Kérhetem-e a lakástulajdonost, hogy a közös költségből csak a minket érintő tételeket fizessük? (tudásbázis)
Teljesen igazad van. De alaphelyzetben TE vagy rászorulva és nem fordítva.
Tehát:
1. Kifizeted amit mond
2. Nem fizetsz, fogod a halekot és keresel másik albérletet.
3. Megegyezel vele. Leülteted és elmondod neki, hogy nektek az a havi 5.ezer is baromi sok és nem tartod korrektnek és kéred, hogy...
Ha tényleg rendes és ti is vele, szerintem ezen a havi 5.ezren nem múlhat, nem fog múlni a boldogságotok. Neki is érdeke, hogy megbízható, tiszta, gondos albérlője legyen. Ha azt látja, hogy időben és rendesen fizetsz, a lakást nem lakjátok le, szerintem beadja a derekát. Én beadnám és kompromisszumot kötnék.
Ő nem ezt írta le, hogy részleteiben fizetne! Értem a promlémáját és meg is értem, hogy jó lenne kevesebbet fizetni. De bármilyen jóindulatú vagyok, tulajdonosként csak utolsó tételre mondanám azt, hogy igen, elfogadom, mert a többit én a mindennapi fenntartás, üzemelés költségének számítanék.
Viszont logikailag végképp nem értem az (iparűzési adó, építményadó, kamatadó, nav,szja szociális hozzájárulás; sort, mert azt aztán beépíteni a közös költségbe abszurd. Pl az iparűzésit azért kell fizetni, mert bevétele van a háznak, magyarul arra van fedezet, akkor miért fizetteti meg a tulajjal is?
Szja?? Ez röhej!! Hacsak a béreket nem nettóban kezdi az elszámolásban figyelembe venni és így jut el a bruttó bérig, ami már tényleg a ház működési költsége. Az SZJA egy levonás és nem ktg.
Na de ezekkel kapcsolatban nem a tulajjal kell megegyezni, hanem a tulajnak a házzal. Én legalábbis így gondolom korrektnek. Én is társasban lakom, nem ismeretlen az elszámolás. Egy fél napi szórakozásom, míg végigrágom, dühítem magam rajta.
Sok sikert az egyezkedéshez!!
Igen, mi is előnytelennek érezzük az 1 éves szerződést, ezért szeretnénk határozatlan idejűre változtatni 1 hónapos felmondással. Ezt a lakást hamar kiadja, mert nagyon jó helyen van és szép. Mi pedig rendben tartjuk. Nagyon rendes a tulaj és mi is azok vagyunk vele. :) De szeretnénk, ha beszállna a közös költségbe is.
Ráadásul nem egyszer voltak magánéleti gondjaink a párommal, majdnem szét költöztünk....egyedül nem tudná egyikünk sem fent tartani ezt a lakást, a kauciót pedig nem szívesen buknánk, ha előbb elmennénk. Ezért sem szeretnénk újabb 1 évet aláírni. Talán meg fogja érteni... próba cseresznye.
Elméletben igazad van.
Gyakorlatban kifizetteti mindenféleképpen.
Akkor is, ha nem tisztességes...
Szerintem mindent lehet, a tulajjal kell megegyezni. Ő simán rábólinthat, hogy csak a felét fizesd, vagy egyáltalán ne fizesd, fizeti ő, vagy amennyiben megállapodtok. Ez csak kettőtökön múlik.
Nekem ez a kötelezően ott töltendő 1 év nem szimpatikus. Az ahhoz hosszú idő bármely fél részéről. És mit tud csinálni ha teszem azt fél év után azt mondod, hogy találtál kedvezőbbet? Semmit.
Sziasztok! Hozzáértők segítségét szeretném kérni: Lassan 1 éve bérelünk egy lakást párommal és gyermekeinkkel, melynek havi közös költsége 10000 párszáz forint. Előző lakhelyünkről gyorsan kellett költöznünk (eladták a házat) és muszájból, de aláírtunk itt 1 éves bérleti szerződést és benne vállaltuk a közös költség fizetését is.
Júniusban -úgy szól a szerződés, ha egyik fél sem jelzi az ellenkezőjét akkor a bérleti szerződés automatikusan hosszabbodik ismét 1 évvel- lejár az éves szerződés, de mi módosítani szeretnénk.
Többek között aszerint, hogy nem szeretnénk újabb 1 évet aláírni -bármi történhet 1 év alatt...-, hanem határozatlan idejű szerződést kötnénk egy hónapos felmondási idővel. És a közös költségből csak a ránk eső díjakat szeretnénk fizetni.
Találtam erre vonatkozó jogszabályt, miszerint a közös költségből az ingatlan fenntartásának költségei (2003. évi CXXXIII. törvény- a társasházakról) a tulajdonost terheli. A közös képviselő megadta a tételeket amelyekből összeáll a közös költség. Ebből csak a ránk eső részeket szeretnénk a lakás használatára vonatkozó tételekből fizetni (pl szemétdíj, lit karbantartási díj, ilyesmit.) A társasházra vonatkozó pl. adó jellegű kiadásokat, vagy házfelújítási költséget, vagy hát takarékoskodást nem, mivel ehhez bérlőként semmi közöm, lévén nem vagyok tulajdonos.
Miért fizessem (fizessük) a ház felújítására felvett hitelt, vagy a közös képviselő fizetését??? Kevés pénzből élünk és pár ezer forint is számít nekünk. És szeretnénk korrektség alapon fizetni.
A tulajdonost úgy ismertük meg eddig, hogy értelmes, jóindulatú és lehet vele beszélni. Jó lenne közös nevezőre jutni vele, hogy szálljon be a közös költségbe.
Felsorolom a tételeket, szerintetek mik azok, amiket a tulajdonosnak kellene fizetni? Kérlek segítsetek, mert hamarosan szeretnénk beszélni vele. Eddig mindent rendesen fizettünk, sosem volt elmaradásunk, 2 havi kaució van nála.
Tehát: 1. adó jellegű kiadások (iparűzési adó, építményadó, kamatadó, nav,szja szociális hozzájárulás;
2. rendszeres szolgáltatások díjai (ügyviteli költségek, fénymásolás, irodaszer, csekk gyártási költség, közös képviseleti, könyvelési díj, ügyvédi végrehajtás, behajtással kapcsolatos költségek, banki költség, biztosítás,....)
3. javítás, karbantartás, hibaelhárítás (villanyszerelés, fűtésszerelés lift javítás, szigetelés, kaputelefon javítás, üvegezés, lakatos munkák, zárjavítások, ... )
4. takarékoskodás, hiteltörlesztés , házfelújítás
Akinek van ötlete, ossza meg velem :)
További ajánlott fórumok:
- Tudna nekem valaki küldeni óvodai dajka tételeket?
- Ti hogy tanuljátok/tanultátok az irodalom tételeket?
- Pénzügyi és számviteli ügyintéző kidolgozott tételeket hol keressek? Vki tudna ebben segíteni?
- Hol találok TF-ES sportoktató szakhoz kidolgozott tételeket?
- Üresen álló lakás után is kell használati díjat fizeni vagy levonható a közös költségből?
- Szóbeli és gyakorlati dajka tételeket elküldené valaki?