Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Gyertyánfa mázsája mennyi? Mekkora az égési értéke? fórum

Gyertyánfa mázsája mennyi? Mekkora az égési értéke? (tudásbázis kérdés)


19. Guruljka (válaszként erre: 18. - 99279bb06f)
2012. dec. 12. 19:49

Nem semmi!

Mi szoktuk tükörrel nézni. Kihúzod a kályha csövét, a lyukba bedugsz egy tükröt, ferdén tartva. Elvileg látnod kell az eget a kéményen keresztül.

Ha alul van benne ez-az, attól még fent lehet rendben, de Anyumnál a lyukig el volt tömődve, felfele irányban. Még a lyuk is félig.

Nem mindenütt dől fa a kéményre, nem semmi, hogy nem szakította le a kéményt!

18. 99279bb06f (válaszként erre: 17. - Guruljka)
2012. dec. 8. 06:47

Az a lyuk be volt falazva. Az előző lakótól kérdeztem meg, hogy mit tud róla. Megtaláltam, kivéstem és onnan szedtem ki egy csomó építési törmeléket. A k.seprő tudta, hogy ott el van tömődve, de azt mondta, hogy attól még jó a huzat, nem kell vele semmit sem csinálni. Onnan tudta, hogy mi van ott, mert a cső bemeneténél már érezni lehetett, sőt ki is vettem néhány tégladarabkát.

Gondold el, hogy ember magasságig dugig tele volt törmelékkel, amit kiszedegettem - a már feltárt lyukon keresztül. Egy hatalmas zsáknyi lett.

Aztán ameddig tudtam a kormot is kapirgáltam, de a k.seprő még egy órán keresztül kotort. Teljesen el volt dugulva. Valószínűleg akkor került bele faág, amikor a szomszédom fája rádőlt a házamra, és beterítette még a kéményt is. Az ágakra meg rárakódott a korom, bekeményedett...

Kemény munka volt.

Most már legalább meg tudom nézni, ha gond van.

2012. dec. 7. 15:44

Atyaég!!! És a kaminlyukat is kipucolta a szaki? Mert az nem az ő kötelessége!

A cső bemenete alatt valahol van a falban egy kis ajtóféle. Ezt ha kiszeded, hozzáférhetővé válik a kémény egészen az aljáig.

Én láttam már olyat, hogy az volt egészen eldugulva, de tömören. Anyum vette úgy a házát. Léccel, kis lapáttal belekotorászva szedegettem ki a sok kormot, szerencsére meleg idő volt még, mert nejlonzsákkal a karomon is jó koszos lettem.

Ki kell szedni évente.

A kéményt meg kitisztíttatni, ha már fizetünk a kéménysepróknek! Ha nekem mincs pénzem, megnézem legalább én magam, de volt már, hogy pucoltam is egy kicsit.

16. 99279bb06f (válaszként erre: 15. - Guruljka)
2012. dec. 7. 13:29

Kiváncsiságból lemértem a kályhámat. 30x30x35 cm-es. Ez sem nagy.

A házam sincs rendesen szigetelve, ezért én is szenvedek.

A kéményt viszont sikerült rendbe tetetnem a kéményseprővel. Teljesen el volt tömődve, és aki kint volt a nyáron k.seprő, az rendben találta. Amikor be akartam gyújtani, orrán-száján dőlt a füst, nem égett. Kiderült, hogy nem is volt átlátható a járat! Aki kiseperte, azt mondta, hogy v.szinűleg a kollégája a bejárati ajtót látta a tükörben! :( Még jó hogy élünk, annyira el volt dugulva. Még állítólag soha nem seperte ki senki az előző lakók közül sem. :(

15. Guruljka (válaszként erre: 13. - 99279bb06f)
2012. dec. 7. 12:55

Köszönmöm a tippeket. Az enyémnek a tűzterébe egyszerre max.2-3 fa fér a parázsra. 10 éves, már a gyára sem létezik, de csak az első 2 évében volt rendszeresen használva, és most újra.


A samottos dolgokba először csak enyhe tüzet szabad rakni, hogy a samott kiégjen. Ha megreped, az nem gond, csak ne törjön.

A hasábfa olyan, ahogy kapom, mert hasogatott fát használok. Van vékonyabb és vastagabb, de nem gurigás, azaz hengeres, hanem hasogatott, azaz tortaszeletre hasonlít a keresztmetszete.

A tűztér nálam csak 45x20 centi, és a magassága is legfeljebb 20, tehát nem a mérete miatt kandalló, hanem a dupla falú, vastag acélszerkezete miatt. A cső is vastag, fekete inox, önmagában is nehéz. Én igyekszem, hogy ne aludjon ki, ne hűljön ki a kémény, általában parázs van még, amikor begyújtok. Ha mindenét lezárom (csak 2 szabályozó + a hamus fiók), akkor lassan ég, de olyamkor hidegebb is van kicsit. Nem jók a szigetelések nálunk.

14. 298b15dfdd (válaszként erre: 12. - Survivor3)
2012. dec. 7. 12:08
Igen,tudom,pörgettem is az agyamat,hogy ugyan minek belőle egy mázsa.:)
13. 99279bb06f (válaszként erre: 9. - Guruljka)
2012. dec. 7. 11:24

Nekem is kandallóm van. A samott már az első hónapban szétrepedt (az összes, még a füstelterelő is). Nagyon xar gyártmány, de ha visszavittem volna, akkor kihozták volna, hogy túlságosan nagy hőt használtam és nem a rendeltetésének megfelelően használtam. Na mindegy, most már meg kell tanulni vele fűteni.

Azt tapasztaltam, hogy kb. fél órán keresztül nagyon hagyom a szellőzőt és úgy fűtöm fel a kéményt, és melegíttetem fel a kályhát. Ehhez gyorsan égő száraz fát használok, ami úgy különben nem tartaná a meleget, mert hamar elég. De erre kiváló.

Fél óra után az akkor már kb. 3-4 cm-es izzó parázsra teszek max. 15 cm-es hasábfákat (legalább 3-5 db-ot), amelyiknek már nagyobb a hőértéke és ezzel egy óra hosszát hagyom, de teljesen elzárom a szellőzőt a kályhán alul. Ezen kívül van még 4 db nyílás a kandallón, amit nem is lehet egyáltalán elzárni, vagyis oxigént kap a tűz.

Amikor ezek a hasábfák is már jól parázslanak, akkor teszem rá a nagyhasábot, amelyik épp hogy befér, olyan nagy. Na ez aztán lassan fog égni akár 5-6 órát is és tartja a hőt (a szellőző végig zárva, már nem kell kinyitni, mert lehűtené a tűzteret).

Nekem ez a módszer vált be.

12. survivor3 (válaszként erre: 11. - 298b15dfdd)
2012. dec. 7. 11:00

Az is jó ég.

Azt szálra és csomagra adják :-)

2012. dec. 7. 09:27
Már harmadszor gyertyát olvastam,némileg csodálkoztam!:Bocs az offért!:)
2012. dec. 7. 08:25

Nem rossz a gyertyán, viszont rosszul hasad.

Köbméterre kell venni, mert néhány hónap alatt akár 30%-ot veszíthet a súlyából.

Egy köbméter keményfa olyan 7-800 kiló nyersen kitermelve. Ez függ attól, hogy milyen évszakban van kivágva és persze, hogy milyen fáról beszélünk.

A gyertyán elég nehéz fa, sokat veszíthet a súlyából szikkadás során.

9. Guruljka (válaszként erre: 8. - 99279bb06f)
2012. dec. 6. 21:26

Igwn, az is számít, miben tüzelsz, és az mekkora. Nekem kandallóm van és abból is a legkisebb, idétlenül alacsony tűztere van. Nehezen fér bele több nagy darab fa. De az a lényeg, hogy meleg legyen, és lehetőleg ne csapjanak be.

Én vegyes tűzifát szoktam kapni, évek óta ugyanonnan hozatom a fát.

Aki azt mondta, hogy a gyertyán a legjobb, attól nem szabad megvenni, mert már ebben hazudott.

8. 99279bb06f (válaszként erre: 4. - EsztyMorgan)
2012. dec. 6. 20:57
Nekem az éger fa jött be. Amikor már jó parázs volt, akkor tettem rá kb. 3-4 kg-os hasábot. Reggelig tartotta a meleget.
7. Guruljka (válaszként erre: 4. - EsztyMorgan)
2012. dec. 6. 20:40

Téged átvertek!

Nézd meg a 38.oldalon ebben a linkben:

[link]


A gyertyén égéshője 16,7

A fenyőfáé ennyi még, a cser égéshője is 18,1, akác pedig 18,6.

(nem írtam ki a mértékegységet, azt hiszem, MJ/kg.)

6. 9d7907a17a (válaszként erre: 1. - EsztyMorgan)
2012. dec. 6. 20:35
Mázsára nem veszünk fát, mert az soha nem gazdaságos. Olyan helyet keress ahol köbméterre adják.
2012. dec. 6. 20:27

Itt megnézheted még:

[link]

2012. dec. 6. 20:22
Akkor lehet, hogy ilyet rendelek. Még a cserfát ajánlották, de úgy hallottam, hogy nem ég jól, hamar ellobban és az ára sem kedvező.
2012. dec. 6. 20:15
2.300-2.500 forint mázsája, de változhat. Fűtőértéke elég magas, lassú égésnél több óráig parázslik.
2012. dec. 6. 20:15
Felénk köbmétere 20000+ és szerintem az egyik legjobban égő fa. Magas a fűtőértéke.
2012. dec. 6. 20:09
Gyertyánfa mázsája mennyi? Mekkora az égési értéke?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook