Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Ti hogy tanuljátok/tanultátok az irodalom tételeket? fórum

Ti hogy tanuljátok/tanultátok az irodalom tételeket? (tudásbázis kérdés)

2014. jún. 20. 19:40

Azzal meg egyetértek,hogy ez pont nem az a tantárgy,amit a tanárra lehet kenni. Megvannak a tétel címek,ha mást nem,fogod,kikeresed netről és megtanulod. A tanár nem tud veled mit csinálni.


Nekem 4 év alatt 3 tanárom volt. Az 1ik túl szigorú,semmi nem volt jó neki,a 2. nem tanított,a 3. meg év végéig az első 5 tételt kérdezgette. Úgyh nekem sem volt jó tanárom sajnos. De elolvastam a kötelezőket,a verseket,amiket vettünk,és így emlékeztem rájuk. Érettségi előtt már csak át kellett ismételnem. :)

2014. jún. 20. 19:35

Mivel 4 évig odafigyeltem,így kb annyi volt h 1-re voltam kiírva,reggel beültem a suliba,elolvastam 1ig a magyar(irodalom+nyelvtan) tételeket 1x(és még enni meg pihenni is volt időm),bementem és 4 pontot veszítettem.Így 84% lett az érettségim. :))

Nem nehéz szerintem. Volt idő kidolgozni is,úgyh... :)

2014. jún. 20. 19:11
Na a magyarom olyan jol sikerült h közel az 5öshöz..pedig olyat húztam ami nem ment otthon :D
2014. jún. 17. 13:39
Már azért ideges vagyok mert most mondogattam fel és volt amelyiket 3 perc alatt elmondtam :S jo nem volt benne az elemzés
18. d2d5bb5db4 (válaszként erre: 1. - 79e24cd861)
2014. jún. 12. 10:46
Remélem, közben is tanultál, olvastál könyveket, alapműveltséged, ha megvan, tételek kidolgozva........hát akkor olvasd, ami nem megy.
17. a0c1361e44 (válaszként erre: 16. - 79e24cd861)
2014. jún. 12. 06:11

Jaj, hát erre aztán tényleg nem lehet válaszolni:(


Ahogy Trapiti is írta: az irodalom jellemzően nem az a tantárgy amire tanulni kellene. Ezt ha bebiflázza valaki, akkor tudás nincs.

A 4 év alatt kellett volna úgy figyelni a suliba, elolvasni a kötelezőket, stb. És akkor most nem lenne gond.

De ha már ez marad, akor nincs mit tenni...

A tételeid túl hoszúak, én azt csinálnám, hogy mindet átírnám kézzel és sokkal rövidebbre. Eközben meg is tanulod.

A kérdések általában a húzott tétellel kapcsolatosak, de ha elmondod a lényeget, akkor nem igen kérdeznek.

2014. jún. 11. 18:12
És ha kérdeznek esetleg akkor mit kérdezhetnek?
15. reload (válaszként erre: 10. - K_nm)
2014. jún. 11. 17:31
Ezzel egyetértek. Egyetemen volt, hogy egy tárgyból 96-98 tétel volt :(
14. reload (válaszként erre: 13. - 79e24cd861)
2014. jún. 11. 17:30

Ha elég amit mondtál, akkor szólnak. Nem muszáj 10 percnek lennie. Lehet 5 is, vagy akár 15 is.

Annak idején egy levegővel elmondtam József Attila életét és munkásságát félig, akkor szóltak, hogy ugorjunk egy konkrét vers elemzésére :) Az még volt kb 5 perc. 4-es lett :)

2014. jún. 11. 15:35
Köszönöm a hasznos tippeket!!:) Még egy kérdesem lenne...Feltétlenül 10 percet kell beszélni irodalomból? Mi van ha mondjuk folyamatosan beszélek de csak 5 percet sikerül beszélnem magamtól?
2014. jún. 11. 11:40

Örülj neki, hogy megkaptad a kidolgozott tételeket a tanártól. Abban minden benne van, ami fontos. Legalább a kidolgozással nem kell törődnöd. Elolvasod a tételt úgy, hogy ráveszed magad, hogy az téged igenis érdekel. Figyelmesen olvasod, méghozzá hangosan. A hangos olvasás sokkal hatásosabb, mert egyszerre látod, mondod és hallod, olyan hatása van az ilyen olvasásnak, mintha 2-3 alkalommal olvastad volna el magadban. Ha úgy érzed, akkor olvasd el mégegyszer, majd mondd fel magadnak, ha az segít ellenőrzni, hogy emlékszel-e.

3 oldal tételenként semmi egyébként. Én pl érettségire annak idején csak történelemre és közgazdaságtanra tanultam, meg elolvastam a német tételeket, amiket a tanár lediktált nekünk, ezzel ment el egy fél év ahelyett, hogy tanultunk volna. Elolvastam, hogy mégis miről kell beszélni, mondatokat úgyis tudtam magamtól alkotni, csak egy képet szerettem volna alkotni, hogy mégis mikről akarja a tanár, hogy beszéljek majd.

A többi tárgyra nem tanultam, arra úgy éreztem, hogy elég volt a több évnyi gyakorlás a suiban. A magyar ugyanaz volt minden évben, verselemzések állandóan. Bőven volt idő megtanulni a négy év alatt, plusz általános iskolában ugyanazt csináltuk. Így kifejezetten arra készültem magyarból, hogy majd a verselemzést választom, azt a kis alap infót, amit meg a kötlőről tudni kellett, azt puskába körbeadogatták az osztálytársaim, én is megkaptam. Matekból úgy éreztem újfent, hogy nem kell gyakorolnom, hisz folyamatosan matekoztunk minden nap az iskolában, heti 6 matek óránk volt, plusz napi minimum 1 óra volt a házi feladat csinálása belőle, annyi bőven elég volt, hogy ne kelljen félnem az érettségitől. Főleg, hogy még a próba érettségim is majdnem totál hibátlan lett, ez mégjobban megerősített, hogy nem kell rá készülnöm.

Közgazdaságtanból is érettségiztem, a kedvenc tantárgyam volt, annyit csináltam, hogy kidolgoztam a tételeket, majd egyszer elolvastam. Ennyi bőven elég volt.

Visszagondolva az érettségire, akkor persze izgultam, majd az egyetemen rájöttem, hogy az semmi nem volt. A legelső félévem végére vizsgára amit csak egyetlen tantárgyból meg kellett tanulni, az sokkal-sokkal több volt, mint amit 4 év alatt középiskolában minden tantárgyból összesen tanultam. És ez csak egy tantárgy volt. Megkaptuk a tanár jegyzeteit, kb úgy képzeld el, hogy megveszel egy csomag A4-es nyomtatásra való papírt, van benne 500 darab papír. Na egy ilyen pakkot kaptunk, amire kinyomtatva volt a szöveg mindkét oldalára és igencsak apró betűkkel. Arra nem volt időm, hogy az egészet egyszer alaposan végigolvassam, mert nem csak ez az egy vizsgám volt, hanem rengeteg. (Több, mint ahány tárgyból érettségizni kellett.) Igazán a végére se értem teljesen, az volt a szerencsém, hogy olyan témáról kellett írnom (írásbeli vizsga volt), amiről olvastam. Szerencsémre ötös lett. :) Az egyetemen meg fogsz tanulni úgy tanulni, hogy az agyad extra gyorsan befogadja az információkat. Igazság szerint szivacs agyad lesz, amilyen gyorsan megtanulsz valamit, olyan gyorsan el is fejeltessz. A lényeges, fontos dolgok viszont megmaradnak, meg a józan paraszti ész, amiből szépen lehet építkezni.

Sok sikert, állj hozzá pozítívan, vedd rá magad, hogy ez téged érdekel és pikk-pakk megtanulod.

2014. jún. 11. 11:05
Sok sok kávéval. Hu de régen volt már.És de jó hogy túl vagyok rajta.
10. k_nm
2014. jún. 11. 10:55
Nem csak a tanaron mulik szerintem...az irodalom nem olyan, amit meg kell erteni, meg kell csak tanulni. 3 oldal tetelenkent egy vicc, nem erettsegi! (ugyanmar, mit fogsz csinalni osszel egyetemen, foiskolan? Egy zhra tobbet kell tanulni, mint az egesz erettsegire)
9. 79e24cd861 (válaszként erre: 8. - Trapiti)
2014. jún. 11. 10:25
Akkor te szerencsés vagy :) en sajnos kifogtan egy rossz tanárt :( és nem csak én állítom így
2014. jún. 11. 10:03
Sehogyan :) Rengeteget olvastam, és 4 évig aktív voltam az irodalom órákon. Szóbreli előtt végigolvasgattam újra a szöveggyűjteményt meg a füzeteimet és ennyi.
2014. jún. 11. 09:59

sárga kihúzóval kiemeled a lányeges szavakat a tételekben és azokról jusson eszedbe minden más is.

Egyébként irodalomból kifejezetten nem kérnek életrajzot csak max azt h ki volt a felesége az írónak, mikor és hol született/halt meg.

a mnkásságáról kell sokat dumálni, azokat meg lehet jegyezni nem olyan vészesek

6. reload (válaszként erre: 2. - 79e24cd861)
2014. jún. 11. 09:45

Nem tudom hány tételed van, de oszd el a maradék 7 napra. Mindennap csak a kijelöltekkel foglalkozz (gondolom napi 3-4 tétel jön ki)

Én vizuálisan tanulok, így elég sokat szoktam írni :)

Készíts vázlatot, legyenek "hívószavak", amikről eszedbe jutnak dolgok.

Szoktam azt is csinálni, hogy mikor úgy érzem tudom, csinálok kis papíron számokat, mint a vizsgán, húzok egyet és megpróbálom kidolgozni. Aztán összehasonlítom a tétellel :)


Sok szerencsét!

2014. jún. 11. 09:30

érzetem = éreztem

az izgalmában = azt izgalmában

:)

4. SDitti (válaszként erre: 2. - 79e24cd861)
2014. jún. 11. 09:29

Miért kellett még egy füzetbe kijegyzetelni? Miért érezted ennek szükségét?


Nálunk sajnos anno nem voltak kidolgozott és tanár által ellenőrzött tételek. Tudom sokan a szájbarágós kidolgozásra esküdnek, de én mindig úgy érzetem, hogy ez időpocsékolás. (Másrészt pedig aki hajlamos rá, az izgalmában és precízitásában a szó szerinti megtanulásra sarkallja.)


Tanulj meg pár tételt egy nap, készíts vázlatot (de ezek tényleg vázlatok legyenek - milyen témaköröket kell érinteni, mi az ami munkásságában elvárt hogy megemlítsél, egy-egy emlékeztető szó, amit hajlamos vagy elfelejteni). Ezek olvasd át még nap végén. Másnap teszteld, hogy mire emlékszel belőlük. Ha szükséges, olvasd el a vázlatot ismét. Utána kezd bele az aznapi tételekbe.


Legfőképpen ne pánikolj! Ha feltétlenül szükséges, iktass be egy laza napot vagy délutánt.

2014. jún. 11. 09:23

Én szóbeli előtt 2 nappal ültem le és bevágtam mind a 20on valahány irodalom tételt meg a nyelvtant is.

Mind ki volt dolgozva, mindenkinek kellett 2őt, a tanár lecsekkolta és tovább adtuk egymásnak.

stresszhelyzetben tanultam jól. Más tippem nincs, de te ne hallgass rám ha nehezen meg akkor ne 2 nappal előtte :-)

2014. jún. 11. 09:15
Eddig azt csináltam, hogy ki voltak dolgozva és nyomtatva (a tanár által kapott anyagbol, le is ellenőrizte a tanár), ezek 3 oldalak lettek. Ezután egy füzetbe jegyzeteltem ki....de nem érzem azt h elég lenne...sajnos amugy se szeretem az irodalmat, meg nem sikerült normálisan megtanulni (a tanárnak hála, ugyanis eleg erdekes tanar más tanárok szerint is) szoval meg esetleg ötleteket tudtok adni? 19.én lesz szobelim. Előre is köszii
2014. jún. 11. 09:14
Ti hogy tanuljátok/tanultátok az irodalom tételeket?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook