Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Eper befőtt, eper tartósítás?! fórum

Eper befőtt, eper tartósítás?! (beszélgetős fórum)


1 2
2011. máj. 7. 10:56

Epret jól meg mosva le cspegtetve kg-ént 60 dkg cokorral megszorom felteszem főzni és ha egyet rottyant szárazüvegekbe rakom és száraz dunsztba.

(legjobb a sütőbe tenni szorossan egymás mellé

nem kell begyujtani)


De jön a meggy és majd a szilva szezon is.


Ners eltevés nagyon-nagyon jó és gyors-


5 kg gyümölcsöt kimagozod, rá öntesz 1 kg cukrot,1 dkg szalicilt jól összekevered, majd ha arra jársz meg-meg kavarod, másnap üvegekbe rakod

levével eggyüt,le csavarod és a polca ra rakod.


Nem kell dunsztolni, bármikor felnyithatod olyan íze van télen minha most szednéd le a fárol. Nem romlik meg.

2009. máj. 29. 13:36
én az epret csak a fagyasztóba szoktam eltenni, ha marad annyi hogy el tudjam tenni:)
30. 9c8432d068 (válaszként erre: 29. - Szuzan)
2009. máj. 29. 13:34
:))))
29. Szuzan (válaszként erre: 28. - 9c8432d068)
2009. máj. 29. 11:45
Köszönöm,ogy leírtad.
2009. máj. 28. 18:50

Narancsdzsem



Hozzávalók:


2 kg narancs



kg-onként 40 dkg cukor


tartósítószer



Elkészítés:


2 kg narancsot vásárolunk, alaposan megmossuk, majd a sárga héját burgonyahámozóval, vagy egy éles késsel lehántjuk és szálkásra összevagdaljuk. A fehér bundát lebontjuk és kidobjuk. A narancs húsát összekockázzuk apróra, a magokat kiszedjük. A sárga narancshéjat és a narancs húsát lábosba rakjuk és annyi vízzel öntjük le, hogy ellepje. Lefedve takarékon egy óra hosszat forraljuk. Ekkor kg-onként 40 dkg cukrot öntünk bele és most már meg-megkeverve nagyjából 20 perc alatt besűrítjük. Végül a tűzről lehúzzuk, csipetnyi tartósítószert teszünk bele, és forrón üvegekbe töltjük, celofánnal lekötjük. Száraz gőzben hagyjuk kihűlni.

27. Szuzan (válaszként erre: 11. - Vereskati)
2009. máj. 27. 16:27
Szia.A narancs és a citrom dzsemre nagyon kváncsi lennék leírod nekem?Köszönöm.
26. Pné Veronika (válaszként erre: 25. - Vereskati)
2009. máj. 27. 16:22
Köszike. :-)
25. vereskati (válaszként erre: 24. - Pné Veronika)
2009. máj. 27. 15:23
Bármikor számíthatsz rám:)))))))))))))))))))))
24. Pné Veronika (válaszként erre: 23. - Vereskati)
2009. máj. 26. 18:58
Na, asszem erre benevezek... :-)) Az uram meg mehet a sóhivatalba az üstözésével... :-)) Egyébként mindig nekem kell kimosni azt a bánatos nagy kotlát!!!! :-((( Ha már csak ezt megúszom és elfogy a lekvár következő évig és nem őrzöm 8 évig, akkor már nekem nagyon OKÉ. :-))) Majd referálok. Köszi. :-)
23. vereskati (válaszként erre: 22. - Pné Veronika)
2009. máj. 26. 05:12
5 kg szilvát megmosok és kimagozom. Van egy magasfalú tepsim abba löttyintek egy kis ecetet és beleteszem a szilvát kicsit "összemancsozom" hogy leve legyen és alacsony hôfokra kapcsolt sütôbe teszem. Idônként megkavarom. 5-6 óra múlva hozzákeverek 50 dkg cukrot és még hagyom, amíg úgy nem látom jó lesz az állaga. Üveg, dunszt, évekig eláll:) A múltkor a pincében találtam egy 8 évest, semmi baja nem volt, remek buktát sikerült csinálnom:)
22. Pné Veronika (válaszként erre: 21. - Vereskati)
2009. máj. 25. 20:35
Hogyan?
21. vereskati (válaszként erre: 19. - Pné Veronika)
2009. máj. 25. 18:13

Az nálunk is férfifeladat:)

De a szilvalekvár az rám marad:) De így nagyon egyszerû:) Ahogy én csinálom.

20. Pné Veronika (válaszként erre: 14. - Varosianita)
2009. máj. 25. 14:48

:-)) Bocsi, igazad van, annyira belejöttem a receptezésbe, hogy el sem olvastam rendesen... :-D


Van befőtt tartósító kész por, ezzel nem kell vele sokat variálni és biztosan jó lesz. :-)

19. Pné Veronika (válaszként erre: 11. - Vereskati)
2009. máj. 25. 14:46
:-) Az nálunk üstben készül és az uram "feladata"... Jól elvan vele, olyan mint a töpörtyűsütés...Azt sem hajlandó átengedni. :-)
2009. máj. 25. 09:07

Eperbefőtt Főzés nélkül

1 kg eper,

cukor ízlés szerint,

tartósítószer,

Az alaposan megmosott,kemény,épp,szemeket használjuk fel.befőttes üveg aljára egy réteg cukrot teszünk,arra epret,majd megint cukrot.Legfelülre cukor,majd arra tartósítószer kerül.Lezárva 8-10 percig gőzöljük.

2009. máj. 25. 08:53

Sziasztok!

Mondjuk en nem igazan szeretem az epret...es eper befottrol meg nem is halottam, de hat mindebol csinalnak beoftett ugyhogy ezt is kitalaltak...de nagymamam eperdzsemet szokott csinalni, egyben hadja az epreket ha tul nagyon felbe vagja, nem tesz tul sok cukrot hogy picit savanykasabb maradjon...es nagyon finom! igy szivesebben eszem mint nyersen...

2009. máj. 25. 08:24

Eperbefőtt

1 kg eper,

30-35 dkg cukor,

A szép nagy szemű epret alaposan megmossuk.nagyobb edénybe rakjuk,és megszórjuk a kristálycukorral.' napig állni hagyjuk.Másnap a levét lábosba rakjuk,és 10 percig főzzük.A habját leszedjük ha kihűlt visszaöntjük az eperre.Másnap ismét 10 percig forraljuk,majd kihűlve visszaöntjük az eperre.Harmadnap a gyümölccsel főzzük néhány percig,és üvegekbe rakva 5 percig gőzöljők.Ha kihűlt az üvegeket kiszedjük a gőzölő edényből,mert szétmállik az eper.

15. vereskati (válaszként erre: 14. - Varosianita)
2009. máj. 25. 07:43

Vizvári Mariska szakácskönyvébôl:

"Eper befôtt

1 kg szép nagy, nem túl érett epret több vízben jól megmosok, aztán megszikkasztom, 80 dkg cukorból szirupot fôzök és ebben a szirupban felfôzöm az epret. 24 óra múlva kiszedem az epret, a szirupot felfôzöm, aztán újraforralom és ráöntöm az eperre, a harmadik napon az epret üvegekbe rakom, ráöntöm a szirupot amit sûrûre fôztem, pici szalicilt és egy szelet citromot teszek rá, azután gôzölöm 15 percig. Mikor az epret beleteszem, csak egyet szabad vele forrni a szirupnak, ez fontos!"

Ennyit tudtam tenni még érdekedben:)

2009. máj. 24. 20:48

Sziasztok4

Köszönöm mindenkinek az eddigi hozzászólását.


Eper dzsemet már csináltam többféleképpen is.

De nekem eper BEFŐTT elrakási tipp kéne.

Ha valaki rakott már kérem írja le hogyan.

2009. máj. 24. 20:43

sziasztok!!

eszembe jutott valami!

bizonyára hallottatok már a (smizirozás)-rol!

az aszpik csodálatos dolog, mert mindenki akiben van némi kreatívitás az kiélheti magát benne.

vegyetek némi (zselatin) port!! ezt minden közértben megtatálaható!!

adjatok hozzá némi málna szörpöt és cukrot.

ahahjaaaaaaaaaaaaaaa j

nem mondtam el, hogy hogyan kell az aszpikot elökészíteni. upsz..

fogod a bolti zselatin port, ami kb 3-4 g, most pontosan nem tudom. az kb 2-3dl vizet vesz fel.

és ahoz adod a málna szörp (koncentrátumot)

ezt felhevíted! (ha lehet micróba)

és máris kész a gyümi aszpikod amit használhatsz gyümi tortákhoz vagy egyéb mutatós készítményekhez.

a smizírozás!!!

elkészíted ezt a mánaszörpös zselatinos keveréket, maqjd fopgsz egy fém, vagy egy üveg tálat amit jól lehűtöttél és bele öntöd a málnaszörpös zselatinos lét!

majd heves ringatás közepette, megvárod míg egy réteget alkot az edény falán, aztán kiöntöd a felesleget

ezt a bevonatot belüről megdíszited szépen eperrel és más hasonló izletes gyümölcsel, majd kibéleled némiu (turó) szokásos! (ruró, citromhéjja, vanilin cukor, lazítás képpen tejföl.)keverékkel és be rétegezed piskotával.

ha ezzel meg vagy máris kész a SHARLOTTE torta.

jóétvágyat!!

puszi szabolcs.

majd ha megvagy, meg meríted a kész tálat meleg vízben és ha rá borítod egy tálcára máris előbukkan a gyönyörű diszítésed az aszpik alatt.

12. kattyus (válaszként erre: 7. - Vereskati)
2009. máj. 24. 19:46
Én is ezt használom. Nem csak az eperhez, hanem minden gyümölcshöz, amiből lekvárt csinálok.
11. vereskati (válaszként erre: 9. - Pné Veronika)
2009. máj. 24. 19:28

Szia itt is! Maximálisan meg vagyok elégedve vele:))

Télen mindig van narancs és citromdzsem tartalékban:)

Egyedül a szilvalekvárt csinálom a sütôben:)

2009. máj. 24. 19:20

eprr befött!!

már kb 1000 éve ismert a tárolási recept!!!

a gyüm,ölcsöket cukorban, a húsokat sóban tarósitják

. ebböl alakult ki az (eper befőtt)!!

az eper befőtt készítése nagyon egyszrű!!

friss epret felfőződ, némi cukor hozzáadásával, majd

hogy meglegyen az a kocsonyás állaga, (amit mi megszoktunk a 20. században) kell hozzá némi zselatin, vagy más néven aszpik!!

és kíhűtőd.

szerintem tök egyszerű.

nagyanyíáink renmgeteg főzésel érték el a kocsonyás állagot, de ez az eper lekvárra nem igaz!!

mert, hát kell valami ami összefogja az egészet és erre a legjoibb a zselatin!!

hidjétek tudom mit5 beszélek, hisz szakács vagyok.

nagyanyáink a cukor mennyiségével állították be a sürűséget.

ha ti is ezt tennétek sok cukrot kell adni a lekvárhoz és az lessz a süritö anyag.

csak az a veszélye, hogy könnyen leég és máris kész a karamellizált eper :-)

az is finom, de mégsem lekvár :-)

na cupp hölgyeim

és további jó fözöcskét

szabi.

9. Pné Veronika (válaszként erre: 7. - Vereskati)
2009. máj. 24. 19:16
Azt hiszem, akkor egyformán csinálhatjuk, ugye?! Én is a 3:1-et használom, ráadásul cukorspóroló, így a gyümölcs természetes cukortartalma jobban "kijön". :-)
2009. máj. 24. 19:15

Ez a lekvár, mi a császármorzsához ezt szeretjük a legjobban:)

Így a gyerekem szereti, én jobban kedvelem a dzsemet.


1 kg eper, 40 dkg cukor,

Az epret megmossuk, a szárától megtisztítjuk. Turmixgéppel pépesítjük. Sűrűre főzzük folytonos keverés mellett. Hozzáadjuk a cukrot, majd forrástól számítva 5 percig kevergetjük még. Beletöltjük üvegekbe, még míg langyos, és 15 percig gőzölve, lassan kihűtjük.

2009. máj. 24. 19:11

Én már évek óta veszem a 3:1- ben dzsemfix-et. Egyszerû recept a hátán, finom, és minden gyümölcsnél használható. Kapható befôzôcukor is, az is próbáltam nem rossz az sem.

(A felfôzés nem jelenti a szétfôzést.)

2009. máj. 24. 19:11
ha lehet némi segitségre, talán meghalgattok.
5. varosianita (válaszként erre: 3. - 9c8432d068)
2009. máj. 24. 19:01
Te próbáltad már valamelyiket?
4. varosianita (válaszként erre: 2. - 9c8432d068)
2009. máj. 24. 19:00

Ezt a receptet én is olvastam,de epret felfőzni? Hát? Szerintem mire felforrna az eper is szétfől.

De azért köszönöm.

2009. máj. 24. 18:53

Eperbefőtt I.


Anyagszükséglet: 4 kg szép eper, 1 kg cukor, 1/2 liter víz.


Az egészséges nagy szemű 4 kg epret hideg vízben hirtelen megmossuk, és a megtisztított szemeket tálba rakjuk. A 1/2 liter vizet 1 kg cukorral felfőzzük. Az epret az előkészített üvegbe rakjuk, és a kihűlt cukorszörppel felöntjük az üvegeket. Tartósítóanyagot adva hozzá, lezárjuk, és fazékban 80°C-on 20 percig gőzöljük. A kihűlt üvegeket kiszedjük, és hűvös helyen tartjuk.


Eperbefőtt II.


Ehhez az eljáráshoz csak a teljesen ép, kemény eperszemeket használjuk fel. A befőttesüvegek aljára rakjunk egy réteg cukrot, erre 1-2 sor epret, erre megint cukrot és így tovább, míg az üvegek megtelnek. Legfelül cukor legyen. Ne nyomkodjuk az epret az üvegekben, csak gyengén rázogassuk az üveget töltés közben. A felső cukorréteg tetejére tartósítószert tegyünk. Lezárjuk az üvegeket, és 80°C-on 20 percig gőzöljük, majd hűvös helyen tároljuk.


Eperdzsem


Anyagszükséglet: 2 kg eper és 1 kg cukor.


Az egészséges, érett epret többször váltott hideg vízben megmossuk, megtisztítjuk, kétharmadát lábasba tesszük, és saját levében sűrűre főzzük. Majd hozzáadjuk a cukrot, és addig főzzük, míg a cukor elolvad. Hozzáadjuk a többi epret, és folytonos keverés mellett sűrűre főzzük. A kész, félig kihűlt dzsemet üvegekbe öntjük, tetejére tartósítószert helyezünk, teljes kihűlés után az üveget légmentesen zárjuk. Hűvös helyen tároljuk.


Eper cukorban


Anyagszükséglet: 1 kg eperre számítva 80 dkg cukor, tartósitószer.


A nagy szemű, nem túl érett epret megtisztítjuk. A cukorból kevés víz hozzáadásával szirupot főzünk. Mikor forr, beletesszük az epret, és 5-6 percig főzzük, majd lyukas kanállal kiszedjük az epret a szirupból, és tálba tesszük. A szirupot újra felforraljuk, közepes tűzön hagyjuk egészen besűrűsödni, és miután langyosra hűlt, ráöntjük a gyümölcsre. Tartósítószert adva a tetejére lekötjük az üvegeket és kigőzöljük, majd hideg helyen tároljuk.


Eperíz


Anyagszükséglet: 4 kg eper, 2 kg cukor.


4 kg érett, szép epret többször váltott vízben gyorsan megmosunk, megtisztítunk, és áttörjük. Fazékba tesszük, és addig főzzük, míg besűrűsödik. Hozzáadjuk a 2 kg cukrot, és folyton keverve sűrűre főzzük. A besűrített ízt forrón az előmelegített üvegekbe töltjük, tartósítószert téve a tetejére, és kihűlés után légmentesen zárva hűvös helyen tároljuk.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook