Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Haszonélvezeti jog ilyen esetben hogy működik? fórum

Haszonélvezeti jog ilyen esetben hogy működik? (tudásbázis kérdés)


2018. jún. 2. 20:26
Mindenkinek köszönöm!
21. alidamolnar (válaszként erre: 19. - 31bc25d879)
2018. jún. 2. 20:16

Köszi Neked is. Igen, tulajdonrészt nem is akarna, csak itt hagyják békén, ahol van. Otthonról dolgozik, (grafikus), az a pár ügyfele oda jár, szóval csak folytatni szeretné az életét.

Gyereke nincs.

20. alidamolnar (válaszként erre: 18. - Guruljka)
2018. jún. 2. 20:14
Neked is köszönöm:)
2018. jún. 2. 15:24
Én úgy tudom, hogy haláláig ott lakhat, onnan ki nem tehetik, de tulajdonrésze nem lesz a nővérednek és ha vannak gyerekei, ők sem örökölnek.
2018. jún. 2. 14:45

Tegnap kicsit nézegettem a neten, az özvegy a "gyerekrész" feletti haszonélvezetet kapja.

A haszonélvezetet az özvegy kérésére lehet megváltani.


És amennyire én tudom, a megváltás azt jelenti, hogy nem juthat rosszabb lakáskörülmények közé az özvegy.

17. 12d083b51b (válaszként erre: 16. - Alidamolnar)
2018. jún. 2. 14:35

Ezer éve így van, hiába is van az örökösöknek hatalmas házuk tulajdonlap szerint, ha az özvegy az elhunyttal együtt korábban az egész házat lakták (birtokolták), a haszonélvezet a továbbiakban az egész házra kiterjed. És még csak el sem adhatják, amíg a haszonélvező ki nem hal, önként ki nem költözik, stb. stb.

Tehát az miatt pár nm miatt a nővéredet az elhunyt fia nem piszkálhatja.

16. alidamolnar (válaszként erre: 15. - 12d083b51b)
2018. jún. 2. 13:04

Nagyon köszönjük, megmutatom a nővéremnek, amit írtál.

Azért most megnyugodtunk, ő is, én is.

15. 12d083b51b (válaszként erre: 14. - 12d083b51b)
2018. jún. 2. 10:47
** akkor most arra a nagyobb!!! területre terjed ki a hasznélvezeti jog.
14. 12d083b51b (válaszként erre: 13. - Alidamolnar)
2018. jún. 2. 10:45

Ne tévesszen meg, két külön jogi fogalom:

- birtokba adni, birtokolni = használni

- tulajdonosi jog ettől független, teljesen más!!!


Ha nagyobb területet használtak, mint a tulajdonlap szerinti saját hányad, akkor most arra a területre terjed ki a haszonélvezeti jog!!!

2018. jún. 2. 09:00

Hópihe, pont ez a mondat aggaszt minket, amit írtál is:

"a haszonélvezeti joga arra a területre fog kiterjedni, ami területet korábban is használtak, birtokoltak az elhunyttal együtt."

Szóval a ház felének a tulajdonosa a meghalt férj.

Viszont a ház felénél kicsit többet használtak a feleségével, mert a leválasztás így jött ki (ugye gázcsövek, vízcsövek, főfalak).

A fiának sem volt akkor kifogása, fel sem merült (míg élt az apja).

De ha tulajdonilag nézzük, pontosan a fele volt az apjáé, tulajdoni lap szerint, és arra a felére kap haszonélvezeti jogot a nővérem.

Tehát 130 nm a ház, akkor 65 négyzetméter felett van haszonélvezete a férje halála óta, (úgy józan logikával).

De amikor kétfelé lett véve, (de csak technikailag, tehát nem lett társasházzá nyilvánatva, meg ilyenek), akkor meg 72 és 58 négyzetméter az arány. A kisebb lakrésben (különbejáratú kis lakásban)lakik a srác, a 72 négyzetméteresben lakik a testvérem.

És lehet mondani, hogy bitorol valamennyit így a fiú tulajdonából.

Ezért, ha elkezdi piszkálgatni, nem tolhatja odébb a falat a testvérem mondjuk két méterrel, hogy egyenlőség legyen.

12. alidamolnar (válaszként erre: 11. - 12d083b51b)
2018. jún. 2. 08:48

Ők 25 évet éltek házasságban, tényleg egy szál bőrönddel ment, de nem is kell neki tulajdonrész, csak hát ha ki is fizetné a gyerek, abból sem tudna még egy panel lakást (egy garzont sem) venni az agglomerációban.

Persze nem ilyen lúzer, de a ház leválasztása kétfelé, aztán mindig volt rajta javítgatni való, ebbe szépen ment az ő pénze is (ami ugye nem bizonyítható). Többek közt egy lejárt 3 milliós életbiztosítása is bele lett téve a házba (talán ez takarta be a ketté választást, két kis lakás kialakítását).

11. 12d083b51b (válaszként erre: 10. - Manka67)
2018. jún. 2. 08:34
Ezt én is hallottam, de úgy rémlik (nem vagyok benne biztos), hogy a korábban megszerzett vagyon az új házastárssal csak meghatározott, együtt leélt évek után válik közös vagyonná. Egyébként túl egyszerű lenne egy "hozományvadász" dolga!
2018. jún. 2. 08:21
Úgy tudom hogy régebben csak az elhunyt tulajdonrészére kapott haszonélvezeti jogot a túlélő házastárs de nemrég volt egy jogszabály módosítás miszerint egyenlő arányban örököl a házastárs a gyermekkel. Vagyis a nővére negyed részben tulajdonos lesz és a másik negyedre haszonélvezeti joga lesz. Ezt nemrég hallottam de nem jártam utána.
2018. jún. 2. 08:13

Amennyiben a nővéred most, az elhunyt férj után nem örököl semmit, akkor a haszonélvezeti joga arra a területre fog kiterjedni, ami területet korábban is használtak, birtokoltak az elhunyttal együtt.


Az biztos, hogy a nővéred hozzájárulása nélkül az örökös semmit el nem adhat, semmit el nem vihet, és semmiből ki sem pakolhatja a nővéredet. Ahogy írta valaki: a haszonélvezeti jog erősebb a tulajdon jognál.


Az örökös (ha meg tudnak egyezni) a nővéredtől megvásárolhatja a haszonélvezeti jogot, és az esetben a nővéred abból a pénzből valahol máshol köteles magának lakhatási lehetőséget biztosítani, de egyébként még egy fűszálat sem vihet el.

8. kisj
2018. jún. 2. 07:38
Semmit nem tehet a tulajdonos, amibe a haszonélvező nem egyezik bele. Ha arra az x m2-re kapta a haszonélvezeti jogot, akkor az úgy is marad.
7. kisj
2018. jún. 2. 07:35
Szerintem semmi gond nem lesz, mert a haszonélvezeti jog erősebb a tulajdonjognál.
6. Guruljka (válaszként erre: 5. - Alidamolnar)
2018. jún. 1. 23:35
Akkor, ha megengedheti magának, váltsa ki a nővéred haszonélvezetét. (Ha a nővéred hajlandó másutt élni.)
5. alidamolnar (válaszként erre: 4. - Guruljka)
2018. jún. 1. 23:26

Hát az jó lenne így.

Mert nem azt mondom, hogy mérőszalaggal fog mászkálni a mostohafia, de tök rigolyás, és ha valakit meg nem szeret ugye valaki, akkor már csak azért is képes szarozni, hogy rosszul érezze magát a másik.

(Eladás nem merül fel amúgy, mert a pasinak így is rakás pénze van, már el tudott volna költözni, ha akart volna.)

4. Guruljka (válaszként erre: 3. - Alidamolnar)
2018. jún. 1. 23:21
Szerintem a haszonélvezet az együtt lakott részre terjed ki. Ez így logikus.
3. alidamolnar (válaszként erre: 2. - Guruljka)
2018. jún. 1. 23:18

Köszi, hogy írtál.

Igen, a gyerek megörökölte az anyja halálakor az anyja részét (a ház felét), az apja halálakor az apja részét. Tehát most a gyerek a tulajdonos egy az egybe.

A nővérem nem örököl haszonélvezeti jogot, hanem haszonélvezeti jogot kap az özveggyé válásával, de ezt írtam.

Szerintem ő tulajdont nem örököl a férje után, mert a közösen lakott ingatlan esetében a haszonélvezeti jog lép be az özvegy számára.

Szóval a tulaj a férj gyereke, és a testvéremnek a fele ház után (ami a férje tulajdona volt), az után lesz özvegyi haszonélvezeti joga.

És itt a csavar, hogy ő bizony pár négyzetméterrel több részt lakik, mint a fele (a mostoha fia pedig nem könnyű természet, bár még nem merült ez fel, de nem lát a fejébe, BÁRMI lehet).

2. Guruljka (válaszként erre: 1. - Alidamolnar)
2018. jún. 1. 23:12

Nem tudom biztosan, de a férfi gyereke az apai ágon is örököl. De a feleség is örököl a férje után.

Nem tudom, hogyan gondoljátok a haszonélvezeti jogot. Azt nem szokták örökölni.

A nővéred a férje halálával tulajdonjogot örököl. Elvileg fele-fele arányban a gyerekkel.

Ha van haszonélvezeti joga is, akkor nem lehet csak úgy kipiszkálni, pénzben vagy lakhatásban meg lehet váltani a haszomélvezeti jogát, ha ő ere hajlandó.

2018. jún. 1. 23:01

Nővérem özvegy férfihoz ment feleségül, akinek akkor volt egy háza. A ház felét akkor már megörökölte a férfi gyereke értelemszerűen.

Mivel törvényes házasságban élt a nővéremmel, így a férje halálával a nővérem haszonélvezeti jogot kap(ott). (Nemrég történt a haláleset).

Ugye, ilyenkor a fél házra kap haszonélvezeti jogot, nem az egészre?

A férjének a harmincas gyereke még otthon lakik, nem is szándékozik eladni a házat.

A ház technikailag két részre van választva (de csak technikailag), tehát két külön bejáratú kis lakás van. Amelyikben a nővérem a férjével lakott, az kicsit (kb 10 négyzetméterrel) nagyobb, mint amiben a mostoha gyereke lakik. (Akkoriban technikailag így lehetett megoldani).

Most, hogy a férje meghalt, ha a testvérem csak fél házra kap haszonélvezeti jogot, akkor a férjének a gyereke piszkálhatja azzal, hogy lényegében nem a felében lakik, hanem mondjuk 10 négyzetméterrel többet használ?

(Persze készül ügyvéddel is átbeszélni a testvérem, csak hátha tud itt valaki valami infót.)

Amúgy nem túl jó a viszony közte a meghalt férje gyerekével, ezért is gond ez. Most fél, hogy hiába a technikai leválasztásba feccelt pénz, ha még így is piszkálhatják, mert kicsit több az ő lakrésze.

Köszönöm, ha ír valaki.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook