Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Időszakos böjt együtt - Akarsz csatlakozni? fórum

Időszakos böjt együtt - Akarsz csatlakozni? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6
2023. aug. 21. 10:51

Rajtam kívül még 6 fő bejelölte be magának ezt a fórumot, követik, olvassák.

Az elején még Eszter írt is ide 1-2 jó-tanácsot, hogy mi legyen a fórum témája. Ezek szerint ő nemcsak olvasni, írni is tud.:))

A többi 5 fő, csak olvasni tanult, írni nem? :))


Én már leírtam ide, milyen elven, milyen szempontok szerint igyekszek élni az életemet. Részemről felesleges lenne tovább ragozni.

Amíg nem lesz más hozzászóló, részemről itt vége.

22. Napsugár8 (válaszként erre: 21. - Napsugár8)
2023. aug. 21. 10:25

Lemaradt:


[link]

2023. aug. 21. 08:58

Életmódváltásnak nevezzük, ha valaki átáll a korábbi étkezés, napi életvitel helyett pl. a 8/16-ra. Ez alatt a legtöbben az étkezés napi ritmusát, és a napi rendszeres mozgást értik leginkább.


Hogy az elfogyasztott ételeket, azok minőségét milyen szempontok alapján, milyen értékek szerint válogattam össze, lentebb már írtam. Ezek elsősorban az emészthetőség, a napi egészséges anyagcsere szempontjából fontosak.


De: esetenként célszerű megvizsgálni, hogy amiket naponta megeszünk, azok vitamin-tartalma hogyan szolgálja egészségünket.


Melyek azok a vitaminok, amelyeket szinte automatikusan beviszek az étellel, és melyek azok, amelyeket teljesen figyelmen kívül hagyok.

És nézem, melyik zöldség-gyümölcs milyen vitaminokat tartalmaz, és amelyikre eddig nem gondoltam, milyen étel elfogyasztásával tudom szervezetemet segíteni. (Alapjaiban bogyó-ellenes vagyok!) :))


Engem úgy neveltek, hogy a betegségeket megelőzni kell, és nem akkor keresni a gyógyulás útját, amikor már nyakig benne vagyunk valamilyen bajban.

Ha ilyen tekintetben nem figyelünk arra, hogy "mit eszünk", könnyen úgy járhatunk, mint az a bizonyos "állatorvosi ló", amelyiknek már annyi bajt-betegséget a nyakába varrtak, hogy abba csak belepusztulni lehet, nem pedig keresni a betegségekből kivezető utat!

És aki minden bajnál, betegségnél azzal támasztja alá segítő szándékú hsz-ét, hogy ő tudja, mert már ezen is túl esett, már abból is kigyógyult... milyen egészséges életmódot folytatott, ha közben szinte mindenféle betegségen átesett? (Költői kérdés!) :))


Van egy naplóm: Fogyózás, egészség.

Ami cikkeket, módszereket kutakodásom, olvasgatásom során találtam, ott bárki szemezgetheti, szabadon letöltheti.

2023. aug. 20. 07:29

Még két dolgot említek, csupán figyelem-felhívóként. Aki akar, majd jobban utána néz:

- A Glikémiás Indexet említettem a 12. hsz-ben. Szívesen írok róla többet is, ha valaki kéri, de ide csak azt a linket teszem fel, ahol az ételek kcal értékeit, és GI %-át (utolsó oszlop!) találjuk


[link]


- A másik az ételek emésztési ideje: egyáltalán nem mindegy, hogy mit, mikor és főleg milyen sorrendben! eszünk. Csak a lényegeseket írom:

- víz, tea, egyéb folyadék 30 perc alatt megy végig az emésztő rendszeren

- zöldségek, gyümölcsök 30-50 perc

- tojás, egyéb tejtermékek 1,0-1,5 óra

- halak, baromfi 2,0 óra

- sertés 3,0 óra

- marha, vadak 5,0 óra!!

Ez azért fontos, hogy az esti utolsó étkezése és az esti lefekvés között mennyi idő telik el.

Vacsorára nem biztos, hogy jó ötlet

marhapörköltet enni.

Különösen nem, ha jó magyar szokás szerint: 1 falat marhahús, utána 1 falat krumpli, majd arra rá 1 villányi uborka-saláta... és mi történik: alól a marha 5 órán keresztül elzárja a lefelé vezető utat a rövidebb emésztési idejű krumpli és a még rövidebb idő alatt megemésztett uborka elől! Azok ott fönt gázosodnak, és... csak a szelet tudjuk kiengedni, a többi ott pang! :))

19. Napsugár8 (válaszként erre: 9. - Nemer Eszti)
2023. aug. 20. 06:55

Nekem az "időszakos böjt" kifejezésről inkább az egészséges étkezés, egészséges életritmus fogalma jut eszembe, ez a "böjt" kifejezés szerintem egyáltalán nem illik ide.


Egy életmód, amelyben egymásra épül, együtt van, együtt hat az életritmus, az étkezések időpontja, az egészséges életmód! És ebbe nálam szorosan beletartozik nem csak az hogy mikor eszünk, hanem az is, hogy mit!!!


És főleg, hogy az a valami hogyan van elkészítve! Ezért érzem létjogosultságát esetenként 1-1 receptnek is ezen a fórumon.

Nehezen tudnám ráfogni egy zsírtól tocsogó pörköltre, vagy egy agyon cukrozott édes-habos süteményre, hogy az is jó, hogy tiszta lelkiismerettel belefér az egészséges ételek sorába. Néha, ezer évben 1-1 alkalommal. :))


És ne feledjük ki az egészséges életmód esetében a napi mozgást. Ilyen-olyan formában, igények, korok, kórok által diktált, engedett módok valamelyikét vegyük be a napi rutinba.

18. Napsugár8 (válaszként erre: 17. - Nemer Eszti)
2023. aug. 20. 06:41

Nem, az időszakos böjtnek a fogyáshoz semmi köze. Ahogy írtam is, a fogyást különböző fogyókúrás módszerekkel értem el, szigorú diétákat követve, betartva.

Az időszakos böjtre kb. 3-4 évvel ezelőtt tértem át, amikor már belefáradtam a megvonásokba, a tiltásokba.

Én valóban életmódot váltottam, nemcsak étkezés, mozgás terén is, szemlélet terén is.


Aki úgy akar lefogyni, hogy azok a kilók biztosan ne jöjjenek vissza, annak a dr. Dukán-módszert tudom ajánlani. Kemény, de biztos!

Az volt az első olyan módszer, amellyel sikerült megtörnöm a jeget, és utána már egyéb módozatok is, évek alatt ugyan, de eredményt hoztak.

2023. aug. 19. 21:34

Reggel 6-kor iszom kb. 1,5 dl vizet. Majd 1 óra múlva folytatom a kalóriamentes víz vagy teaivást. A reggeli böjt ideje alatt az emésztőrendszerem csendben van, jól vagyok. Az első étkezés előtt fokozatosan érzem, hogy energiaszükségletem van, azaz ennem kell.

Te, Napsugár8 a súlyfelesleged 2/3-át leadtad. Szép teljesítmény! A kalóriadeficit elérésében az időszakos böjt, feltételezem, hogy segített. Még akkor is segíthet, ha az időszakos böjt alapvetően nem fogyókúra, nem diéta, nem a megvonásokról, a szigorú szabályok betartásáról szól.

16. Napsugár8 (válaszként erre: 14. - Nemer Eszti)
2023. aug. 18. 16:46

Emésztőrendszeri problémák:

olvastam valahol, hogy a japán nők azért olyan szépek és csinosak, mert ébredés után legelőször 3 dl vizet isznak!!! Ez beindítja a bélcsatornákat, hidratálja a bőrt, és kellemes közérzetet ad már a nap indulásakor.

Kb. fél évvel ezelőtt én is elkezdtem. Egyelőre csak 2 dl vizet vagyok képes meginni, de a bélműködésen valóban javít. (A pm. alulműk.-nek egyébként is velejárója a renyhe működés).

Próbálj meg te is rászokni a reggeli vízivásra, ahogy sikerül növelni a mennyiséget, nem kell erőltetni, majd alakul magától.

2023. aug. 18. 16:42

Sokféle fogyós módszerrel adtam le évekkel ezelőtt több mint 20 kg-ot, miután pm alulműködés lépett fel nálam, és kb. 2 hónap alatt jött rám a rengeteg súlytöbblet.


Maradt még kb. 10-12 kg, de erre már azt mondtam, elegem volt a kemény fogyókból.


Olyan étkezési formát kerestem, amit akár életem végéig is minden megszorítás nélkül tartani tudok. És ha mellette még napi mozgást is be tudok iktatni, mikor többet, mikor kevesebbet, ha megy le rólam valamicske az jó, ha még sem, azt sem bánom.

A mai séta-teljesítményemmel azért elégedett vagyok. Mintegy 1600 lépés, 2 óra alatt (közben posta, boltok + pihi) csomagokkal és bottal a kezemben, miközben perceken belül betöltöm a 75-öt. Igen, büszke vagyok magamra!


Egyébként napi 500 kcal deficit, heti 3500, az egyenlő heti 0,5 kg fogyásnak.

Az okosok azt mondják, hogy ezt nem szükséges feltétlenül kaja-megvonással elérni. Elég az egyik felét abból, a másik felét mozgásból.


Egyébként: 100 lépés = 20 kcal elégetését adja, az 500 lépés = 100 ckal, 1000 lépés 200 kcal elégetése.

Vagyis, aki esetleg napközben, este valamivel többet eszik, mint tervezte, semmi gond: álljon fel, kezdje el a helyen-járást (sarok emeléssel, magas térdemeléssel váltakozva), számolja a lépéseket, és dolgozza le azt a kcalt, amit oda nem figyelésből magába tömött. :)) Ha van hol lépcsőznie, még hatékonyabb. Elfáradva ugyan, de nyugodt lélekkel fogja megemészteni a tévedésből megevett finomságot. :))

14. Nemer Eszti (válaszként erre: 13. - Napsugár8)
2023. aug. 18. 09:22

Tavaly novemberben kezdtem. Emésztőrendszeri problémák, tünetek vittek rá, hogy valamit csináljak az egészségem érdekében. Azt már láttam, hogy se a házi orvos, se a szakorvos nem fog valódi segítséget adni, kezembe kell venni az irányítást.

Ezen túl szerettem volna pár kg súlyfeleslegtől is megszabadulni. 74-ről kezdtem, most 64 kg vagyok.


Azért azt a félreértést szeretném eloszlatni - már ha van valakiben -, hogy az időszakos böjt nem fogyókúrás módszer. Inkább életforma. A fogyáshoz a böjt mellett kalóriadeficitben kell lenni.


Amikor elkezdtem ezt az életformát, akkor nekem szükségem volt a fokozatosságra.

Először későbbre toltam az evést, majd lassacskán kihagytam egyet-kettőt. Ja, és visszaszorítottam a nassolásokat. De például a fiam egyik napról a másikra meredeken váltott. 3 napig érezte magát kellemetlenül, nála eddig tartott az átállási időszak. Csak azt sajnálja, hogy nem kezdte el hamarabb ezt az életmódot, amiről úgy gondolja, és én is, hogy ez az alap.

Sokat segített nekem is a biztatásával. Amikor mondtam, hogy olyan éhesnek érzem magamat, akkor ő úgy reagált, hogy el fog múlni, csak türelem. És így lett! A szervezetnek szüksége van a pihenésre, a regenerálódásra. Ezt a nem evés képességével tudjuk elérni. Szerintem a nem evés képessége mindenkiben ott van csak elő kell csalogatni, gyakorolni, gyakorolni, gyakorolni.

Most én is éppen "gyakorlaton vagyok". Egy órával ezelőtt éreztem éhségféleséget, most nem érzem. Csak finom, üres teát kortyolgatok, még nem nyitom a időablakot.

2023. aug. 17. 14:44

Eszter!

Te mióta csinálod?

2023. aug. 17. 14:44

Világéletemben 5,30-kor keltem, mostanában előfordul, hogy ráhúzok valamennyit. De már kezdek beleszokni és nem idegesítem magam rajta.


Nálam az ablak 11,0-től 19,00 óráig van nyitva, ezen belül:

- ebéd 11,00 ó-kor

- uzsonna 14,30-kor

- vacsora 17,30-kor


Bő 3 évvel ezelőtt kezdtem, akkor még 19,00-ig befért egy utóvacsora is, ma már leginkább csak 2 dl vízben valamilyen pezsgőtabletta is bőven elegendő. A második vacsorát régen elfelejtettem.


Ez alatt a magam által választott 8 órás ablak alatt bármit, bármennyit ehetnék, de a szervezet beáll, és annyit eszek, amennyit kívánok.

Évekkel ezelőtt kiraktam a konyhámból a 4 fehéret: fehér liszt, fehér kenyér, fehér rizs, fehér cukor. Helyettük tk. kenyér, liszt, bulgur, kuszkusz, és eritrit.

És megtanultam, hogy lehetőleg az alacsony Glikémiás Indexű kajákat egyem, a bennük levő ch lassú felszívódása miatt.

Ezek után semmi megszorítás, semmi megvonás, csak a józan ész, és a szervezet jelzései az irányadók.


Persze egy kis napi önkéntes mozgás = séta-gyaloglás nem árt, mikor mennyit bír a szervezet, túlerőltetni ezt sem érdemes.

2023. aug. 17. 11:21

Az időszakos böjt ha egy torta lenne, akkor képzeletben kivágok egy kis szeletkét belőle. Ez a szelet az időablak.


A reggeli ébredés után mennyi idő elteltével nyissuk ki?

A saját tapasztalatomat tudom leírni válaszként.

Reggel 1/2 6 és 6 között hagyom el az ágyamat. 4 óra telik el az első étkezésig. Addig csak vizet iszom.

Ez a 4 óra már maga a böjt időszaka.

Újabb képzeletbeli figura ugrott elő! (Most dobpergés kérek...)

Ha a böjt egy félénk kis állat lenne, éppen a reggeli ébredésemkor dugja ki a fejét az odújából, hogy körülnézzen. Ekkor én nem csapom agyon egy jó kis reggelivel, hanem hagyom, hogy előmerészkedjen és 4 óráig a társam legyen.

10. Napsugár8 (válaszként erre: 9. - Nemer Eszti)
2023. aug. 17. 10:36

👍👍👍


Köszönöm, hogy ezt így, ilyen szépen megfogalmazva, összeszedve leírtad ide. Egyetértek minden sorával.


Az uborka-recept is csak azért került ide, mert az előző fórumon beszéltük, soroltuk azokat a zöldségeket, amelyek segítenek a hasi zsír = úszógumi elégetésében.

És kerestük a módját, hogy esetleg télire hogyan tudnánk tartósítani, menteni belőle.

2023. aug. 17. 09:32

Megosztom veletek a böjttel kapcsolatos gondolataimat.


Ebben a fórumban inkább az időszakos böjt a téma. Vagy másképpen szólva az időben korlátozott étkezés.

A böjtölés alapfogalmára ezt találtam:

A böjtölés a táplálkozástól való (önkéntes vagy kényszerű) tartózkodás.

Mi itt szerencsére nem kényszerből, hanem önként böjtölünk. Miért? Mert pozitív hatást várunk tőle. A böjtölés nem egyenlő a nem evéssel. Hiszen az utolsó evés után 6-8 órával kezdődik csak. Akkor, amikor a szervezet az energiaszükségletét egyre inkább a zsírszövetekből kezdi el fedezni.

Időszakos böjtölés fogalma:

A böjtöt tetszőleges idő után megszakítjuk, normálisan táplálkozunk tovább, és ezt visszatérően (időszakosan) ismételjük.

Sokféle variáció van erre. Van, akinek hosszabb, van, akinek rövidebb az időablaka, amikor eszik. Van, aki többször, van, aki kevesebbszer eszik az időablakon belül. Az időablak kezdete is eltér.


Nem vagyunk egyformák, mindenki a saját testének jelzéseire hallgatva és a lehetőségei szerint kell, hogy kialakítsa a legjobb verziót. Sőt, böjtölni úgy is lehet, hogy nem ragaszkodunk egyhez, hanem kísérletezési szándékkal vagy csak azért, mert úgy alakult, másképpen böjtölünk, mint eddig. Váltogatjuk a verziókat. Vagy nem. Mert a jól beválthoz ragaszkodunk. Egyik sem jobb a másiknál. Ezt úgy értem, hogy nem szabad mások módszerét megkérdőjelezni, netalántán kritizálni, de vakon követni se.

8. Nemer Eszti (válaszként erre: 6. - Napsugár8)
2023. aug. 17. 09:25
Köszönöm, hogy megosztottad a receptet, a tapasztalatodat. Imádom az ubi-salátát, fogom én is hasznosítani.
7. fincsi5 (válaszként erre: 4. - Fincsi5)
2023. aug. 16. 18:30
🤣😍
2023. aug. 16. 18:14

A fagyasztott uborka-saláta:

gyönyörűen kiengedett, és egyáltalán nem lett lötye, ropogott a fogam alatt pont úgy, mint fagyasztás előtt!


Nyugodtan elrakható télire, fagyasztóba is!

Emlékeztetőül, ahogyan csináltam


1. Fél szál kígyó uborkát kiskéssel 3-4 mm vastagra szeltem (nem hámoztam meg)

2. Megpörgettem pici sóval, megszórtam cukorra, és amikor ezek elolvadtak rajta, meglocsoltam citromlével (ecetet nem szoktam használni)

3. Összekavartam és duplán csomagoltam zacsiba, majd be a fagyóba.

Két napig volt bent, kőkeményre fagyott, ma d.e. kivettem, vacsira ki is engedett. Akkorra egy kicsi levet eresztett (=jégkristályok elolvadtak), ismét kevés cukrot, citromlét arra rá, összekavartam, és "kétpofára bezabáltam"!


Gondolom, hogy azért maradt roppanós, mert: nem a hagyományos saláta-uborka, hanem kígyóuborka, másrészt: nem legyalultam, hanem a kiskéssel leszeltem. De úgy gondolom, hogy a citromlé is besegített kicsit, hogy roppanós maradt. Ez utóbbit azért gondolom, mert a hozzá szelt paradicsom sem lett lötye kiengedés után, de az ízének a citromlé nem tett jót. Persze, ez az én ízlésem. :))


Az biztos, hogy 1-2 egész szál!! kígyó uborkát feldarabolok, lefagyasztok akár a decemberi ünnepekre, akár az utána következő időszakban szükséges kerület-csökkentés céljából. :))

5. Napsugár8 (válaszként erre: 4. - Fincsi5)
2023. aug. 16. 17:58

Készen lett, meg is vacsoráztam.

Maradt is, nyisd az ablakot, küldök egy tányérkával. :))

4. fincsi5 (válaszként erre: 3. - Napsugár8)
2023. aug. 16. 16:24
Ínycsiklandó invitálás.
2023. aug. 16. 14:18
Egyébként kivettem a hűtőből a tegnap megfőzött sárgaborsót, vacsorára begyúrom fasírtnak, krokettnek? És kivettem a fagyóból a próbára berakott "uborka-paradicsom" vegyes salátát. Majd írom, hogy ez utóbbi visszatapsolós-e, vagy csak a kukát gazdagítja?
2023. aug. 16. 14:10

Az a másik 2019-ben "lakatlanná" vált, 2021.06.24.-én a 84.sz. hsz-szel indítottam újra.

Guruljka volt az első csatlakozó a 85. sz. hsz-szel. Nyugodjon békében.


Ennek már 2 éve! Nekem tetszik a módi! És neked? Jössz velem?

2023. aug. 16. 14:02
Van egy hasonló című fórum is ebben a témában, valamikor réges-régen indította valaki.
1 2 3 4 5 6

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook