Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mi a különbség a határozott és a határozatlan munkaviszony között? fórum

Mi a különbség a határozott és a határozatlan munkaviszony között? (tudásbázis kérdés)

1 2
33. CsillagTM (válaszként erre: 32. - Szmanoka)
2010. dec. 31. 15:08
na, azért ez előny akkor...
2010. dec. 30. 22:31
a határozatlan szerzödésnél akár hitelt is kaphatsz de a határozotnál nem .
31. laszlozsu (válaszként erre: 28. - Syria)
2010. dec. 30. 15:53
Igen-igen, erről szól az utolsó mondatom.
30. syria (válaszként erre: 29. - Dombrádi Ildikó)
2010. dec. 30. 15:49

Rosszul tudod.

A szerződés azt határozza meg, hogy a munkaviszony határozott, vagy határozatlan ideig áll fenn.

2010. dec. 30. 11:02
Sziasztok! Szerintem nem a munkaviszony határozott vagy határozatlan, hanem a szerződési idő. Ha határozott idejű a szerződés, akkor lejártakor újra kell aláírni a szerződést, ha határozatlan idejű, akkor csak felmondással lehet megszüntetni.
28. syria (válaszként erre: 27. - Laszlozsu)
2010. dec. 30. 10:13
Ha csak az az egy ismerősöd féltené az állását... :(
27. laszlozsu (válaszként erre: 26. - CsillagTM)
2010. dec. 30. 07:52

Igen, sajnos az egyik ismerősöm is félti az állását. Ő is az igazságügyben dolgozik, s mindössze két éve van az egyik bíróságon. Előtte 10 évig ügyvéd mellett dolgozott, de eljött, mert hol be volt jelentve, hol nem, s akkor is csak 4 órára. Szóval áldatlanok voltak a munkaviszonyának a körülményei. Most pedig attól fél, hogy két szék közül a pad alá esik, ha karcsúsítják az állami szférát, mivel ő az, aki a legkevesebb időt töltötte ott.

Az viszont tényleg igaz, hogy ez most jelen pillanatban minden állami dolgozóra vonatkozik.

26. CsillagTM (válaszként erre: 25. - Syria)
2010. dec. 29. 21:45
igen, én is hallok mindenfélét, csak tudod...reménykedem:)
25. syria (válaszként erre: 24. - CsillagTM)
2010. dec. 29. 14:48
Ki van itt már találva minden, kérem szépen. :(
24. CsillagTM (válaszként erre: 23. - Syria)
2010. dec. 28. 13:21
klassz:)
23. syria (válaszként erre: 22. - CsillagTM)
2010. dec. 28. 12:26
Ne reménykedj! Minden állami alkalmazottra vonatkozni fog. :(
22. CsillagTM (válaszként erre: 21. - Syria)
2010. dec. 27. 20:29

köszi a részleteket!


én igazságügyi alkalmazott vagyok amúgy, ránk még asszem nem vonatkozik ez az új tv.

21. syria (válaszként erre: 20. - CsillagTM)
2010. dec. 27. 12:49

A határozott idejű szerződésnél biztosan tudod, hogy meddig foglalkoztatnak; lejáratkor a szerződést újabb időre megköthetik (legfeljebb összesen 5 évre), vagy ha van a munkáltatónak státusza, átalakíthatja határozatlan idejűvé.


A határozott idejű munkaszerződést jogszerűen három módon lehet megszüntetni: próbaidő alatt azonnali hatállyal, közös megegyezéssel vagy rendkívüli felmondással. Ha a munkáltató ettől eltérő módon szüntetni meg a lejárta előtt, akkor fizetési kötelezettsége van: a hátralévő időre (legfeljebb egy évre) ki kell fizetnie az átlagkeresetet. Ha a munkavállaló szünteti meg jogellenesen a jogviszonyát a határozott idő lejárta előtt, akkor az irányadó felmondási időre járó átlagkeresetet követelheti a munkáltató.


A határozott idejű munkaszerződést többféleképpen is meg lehet kötni. Pl. van olyan, hogy nem jár szabadság, az eleve bele van építve a fizetésbe. Ezért az egyik munkatársam 2 éve nem volt szabadságon! A másiknak olyan határozott idejű szerződése van, ami most dec. 31-én lejár, neki ki kellett vennie a szabiját, ha nem akarta elveszíteni, így már egy hete nem is jár dolgozni.



A 2011 január 1-jén hatályba lépő törvény kimondja: a közszolgálati jogviszonyt a munkáltató felmentéssel indokolás nélkül megszüntetheti. (A felmentési idő 2 hónap lesz.) Mivel nem írják le, miért elégedetlenek a munkavállalóval, milyen kifogással lehetne élni a mü.-i bíróságon? Semmilyennel. Épp az a változtatás lényege, hogy bármikor, bárkit elbocsáthatnak úgy, hogy nem tehet ellene semmit.


Hogy kapsz-e végkielégítést, és ennek címén mekkora összegre számíthatsz ha megszűnik a munkaviszonyod, sok tényező függvénye. Számít a munkaviszonyod jellege, a munkaviszony megszűnésének módja, valamint az, hogy mennyi időt töltöttél az adott munkahelyen.

20. CsillagTM (válaszként erre: 19. - Laszlozsu)
2010. dec. 26. 22:48

aham...értem.


és ha kitesznek az egyik ill. a másik esetében, akkor mennyi végkielégítés, ill. felmondási idő, stb. jár?

2010. dec. 26. 11:32

Nem rosszabb egyik sem a másiknál. Kirakni bárkit ki lehet. Semmire nincs biztosíték.

Az tény, hogy ha valakit a próbaidő lejárta után határozatlan munkaviszonnyal vesznek fel,akkor vele már valamenyire véglegesen számolnak, de itt is közbejöhet bármi, ami létszámleépítést eredményez.

A határozott esetében pedig előre tudod, hogy most x hónapig vagy évig foglalkoztatnak, aztán ennyi. Az is igaz, hogy ebben az esetben, mivel eleve rövid időre szól, nem jellemző, hogy kitesznek ez idő alatt. Jogorvoslati lehetőség pedig mindkettő esetében van, ha valami nem törvényszerű.

18. CsillagTM (válaszként erre: 17. - Syria)
2010. dec. 26. 11:11

nem értem, akkor a határozott munkaidő ROSSZABB, mint a határozatlan?! mindenhol ennek az ellenkezőjét hallottam eddig...:S


én egyébként igazságügyi alkalmazott vagyok.


és azért mü bíróságon szerintem lehet próbálkozni, ha valakit megpróbálnak indok nélkül kitenni, nem?!...

17. syria (válaszként erre: 16. - Syria)
2010. dec. 26. 07:21

Hopp, véletlenül elment. Na még egyszer:


Ez pont fordítva van!


Határozatlan idejűnél bármikor felmondhatnak. Most még csak a kormánytisztviselőknél nem kell indokolni, a jövőre nézve már készül a "csodálatos" törvény, hogy a közalkalmazottak és a köztisztviselők is bármikor indoklás nélkül elbocsáthatók, és a felmondási idő mindentől függetlenül legfeljebb 2 hónap. S hogy az elbocsátásra létezik-e jogorvoslat munkaügyi bíróságon azt nem tudom, de tartok tőle, hogy nem.


Határozott idejűnél nem mondhatnak fel előbb, ha mégis, indokolni kell és van jogorvoslati lehetőség.


A plusz juttatásokat a mindenkori munkaszerződésnek kell tartalmaznia.

16. syria (válaszként erre: 15. - Macika0321)
2010. dec. 26. 07:15

Ez pont fordítva van!

Határozatlan idejűnél bármikor felmondhatnak. Most még csak a kormánytisztviselőknél nem kell indoklás, a jövőre nézve már készül a törvény, hogy a közalkalmazottak és a köztisztviselők is

Határozott idejűnél nem mondhat fel előbb, ha mégis, indokolnia kell és van jogorvoslati lehetőség.

2010. dec. 25. 22:28

határozatlannál nem küldhet el.indoklás kell.

Ha még is elküld mehetsz a munkaügyi bíróságra.

Határozottnál simán elküldhetnek és még bíróságra sem mehetsz.

14. Jupim (válaszként erre: 11. - 8993d1a374)
2010. dec. 25. 17:41
Ez tévedés!Mindkettővel elküldhet,simán.Csak az egyiknél még indoklás sem kell.
13. CsillagTM (válaszként erre: 11. - 8993d1a374)
2010. dec. 25. 17:28
hát...de határozatlannál indoklás kell mindig, nem? határozottnál meg a 6 hó végén simán elküldhettek volna...
12. CsillagTM (válaszként erre: 10. - Boszy28)
2010. dec. 25. 17:28
ez azért nagy előny, nem?
2010. dec. 25. 17:18

Sziasztok.

HAtározottnál csak a szerződés végén tud elküldeni, határozatlannál pedig bármikor. ennyi a különbség. Ja és ha a határozott szerződésed lejár és akár csak 1 nappal is tovább foglalkoztat akkor automatikusan határozatlan idejüvé válik a szerződésed.

2010. dec. 25. 17:17

annyi, hogy határozatlan szerződés esetén valamivel könnyebben kaphatsz lakáshitelt, mint határozott szerződés esetén.

Más előnye nincs.

9. mmacus (válaszként erre: 8. - CsillagTM)
2010. dec. 25. 17:10
Általad említett különbségek nincsenek, esetleg ha kollektív szerződés másképp szabályozza. Érdeklődd meg a munkahelyen.
8. CsillagTM (válaszként erre: 7. - 36a26f5226)
2010. dec. 25. 17:07
köszi, h írtál, de nem erre volta kíváncsi (ld. lejjebb)
2010. dec. 25. 17:05
Sajnos a multi cégeknél a határozatlan munkaszerződés is max. 3 hónapot takar, csak ezt előre nem közlik... Lejár a 3 hónap, és viszlát, mert veszik fel a következő újakat, akik után jár az állami támogatás... Újakat meg csak akkor tudnak mindig felvenni, ha a régieket, mármint a régiek a 3 hónaposak, elküldik...
6. CsillagTM (válaszként erre: 5. - CsillagTM)
2010. dec. 25. 16:46
(több jogom van-e, vannak-e plusz juttatások, stb.)
2010. dec. 25. 16:46

ezt tudom (bár a határozott meghosszabbítható).


az a kérdésem, h a munkavállaló szempontjából miben más a kettő?


nekem volt3+2*6 hó határozottam, most határozatlanra szerződtettek. milyen előnyei (és esetleg hátrányai) vannak ennek?

4. Anyuci macuci (válaszként erre: 3. - Mmacus)
2010. dec. 25. 16:46
Így van.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook