Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Időszakos böjt együtt - Akarsz csatlakozni? fórum

Időszakos böjt együtt - Akarsz csatlakozni? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6
53. Napsugár8 (válaszként erre: 52. - Ancsa75)
2023. szept. 2. 07:33

Ne aggódj, ezt is gyakorolni kell, nekem sem ment rögtön. Eltelik 2-3 hét is, mire te is, és a szervezeted is megszokja az új "rendet" és szinte automatikussá válik.


Lehetőleg egyél minden nap kb. ugyanabban az időpontban. Akkor hozzászokik a szervezet, hogy rendszeresen ugyanakkor kap pótlást.

Vagyis nem fog bepánikolni, és a kapott kaját gyorsan elraktározni!, hanem tudni fogja: az esetleges többletet nyugodtan "tovább engedheti!!", mert x idő elteltével ismét kapni fog pótlást!

Kellemes piacozást, szép napot! :))

2023. szept. 1. 21:37
Ma nem voltam annyira ügyes, 37-kor ettem levest, délután megvolt a gyümölcs is. Reggel korán piacozni megyünk anyukámmal, el fog menni vele a délelőtt.Mozgalmas lesz a hétvége.
2023. szept. 1. 14:33

Azt tudom, hogy a teljes kiőrlésű kenyér sokkal drágább, mint a fehér kenyér. Nálunk fél kg tk. kenyér 800.- Ft = 1 heti adag, viszont az 1 kg tk. liszt csak! 500 Ft, és abból 2 hétre való kenyér süthető.


Sütő híján (a gázsütőmet nem vagyok hajlandó bekapcsolni, sokat eszik) kidolgoztam a módszert, hogy láng fölött, palacsinta sütőben hogyan tudom a heti kis kerek kenyér-lepénykéimet megsütni. Kb. másfél óra az egész, és 8 napi tk. kenyér kész.

Ha kéritek a receptet és a módszert, szívesen leírom. :))

50. Napsugár8 (válaszként erre: 49. - Napsugár8)
2023. szept. 1. 14:11

Az alábbihoz:

[link]

49. Napsugár8 (válaszként erre: 45. - Ancsa75)
2023. szept. 1. 14:10

Lentebb írtam, hogy kb. 4 évvel ezelőtt takarítottam ki a konyhámból a "4 fehéret":

- fehér kenyér, fehér liszt

- fehér cukor, fehér rizs


Helyettük a teljes kiőrlésű lisztet és kenyeret eszem, cukor helyet Eritrit. Még ennél is egészségesebb állítólag a Xilit, de az ára nekem nem szimpatikus. :))

A rizs helyett bulgur, kuszkusz van nálam, mások az árpagyöngyöt használják.

Ezekben a Glikémiás Index %-a az alacsony kategóriába tartozik, és ezért a szervezet lassan bontja le a bennük levő ch-t, tehát később éhezünk meg, jobban telít, kevesebb is elég belőle.

A Glikémiás Indes %-ok:

alacsony 0 - 55 % = ideális

közepes 56 - 75 % = még elfogadható

magas 76 % felett = kerülendő.

Majd előkotrom a "Fogyózás, egészség" c. naplómból azt a kcal-táblázatot, amelyben ezek a %-ok az egyes ételféleségek adatai között szerepelnek.

48. Napsugár8 (válaszként erre: 41. - Angyalka986)
2023. szept. 1. 13:59

Ha neked is sikerülne beilleszteni a napi étkezési listádba a zabkorpát, ami a vastagbelet takarítja és a napi rendszeres anyagcserét biztosítja, már eleve kb. 2-3 kg-val könnyebb leszel másfél, két hét után.

El sem hisszük, hogy a renyhe anyagcsere miatti "lerakódások" és visszatartott víz, milyen sokat jelent. És ekkor még hájból, zsírból egy dekát sem fogytunk, mégis csinosabbak vagyunk, és könnyebbnek érezzük magunkat.

De csak óvatosan, fokozatosan bevezetni az étrendbe, ahogy lentebb írtam, különben (szervezettől függő!!), ki milyen mértékben dönti meg a 100 m-es síkfutás rekordját. :))

47. Napsugár8 (válaszként erre: 46. - Angyalka986)
2023. szept. 1. 13:51

A sárga cimkés Dénes Natura- zabkorpát (nem zabpehely, az más!) szoktam, leginkább gyógynövény üzletben. A helyi Rossmannban még nem rémlik hogy láttam volna, egyébkénk sem igazán olcsó bolt.


Érdemes körbenézni a különböző boltokat az árak miatt.


[link]

46. angyalka986 (válaszként erre: 39. - Napsugár8)
2023. szept. 1. 11:31
Köszönöm a tippet. Annak ellenére, hogy bőségesen fogyasztok rostdús ételeket, pont hastájékon kellene kicsit lentebb mennem és az emésztésem is be van picit lassúlva. Van esetleg preferált márka? Vagy Rossmann-ból, ha veszek az is jó?
45. Ancsa75 (válaszként erre: 42. - Nemer Eszti)
2023. szept. 1. 11:16
Igen, ez egy kicsit meredek kezdés volt, de ez csak így alakult most alkalomszerűen, mert nem akartam tegnap 7 után már enni, csak akkor lett volna alkalmam rá. Mától áttérek a 10-18 közötti étkezésre. Esetleg majd idővel, ha jól megy, akkor megnyújtom egy kicsit a böjtölési időszakot, pl. 11-18 között étkezem, majd kialakul. Én is a fokozatosság híve vagyok. Nekem sajnos nem 6-7 kg súlyfeleslegem van, sokkal több. Remélem valamennyi lemegy majd.
44. Nemer Eszti (válaszként erre: 41. - Angyalka986)
2023. szept. 1. 10:56
Azzal a 6-7 kg fogyással nem lesz gond szerintem. Írod, hogy nem a fogyás az elsődleges. Igen, én is tapasztaltam, hogy az egészséges élet gyakorlásával a túlsúly "mellékesen" olvadt le rólam. Ahogyan rólad is lefog.
2023. szept. 1. 10:50
Ma ebédidőben inkább könyvtárba megyek, oda is inkább gyalog:) Lehet, hogy Ancsa75-ön felbuzdulva én is megpróbálok egy hosszabb böjtöt:) Holnap jelentkezem, ha addig nem hasalok el az éhségérzet miatt :D
42. Nemer Eszti (válaszként erre: 40. - Ancsa75)
2023. szept. 1. 10:48

19 órás böjt kezdésnek. Ez igen! A leírásod alapján azt feltételezem, hogy nem akarod minden nap így csinálni.

Ma este 6-ig fogsz enni, ugye?

A rendszerességet szeretnéd elérni az étkezésedben.

Ezt el lehet érni hirtelen váltással vagy fokozatosan.

Napsugár8 az utolsó étkezés időpontját fokozatossággal érte el. Én személy szerint is a fokozatosság híve vagyok, de például a fiam egyik napról a másikra változtatott az étkezésén. Amivel egy hirtelen stressznek tette ki a szervezetét, viszont gyorsan (pár nap alatt) túl jutott az átálláson és tartja is az időszakos böjtöt 2 éve.

2023. szept. 1. 10:47
Sziasztok! Hogy mi a célom? Rendszert vinni az életembe, és elsősorban arra törekedni, hogy ne az ételeken agyaljak napközben. Szépen lassan hozzászoktatni a szervezetemet, mert nem csupán a fogyás az elsődleges. Időt adni a szervezetemnek regenerálódásra, hogy ne csak mindig az emésztéssel foglalkozzon :) Tegnap könnyen ment a 16:8. Jó nagy sétára mentünk ovi után a fiammal és az esti kutyasétáltatás is lefoglalta az agyamat. Új célként napi 10.000 lépést tűztem ki, az alapból 7-8 ezerhez képest. Tegnap ez 12ezer volt :)Persze az, ha mellé még a fennmaradó 6-7 kg is lejönni, az maga lenne a csoda :)
2023. szept. 1. 10:01
Tegnap kb. 15 óra óta böjtölök, 19 órája. Éhes vagyok, de büszke vagyok magamra, hogy kibírtam. Annyira nem volt vészes, igazából kb. 1-2 órája kezdtem éhes lenni. Reggel kipróbáltam a kávét ízesítés nélkül, nem hiszem, hogy meg tudok vele barátkozni, inkább kihagyom és 10 óra után iszom majd. A mai napi tervem: 10 órakor eszem először, cukkinis-sonkás rántottát 2 tojásból, paradicsommal, uborkával, teljes kiőrlésű kiflivel. Szerintem ezzel egy jó darabig el leszek telítődve. Délig dolgozom, utána még vannak intéznivalóim, vásárlás, posta, hazautazás. Fél 2-2 körül fogok hazaérni. Még nem tudom, hogy otthon mit fogok enni, de majd kitalálok valamit. Gyümölcsöt minden nap eszem, de most nem hoztam magammal, úgyhogy az most délutánra maradt. Babgulyást tervezek főzni délután, nem tudom mikor lesz kész, úgyhogy abból már nem biztos, hogy enni fogok, hogyha 6-ig nem készül el. Sok dolgom lesz délután, úgyhogy nem lesz időm agyalni a kajázáson. Szerencsére. Na, mostmár eszem, mert eljött az én időm.
39. Napsugár8 (válaszként erre: 38. - Ancsa75)
2023. szept. 1. 07:59

Ügyes vagy!

Egyébként emlékszem, én is a "második vacsorával" bírkóztam, amikor kezdtem az időszakost. Mert nálam az egy órával kívül esett az ablakon. De nem kínoztam magam, csak szépen fokozatosan kezdtem hamarabb "elfogyasztani", mint ahogy korábban ettem. Éppen ezért kevesebbel is beértem, mert annyival kevésbé voltam éhes. Az a 10-15-20 percekkel korábban evés azt eredményezte, hogy a második vacsorám időpontja egybe esett az ablak végső időpontjával.


Egyébként a zabkorpa a hasi körméretet azon az alapon csökkenti, hogy gyakorlatilag kitakarítja a vastagbelet, a korábbi elégtelen anyagcsere miatt lerakódott "sarat".

Viszont óvatosan kell bánni vele, mert kezdéskor = 1 csapott evőkanál 1 joghurtba, kefírbe, vagy annak megfelelő mennyiségű tejbe ázzon meg. (Ezt dr. Dukán reggeliként írta.) Napi maximum 2 evőkanál az ideális, helyre-pofozza a lelassult anyagcserét. Induláskor érdemes szombat, vasárnap kezdeni, amikor könnyen elérhető az illemhely. Nem mindenkinél egyformán működik.

Valamikor régen csináltam, majd most két héttel ezelőtt kezdtem ismét, derékbőségem 6 cm-rel lett kisebb, csípőbőségem (köldök mentén) 8 cm-rel csökkent!


Ide rakom a linket róla:

[link]

2023. aug. 31. 21:11
Mindjárt lefekszem, úgyhogy mostmár ki merem jelenteni, hogy sikerült a tervem, azaz a nem evés, pedig csináltam rántottát a családnak. Nem mondom, hogy nem bírtam volna enni belőle, de annyira nem volt nehéz megállni. Magamnak is csinàltam holnap délelőttre cukkinis, sonkás rántottát.
37. Napsugár8 (válaszként erre: 36. - Ancsa75)
2023. aug. 31. 18:33
Ha mégis megéhezel, tömény fehérjét (főtt tojás, 1-2 kanál tejföl, hasonlók) telítik jól a gyomrot, és a víz.
2023. aug. 31. 15:17
Mára az a tervem, hogy befejeztem az evést. Nemsokára végzek a munkahelyen, hazautazom, rögtön megyek a körmöshöz, így kb. 7 óra lesz, mire hazaérek. Akkor már nem tervezek enni semmit, csak holnap délelőtt. Kezdésnek lehet, hogy meredek lesz, de majd meglátjuk, hogy bírom.
35. Napsugár8 (válaszként erre: 34. - Nemer Eszti)
2023. aug. 31. 14:34

Kedves Eszter!

Ahogy írtam is az előző hasonló nevű fórumban, (amit "holtából keltettem életre korábban",) hosszú évek nagyon kemény munkájával tudtam leadni több mint 20 kg túlsúlyt.

Maradt még egy kicsike, de 4-5 év állandó megszorítások, küzdelmek után kezdtem el keresni azt az életformát, étkezési módot, ami segít abban, hogy a leadott kilók ne jöjjenek vissza.


Bő 3 évvel ezelőtt találtam rá az időszakos böjtre. Sokat olvastam róla, sokat kutakodtam, és rájöttem: nem elegendő csak az ablakot, az órát figyelni. Rengeteg minden beletartozik még az egészséges táplálkozás, egészséges életmód fogalmába, a GI %-ok figyelése mellett a napi rendszeres mozgás, gyaloglás, stb. Lentebb már írtam, olvassátok el a bejegyzéseimet, és ha kérdésetek van, szívesen és örömmel válaszolok mindenkinek!

2023. aug. 31. 14:24

A mit, mikor, mennyit együnk kérdés közül a mikor kérdésre ad választ az időszakos böjt. Csak a mikorra. Vagyis nem. Mert aki, már eléggé egészségtudatos és odafigyel a mikorra, az már olyan szinten van, hogy nem tud a mit és mennyit kérdéssel nem törődni.

Így vagyok én is és látom, ti is vele.


Napsugár8! Gratulálok a mért eredményeidhez! Tettél is érte, nemcsak az öledbe hullott. A fagyasztóba még nem tettem ubit se, paradicsomot se, de fogok később. Most még frissen eszem. Elmentetem a receptedet a naplódból.

2023. aug. 31. 14:07

Még az előbbihez: majd találjátok a linket, amely szerint 5 étel van, amely hatásosan segít csökkenteni a hasi zsírpárnát. És írtam is, kipróbáltam, erre a célra hogyan lehet eredményesen tárolni a kígyóuborkát fagyasztóban.


Ennek kb. két hete, de én akkor nem csak az uborkát, paradicsomot, de a zabkorpát is elkezdtem enni, és ma mértem magam. Mind derékban, mind csípőben örvendetes eredményem van! :))

32. Ancsa75 (válaszként erre: 30. - Nemer Eszti)
2023. aug. 31. 14:02
Az én legnagyobb célom az, hogy rendszert vigyek az életembe, ami eddig sajnos nagyon nem volt, akkor ettem, amikor eszembe jutott, elég sűrűn és sokat, néha még este 10-kor is. Ha sikerülne betartanom a diétát, amit nagyon remélek, hogy így lesz, azzal már kialakulna nálam egy táplálkozási rendszer. Volt egészségügyi problémám tavaly, nem is kicsi, de már jól vagyok. Megfogadtam, hogy ha sikerül, változtatni fogok az életmódomon, mert amit eddig csináltam, nem jó irány. És igen, fogyni is szeretnék, mert nem érzem jól magam a bőrömben, szeretnék könnyebben mozogni. Szeretnék tenni az egészségem és a testsúlyom érdekében is. Eddig is változtam sokmindenben, pl. sokkal több zöldséget eszem, kevesebb húst, mint régen. A pajzsmirigyem alulműködik, ami nehezíti a fogyást, de remélem azért ebben is sikerül elérnem valami pozitív eredményt.
2023. aug. 31. 13:59

Kedves Ancsa!

Kedves Angyalka!

Szeretettel köszöntelek benneteket a fórumban! Bízom benne, hogy az elmúlt 3 év tapasztalatával sok-sok mindenben tudok nektek segíteni.


Olvassátok el a fórumba írt bejegyzéseimet, mikor, hogyan, kezdtem, hogyan csinálom, és milyen gyakorlati praktikákat alkalmazok.

Bármi kérdésetek van, csak nyugodtan, azért nyitottam ezt a fórumot, mert tudom, hogy együtt könnyebb!

2023. aug. 31. 13:38

Kedves Ancsa75 és Angyalka986!

Szeretném tudni az elhatározásotok okát? Vagyis, mi a célotok az időszakos böjttel?

Nekem az egészséges élet elérése volt a célom. Nem a fogyás. Mégis a fogyás is beindult. Kevesebb idő alatt kevesebb kalóriát juttattam be a szervezetembe, ami nem is volt tudatos.

Majd írjatok, hogy hogy megy a böjt! Ha megszakítjuk, az nem végleges kudarc, mert bármikor lehet folytatni.

Ebben az időszakos böjtben ez a legszebb. A szabadság, a rugalmasság, az, hogy az irányítás a mi kezünkben van.

Hajrá!

29. Ancsa75 (válaszként erre: 28. - Angyalka986)
2023. aug. 31. 13:19
Üdv. a fórumon, nagyon örülök, hogy jöttél te is. Sok sikert kívánok neked, és persze mindenkinek, aki csinálja kitartóan a böjtölést.
2023. aug. 31. 10:44
Sziasztok! Szeretnék csatlakozni. Párszor már próbáltam az időben korlátozott étkezést/időszakos böjtöt. Minden alkalommal nagyon hamar eredményes volt, több szempontból is, de valahogy a mindig közbejött valami, ami miatt megszakítottam. Most újra belevágnék. 16:8-al kezdek. Az ablakom reggel 8 és 16:00 között van nyitva. Főleg növényi eredetű ételeket eszem, 90% kb. Köszönöm, hogy csatlakozhatok. :) Mindenkinek szép napot!
2023. aug. 31. 09:11
Sziasztok! Szeretnék csatlakozni hozzátok. Holnaptól tervezem kezdeni az időszakos böjtöt 16/8 arányban. Az átlagos napom eddig így nézett ki nagyjából: 1/2 6-6 körül felkelés, otthon hosszú kávé édesítővel, kis tejjel. Reggeli 8-1/2 9 körül a munkahelyen, gyümölcs mindig, néha még + egy zsemle/kifli. Délben ebéd, amit éppen be tudok szerezni ebédidőben. Otthonról ritkán viszek ebédet. Este 1/2 6 körül érek haza a munkából, utána még általában főzök a családnak. Ha éhesen érek haza, általában rögtön eszek valamit, amit éppen találok, ha mást nem, akkor egy szendvicset. Amikor kész a főtt vacsora, az már sokszor 8 körül van, (attól függ, hogy mit főzök), sokszor még abba is belekóstolok. Szeretem az édességet, minden nap megkívánom, és ha pár falat erejéig is, de naponta eszem. Na, ezeken szeretnék változtatni holnaptól kezdve. Illetve olyan szempontból már ma elkezdem, hogy munka után megyek körmöshöz, az eltart kb. 7 óráig, ha hazamegyek, már nem tervezek enni semmit sem, már elkezdem a böjtöt tulajdonképpen már ma délutántól. Úgy tervezem, hogy a reggeli kávét elhagyom, teát és vizet fogok csak inni, délelőtt 10 lesz az első étkezésem, gyümölcs biztosan. 12-13 körül ebéd, próbálok majd otthon készíteni és elhozni magammal. Olyan ételeket próbálok majd előállítani, amelyekben minél több zöldség van. Ha hazaérek, akkor 6 előtt még tudok enni valami vacsit, próbálok valami olyat, amiben kevesebb szénhidrát van, gyümölcsöt már nem. Szerintem ez így kivitelezhető lesz.
26. Nemer Eszti (válaszként erre: 25. - Vikinca)
2023. aug. 27. 14:15

Nem tudom, mit mond a tudomány az autofágiáról, csak próbálom elképzelni, mi zajlik le ilyenkor a szervezetben.

Amikor eszünk és emésztünk, akkor a testünk a növekedést, a fejlődést biztosítja nekünk. Viszont, amikor már a böjtölés hatására beáll az autofágia állapot, akkor egy bizonyos lebontási folyamat kezdődik. Mintha karbantartást, nagytakarítást látnék lelki szemeim előtt. Leegyszerűsítve, a rosszul működő sejtek lebomlanak.


A növekedésre, fejlődésre is és a karbantartásra, lebontásra, megújulásra is szükség van. Ha az autofágiát nagyon lerövidítjük, mert pl. folyton eszünk, akkor jön a gyulladás, az öregedés felgyorsulása, az immunrendszer gyengülése. Szóval a testünk üzemszerű működésében zavar lesz. Akkor is, ha ez nem olyan látványos, nem érzékeljük, a belső folyamatok még zajlanak szép csendben.

Nem érdemes megvárni, amíg tünetek formájában üzen a testünk. De ha már üzen, akkor éppen ideje elkezdeni az időszakos böjtöt!

25. Vikinca (válaszként erre: 24. - Nemer Eszti)
2023. aug. 24. 10:19

Szia!nagyon jól megfogalmaztad a lényeget!

Ha megengeded,en meg kiegészítenem az autofágia szerepével,amit a tudomány mai állása szerint csak böjttel lehet elérni.☺️🤗

2023. aug. 22. 21:14

Az időszakos böjtölésnél vannak tipikus verziók, amik napi rendszerességgel ismétlődnek:

- 14/10 (14 óra böjt, 10 órás evési ablak)

- 16/8 (16 óra böjt, 8 órás evési ablak)

- 20/4 (20 órás böjt, 4 órás evési ablak)

- OMAD ("one meal a day", napi egyetlen étkezés


Ezek közül a 16/8-as tetszik nekem a legjobban.


Ha valaki fontolgatja, hogy belevág ebbe az életmódba, akkor a 14/10-es jó indulásnak. Ezt megerőltetés nélkül lehet csinálni. Utána pedig fokozatosan érdemes szűkíteni az időablakot.

A napi egyszeri étkezés távol áll tőlem, de hát én csak egy vagyok a sok ember között. Biztosan jó lehet az is másoknak.


Ha nem napban, hanem 1 hétben gondolkodunk, akkor lehet úgy is böjtölni, hogy heti 1-szer, 2-szer 24 óráig nem eszünk, vagy van váltott napi böjt is, stb. A lehetőségek száma végtelen.

Első olvasásra ijesztően nehéznek tűnik, pedig az ember teste nagyon rugalmas, csak hallgatni érdemes az üzeneteire. Igen, kilépünk a komfortzónánkból, ha elkezdjük a böjtöt. Az elején nehéz, kelletlen, de kitartással felébresztjük a testünkben lapuló képességet, egy bizonyos ideig tartó nem evés képességét.

A pozitív hatások jelentkeznek: pl. javul az inzulinérzékenység, gyulladáscsökkentést is elérünk vele, a sejtek megújulnak, az elhalt sejtek kitakarítása felgyorsul. És egész egyszerűen jól érezzük magunkat a bőrünkben.

Nekem ad pluszban egy olyan büszkeségféle érzést, "Na,jár neked a piros pont! érzést.


Van olyan is persze, amikor letérek az útról és lecsúszik a torkomon az is, aminek nem kellene, akkor, amikor nem is tudok az időablak létezéséről sem. Az ilyet kerülő útnak nevezem, majd újra megkeresem az eredeti irányt és haladok tovább.

1 2 3 4 5 6

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook