitől vezérelve ezt ennyire nem érzi át, ennyire eltávolodott ezektől a természetes emberi reakcióktól, ösztönöktől, akkor legalább nézzen utána a dolognak és nekik higgyen.

176. bomee
2009. márc. 1. 10:09

Ekkora sz*r cikket már régen olvastam. Kissé ciki a hoxára nézve, hogy a főoldalon szerepel.


Igazából fogalma sincs a cikkírónak, hogy miről beszél, rengeteg dolgot nem világosan fejt ki, illetve valószínűleg keveri a fogalmakat.

175. Alexa77
2009. márc. 1. 07:25

Gyopár, örülök, hogy te is az ölbebabások táborát gyarapítod! Úgy látom, többen vagyunk azok a "tudatlan" szülők, akik bizony felveszik, hordozzák a gyerekiket.:-))

Mint már írtam is ebbe a fórumba, nekem bizony önállósodó ölbegyerekem van - ez képzavarnak tűnik, de nem az! Nálunk mindennapos az összebújás, a hordozókendő, a gyerek minden hangjára reagálok - nem csak a sírásra, a nevetésre is! Hiszen azt szeretném, ha megtanulná a lányom, hogy bajban is, örömben is anya mindig ott van, vele sír, vele örül... Ha kell, vigasz, ha kell, pajkos játszótárs.

A cikk írója biztosan nem gondolt bele, hogy ha neki jólesik a párjához bújni, ha jó lenne valaki, amikor fáradt vagy bánatos vagy fél, akihez hozzá lehet bújni, akkor a kisbaba pontosan ugyanezt érzi, ráadásul ő még kiszolgáltatott is, na meg olyan új a világ, olyan más, mint a pocakban megszokott!

Na de vissza az én héthónaposomhoz: olyan jó, hogy semmitől nem fél, mindenre nyitott, mindenre figyel, aztán amikor megelégeli a felfedezőutakat, akkor már jön is vissza anya ölébe. És ez pontosan így a jó! Egyre többet kéri, hogy megtapasztalhassa a világot, mert ott a biztos pont, ahonnan el lehet indulni és vissza lehet térni bármikor.

Az én ölbegyerekemmel bárhová elmehetünk, semmi baj nincs vele. Mindenhol jól érzi magát, sose fél, sose nyafog, pláne nem hisztizik, bár bennem felmerül a kérdés, hgoy egy héthónapos baba vajon képes-e egyáltalán hisztizni. Azt gondolom, a sírás a kommunikáció formája, a baba ezzel tud szólni, hogy valami gond van, és nem hobbiból csinálja, nem azért, mert el van rontva, nem azért, mert hisztis...

Tegnap - életében először - kivittük az uszodába a pici lányt. Nem vittem bele a medencébe, mert az úszómedence vize szerintem még hideg lenne neki, kivittük viszont a kiskádját, a zuhanyozóból engedtünk bele vizet, Réka abbaqn pancsolt. Meg se lepődött, hogy mi ez az új környezet. Ugyanúgy játszott, mint otthon fürdéskor, nézelődött békésen, mert érdekes volt számára a sok ember, a szaladgáló, ugráló gyerekek... Felváltva úsztunk egyet a párommal, azalatt a pár óra alatt, amíg ott voltunk, a lányomnak egy hangja sem volt, láthatóan élvezett minden percet. Időnként kikéredzkedett a kádból, ilyenkor magamhoz öleltem és becsavartam magunkat egy fürdőlepedőbe. A bőrkontaktus, igen... Mindkettőnknek jólesett! Az emberek meg csodálkoztak, milyen kiegyensúlyozott kisbaba... Volt, aki odajött, hogy milyen jó baba, bezzeg az övé milyen volt, mindig hisztizett... Mosolyogtam egyet magamban, eszembe jutott ez a fórum, de nem kezdtem el magyarázni neki.

174. gyopár
2009. márc. 1. 01:00

Nem olvastam el az összes hozzászólást csak az első oldalakat. Részben ismételni fogok egy-két dolgot, de muszáj ezeket leírnom, mert nagyon feldühödtem ettől a cikktől.


1. A cikk írója nyilván nem hallott még a hordozásról, mint az "ölbenbabaság" egyik megoldásáról. Minimális anyagi beruházással lehet HORDOZÓKENDŐT venni (a használata ugyan nem egyszerű, de a mai anyukák bizony elszántak :)), abban hordav a babát az embernek a két keze szabad marad, így a cikkíró vágya is teljesül: anyuka tudja vezetni a háztartást. De akkor nyilván az egyik legelterjedtebb hordozókendő használati utasításán levő ajánlást sem olvasta, ami hazánk egyik neves pszichológusától, Ranschburg Jenőtől származik.


2. Sokak tapasztalata, hogy a hordozókendőben hordott babák nyakizmai és hátizmai nagyon hamar megerősödnek babakocsiban fekvő kortársaikhoz képest, pont azért, mert lehetőségük, motivációjuk van a magasból való nézelődésre, illetve kell is magukat valamennyire ehhez tartaniuk.


3. A cikk írója nyilván nem hallott még a kötődő nevelésről. Magyarul erről legegyszerűbben dr Sears és Liedloff munkáiból tájékozódhat, de a mai általános pszichológiai kuatások is megerősítik ezt az elvet: azoknak a babáknak az érzelemvilága, kommunikációja sokkal jobban fejlődik, akiknek a sírására, jelzéseire, szükségleteire az anya lehetőleg minél hamarabb reagál. Sőt, ennek a nevelésnek a hatására a gyerekek a korai látszólagos túlzott függőség ellenére hamarabb lesznek önállóak, valóban önállóak, nem csak döntéseikben, érzéseikben MAGUKRA HAGYOTTAK, mint esetleg máshogy nevelt kortársaik.



Csak a többi hordozókendős hozzászóláshoz: én 54 kg vagyok, a baba jelenleg 9,7 kg körül van, és háton még egész jól hordozható, és pl. nagyon szeret velem együtt főzni :) De ennyi idősen már nem sokat akar kézben/hordozva lenni, mióta mászik (7 hós kora óta), ő maga kéredzkedik le, ha elég volt neki, hogy maga fedezze föl a világot. Aztán ha elég volt neki lenn, szól, hogy vegyem föl :)

173. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 171. - Sena)
2009. febr. 28. 18:11

én nagyvonalakban megcsináltam a dolgokat de biz a gyerekkel a kezemben,sőt a wczés is úgy történt többnyire két gyerek asszisztálásával:))

valószinü ugyanigy csinálnám....de a házimunkában,kertimunkában nem volt segitségem,valahogy az is megvolt,babakocsit rázva gereblyézve,stb:))

172. 40163fd81d (válaszként erre: 171. - Sena)
2009. febr. 28. 18:07

Én őket is meg tudom érteni,mivel igenis vannak olyan gyerekek,akiktől képtelenség bármit is csinálni,már ha nem mazohista az ember,hogy egész nap és éjjel a bömbölést szeretné hallgatni.Tapasztalat!:))


Van aki igen,elkényezteti a gyerekét és evvel a saját helyzetét nehezíti,de ne feledjük a képből a gyereket is.Vannak olyanok akik olyan ,nem is tudom,félelemmel,ragaszkodással születnek,hogy első perctől fogva ilyenek.Azok akiknél nem válik be az egy óráig tartó járókában bömbölés sem,mert nem hagyják abba ,csak ha közel vannak az anyjukhoz.

❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook