Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Kérhetem-e a lakástulajdonost, hogy a közös költségből csak a minket érintő tételeket fizessük? fórum

Kérhetem-e a lakástulajdonost, hogy a közös költségből csak a minket érintő tételeket fizessük? (tudásbázis kérdés)


1 2 3
53. c3fa72a17e (válaszként erre: 51. - Trapiti)
2014. ápr. 24. 09:03
Ez hülyeség, hogy nem tesz ki határozatlan idejű szerződéssel 3 gyermekkel. Meg mi már bizonyítottunk, hogy nem azok a fajták vagyunk. Tudod, én szeretek nyugodtan aludni, tiszta lelkiismerettel. Közjegyzői záradék nincsen, így tehát mindegy, hogy határozatlan idejű vagy sem. Ha olyanok lennénk, amilyenek nem, akkor bírósági úton tudna csak kitenni. De erre nem lenne szüksége. De nincs kedvem veled feltételezéseken alapuló vitákba bele menni. Nem ismersz sem minket, sem a tulajdonost.
52. c3fa72a17e (válaszként erre: 49. - F8db0709b8)
2014. ápr. 24. 09:00
Hát sajnos bérbeadók között is vannak szemetek, nem csak bérlők között. Sajnálom, hogy neked így alakult. Én csak bízom abban, hogy ha netán most vagy pár év múlva elmegyünk, akkor visszaadja a kauciót. Ez lelkiismeret kérdése.....ha ennyire kicseszne egy 5 tagú családdal, akkor az az ő szegénységi bizonyítványa lesz.... De nem iszunk előre a medve bőrére.
51. trapiti (válaszként erre: 46. - C3fa72a17e)
2014. ápr. 24. 08:59
Határozatlan szerződéssel gyerekekkel sosem tesz ki a lakásából ha nem fizetsz.... Az egyetlen biztosítéka a tulajdonosnak a határozott idejű szerződés ill. ha kért ilyet akkor a közjegyzői okiratba foglalt kilakoltatási nyilatkozat nemfizetés esetére.
50. c3fa72a17e (válaszként erre: 48. - Trapiti)
2014. ápr. 24. 08:57

Nem nagyon értem,hogy miért vagy ilyen ellenséges. Korrekt voltam mert igen betartottam a megállapodást 1 évig. Nyilván változtathat a bérbeadó is, de ha egyik félnek sem felel meg a másik elgondolása vagy nincs egyezkedés, akkor mindenki keres más megoldást.


Nem tudom miért hiszed, hogy mert 3 gyermeke van az embernek KI VAN SZOLGÁLTATVA mindenkinek????? És ki mondta, hogy egy szobásba mennénk innen??? Arra nem kapod fel a fejed, amikor arról olvasol esetleg, hogy egyedülálló bérlő vagy egy pár milyen problémát okozott nem egy esetben a tulajdonosnak? Közüzemi díjak nem fizetése, bérleti díj nem fizetés, tulajdonos nem beengedése, stb.

Az új szerződés lehetősége adott. Igen, valóban válogat a bérlők között.... de mi a garancia, hogy olyat talál, akivel nem is lesz gondja??? Veled ellentétben lehet, hogy ezt fogja mérlegelni és számára nem fog azon az 5 ezer forinton múlni. Esetleg....

49. f8db0709b8 (válaszként erre: 47. - C3fa72a17e)
2014. ápr. 24. 08:55
Tudod én szeptemberben költöztem be egy lakásba,kifizettem a kauciot mindent,én időben fizettem minden hónapban,a tulajnak voltak igéretei,semmit nem tartott be,pedig tejeltem neki renesen...elengedte a szemétdíjat is(ez családi ház),ingyen bíztosította a netet és tv-t(többször jeleztem neki beszállok,nem kell ingyen)...ugy mentem oda,mig nem találok másikat,mert ez nagyon kicsi lakás volt...februárban találtam másikat,a kaucióbol levonta visszamenőleg szeptemebrig a szemétdíjat meg midnent,alig kaptam vissza valamit...ja és mikor jeleztem,hogy költözünk,kikapcsolta netet,tv-t mindent....ez nem volt korrekt...meg voltak még furcsaságok...de ez mindegy.és nem is ide tartozik,de igy is lehet járni...
48. trapiti (válaszként erre: 44. - C3fa72a17e)
2014. ápr. 24. 08:51
Persze. Minden szentnek maga felé hajlik a keze... A korrektség az, ha betartod a megállapodást. Ha új feltételeket akarsz, a bérbeadónak is joga van változtatni. De szerintem nézz körül a lakás árak között, és gondolkozz mennyire lesz klassz 3 gyerekkel egy szobában élni. Egy jó lakást könnyű kiadnia, válogathat a fizetőképes bérlők között.
47. c3fa72a17e (válaszként erre: 45. - F8db0709b8)
2014. ápr. 24. 08:48
Nem adózik. De nagyon emberséges volt velünk eddig is, nem dobnánk fel. Max. mondanánk, hogy keressen júniustól másik bérlőt, mert 5000 ft nekünk is pénz...
46. c3fa72a17e (válaszként erre: 43. - Trapiti)
2014. ápr. 24. 08:47

Hát Te lehet, hogy nem mennél bele, de más tulaj lehet, hogy bele menne. De ha úgy gondolja, hogy inkább többért kiadja másnak, lelke rajta. Én legalább megpróbáltam.


Tudod az 1 éves szerződésről az a véleményem, hogy miért kéne a normális bérlővel kicseszni? Ha önhibáján kívül mennie kell miért bukja a kauciót? Miután a tulaj kiadja másnak a lakását, nyilván kaucióval, ő mindenképp a pénzénél marad. De egy kis családnak nem könnyű még egyszer előteremteni 100000 ft-ot az új lakáshoz. És ezt a lakást 1 hónapon belül simán kiadná. Egy kis empátia és korrektség...ez a titok. :)

45. f8db0709b8 (válaszként erre: 42. - C3fa72a17e)
2014. ápr. 24. 08:45
Ez így simán..kérdés a tulaj bele megy e...ha esetleg ódzkodik,mond meg,hogy ügyvédhez fordulsz..egyáltalán adózik a NAV felé?Mert ha nem,ez is fogás rajta :D
2014. ápr. 24. 08:43

Sok bérlő nem néz utána a közös költségnek, persze, hogy a tulajdonos szívesen kifizetteti vele. Ráadásul 1 évig rendesen fizettük, mert az előző helyről jönni kellett és nem volt úgy időnk normálisan keresni lakást. De akik azt hiszik, hogy 3 gyermekkel nem lehet lakást találni, csak jelzem, hogy ezen kívül lett volna még egy -ráadásul kisebb és csak 1 szobás- ahova mehettünk volna. De ez helyileg jobb helyen volt, nagyobb is és lift is van, ami nem mindegy 3 emelet esetében. :)


A tulajnak bizonyítottunk az egy év alatt, hogy becsületesek vagyunk, szerintem ennyi korrektség beleférne. Én a helyébe úgy gondolkodnék, hogy ez a család mindent időben kifizetett, mindig elértem őket....hát ennyi korrektség beleférne, hogy a fele közös költséget bevállalom. Mert ki tudja milyen következő bérlőt fogok ki. Lehet, hogy fura, de én így gondolkodnék.

43. trapiti (válaszként erre: 39. - C3fa72a17e)
2014. ápr. 24. 08:41
A határozatlan idejű szerződésbe én bérbeadóként nem mennék bele. Új szerződést lehet kötni de számítani kell a bérbeadó részéről is új feltételekre. Ha nem fizeted a közös költséget akkor nyilván drágább lesz a lakás. 5 ember 50nm-en havi 50-ért nagyon baráti, én nem ugrálnék...
42. c3fa72a17e (válaszként erre: 41. - F8db0709b8)
2014. ápr. 24. 08:40

Én mindenképp beszélek vele egyértelmű. Amint írtam nem a TELJES összeget szeretném áthárítani a tulajdonosra. Csak azokat a tételeket, amiket nem nekem, mint bérlőnek kellene -szerintem- fizetni. Mint a ház hiteltörlesztését például, az ügyvédi költségeket mely a nem fizetők közös költségének ügyeit érinti, vagy a közös képviselő fizetését, esetlegesen irodaszereit.


De mint pl lift használat, rovarírtás, karbantartás -miután a liftet mi használjuk- költségét természetesen vállalnánk. Ez nem szól másról csak korrektségről. Összeszámoltam és nagyjából 4500 ft-os tétel lenne a miénk a majd 10000-ből. Azért nagyon nem mindegy. Még egy barátságos fele-fele arányban is kiegyeznénk. Szerintem ez vállalható.

2014. ápr. 24. 08:31

Ki fizeti a közös költséget?


A válasz egyszerűnek tűnik, legalábbis a hazai tapasztalatok ismeretének birtokában: a bérlő. Csakhogy a jogszabály nem egészen így szól. A társasházi törvény azt mondja, hogy az olyan, a közös költséget képező kiadások, mint többek között a társasház közös tulajdonba tartozó épületrészei, valamint az ingatlan fenntartásának költségei, a tulajdonost terhelik, ráadásul függetlenül attól, hogy mire is használja a szóban forgó ingatlant.


A törvény értelmében tehát bérlőként egyáltalán nem vagy köteles fizetni a közös költséget, hiszen a társasházhoz a tulajdonossal kötött bérleti szerződés ellenére nincs közöd. Természetesen lehetőség van arra, hogy a bérlő és a tulajdonos ettől eltérően állapodjon meg - a tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy ehhez szívesen folyamodnak a bérbeadók.

A kérdést tisztázzátok még a bérleti szerződés aláírása előtt, hiú reményeket azonban ne táplálj arra vonatkozóan, hogy teljes mértékben kihúzhatod majd magad a közös költség fizetésének terhe alól.

40. f8db0709b8 (válaszként erre: 11. - Simple)
2014. ápr. 24. 08:29

Persze,hogy nem igy van.... én meg hülye vagyok....

a közösköltség a lakás tulajdonosát terheli,neki kell gondoskodni a szemétszállításról.és mindenről ami a lépcsőházat érinti)takarítás,világítás,lifthasználat stb)....a vízdíj ami a lakót terheli!!!!

39. c3fa72a17e (válaszként erre: 38. - Regin_a)
2014. ápr. 24. 07:32

Pedig egyéb fórumokon és itt is írták, hogy van ilyen, hogy részekre bontás, miután a bérlő nem köteles például a ház hitelét fizetni. Jogi oldalakon is van, hogy bár a tulajdonos szereti áthárítani a bérlőre, de mégsem köteles minden részét fizetni.


A felmondási részét úgy értettem, hogy az eddigi 1 éves határozott idejű bérleti szerződés helyett, határozatlan idejű szerződést szeretnénk , amiben úgy határoznánk meg az 1 hónapos felmondást, hogy persze, nyilvánvalóan írásban jelezzük egymás felé. Kiköltözéskor elszámolunk a tulaj felé a rezsivel, ő vissza adja a kauciót, ha mindent rendben talál.


Jelenlegi szerződésünk szerint, ha egyik fél sem szeretne szerződést bontani, akkor automatikusan hosszabbodik ismét 1 évvel. De mi ezt így nem szeretnénk. Így is jó egy hónappal előbb szólunk, hogy ezeket a változtatásokat szeretnénk, nyilván vagy belemegy, vagy nem. Ha nem, akkor a szerződés végén mi megyünk, ő keres másik bérlőt.


Másrészről képzeld, nagyon segítőkész és érdekli ha problémánk van. De ez más lapra tartozik.


Én, mint bérlő a használatból adódó kiadásokat vagyok köteles fizetni. Mi közöm a ház hiteléhez, mikor az nem az én tulajdonom??? Olvass kicsit jobban utána... én azt tettem. Tehát lesz mire hivatkoznom a kérésemkor.

38. Regin_a (válaszként erre: 31. - C3fa72a17e)
2014. ápr. 23. 22:31

Jól gondolom szerintetek?"


Nem jól gondolod. Ott laksz, közös költséget nem bontják fel részekre, azt is a bérlő fizeti

Ilyen kitételt nem láttam a törvényben

1993. évi LXXVIII. törvény


A felmondás sem csak úgy van, hogy "egy hónap" , elötte levelezés, benen van a trv-ben

Ha új szeződés nem jön létre, automatikusan határidő nélküli, tehát kaució vissza és bármikor mehettek máshova/felmondási idő betartásával/


Az hogy 3 gyerek meg összebalhéztok a pároddal a te személyes gondjaid, nem fogja érdekelni a tulajt és nem indok

2014. ápr. 23. 22:20
Nincs garancia manapság az egyedülálló, gyermektelen bérlőkre....nem olvasod, hány ilyen bérlő halmoz fel közüzemi és bérleti díj tartozást? Vagy ki sem költözik az albérletből??? Szóval lutri a bérlő és a jó bérlőt meg kellene becsülni. Minden szla fizetve, nem maradtunk el soha bérleti díjjal, a bútorokra és egyebekre vigyázunk. Ha el is megyünk innen, emelt fővel fogunk menni, nyugodt lelkiismerettel. :)
2014. ápr. 23. 22:18
Ja és bútorozott a lakás, nem lenne sok a költöztetés miután van erre ismerősünk. ;) Szinte csak a ruhaneműink vannak....
2014. ápr. 23. 22:17

Nos, kedves trapiti. Nem kell a lekezelő stílus. Képzeld, fizetjük 1 évig a közös költséget, ahogy vállaltuk a szerződésben. Most fog letelni és gondoltam, hogy lehet egyezkedni. Többek között azért is mert jogszabály van erre, nem én találtam ki. Néhány ezer forint is számít.


50 nm-es lakás és ha hiszed ha nem más is kiadta volna a lakását 3 gyerekkel. Miért gondolja sok ember, hogy 3 gyerekkel kuncsorogni kell albérletért? És nagyon normális a bérlő, aki engedett volna már a bérleti díjból is hogy maradjak a gyerekekkel....ebbe nem megyek bele, s mint mondtam nem ismered a részleteket. De köszi a hozzá szólást.

34. trapiti (válaszként erre: 27. - C3fa72a17e)
2014. ápr. 23. 19:47
3 gyerekkel mekkora lakást béreltek 50-ért? Én meggondolnám hogy mennyire pattogok, a legtöbb tulajdonos szóba sem áll 3 gyerekes családdal... ha a lakás szép és jó helyen van, akkor a tulajnak fog kevésbé fájni ha elmentek. Amúgy pl. azt is számold bele, hogy mennyibe kerül a költözés... saccra egy évi különbözet simán elmegy a költözködésre.
33. trapiti (válaszként erre: 26. - C3fa72a17e)
2014. ápr. 23. 19:44

Szerintem az a mérvadó, ahogyan a szerződésben van. Ha akkor elfogadtátok, hogy a közös költség a bérlőt terheli, akkor úgy korrekt ha fizetitek is. Szerződést módosítani az egy év letelte után lehet, aztán a bérbeadó vagy belemegy, vagy nem, de ne csodálkozz, ha ő meg azzal áll elő, hogy pl. az inflációnak megfelelően emeli a bérleti díjat a korrektség jegyében. Végig kell beszélni mindent, új szerződést írni ha sikerül megállapodni, ha nem akkor költözés... Kérdés, nektek megéri-e, különösen ha a lakás könnyen kiadható.


Amúgy bérlő és tulajdonos viszonylatában senki senkinek nem tesz szívességet szerintem. Te fizetsz, ő odaadja a lakását.

2014. ápr. 23. 18:15
Most megyek mosogatni, de utána visszatérek és olvasok. Köszönök minden hozzá szólást.
2014. ápr. 23. 18:14
Arra lennék kíváncsi, hogy ezek közül amiket leírtam, ránk esne elvileg a szemétdíj, a rovar írtás, a javítás-karbantartás-hibaelhárítás. A többi a tulajé lenne. Jól gondolom szerintetek? Hát gyorsan számoltam, nagyjából összeget tekintve a tulajra esne 6000 ft körüli összeg, ránk pedig 4000 körül. Hát basszus, nagyon nem lenne mindegy. De már fele-fele alapon is kiegyeznék.
30. c3fa72a17e (válaszként erre: 29. - 31bc25d879)
2014. ápr. 23. 18:02
Hát az lesz, ha nem enged... majd meglátjuk.
29. 31bc25d879 (válaszként erre: 24. - C3fa72a17e)
2014. ápr. 23. 18:00

Hát én a reagálásod első felét nem teljesen látom így...de oké...:)


Egyébként meg szerintem is keress másikat, ha nem enged és nem képes kompromisszumot kötni, ne kínlódj vele. Ő is fog új bérlőt találni és te is másik lakást.


Sok sikert.

28. simple (válaszként erre: 24. - C3fa72a17e)
2014. ápr. 23. 17:57
Engem mondjuk sehol sem becsültek meg, pedig mindent időben fizettem, a bérleti díjat is, a csekkeket pedig amint megkaptam, jóval a befizetési határidő előtt. Normálisan éltem, csendes voltam, rendben tartottam a lakást, vigyáztam mindenre. Mikor kiköltöztem csodálkoztak, mert szebb állapotban kapták vissza a lakást mint ahogy átadták nekem. Szóval jó tulajt is ki kell fogni, az sem egyszerű! Remélem meg tudjátok beszélni és mindenkinek jó lesz.
2014. ápr. 23. 17:56
Ráadásul én gyeden vagyok, 3 gyermekkel. Mégsem késtünk sosem a bérleti díj fizetésével (50 ezer), sem a közüzemi számlák befizetésével. És a lakásra úgy vigyázunk mint a hímes tojásra. Ha mást nem, ezt méltányolhatná :)
26. c3fa72a17e (válaszként erre: 22. - Ficánka5)
2014. ápr. 23. 17:54
Eddig 1 éven át a teljes összeget fizettük. Most szeretnénk majd szerződést módosítani és akkor már csak a ránk eső tételeket szeretnénk fizetni. Korrektség....semmi más :)
25. simple (válaszként erre: 20. - 31bc25d879)
2014. ápr. 23. 17:53
Én is. Inkább egy rendes, megbízható lakó kevesebbért, mint egy ki tudja milyen aki talán sosem fizet majd... Nehéz jó lakót találni manapság.
24. c3fa72a17e (válaszként erre: 20. - 31bc25d879)
2014. ápr. 23. 17:53

Szerintem az, hogy egy bérlő kivesz a tulajtól lakást, nem egyenlő a rászorultsággal.... egyenlőre miután a bérlő FIZET nem kevés bérleti díjat, mondhatni szívességet tesz a tulajnak. És ahhoz képest amiket olvasok, hogy miket csinálnak egyes bérlők (számlatartozás, ki nem költözés, stb), velünk szerencséje van.


Szerintem sima korrektségről beszélhetnénk. 1 évig így is fizettünk mindent, pedig ahogy jártam utána a dolognak sok bérlő ráhagyja a tulajra, hogy kifizettesse a közös költséget, pedig nem a bérlő tulajdona a lakás.


Mindenképp beszélek vele. Ha pedig nem enged, keresünk másik lakást, ahol kevesebb a közös költség. Ő viszont izgulhat, hogy milyen bérlőt fog ki utánunk....

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook