Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Tudja már valaki, milyen új határozatot hozott ma a kormány a GYED-et ill. a GYES-t illetőleg? fórum

Tudja már valaki, milyen új határozatot hozott ma a kormány a GYED-et ill. a GYES-t illetőleg? (tudásbázis kérdés)


1 2 3 4 5
2009. jún. 12. 14:33
Jó lenne, ha reálisan gondolkoznának ezek az okos képviselők. A saját pénztárcájukkal megengedhetik, hogy babysittert fogadjanak az unokájuk, netán gyermekük mellé, de az átlag állampolgár csak néz ki a fejébőé, hogy ez már megint milyen marhaság. Sajnos itt a sorrenddel van a baj, előbb meg kellene teremteni azokat az ezer éve bezárt bölcsiket, kiképezni a szakmát, mert úgye az se mindegy kik foglalkoznak a kicsikkel. Arról nem is beszélve, hogy ezzel még munkahelyet is teremthetnek. És igenis legyen joga a szülőnek dönteni 3 éves koráis, hogy marad e otthon a gyermekével, vagy sem. A részmunka is jó megoldás és inkább ezt kellene elsősorban létrehozni és majd ha ezek müködnek utána esetleg ezt a na..kimondom ujabb böszmeséget.
132. benvik
2009. jún. 12. 13:47
Nálunk az a vicces, hogy bölcsöde sincsen a településen. A szomszédos városban van, de ott olyan várolista van, hogy a környező településekről a várólistára sem lehet felkerülni, nemhogy helyet szerezni. Hova rakjam a gyereket? A nyugdíjkorhatárt az egekbe emelik, így még a nagyszülők is dolgoznak. Sakk-matt. Magánbölcsit meg valahogy havi 60ezerért nem tudom bevállalni, amikor a fizetésem havi 80ezer.
131. Jucás
2009. jún. 12. 13:40
Erre megnövelték a bölcsődei férőhelyek számát úgy, hogy eddig 10 kisgyerek lehetett egy csoportban, januártól 12. Így mindjárt 20 %-kal több a férőhely. Így a dadáknak plusz 2 gyereket kell gondozni, minden más változatlan. Röhejes amit csinálnak!
130. nyta
2009. jún. 12. 08:46

Sólyom visszadobta az oszággyűlésnek,mondván,hogy a szülő válasszon mikor akar visszamanni dologzni,meg hogy kevés a bölci férőhely.

ismerek olyat aki órákig utazik azért,hogy bölcsibe vigye reggelente a babáját,mert csak ott volt hely a gyerek számára.ez elég durva!

129. 1e8f358d6a (válaszként erre: 126. - 2f4fe453b8)
2009. jún. 12. 08:36
na, akkor ezzel nem sokat ért, az országgyűlés ha először elfogadta, másodszorra is elfogja.
2009. jún. 11. 21:17

Sólyom László köztársasági elnök a mai napon visszaküldte megfontolásra az Országgyűlésnek a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény, valamint egyes szociális tárgyú törvények módosításáról szóló törvényt, mert nem értett egyet a GYES jogosultsági idejének háromról két évre történő csökkentésével. Döntését levélben tudatta Szili Katalinnal, az Országgyűlés elnökével.


Az államfő levelében kifejtette: a törvény célja az anyák foglalkoztatottságának növelése, és nem a költségvetés egyensúlyának helyreállítása. Sólyom László leszögezte, a kisgyermekes anyák munkába állásának támogatását fontos célkitűzésnek tartja, az erre irányuló intézkedések mind a családok, mind pedig a gazdaság egésze szempontjából kedvezőek lehetnek.


A köztársasági elnök a visszaküldés indoklásában azonban kiemelte: fontos, hogy az anyák továbbra is szabadon dönthessenek a munkába való visszatérésről. Ezért meggyőződése szerint pozitív, ösztönző intézkedésekre van szükség, és nem olyanokra, amelyek kényszert jelentenek. Ilyen pozitív intézkedés a bölcsődei férőhelyek számának növelése, a családi napközik létesítésének támogatása, a családi gyermekfelügyelet új formáinak megteremtése, a részmunkaidős munkavállalás lehetővé tétele, illetve támogatása, és az internetes távmunka ösztönzése is. Külön felhívta Sólyom László a figyelmet a részmunkaidős foglalkoztatás fontosságára, hiszen ennek lehetősége jó kompromisszum lehet a család és a munkavállalás között.


Magyarország elöregedése és alacsony gyermekvállalási hajlandósága ismeretében a köztársasági elnök meggyőződése, hogy bármilyen, az anyasági ellátásokat módosító intézkedéssel nem szabad a várható gyermekszám további csökkenését kockáztatni. Ha a most is aggasztó általános elöregedés folytatódik, az súlyosan veszélyezteti a nyugdíjrendszer jövőbeni fenntarthatóságát.


Sólyom László levelében demográfiai és pszichológiai kutatásokra is hivatkozva kifejtette, hogy a gyermekvállalási kedvre, valamint a gyermek egészséges fejlődésére is kedvező hatással van, ha az anya szabadon, kényszerektől mentesen választja meg, hogy mikor, esetleg milyen fokozatos táv- vagy részmunkaidős megoldásokon keresztül tér vissza a munka világába.


Forrás: hirado.hu

2009. jún. 11. 20:44
Az a baj, hogy kevés a bölcsőde.
126. 2f4fe453b8 (válaszként erre: 125. - 1e8f358d6a)
2009. jún. 11. 20:33
Egyszer visszaküldheti "megfontolásra". Másodszorra alá kell írnia.
125. 1e8f358d6a (válaszként erre: 124. - 81002da781)
2009. jún. 11. 20:16

hú, én ma nem olvastam híreket, de most megnéztem.

Tényleg nem írta alá. És ilyenkor mivan? Nem is vezethetik be? Nem vagyok ennyire otthon a politikában.

2009. jún. 11. 19:00

Hallottátok????

Nem írta alá a Sólyom....

2009. jún. 9. 14:05

A Férjem majd húzza szíjat, Ő jól tud spórolni. :)

Szerencsénk, hogy egy ósdi családi házban élünk, van vegyeskazánunk, cserépkályhánk, és nincs adósságunk...

A többi rajtunk múlik...

122. Jucás (válaszként erre: 120. - 81002da781)
2009. jún. 4. 13:59
Ez szép! És hogy fogjátok kivitelezni? Ha kifizeted a rezsit, nem marad szinte semmi! Nevetséges ez az összeg!
121. 1e8f358d6a (válaszként erre: 119. - Jucás)
2009. jún. 4. 09:48
igen sajnos, ez így van. :(
2009. jún. 3. 21:16

Sziasztok,

Én ma kaptam meg az első GYES-emet, a levonások után maradt 23.215FT!!!!!!!!!!!!!!!!!

VICCES!!!! >:[[[

123eFt-ból fogunk megélni 3-an? Huh édes paprikáskrumli, de foglak értékelni!!!

119. Jucás (válaszként erre: 118. - 1e8f358d6a)
2009. jún. 3. 13:43
Végül is, ha összejön a kis tesó, akkor vele is itthon lehetek 2 évig, és addig a gyed-et kapom. 2 éves korában, meg úgyis vissza kell mennem dolgozni, mert a gyes-ből nem tudnánk megélni.
118. 1e8f358d6a (válaszként erre: 116. - Jucás)
2009. jún. 3. 08:13
igen, csak a gyerek két éves koráig maradhatsz otthon úgy, hogy kapsz "segítséget" az államtól. Utána már semmit.
2009. jún. 3. 07:37

Találtam egy cikekt nektek, akit érdekel:


Talán nincs is olyan kismama, aki elsőre érthetőnek találná a szülést követő ellátások rendszerét, ezért igyekeztünk összefoglalni és eléd tárni a lehetőségeket. Jó, ha a párod is ismeri a részleteket, mert könnyen lehet, hogy az intéznivalók jó része rá fog maradni.


Babakötvény


Erre a támogatásra minden 2005. december 31. után született magyar állampolgárságú és magyarországi lakhelyű gyermek jogosult. Igényelni nem kell, az állam az egyszeri összeget automatikusan jóváírja az anyakönyvezett gyerekek számlájára. Ha azonban ezt az összeget a továbbiakban növelni szeretnéd, a babának úgynevezett Start-számlát kell nyitnod valamelyik banknál vagy befektetési szolgáltatónál. Ha nagy a család, talán jó ötlet minden jeles alkalomra a babaszámlára kérni a babának egy-két ezer forintot.

A helyi önkormányzatot is érdemes felkeresni, mert több helyen szintén hozzátesz a babakötvényhez egy induló összeget (a nagyságát mindig az adott önkormányzat határozza meg).


Családi pótlék


Ez a támogatás a magyar állampolgároknak alanyi jogon jár; a gyermekkel közös háztartásban élő szülők bármelyike igénybe veheti. Havi rendszerességgel járó, fix összeg, aminek mértéke a gyermekek számától függ.
Érdemes a szülést követő 60 napon belül utánajárni, mert visszamenőleg csak a tárgyhóra és az azt megelőző két hónapra lehet igényelni. Az egyedülálló, vagy beteg gyermeket nevelő szülők emelt összegű családi pótlékot kapnak.


A gyermekgondozási díj


A gyermekgondozási díjra (GYED) azok a kismamák jogosultak, akik a szülés napját megelőző két éven belül legalább 180 napig biztosítottnak számítottak. Szintén havi rendszerességgel folyósított támogatás, amely a terhességi-gyermekágyi segély lejártának időpontjától a gyermek 2. születésnapjáig jár az igénylőnek. A 2. és 3. születésnapja közötti időszakra, a gyermek után a gyermekgondozási segély (GYES) vehető igénybe.

 A GYED-et bármelyik szülő igénybeveheti, míg a TGYÁS-t csak az anya. GYED-et csak akkor kaphatsz, ha a gyereket a saját háztartásodban neveled. Ha napközben bölcsődébe teszed, akkor nem jár tovább a GYED, hanem GYES-t kell igényelned. Nem jár a GYED akkor sem, ha dolgozol, ha a teljes fizetésed megkapod a szabadság ellenére, ha valamilyen más ellátást kapsz (nyugdíj, rokkantnyugdíj, ápolási díj stb.), vagy ha bölcsődébe, óvodába vagy más napközbeni intézménybe iratod a gyereket.


GYES


A gyermekgondozási segély (GYES) alanyi jogon jár a magyar állampolgároknak. Havi rendszerességgel, a gyermek hároméves koráig folyósítható; igényelni a lakóhely szerinti Magyar Államkincstár Területi Igazgatóságán lehet.
 Az egyetlen támogatás (a családi pótlékon kívül), amit az ikreknél duplán vehetsz igénybe.


Gyermeknevelési támogatás (GYET)


Más néven főállású anyaságnak emlegetik, azoknak a szülőknek jár, akiknek legalább három gyermekük van. A legkisebb baba 3 éves korától 8. születésnapjáig veheted igénybe, és az összege megegyezik a mindenkori nyugdíj-minimummal. Ha otthon dolgozol, nincs időkorlát, ám ha munkahelyen legfeljebb heti 20 órát tölthetsz, ha igénybe szeretnéd venni a GYET-et.


Mennyi az annyi 2009-ben?

Gyed maximum: a minimálbér kétszeresének 70%-a, azaz 100.100 Ft

Gyes: 28.500 Ft, ikreknél 57.000 Ft/hó

Anyasági támogatás: minimálnyugdíj 225 %-a (ikreknél 300%-a), azaz 64.125 ( ill. ikreknél 85500)

116. Jucás (válaszként erre: 114. - 1e8f358d6a)
2009. jún. 2. 14:56

Köszi a segítséget!

Akkor csak annyi változás lesz, hogy nem kapok gyest a 2 és 3 év között?

115. 1e8f358d6a (válaszként erre: 114. - 1e8f358d6a)
2009. jún. 2. 14:37
mármint 2 évig GYED-en, utána egy évig GYES-en.
114. 1e8f358d6a (válaszként erre: 113. - Jucás)
2009. jún. 2. 14:37

akkor jó.:)


Sőt, ha jövő május előtt meg is születik a baba, akkor te még akár három évig is otthon maradhatsz a babáddal, feltéve persze, ha szeretnél.

113. Jucás (válaszként erre: 112. - 1e8f358d6a)
2009. jún. 2. 14:34
Most jelenleg gyed-en vagyok, és most tervezzük a másodikat. Van folyamatos munkaviszonyom 2001 óta.
112. 1e8f358d6a (válaszként erre: 111. - Jucás)
2009. jún. 2. 14:32
igen, ha van két éves munkaviszonyod előtte
111. Jucás (válaszként erre: 100. - Eszter_good)
2009. jún. 2. 14:27

Sziasztok!


Jól értelmezem, hogy a gyed-et kaphatom a baba 2 éves koráig, ha van biztosításom?

2009. máj. 27. 10:37

Ami marad, arra meg majd meresztgethetem a szemem!!! >:[[

Kellett nekünk gyerek...

2009. máj. 27. 10:36

Nem is kerestem, ma a kezembe akadt...

Nos GYES

A GYES összege megegyezik az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével, ez most 28 500Ft

Ebből:

9,5% nyugdíjjárulék

1,5% magánnyugdíjpénztári tagság esetén nyugdíjjárulék címén

8% magán-nyugdíjpénztári tagdíj

108. suzanne7 (válaszként erre: 107. - 81002da781)
2009. máj. 26. 17:31
Köszi:-).
2009. máj. 26. 17:21

Na jó, a GYES papírt nem találom, mérgembe elraktam valahová.

De valahogy úgy tudom 28eFt-ból 24eFt marad, tehát vonnak abból is...

106. 81002da781 (válaszként erre: 103. - Suzanne7)
2009. máj. 26. 17:16

Szia,

Igen, éppen a kezemben a "fizetés" papír, én állami cégnél vagyok/voltam.

Vállalati egészségpénztár

Önkéntes nyugdíjpénztár

Adóelőleg

Ez a GYED, ha érdekel megkeresem mit kaptam a GYES-ről

Ja és kaptam 4db2eFt-os csekket, hogy fizessem azt én be, így a GYED szolgálati időnek számolható el...

105. suzanne7 (válaszként erre: 104. - 1e8f358d6a)
2009. máj. 26. 12:46
Szia:)igen, nem tudom mit fizethet,mert a gyed-et is az állam meg a gyest is az állam fizeti nem?
104. 1e8f358d6a (válaszként erre: 103. - Suzanne7)
2009. máj. 26. 12:43
hmm, hát ez látod jó kérdés. :) Szerintem igen.
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook