Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Gondolkozz szelektíven! fórum

Gondolkozz szelektíven! (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Gondolkozz szelektíven!

2011. nov. 17. 16:27
Én is csak a magam tapasztalatait irnám le,Pakson élek és óvodában dolgozom!Van egy egyesület a városben aki a magáénak érzi a dolgot,ez az eggyesület a várossal karöltve beépitette az óvodások és a kisiskolások tanrendjébe a tudatos környezeti nevelést és a szelektív hulladékgyüjtést !A tapasztalatok nagyon kedvezőek ,mert már a nagyszülökre is hatással vannak a gyerekek által "tanultak",ami szerintem követendö példa is lehetne más városoknak,hogy igen is a legkisebbeknél kell elkezdeni a nevelést!Én magam és a kis családom szelektíven gyüjtjük a hulladékot már évek óta!köszönöm hogy elolvastad,esetleg ha érdekelnek a részletek szívesen válaszolok vgy megadom az eggyesület eemail cimét esetleg elérhetőségét!Tünde
2011. okt. 1. 12:32
Gondolom sokaknak feltűnt kedves fórumozók, hogy a műanyagpalackokat nem összepréselve teszik a kijelölt szelektív hulladékgyűjtőbe inkább egészben dobják meg úgyanígy van a dobozokkal is nem hogy összehajtanák, vagdosnák kisebbre inkább egészbe kerül be a tartóba és elég hamar megtelik pedig a kukás autó állandóan kiüríti és ennek ellenére elég hamar megtelik. Amilyen praktikusnak tűnik olyan ésszerűtlenűl használják az emberek. Nálunk két helyen is található, de annak jó része szemét és inkább mellé dobálják sokszor olyan kosz keletkezik körülötte sokszor nézni is rossz. Pedig mindennek meg van a megfelelő helye. Üdv.Ágnes
27. Lili13 (válaszként erre: 16. - Tomi9046)
2011. szept. 20. 20:35

Jo a cikk. Annyit tennek hozza, hogy a muanyag zacskot nem muszaj elfogadni a boltban - hisz az is csak szemet, lehet vinni sajatot mas anyagbol, ahogy annakidejen. Kevesebb szemet lenne, ha jobban odafigyelnenek a gyartok es a fogyasztok a csomagoloanyagra es kiszerelesre - ez mar ugyan egy masik "zold" tema.

Sajnos a szelektiv gyujtes csak akkor mukodne, ha az emberek gondolkodasa is megvaltozna.

Kanadaban elek 11 eve, itt sokkal jobb a helyzet, ugyan nem tokeletes. A gyerekek itt mar a szelektiv gyujtest es ujrahasznositast latva nottek fel, talan Magyarorszagon is kell meg varni 1-2 generaciot, mire odajutunk. Valahol azonban el kell kezdeni.

26. zsizsmizs (válaszként erre: 25. - Angéla30)
2011. szept. 20. 16:32

Néha én is ezt érzem. Majd a szívem szakad meg mikor látom, hogy a család a sima szemétbe dobja a műanyag palackot, fémet, papírt. Persze mikor finoman mondom, hogy ezt össze lehetne gyűjteni és szelektívbe vinni (ott még nincs külön szemétszállítás), azzal jönnek, hogy könnyű neked, van rá időd, közel a szelektív kuka, hova tegyék addig stb. Persze én ezt 50 m2-en oldom meg, nekik meg ott lenne egy nagy ház, udvar, kert, van kocsi, hogy a boltba menet betegyék a csomagtartóba és kidobják a boltnál.

Majd most jön az unoka, őt ebben a szellemben szeretném nevelni, lehet hogy majd a picur megtanítja nekik is. :D

2011. szept. 20. 12:48

Mi is kapunk zsákot (lehet egy helyen lakunk Kata óvónénivel) és én szépen abban gyűjtöttem a tényleg lelkiismeretesen szétválogatott (pl. ablakos boríték ablaka kitépve, üditős flakon kiöblítve stb.)hulladékot. Beépített szelektív gyűjtő kukám van a konyhában és még külön ,tetővel ellátott állványt is vettem a zsáknak, amit az udvaron büszkén a kuka mellé állítottam, sőt vettem átlátszó zsákokat, mert a havi 1 zsák kevés volt. Ezután többször láttam, hogy a kukások másik házaknál dobálják bele a feliratos zsákokat a kommunális kocsiba. Reméltem, az enyémmel nem ezt teszik. Amikor is egyszer pont ürítéskor mentem ki a kapun és a kukás elkapott, elmagyarázta, hogy ők kizárólag az újságpapírt és az átlátszó flakont tartalmazó zsákot vihetik el. De most az egyszer elviszik a kartont és más papírokat, illetve zöld (Balfi) flakont is tartalmazó zsákomat. Mire a számat kinyitottam volna, már be is vágta mind a 3 zsákot a kocsiba. Mit ne mondjak, könnybe lábadt a szemem. Azóta ugyanúgy gyűjtöm, csak a zsákot elviszem a gyűjtőszigetre. Érdekelne, mi is történik a zsákjaimmal. Egy nálam kevésbé elszánt ember kedvét egy ilyennel tuti elveszik.

Viszont nálunk javult a tendencia, én már nem látok a szigeteken a rongytól a dögig mindent lerakva. Szinte tökéletesnek látom a gyűjtők tartalmát.

Én a második gyerkőcömnél használtam mosható pelust. Nagy része saját gyártmány volt. Az eldobható pelenka gyártásánál több vizet és más energiát használnak el, mint ami a mosható pelenka mosásához szükséges. És emellett a gyártáskor káros anyagokat is termelnek.

Ezek a dolgok szerintem nem idő kérdése. Én amíg otthon voltam, végig dolgoztam otthonról, illetve 17 hónapos korától rendesen munkába járok. Ott van mellette a nagyobbik, 5 év korkülönbséggel. Nagy kertes ház, közben építkezés, fél évig négyen (télen) garzonban dekkolás, 2 költözködés, újra nagy ház még nagyobb kerttel stb.

Lett volna kifogásom bőven a szelektív gyűjtés és a pelusmosás legalább ideiglenes szüneteltetésére. De soha nem éreztem tehernek. Akkor volt lelkiismeret furdalásom, ha néha-néha elhasználtunk egy eldobhatót.

Lehet, hogy tényleg szalajtós vagyok kicsit?

24. syria (válaszként erre: 23. - Sziszi-szöszi)
2011. szept. 16. 19:43

Két gyermeket neveltem fel textilpelenkával. Annak a mosásával is lehet takarékosan bánni, a higiénia betartása mellett, csak egy kis logikus odafigyelés kell. Pl. használtam a novotext betétet, az megóvta a sűrűjétől a textilt, és még azt is kimostam egyszer-kétszer. (Ma is kapható, most előszeretettel használom teafű, sütőolaj szűrésére. Kiváló!)

Akik az eldobható pelenkára szavaznak, ne hagyják ki a számításból, hogy nem csak a pelenkát dobják el, hanem a minden alkalommal megvásárolt csomagolóanyagját is!

23. Sziszi-szöszi (válaszként erre: 22. - Zsizsmizs)
2011. szept. 15. 11:03
Egy pici baba mellett annyi a teendő, hogy én kapásból lemondtam a mosható pelusról. Sok meló napi 10-12 pelus állandó rendbetétele, de tisztelem azokat akik bevállalják a környezet megóvása miatt. Én örültem, ha a többi házimunkát el tudtam látni.
22. zsizsmizs (válaszként erre: 21. - Rencccsi)
2011. szept. 15. 10:55

Ha elégetik a szemetet/pelenkát, az a levegőt szennyezi. Ha meg csak sima szeméttelepre viszik ki, akkor iszonyat hosszú ideig tart amíg lebomlik (tele van műanyaggal és egyéb vegyszerekkel, ami pl. zselésíti a pisit stb.)

Az tény, hogy a mosás víz és energiaigényes, de nem darabonként mosom majd, hanem összegyűjtök nagyobb adagot és ezeket lehet együtt mosni a többi babaruhával, ami így is úgyis összegyűlik, akkor legalább fullra tele a mosógép. :D

Az anyagi részében is igazad van, mert mire szobatiszta lesz a gyerek, addigra kb 2x annyit költesz az eldobhatóra mint a moshatóra.

Én is kíváncsi leszek, hogy milyen, mert nekem is első baba lesz, de csak jókat hallottam róla... majd kiderül. :D

2011. szept. 15. 09:32

Mi 42 m^2-es albérletben lakunk. Igen szűkös, de mégis szelektíven gyűjtöm a hulladékot. Ha egyszer az ember csinálhatná a dolgát jól is, nem értem, miért nem teszi.

Egyébként én már megkaptam a "fáradozásaimért" a jutalmat, hiszen 1-2 éve, mikor vittem a szelektívbe a szemetet, ott volt egy teljesen jó állapotban lévő üveg dohányzóasztal, amire már évek óta vágytam, csak sajna nem tellett rá! Annak idején még dohányzóasztalom se volt és nagyon-nagyon jól jött! Igazán hálás vagyok annak, aki kivitte oda! Hátha olvassa! :)

Bár nekem még nincs gyerekem, de a mosható pelenkáról az jutott eszembe, hogy az pedig vizet és energiát fogyaszt, talán ugyanott vagyunk. A használtat legalább elégetik, nem? Persze, az anyagi részét értem!

20. syria (válaszként erre: 12. - Sziszi-szöszi)
2011. szept. 15. 09:12

A pezsgős palackokat úgy tudom valami idióta EU-s szabvány miatt a csatlakozásunk óta nem váltják vissza. De ez nem fáj annyira, mert azokat legalább nem kell befőzés idején megvenni.

Engem is megszólnak a papír, meg fémgyűjtésem miatt, de tojok rá.

Nekem nagyon jól esik az a pár ezer forint, amit alkalmanként kapok értük. Ha ügyes vagyok, évente összejön 10-20 ezer Ft-nyi. Úgy fogom fel: talált pénz.

19. szjudy77 (válaszként erre: 14. - Zsizsmizs)
2011. szept. 15. 07:19
Engem a mosódió miatt néznek ufónak :(
18. winny
2011. szept. 14. 18:27

Gratulálok a cikkedhez!

Te már a jövő embere vagy.Tisztában vagy azzal a ténnyel,hogy a FÖLD nem egy generáció miatt jött létre!

17. 3c9687af29 (válaszként erre: 16. - Tomi9046)
2011. szept. 14. 17:21

Szia:))

Jó a cikked tetszik.

Csak az emberek még nem nőttek fel erre a feladatra,talán a másik generáció meghozza a várva várt eredményt.

Érdekes hogy más országokban hogy tudták megoldani a nagyüzemi szemét szétválogatását??

Szörnyű látni hogy szeméthegyeket építünk a városunk határában is és a szél viszi messzire a nejlon táskákat amik fennakadnak a fák ágain:(((

2011. szept. 14. 16:30

Bizony nem könnyű ez a kérdés. Sajnos az emberek többsége nem akar erre áldozni, hogy szelektíven gyűjtse az otthoni hulladékot. Plusz mindig felborogatják a tárolókat.


ui.: Köszönöm mindenkinek, aki leírja ide a véleményét. :) Egyébként a cikkem hogy tetszik nektek? :D

15. Gaby76
2011. szept. 14. 15:41
Igaz, nem pesti vagyok, sőt, szlovákiai, de nálunk sem jobb a helyzet. Én nagyközségben élek. A polgármester sok éve kihelyezett kukákat a szelektív gyűjtéshez minden 4. ház elé. Az eredmény a következő volt: mivel a háztartási hulladékot csak 2 hetente hordják el, és a kukák 1 hét alatt megtelnek, ezért az emberek elvitték a szemetet a szelektív hulladékgyűjtésre kirakott kukákba. Később beugrott nekik, hogy ha hazaviszik a kukát maguknak és átfestik, akkor a régi lyukas kukájukat, amit nem hajlandók kicserélni, végre kidobhatják. Nem értek még meg ehhez az emberek, de hiba ott is volt, hogy ritkán hordják a szemetet és a régi kukákat nem cserélik ki... Azóta csak a műanyag flakonoknak dobnak be havonta 1 zsákot, azokat elviszik. Mi viszont lakásban lakunk, nem kapunk ilyet, és nincs is hol 1 hónapig tárolni 1 lakóháznyi flakont, egyszerűen nincs hely. Ami a visszaváltható üvegeket illeti... Évek óta megszüntették a boros üvegek visszaváltását (minden megy a kukába), kizárólag sörös üvegek visszaválthatók. A 2 literes visszaváltható műanyag palackok is eltűntek. Rengetek szemetet termelünk. Ez van :-(
2011. szept. 14. 15:37

Nagy híve vagyok a szelektív gyűjtésnek.

Nekem problémám, hogy akinek csak megemlítem, hogy én így gyűjtöm a szemetet UFÓ-nak néz miatta (hát még mikor kiderül, hogy mosható pelust szeretnék használni, hogy ezzel se szennyezzem a környezetet). Sőt, kicsit úgy érzem, mintha nagyzolónak is tartanának miatta. :S

Pedig aztán szinte semmi fáradtságot nem igényel a dolog, csak egy kis odafigyelést. Van a ház előtt műanyag és papírgyűjtő, fém pedig 2 házzal odébb, az üvegeket kidobom, mikor a visszaválthatóakat visszük. De mikor nem volt a közelben, akkor is megoldottam.

2011. szept. 14. 14:57

Nálunk április óta elszállítják havonta egyszer a ház elől, és cserezsákot is adnak :) Azóta egyre többen gyűjtenek szelektíven a városban.


a többi szeméttől teljesen külön szedik össze - más napokon - remélem tényleg újrahasznosítják és nem öntik bele a közösbe a szeméttelepen :P


Főleg a műanyag, meg a fémdoboz gyűlik nálunk (kutyakonzerves :P ), a papírt bedobjuk az óvódai papírgyűjtésbe, elem megy a gyűjtőpontokra... A gyógyszert is a gyógyszertárba kéne vinni - na itt rögtön van javulnivalóm :(

12. Sziszi-szöszi (válaszként erre: 11. - Syria)
2011. szept. 14. 14:38
A befőttes üvegeket én is évről évre kimosom, és újra használom befőzéskor. De a pezsgős üveget sem váltják vissza.
11. syria
2011. szept. 14. 14:29

Véleményem szerint a mai társadalmunk éretlen a szelektív hulladékgyűjtésre. Ezért van az, hogy nem odavalókat is beledobálnak. Ez az egyik.


A másik az, hogy a szerencsétlen hajléktalanok joggal borogatják fel a gyűjtőket, mert tudják, hol lehet az alumínium dobozokért pénzt kapni. (Én is tudom, oda is viszem, nem a szelektívbe. A papírt ugyanilyen szorgalmasan gyűjtöm, az tuti nem lesz összekeverve semmivel, mert a MÉH, ahol átveszik csak papírral foglalkozik.) Más kérdés, hogy nem kéne kupit hagyniuk maguk után; volna idejük összetakarítani. :(


De ami a legjobban felháborít: a befőttes üvegek! Ha vissza tudják venni a sörös-, boros-, szörpösüvegeket, ezeket miért nem??? Elhűlve néztem a befőzési idényben kirakott csavaros üvegek árait: ha jól emlékszem 75 Ft volt a leggyakoribb, 720 ml-es üveg, 20-25 Ft körül hozzá a tető, tehát egyetlen üveg ára 100 Ft körül volt! :(

Soha, egyetlen befőttes üveget nem viszek a konténerbe. Se kicsit, se közepest, se nagyot. Kimosom, a címkét leáztatom róluk, s mindig elfogy.

10. 3c9687af29 (válaszként erre: 9. - 6b006fc769)
2011. szept. 14. 14:26

Tavaly nálunk is ez volt a helyzet,annyi volt már a szemétrakás hogy zsákszámra hegyben állt a szemét,sajna havi 1x szállították el a konténereket de a zsákok maradtak és vannak is a régi lerakó helyeken.

Az idén már konténerek nélkül vagyunk de lomtalanítás évi 2x van a többi meg landol a kukákban vegyesen kinek ahogy tetszik és szaporodnak az illegális lerakások.

2011. szept. 14. 14:15

Nálunk a csodálatos elgondolás a következőképp fest:

Ideig-óráig talpon áll a - nálunk - négy konténer: a sárga, a kék a szürke és a zöld. Természetesen a sárga nagyon hamar megtelik /amihez kis mértékben, de valósan hozzájárul a krumplihéjtól a szalámibőrig több minden/ ezek után a palackokat zacskózva a sziget köré helyezik el szelektíven gyűjtögető társaim, de van, hogy a többi konténerbe tuszpákolják őket. E közben hétről hétre egyre több kommunális hulladékkal teli zsák is landol a sziget körül. Némi idő elteltével rejtélyes körülmények között a sárga és a kék konténer a körülöttük található zsákrengeteggel együtt felgyullad... Ekkortól a műanyag palackok a maradék két konténerben gyülekeznek, nem hagyva helyet a valóban oda való hulladéknak. Még nem értem a megfigyelésemmel a ciklus végére, de tudom, hogy időnként elölről kezdődik, mert egy korábbi "tűzeset" után nem tudom mennyi idő elteltével ismét kinn volt a sárga és a kék konténer is.

A megoldást nem ismerem, de talán némileg késleltetné a ciklust, ha az igényeknek megfelelő számú sárga kerülne kihelyezésre. Talán.

2011. szept. 14. 13:52

1x erre az összeborogatásra azt a választ kaptam, hogy amíg a lakosság ezt nem csinálja rendesen, addig ők sem. Pont amiatt, mert a lakosok mindent bedobálnak válogatás nélkül.

Milliókba kerül ilyen szelektív edények kihelyezése, szállítása...ez is értelmetlen pénzkidobás.

Ennek ellenére én is szelektíven gyűjtök, és minden héten reménykedek, hogy talán most nem lesz mással tele a gyűjtőedény.

7. 3c9687af29 (válaszként erre: 2. - Kata óvónéni)
2011. szept. 14. 13:47
Nálunk is ez a helyzet jön a kukásautó és dobálják mindet egy helyre akkor mi minek szelektálunk,nem hiszem hogy a kocsiról leborítva válogatják szét...most akkor van értelme amit mink csinálunk vagy csak szórakoznak velünk.
6. Kata óvónéni (válaszként erre: 4. - Sziszi-szöszi)
2011. szept. 14. 13:43

De ha át sem nézik,akkor honnan tudják,hogy nem hasznosítható újra?Mert itt a rakományt egyből odavitték.

És még valami:amikor társasházban laktunk,ott voltak gyűjtőedények.Amikor jött érte a teherautó,az üveget összeborította a műanyaggal.Sosem értettem,hogy fogják a műanyagot kiválogatni az üvegtörmelék és szilánkok közül??

2011. szept. 14. 13:42

Minden szép és jó de mi van akkor ha már megszüntették a szelektív konténereket???

Mifelénk ez már csak a múlt, a jelen a következő, kapunk negyedévente 3db zacskót amibe a papírt vagy a műanyag flakonokat havi egyszer el is visznek ha kuka mellé kihelyezem, a papírt még gyűjtöm mert az iskolába van papírgyűjtés így csak a flakonok mennek.És a többivel mit csináljak???a vissza nem válthatós üvegeket még gyűjtöm de már nem sokáig az őszi lomtalanításkor kiteszem és ennyi.

4. Sziszi-szöszi (válaszként erre: 2. - Kata óvónéni)
2011. szept. 14. 13:39
Nem is csoda hogy a szelktívből a közösbe öntik a hulladékot, mert szerintem 10 szelkívből kb. 2-ben van tisztán válogatott hulladék, a többi újrahasznosíthatatlan sajnos.
2011. szept. 14. 13:36

Én is szelektíven gondolkodom, de a környéken levők nem. Viszem a szelkívbe a kimosott műanyag palackokat összetaposva, magyarázva agyereknek, hogy ez miért fontos, és a gyűjtőhelyhez érve kedvem lenne visszafordulni.

Ugyanis a gyűjtőedények tömve vannak építési törmelékkel, festékes vördökkel, háztartási hulladékkal.

Fogalmam sincs, hogy ki teszi ezt, nyílván lenne hozzá egy-két szavam.

De így szélmalomharcnak érzem. Ennek ellenére folytatom.

2011. szept. 14. 13:35

Én is szelektíven gyűjtöm a hulladékot.Mi nálunk havonta egyszer elszállítják a házak elől, és cserezsákot kapunk(papír és műanyag hulladék).

Viszont elkeseredtem,amikor a férjem elmondta,hogy mit láttak.A zsákokat ugyanoda pakolták le a telepen,mint az általános háztartási hulladékot.Túrták a többi közé.Akkor hogy is van ez?Én külön-külön gyűjtögetem,de minek?

Ezeken kívül az elemet is elvisszük a boltokba kihelyezett gyűjtődobozba,a lejárt szavatosságú gyógyszereket a gyógyszertárba.A kupakokat pedig a beteg gyerekeknek szoktuk odaadni.

Remélem jó helyre kerülnek és valóban újrahasznosítják ezeket.

2011. szept. 14. 13:08
Úgy gondolom a környezetünk megóvása az egyik legfontosabb dolog ma. Még, ha nem is érezzük, de a környezet, ahol élünk bizony-bizony velünk együtt lélegzik és próbál életben maradni... Ebben a kis cikkben megpróbáltam nektek összefoglalni, hogy mit értünk szelektív hulladékgyűjtés alatt és pár praktikával is ellátlak titeket.

Ugrás a teljes írásra: Gondolkozz szelektíven!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook