Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Észrevettem, hogy szinte csak zöldségeket, magvakat, gyümölcsöt eszem 2-3 hónapja. Friss vegetáriánusok ide! fórum

Észrevettem, hogy szinte csak zöldségeket, magvakat, gyümölcsöt eszem 2-3 hónapja. Friss vegetáriánusok ide! (beszélgetős fórum)


1 2
2011. nov. 30. 19:03

Sziasztok!

Na én pont nem friss vega vagyok,csak kíváncsiságból beleolvastam a topicba.

10 (12 éves korom óta)éve élek vegetáriánusként.Amikor elkezdtem az egészet,azt sem tudtam mi fán terem ez az egész,egyszerűen csak éreztem,hogy nekem nincs szükségem a húsra. Azóta kb 2szer próbálkoztam meg enni húst,mindkétszer róka lett a vége.

Most 17 hetes kismama vagyok,ikreket várok. A terhességem alatt eddig 4 orvossal,plusz a védőnővel is kitárgyaltam már ezt a témát. Ha hiszitek ,ha nem kedves ellentábor,egytől egyig megnyugtattak,hogy a gyerekek minden tápanyaghoz hozzájutnak. a lényeg,hogy körültekintőnek kell lenni. minden nap törekszem arra,hogy megfelelő mennyiségű tejterméket,hüvelyest,gabonát stb. vigyek be.

Terhességem eleje óta tojást is fogyasztok.

Nem fogom a picikre ráerőltetni a vega életmódot,az ő döntésük lesz. Amikor eljön az ideje,meg fogják kóstolni. Különben is az egész család megrögzött húsevő :)

41. 56abea278d (válaszként erre: 40. - Venusz2000)
2011. nov. 30. 18:16
Az gyors volt. Szerintem havi 1-2 kg-t jó leadni.
40. venusz2000 (válaszként erre: 39. - 56abea278d)
2011. nov. 27. 22:07
Igazság szerint 3 hónap alatt fogytam le a 18-20 kilót....
39. 56abea278d (válaszként erre: 38. - Venusz2000)
2011. nov. 27. 19:44
Az jó, ha 1 év alatt fogytál 18kg-t. Én kb. 15-öt szeretnék fogyni.
38. venusz2000 (válaszként erre: 37. - 56abea278d)
2011. nov. 27. 19:11
Én IR miatt kezdtem diétázni!1 év alatt rendeződött a nagyon magas IR-em,fogytam 18 kilót.Most már több mint 2 éve tartom a diétát és nem romlott az inzulinom.A nagyon sokat úgy értettem,hogy a napi 160 g-os diétát csinálom!
37. 56abea278d (válaszként erre: 36. - Venusz2000)
2011. nov. 27. 18:36
A nagyon sok gabonától félek, hogy nem meríti-e ki az inzulintermelő sejteket, ha szinte csak szénhidrátbontást végez a test egész nap. Nem vagyok cukorbeteg, csak úgy félek a sok szénhidráttól. Amikor pl. az atkins diétáról olvasok, ott meg a sok fehérje aggasztana, mert az meg a vesének nem jó. Ezért érzem úgy, hogy az arányokat érdemes tartani.
36. venusz2000 (válaszként erre: 29. - 56abea278d)
2011. nov. 26. 22:56
Én 14 hónapja nem eszek húst és tojást,viszont tejterméket igen.Nagyon sok gabonát eszek (hajdina,köles,árpa,búlgur,teljes kiőrlésű tönkölybúza) a sok zöldség mellé,és így sose vagyok éhes.A köles például teljes értékű fehérje forrás!!!Ja és 3 óránként eszek,ami szintén biztosítja hogy ne éhezzek.
35. 56abea278d (válaszként erre: 33. - Eb62d25e47)
2011. nov. 26. 13:31

Nyitottam hasonlót, az előző regemmel.


[link]

34. 56abea278d (válaszként erre: 27. - 77c9742c2e)
2011. nov. 26. 13:25
Ki volt itt okoskodó és rosszindulatú? Látom én, hogy ő nem az a durrbele vega, aki csak a hús elhagyásával intézi el az ügyet, hanem maximálisan körültekintő. Csak ettől függetlenül írtam le, hogy mégis mik az általános tapasztalatok a vegán étkezéssel kapcsolatban.
33. eb62d25e47 (válaszként erre: 32. - 56abea278d)
2011. nov. 26. 13:24

Ki nem állhatom a hoxán a recept keresőt.

Nem is használom.Ha rákattintasz valamelyikre,akkor újra kell keresni,nem ugrik automatikusan vissza.

Pocsék.

:))

Egy ilyen fórumnak sokkal jobban örülnék.:))

32. 56abea278d (válaszként erre: 30. - Eb62d25e47)
2011. nov. 26. 13:20
A recepteknél be lehet jelölni, hogy vegetariánus ételreceptet keresel. Én is szeretem az ilyeneket elolvasni, és nemelyiket elkészíteni, mert változatossá teszi az étkezést, és ki lehet igtatni vele 1-1 húsos ételt alkalomszerűen. vannak ételes kártyáim, amiről megtudtam, hogy a zellerszeleteket ki lehet rántani, megfelelő előkészítés után. Érdemes ilyeneket nézegetni, sok ötletet ad.
31. eb62d25e47 (válaszként erre: 30. - Eb62d25e47)
2011. nov. 26. 13:14
(bocs az ismétlésért:))
30. eb62d25e47 (válaszként erre: 27. - 77c9742c2e)
2011. nov. 26. 13:13

Szerintem nem volt itt rosszindulat,csak sokan nem értették ,hogy ezt a fórumot nem vitafórumnak szántad a vegaság egészségességéről,pró és kontra.

Szerintem írj ki egy újabb fórumot,olyan címmel ,ami egyértelművé teszi ,hogy mit is szeretnél.

Én nem vagyok vega,de sokszor vagyok bajban a zöldségekkel,hogy mit is készítsek belőlük,hogyan ,és milyen fűszereket használjak.

Magam nem vagyok vega,és hagyományos(húsalapú) magyar konyhán nőttem fel,de örülnék egy olyan fórumnak ,ahol zöldséges,vegás ételrecepteket ,ötleteket olvasok.


Pl lehetne úgy is ,hogy mindig egy fő zöldséget veséztek ki,hogy miket lehet belőle készíteni ,és amikor már nincs több ötlet ,akkor jöhet a következő....persze ez csak egy ötlet...:))

29. 56abea278d (válaszként erre: 26. - Dittaditta)
2011. nov. 26. 12:38
Szerintem itt értelmes társalgás megy a témáról. Te vagy paranoiás, mert gondolom néhányan letámadtak, mert nem értettek egyet az étkezési szokásaiddal. Itt senki nem ítélkezett, csak tapasztalatokat írt le. Szerintem 6 féle hüvelyesből sem lesz egy szelet hússal egyenlő valami, de nem vagyok meggyőzhetetlen. Ha valaki olyan vega étrendet állítana össze, hogy nem lennék állandóan éhes, energiátlan tőle, és nem égne a gyomrom, és ideges se lennék és változatosnak tűnne, akkor elhinném, hogy lehet úgy is. Ja és ,ha ezt úgy érezném közben jól magam, hogy nem szedek közeben többféle tápláklékkiegészítőt. de kéthetente akkor is ennék húst, hátha mégis van benne valami, amire a testemnek szüksége van. Én inkább az állatok miatt lennék vega, mert a legyet is kiengedem, meg kiviszem a pókot is, mert nincs kedvem leütni.De attól is jobban érezném magam, ha a vágásra szánt állatokat természetes körülmények között ,jól tartanák ,és kíméletesen ölnék le. A vegetarianizmus nagy egészségnövelő hatásáról nem vagyok meggyőződve.
28. Lencsy (válaszként erre: 27. - 77c9742c2e)
2011. nov. 26. 12:22
Okoskodó ? Rosszindulat ? Szerintem mindenki csak a maga meglátását írta és egyik hsz-ben sem volt semmi sérő ! Van vega meg van nem vega !
27. 77c9742c2e (válaszként erre: 26. - Dittaditta)
2011. nov. 25. 23:12
sajnálom :( sajnos mindenhol vannak okoskodó-rosszindulatú emberek... :$
2011. nov. 25. 21:20

Jajj, jobbulást!

:( Ami engem illet, csalódott vagyok, mert eddig ebben a topikban elítélve érzem a vegákat. A téma mélyebb ismerete nélkül, megingathatatlan "mainstream" álláspontról. ("Nem érdekel, mit mondasz, mi a tapasztalatod, és milyen vizsgálatok támasztják ezt alá, akkor is ostoba vagy és kész.")

Majd később visszanézek, hátha infodúsabb lesz a vegák számára is a topik.

2011. nov. 25. 11:57

Bocsi lányok, nem volt netem és itthon fekszem gerinc sérvvel így kicsit elmaradoztam a kommentekkel, de elolvasok ma mindent! :))

Remélem mindenki jól van!

24. 56abea278d (válaszként erre: 22. - Dittaditta)
2011. nov. 24. 19:47

"Nekem az a szimpi megközelítés, hogy olyan a testfelépítésünk, hogy ehhez és ahhoz is tud alkalmazkodni, és választhatunk, hogyan eszünk. "


Ha szimpi ,ha nem , mindenevők vagyunk.


"Amit a vega étkezésről írtál (salátát salátával, alig fehérje), elég sztereotípen hangzik. Kb mint amikor azt mondjuk a bennszülöttekre, hogy primitívek. Ha a normál étrendből kihagyjuk a húst, az tényleg egészségtelen, pláne egy gyereknek. Ahogy olvasom, te is kb ennyiben látod a vega étkezést kimerülni. "


A főiskolán dietetikát is tanultam, úgyhogy van fogalmam a vega étkezésről. A példám csak a szemléltetés miatt volt szélsőséges. Amúgy próbáltam is a ovo-lakto vega étkezést, kb. 2,5 hónapig bírtam,szinte állandóan éhes voltam, semmiféle szupererőt nem éreztem tőle.

23. Lencsy (válaszként erre: 22. - Dittaditta)
2011. nov. 24. 18:42
Én nem vagyok ellene a vegásoknak , tőlem aztán mindenki úgy étkezik ahogy akar , de a gyereknek nem adok húst mert én nem eszek -ről akkor is megvan a véleményem, ha felsorakoztatsz több száz linket ,meg tudományos magyarázatot !
2011. nov. 24. 18:29

Én azért bátorkodtam írni ide, mert ha egy friss vegetáriánus erre jár, csak azt látja, hogy ellene érvelnek, miközben ez egy vega topik (vagy félreértettem valamit?). Gondoltam, szolgálok hasznos infóval is.


@message: ezt a testfelépítéses dolgot elég sokszor hallottam már, kicsit uncsi. Ha utánaolvasol, pont ellenkezőleg is meg lehet érelni a dolgot (hosszú bélrendszer és tsai). Pl.:

[link]

[link]


Nekem az a szimpi megközelítés, hogy olyan a testfelépítésünk, hogy ehhez és ahhoz is tud alkalmazkodni, és választhatunk, hogyan eszünk.


Amit a vega étkezésről írtál (salátát salátával, alig fehérje), elég sztereotípen hangzik. Kb mint amikor azt mondjuk a bennszülöttekre, hogy primitívek. Ha a normál étrendből kihagyjuk a húst, az tényleg egészségtelen, pláne egy gyereknek. Ahogy olvasom, te is kb ennyiben látod a vega étkezést kimerülni.


@ Lencsy: nem minden védőnő és gyermekorvos látja úgy mint te. Belinkeltem egy hivatalos külföldi kutatási jelentést, és egy védőnő által írt könyvet. Tudományos források vannak arról, hogy nem feltétlenül van húsra szüksége a fejlődésben lévő szervezetnek. Jó minőségű fehérjére viszont igen.

Tőlünk nyugatabbra amúgy sok helyen másfél évesen kezdenek húst adni a vegyes étrenden élő, "normál" családok. Tehát ez a "be kell vezetni" is furán hangzik, nem tudom honnan jött.


Tudom, hogy igazából húsevőként az ember nem sokat tud ennek a mikéntjéről. Azért írtam be linkeket, hogy akit tényleg érdekel a téma, az találjon infót. De igazából akkor is hasznos elolvasni, ha kritizálni szeretnétek, mert túl lehetne lendülni a közhelyeken, és igényesebb vitát folytatni, amiből tud meríteni vega és nem vega egyaránt.

21. Lencsy
2011. nov. 24. 11:42

Kedves Ditta ..ahogy jónak látod ! Én biztosan nem fosztom meg a gyermekemet a hústól ,mert tudom ,hogy a fejlődésben lévő szervezetének szüksége van rá ! Nyilván az sem véletlen, hogy a húst már csecsemőkorban be kell vezetni a táplálkozásba !

Jahhh ..lehet ,hogy a gyermekorvosok, védőnők is rosszul látják a dolgot ?

2011. nov. 23. 21:56
Lehet itt kardoskodni a tisztán növényi étrend mellett, de szerintem az ember nem növényevő. Mindenevők vagyunk, ezt bizonyítja, hogy mindenfélét kívánunk. A fogazatunk, bélrendszerünk is ezt mutatja.A növényevő állatok bélrendszere hosszabb és összetettebb mint az emberé, a húsevő állatoké meg rövidebb. Az egy másik kérdés, hogy jó-e húst hússal enni, de szerintem salátát salátával is pont olyan egyoldalú. Nem tudom a testnek mi lenne abban a jó, hogy szénhidrát, szénhidrát, szénhidrát minden mennyiségben és alig fehérje.
2011. nov. 23. 21:37

Ezt sokszor megkaptam már én is, erre azt szoktam mondani: már miért ne az anya (aki táplálja) döntené el, mit egyen a gyereke? Mindannyian ki vagyunk szolgáltatva gyermekként a szüleinknek. Beleszületünk egy családba, ahol készen kapjuk a táplálkozási szokásokat. Én sem dönthettem el, hogy vega akarok lenni gyermekként, ezért csak válogatós voltam.

Természetesen, a gyermekem szíve-joga lesz eldönteni, hogy mit hogyan akar, amint tudatos lesz ezügyben, de addig valakinek irányítania kell. És mint szülő, milyen értékrendet és életmintát adjak neki, ha nem olyat, amit helyesnek tartok?


Mintha az egész kérdés a körül forogna, hogy hogy veheti magának a bátorságot a szülő, hogy meghatározza a gyermek sorsát. Pedig ez megtörténik, tudatosan vagy tudatalanul, és nem csak a táplálkozás terén (vallás, világnézet, sport, hangszer, ovi, suli stb. És ha már itt tartunk: nemhogy a táplálás, de a gyermek élete-halála felett való döntés is az anyáé, a jelenlegi gyakorlat szerint a várandóssság 12. hétéig.) A kérdés szerintem az, hogy felelősen, tájékozottan dönt-e a szülő, és mennyi teret enged a gyermek felől jövő visszajelzéseknek.


Van szerintem egy olyan terület, ahol rengeteg öntudatlan döntést hozunk: a nevelésben, ami egyfajta lelki táplálás. A gyermekemnek nincs döntése, hogy átveszi-e az én egészségtelen viselkedési mechanizmusaimat, mivel ő automatikusan engem másol. Belegondolva ez is rettenetesen igazságtalan, de ezzel mit kezd az ember? Van nekem fogalmam arról, hogy mit táplálok a gyermekembe, és mennyiben károsítom a lelki egészségét? Ez szerintem sokkal nehezebben elintézhető és élesebb kérdés, mint a „mit eszik a gyermekem”. És ebben a cipőben (szinte) mindannyian benne járunk, nemcsak egyes „szélsőséges” táplálkozási irányzatok tudatos és fanatikus követői.


Csak azt akartam ezzel mondani, hogy az sem mind elítélendő, aki döntéseket hoz a gyermeke felett, mert mindannyian ezt csináljuk.

Félelmetes amúgy belegondolni, mennyire ki van szolgáltatva ebben a gyermek a szülőnek. Főleg felnőtt fejjel félelmetes szerintem, a gyermekekben még több a szeretet, az elfogadás. Átadják, odabízzák magukat.


Nálam abban jutott nyugvópontra a téma, hogy a gyermekem valamiért engem választott anyujának. Úgy, ahogy vagyok. Vagy ezt dobta neki a gép. Egyszer majd felnő, szabad ember lesz, túllép azon, amin túl tud és akar lépni a hozományából, és megtartja azt, ami értékes neki. Addig igyekszem vigyázni rá, ahogy tudok, hogy a védencem legyen, ne az áldozatom. Ezért kérdezősködtem, olvastam pro és kontrát, merengtem és döntöttem. Riogattak azzal, hogy majd 9 éves korában üt vissza és hülyül el, meg ilyesmi. De ismerek vegán felnőtt embereket, több évtizede vegákat, és én is gyűjtöttem már némi tapasztalatot a testemmel. Oda kell figyelni, a vegaság nem megy csak úgy szerintem.


Így néz ki ez erről az oldalról.

(Bocs a hosszúért.)

18. Lencsy (válaszként erre: 17. - Dittaditta)
2011. nov. 23. 10:19
Ez idáig rendben is van , de én az olyan szülőről beszéltem mint megvetendő aki csak azért nem ad a gyereknek húst,mert ő sem eszik ! Döntse el majd a gyerek,hogy vega kíván e lenni, ne az anyja !
2011. nov. 23. 10:10
Még annyit írnék hozzá: ha nem művelődik ki kellőképpen az ember táplálkozástanból, felnőttnél éppúgy okozhat hiányokat, mint gyereknél. Érdemes ezeket a forrásokat böngészni már azelőtt, hogy anyaságról gondolkodnánk, ha vegetáriánusok vagyunk.
2011. nov. 23. 10:08

Szeretném némiképpen ellensúlyozni az utóbbi hozzászólásokat, mert én relatíve sok egészséges vegetáriánus gyereket látok felnőni. Tényleg oda kell figyelni, mert a hagyományos étrendből kihagyva a húst hiánybetegségeket okozhat. Enni kell hidegen sajtolt olajakat, mákot, szezámmagot, legalább hétféle gabonát, hüvelyesekkel kombinálva, és még sorolhatnám.

Én vegánként voltam várandós, szoptattam. Szedtem vitaminokat, ahogy minden más egészséges, vegyes étrenden élő anyuka szed manapság. Mert sajnos inkább az a baj, hogy már nincs meg a tápérték a kajákban, a tisztán bio étkezést pedig kicsit drágállom. A kisbabám szép arányos, nagyon erős és mozgékony volt már 2 hósan, azóta is szépen fejlődik és elég leleményes a korához képest.

Egyébként az Amerikai Dietetikusok Szövetsége fordított pénzt ennek a kutatására, és azt találták, hogy a megfelelően tervezett vegetáriánus, de még a vegán diéta is kielégítő lehet minden korosztály számára. A kutatási jelentésükben le is írják:

[link] (PDF version kink)

A magyar nyersfordítást itt találtam:

[link]

Szóval ez azért nem olyan fekete-fehér, ahogy itt be lett állítva, hogy "egészségtelen és kész, szerencsétlen gyerekek". De érteni kell hozzá, és tényleg felelőtlenség kellő informálódás nélkül belevágni. (Szerintem sok vegetáriánus tudatosabb amúgy az étkezésben, mint a vegyes étrendű szülők, ez a szerencsés.)

Van erről még egy informatív és olcsó könyv, akit egy védőnő írt a témában. Reisinger Orsolya: Mérlegen a vegetáriánizmus.

Sok szerencsét mindenkinek!

15. 56abea278d (válaszként erre: 14. - Lencsy)
2011. nov. 22. 18:09
Én is láttam olyan felsőtagozatos fiú gyereket, akinek alig volt olyan izom a karján, amibe egy védőoltást be lehetett adni. Az orvos mondta is, hogy vegetariánus család gyereke.
14. Lencsy (válaszként erre: 12. - 56abea278d)
2011. nov. 22. 18:06
Pontosan így van ! A fejlődésben lévő szervezetnek szüksége van a húsra ! Nélkülözhetetlen anyagokat biztosít a szervezet számára . Ismerek egy tini fiút aki nem tudják a szülei hogy miért de soha egy falat húst sem fogadott el ! 15 éves és iszonyat alultáplált kinézetű, sápadt , még tartása is alig van ! Szegény anyukája örökké a sajt és tejtermék sorokat bujja a tescoban , hogy valami minőségi termékkel pótolni tudja a húsból származó dolgokat !
2011. nov. 22. 18:03

Amúgy többféle fokozata van a vegetarianizmusnak:


Szemi- vegetariánus (fél-vegetariánus), akik inkább növényi eredetű ételeket esznek, de alkalmanként pl. heti 1x esznek halat vagy szárnyast.


Ovo-lakto vegetariánus, akik tejterméket és tojást fogyasztanak a növényi étrend mellett.


Vannak a vegánok, akik csak növényi eredetű ételt esznek.


Nyerskoszton élők, akik csak nyers zöldségeket ,gyümölcsöket esznek.


bicsérdisták azaz nyers gyümölcsöt evők

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook