Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Egyik pajzsmirigyem nincs kifejlődve, de a TSH értékem normál tartományban van, viszont valamitől kihullott a hajam... fórum

Egyik pajzsmirigyem nincs kifejlődve, de a TSH értékem normál tartományban van, viszont valamitől kihullott a hajam... (beszélgetős fórum)


2014. febr. 4. 21:48

köszi lányok kicsit okosabb lettem,mindenképp elmegyek az endokr...

Babát már nem tervezek már van három:)))

17. 9bbc382386 (válaszként erre: 15. - Mazsinka)
2014. febr. 4. 21:41
Lehet a bartánő szubklinikus alulműködő volt.Szedte abbahagyta, mert rendeződött.De nem biztos hogy végleges.
16. a0c1361e44 (válaszként erre: 15. - Mazsinka)
2014. febr. 4. 20:49
Általában azt mondják, hogy a pajzsmirigybetegek akkor könnyebben teherbe esnek, ha a TSh-juk 2 alatt van. Az egészséges embereknek szerintem mindegy. Nem biztos, hogy látszik, tapasztalható, ha gond van az anya pm-jével, mármint a babán. Ugye a baba 12 hétig vagy 16 hétig nem termel pajzsmirigyhormont, így az anyáét használja, ha az anyának kevés van, akkor a babának is, ami a szellemi fejlődésnél probléma. Lehetne zseni, de csak kettes tanuló lesz pl.
15. Mazsinka (válaszként erre: 11. - 9bbc382386)
2014. febr. 4. 20:25
Hm. Van egy barátnőm, összevissza dolgozik a pajzsmirigye, hol alul, hol felül, kapott rá gyógyszert, egy darabig szedte, aztán abbahagyta. Nagyon durva tünetei voltak. Mégis teherbe esett, és egészséges babája lett.
2014. febr. 4. 19:58
Mindenképp menj el endokrinológushoz, aki azt is meg tudja nézni, hogy miért csak az egyik lebenyed van meg. Endokrinológus megnézi majd a T3 és T4 értékeket, mert lehet jó a TSH-d a referencia tartomány szerint, de elképzelhető, hogy a T értékek alacsonyak, ami ugye alulműködés és akkor ugye hullhat a hajad tőle.
13. 9bbc382386 (válaszként erre: 12. - Nissi)
2014. febr. 4. 19:48
Ez laboronként változik,mindig a lelet mellé irják.
12. Nissi
2014. febr. 4. 19:35
Megtudná valaki irni hogy mik a megfelelö értékek T3, T4 and ATPO-ra?
11. 9bbc382386 (válaszként erre: 8. - 1e76158442)
2014. febr. 4. 18:05

Még ref. határértéken belül van, de erre már érdemes odafigyelni.


pl. babát csak 2 alatti TSH-val lehet összehozni...

10. 9bbc382386 (válaszként erre: 7. - 408020f45e)
2014. febr. 4. 18:04

:) pedig kellene nézni... na de már meg sem lepődök az orvosokon.


Azt mutatja hogy a pajzsmirigy működése autoimmun jellegű e.


Persze ezt t3-ból is meg lehet állapítani,de azt nem hogy milyen mértékű a szervezet ellendolgozása.

9. 408020f45e (válaszként erre: 8. - 1e76158442)
2014. febr. 4. 11:10

Ez tényleg jó. De ne hagy annyiban! Ezt találtam, érdemes végig olvasni:


A pajzsmirigy alulműködése előfordulhat veleszületetten, vagy kialakulhat az élet során. A veleszületett hypothyreosis 4000 újszülöttből egy esetében fordul elő, oka genetikai eltérés. Az ilyen csecsemőkön születéskor általában nem tapasztalható a betegségre utaló tünet, mert az anyai hormontermelés a terhesség alatt a gyermek számára is megfelelő szintet biztosít. A korai felismerés viszont fontos, mert a pajzsmirigy-hormonok lényegesek az idegrendszer fejlődése szempontjából, és maradandó idegrendszeri károsodás alakulhat ki a hormonpótlás késői megkezdése esetén (kreténizmus). Ezért az újszülötteket Magyarországon is szűrik a születés után a sarokból vett vérmintából. (Ilyenkor két másik anyagcsere-betegséget, a fenilketonúriát és a galaktozémiát is szűrik.)


A pajzsmirigy-alulműködés szerzett formájának leggyakoribb oka a pajzsmirigy idült autoimmun gyulladása (Hashimoto-thyreoiditis). Az éves előfordulási ráta nőkben 4/1000, férfiakban 1/1000. A betegség Japánban gyakoribb, ennek oka a genetikai tényezők mellett a magas jódtartalmú étrend is lehet. Az átlagos életkor a diagnóziskor 60 év. Hashimoto thyreoiditis esetén a szervezet a pajzsmirigyet limfociták (egy fehérvérsejt fajta) árasztják el. Ezek a pajzsmirigy egy fehérjéje (a thyreoida peroxidáz - TPO) ellen termelnek ellenanyagot, aminek következtében a pajzsmirigy szövete lassan pusztul. A Hashimoto thyreoiditisek kezdetén felléphet pajzsmirigy-túlműködés, de ez gyakran enyhe, nem ismerik föl, így a betegség csak az alulműködés fázisában okoz jellemző tüneteket.


Az egyéb okok közül a leggyakoribb az orvosi beavatkozás következtében kialakuló pajzsmirigy-alulműködés. Ez kialakulhat műtét vagy izotópkezelés után. Pajzsmirigy-túlműködés esetén, ha műtétre kerül sor, a pajzsmirigy egy részét - kb. 2-3 g pajzsmirigy-szövetet - bennhagyják, ez az esetek többségében elegendő a normális pajzsmirigy-működés fenntartásához. Rosszindulatú daganat esetén rendszerint a teljes pajzsmirigyet eltávolítják, ilyenkor az alulműködés mindig kialakul. A rosszindulatú daganatok radiojód (izotóp) kezelése esetén is cél az összes pajzsmirigyszövet elpusztítása, ilyenkor mindig hypothyreosis a végeredmény. A pajzsmirigy-túlműködés izotópkezelése kisebb dózisokkal történik, de alulműködés ilyenkor is kialakulhat, még évekkel a beavatkozás után is. Egyes gyógyszerek szedése is okozhat pajzsmirigy-elégtelenséget, ilyen az amiodarone és a lítium.


Ritkán az agyalapi mirigy megbetegedése lehet az oka a pajzsmirigy alulműködésének. Ilyenkor a pajzsmirigy hormontermelését serkentő TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon) nem termelődik megfelelő mértékben.

Tünetek


A pajzsmirigy alulműködés az esetek többségében lappangva kezdődik, tünetei eleinte nem jellegzetesek: izomgyengeség, fáradtság, rossz közérzet. A többi tünet fokozatosan, egyénenként változó sorrendben alakul ki. A bőr jellemzően száraz, a végtagok hidegek. Testszerte jelentkezhet duzzanat (myxoedema), leggyakrabban az arc, főleg a szem körüli terület érintett. A beteg folyton fázik. A testszőrzet megritkul, kopaszság is létrejöhet. Gyakran a szellemi működés is hanyatlik, a memória romlik. Csökken a libidó. Gyakori a székrekedés, a rossz étvágy, a testsúly általában gyarapszik. A hang rekedtessé válik. A szívverés is lelassul, a percenkénti pulzusszám 60/perc alatti lehet. Érzészavar és hallásromlás is bekövetkezhet. A vér koleszterinszintje emelkedetté válik.


Veleszületett pajzsmirigy-alulműködés esetén a felnőttkori tünetek egy része előfordulhat. A kezdeti tünetek közé tartozhat ezen kívül az elhúzódó sárgaság és a táplálási problémák, valamint köldöksérv kialakulása. Kezeletlen esetben a csontfejlődés is elhúzódóvá válik, a végtagok rövidek lesznek. Az idegrendszer fejlődése is károsodik, kialakul a kreténizmus. A kreténizmus kifejlett formájára jellemző az alacsony termet, a rövid végtagok, a nagy has és a csökkent intellektus. Az ilyenkor megkezdett kezelés az ideg- és csontrendszer eltéréseit már nem tudja korrigálni.


A myxoedema kóma a pajzsmirigy-alulműködés ma már ritkán látott, súlyos szövődménye. Általában idősekben alakul ki, nem vagy rosszul kezelt hypothyreosis esetén, rendszerint valamilyen egyéb betegség (pl. súlyos fertőzés) hatására. Ilyenkor a testhőmérséklet és a szívfrekvencia jelentősen lecsökken. A tudatállapot beszűkül, eszméletlenség, kóma, görcsök alakulhatnak ki.

Diagnózis


A pajzsmirigy-elégtelenség diagnosztikájában a legfontosabb, hogy gondolni kell a betegség lehetőségére. Ha ugyanis az összes tünet jelen van, a kép jellegzetes, de ha a tüneteknek csak egy része jelentkezik, az megnehezítheti a felismerést. Gyakran előfordul, hogy a rekedt hang fül-orr-gégészetre, a száraz bőr bőrgyógyászhoz, a szem körüli duzzanat szemészetre, viszi a beteget, és a részletek vizsgálata során elvész a teljes kép.



Szövetmintavétel

pajzsmirigyből



A diagnózist a vérből mért hormonszintek alapján állítják fel. A tiroxinon (T4) és a trijód-tironinon (T3) kívül meghatározzák a TSH (pajzsmirigy-stimuláló hormon) szintjét is: Klinikai hypothyreosis esetén a T4 és a T3 szintje csökkent, míg a TSH-é emelkedett. Az alacsony hormonszintek miatt ugyanis a TSH próbálja serkenteni a pajzsmirigyet - sikertelenül. Az úgynevezett szubklinikus hypothyreosis esetén csak a TSH emelkedett. Ekkor a normális pajzsmirigyhormon-szint még biztosítható, de ehhez több serkentés szükséges, mivel a pajzsmirigy károsodott. Ha a TSH, a T4 és a T3 is alacsony, az arra utal, hogy a betegség oka az agyalapi mirigy károsodása és ennek folytán a TSH csökkent mértékű termelődése, ez azonban ritkán előforduló kórkép.


A vérből meghatározható a TPO elleni antitest szintje is (antiTPO), ennek emelkedett szintje a Hashimoto thyreoiditist támasztja alá. Kétes esetben szükség lehet a pajzsmirigy tűbiopszájára, azaz szövetminta-vételre, ami a limfociták kimutatásával igazolhatja az autoimmun pajzsmirigy-gyulladást.


A hypothyreosis emeli a vér koleszterinszintjét, ezért akiknél magas koleszterinszintet találnak, mindenképpen javasolt a pajzsmirigyműködés vizsgálata (TSH).


A pajzsmirigy-működés követése szükséges azoknál, akik lítiumot vagy amiodarone-t szednek, illetve pajzsmirigyműtéten vagy izotópkezelésen estek át.

Kezelés


A kezelés élethosszig tartó hormonpótlással történik. A tiroxin tabletta formájában szedhető. Napi adagját személyre szabottan kell beállítani (átlagosan 100-150 mg naponta). A kezdeti adag 60 éves kor alatt, szívbetegség nélkül 50 mg lehet. Idősebbeknél, szívbetegeknél a kezdőadag 25 mg legyen. A kezelés eredményességének ellenőrzése a TSH-szint követésével történik. Ha ez a normál tartományba kerül, az azt jelzi, hogy a hormonpótlás megfelelő. A kezdeti adag módosítása 12,5 - 25 mg-onként történik. A gyógyszer bevétele éhgyomorra, étkezés előtt legalább fél órával történjen, mert a táplálék a hormon felszívódását befolyásolhatja. A napi adagot célszerű reggel egyszerre vagy két részre osztva, reggel és délben bevenni. Az esti gyógyszerbevétel ugyanis egyesekben zavarhatja az éjszakai alvást.


Ha a TSH emelkedett, de a T3 és a T4 normál tartományban van, a kezelést akkor célszerű elkezdeni, ha a TSH magasabb, mint 10 mU/l, vagy ha klinikai tünetek vannak jelen.


Veleszületett pajzsmirigy-alulműködés esetén a T4 adagját a testsúly és az életkor függvényében kell megállapítani. Az első életévben az idegrendszer és a csontozat fejlődése miatt nagyobb adagokra van szükség.


A myxoedema-kóma kezelése intenzív osztályos feladat. A nagydózisú hormonpótlás vénásan vagy gyomorszondán keresztül történik, melegítésre, mellékvesekéreg-hormonok adására is szükség lehet.

Megelőzés


A pajzsmirigy-elégtelenség jelenlegi ismereteink szerint nem megelőzhető. A súlyos klinikai alulműködés megelőzhető szűrővizsgálatokkal és az időben megkezdett kezeléssel. Magyarországon minden újszülöttnél megtörténik a szűrés a sarokból vett vércseppből. Ezen kívül mindenkinél javasolt a pajzsmirigyműködés vizsgálata, akinél magas koleszterinszint derült ki.


A pajzsmirigy-alulműködésre jellemző egyéb tünetek (pl. rekedt hang, száraz bőr, szem körüli duzzanat, stb.) esetén is célszerű a vizsgálat, különösen, ha ezek a tünetek mással nem magyarázhatóak, vagy együttesen fordulnak elő.

Gyógyulási esélyek


A pajzsmirigy-alulműködés nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel és ellenőrzéssel a beteg teljesen tünetmentessé tehető, ilyenkor a betegség nem befolyásolja sem az életkilátásokat, sem az életminőséget.

Hasznos tudnivalók


A pajzsmirigy-alulműködés testsúlygyarapodással jár, míg a túlműködés fogyással, ezért sokan reménykednek abban, hogy a pajzsmirigyhormon szedése segít a testsúlyfölöslegtől való megszabadulásban. Ez sajnos nem így van. Fogyni csak a hormon túladagolásától lehetne (ennek viszont súlyos szív- és érrendszeri mellékhatásai vannak!), a normál tartományig történő hormonpótlás nem fogyaszt, viszont az alulműködés rendezésével megjavul az étvágy, így a kezelés során testsúlygyarapodás léphet fel. Ez megfelelő diéta tartásával kerülhető el.


A gyógyszer bevétele után legalább fél óráig nem célszerű enni, mert étkezés hatására csökkenhet a T4 felszívódása. Néhányan a gyógyszer bevétele után fél-egy órával idegességet, szívdobogásérzést észlelnek. Ez a tünet gyógyszeresen (pl. béta receptor-blokkolókkal) mérsékelhető. Esti gyógyszerbevétel után lehet gond az elalvással, ezért a napi adagot reggel vagy reggel és délben (két részletben) célszerű bevenni.

2014. febr. 4. 11:01
S-TSH 2,65
7. 408020f45e (válaszként erre: 6. - 9bbc382386)
2014. febr. 4. 11:00

Bocsi, én évek óta járok endokr. dokihoz, de nem emlékszem, hogy ATPO-t nézték volna.Nem is tudom mi az:( A T3,T4-et 1x nézette.

Igaz, a TSH-m a normál tartományban van, gyógyszer mellett.

6. 9bbc382386 (válaszként erre: 5. - 1e76158442)
2014. febr. 4. 10:41

De mi az az érték,mert hajlamosak az orvosok legyinteni a TSH értékre.

H referencia tartományhoz közeli az érték,akkor már nézetni kell a többit is amiket megírtam.


Az endokrinológus nézet ATPO értéket, a többit meg a háziorvos.

2014. febr. 4. 10:39
Ez az érték egy egyszerü végvizsgálatból van,a körzeti orvosom csinálta,még endok...nem vett vért,ott másmilyet csinálnak?
2014. febr. 4. 10:34
Mi az hogy megfelelő?
2014. febr. 4. 10:33

Kellene TSH ATPO T3 T4 érték hogy a pajzsmirigy betegséget,alulműködést ki lehessen zárni.


Egy TSH nézés csak kezdete egy gyanakvásnak.

2014. febr. 4. 10:26
Valamitől kihullott a hajam és nehezebben kapok levegőt,fáradékony vagyok,rossz kedvü,hizékony,nehezen fogyok....igy is lehethogy baj van a pajzsmirigyemmel ha a véreredményben megfelelő a tsh???Csak február végén megyek endokrinológushoz addig jó lenne valamit megtudni róla
2014. febr. 4. 10:24
Egyik pajzsmirigyem nincs kifeljődve, de a tsh értékem normál tartományban van, viszont valamitől kihullott a hajam......

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook