Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Egy 6 évesnek 'való' a temetés? fórum

Egy 6 évesnek 'való' a temetés? (tudásbázis kérdés)

1 2 3 4 5 6 7 8 9
169. ranna (válaszként erre: 168. - 9d7907a17a)
2013. aug. 12. 09:34
Igen, nem vagyunk egyformák. Ezért sem lehet konkrét tanácsot adni a fórumindítónak.
168. 9d7907a17a (válaszként erre: 161. - Ranna)
2013. aug. 12. 09:30
Mennyire mások vagyunk. Nekem a koporsó tetejére hulló rögök hangja mindig megnyugtató, olyan mint a hangos szívdobogás. Olyankor szoktam gondolatban mégegyszer megölelni a halottat és azután elengedni. Engem a színes virágos koszorúk, csokrok akasztanak ki. Soha nem értettem, hogy mi vezeti az embereket arra, hogy rózsaszín, lila, sárga, narancs rettenetek cipeljenek a temetőbe. Kivétel ha az elhunyt kedvenc virágáról beszélünk.
167. kszb (válaszként erre: 99. - *gyönci*)
2013. aug. 12. 09:27
pfff.... a gond az, h én legalább nem csak a neten keresgélek... :DDD
166. ranna (válaszként erre: 164. - R-iett)
2013. aug. 12. 09:26
Szerintem itt arról van szó, hogy vigyék-e el elbúcsúzni a gyereket, vagy ne? Mi értelme elvinni, ha a háttérben foglalkoznak vele?
165. kszb (válaszként erre: 161. - Ranna)
2013. aug. 12. 09:22
igen, egy temetésben nem a halott látványa, stb a nyomasztó, hanem a vég nélküli siratás, jajgatás sokszor.
164. r-iett
2013. aug. 12. 09:12
Olyan 3 éves se volt lányom amikor nagyapám temetésére elvittük...olyan fel se merült bennem,hogy ne!Bátyáméknál 1,5 évvel idősebb a gyerek és ők is hozták.Párom és sógornőm a háttérbe foglalkoztak a gyerekekkel mi meg a ravatalozóba voltunk. Nem kell a gyereket a koporsó mellé állítani és ennyi!
163. szabóné erzsi (válaszként erre: 153. - 25800e2d09)
2013. aug. 12. 08:49
a katolikus temetés nem tart még 1 óra hosszáig sem ha utánna misét adnak a halottért akkor tart tovább 1 óránál a katolikus temetésen a bucsuztatást szerintem a pap legalább is mi felénk egyszerübben végzi felsorolja hogy kitöl bucsuzik közbe imátkozik a halottér én még polgári temetésen nem voltam csak láttam ott a bucsuztatáson sokkal többet lehetett sirni ami egy 6 éves gyereknek talán nem hiányzik
162. pic74
2013. aug. 12. 08:43
én biztos nem vinném el,bárkije is halna meg. Előtte megbeszélném vele mi történt, utána a sírhoz bármikor elvinném,de a temetés nem nekik való az én véleményem szerint.
161. ranna (válaszként erre: 94. - Kszb)
2013. aug. 12. 08:42
Én a nagymamamámmal rendszeresen jártam a temetőbe. Ott láttam először rókát, elnézegettem a nyíló virágokat, lelkesen locsolgattam. Nagyon szerettem vele menni. Mégis, mikor másik mama meghalt és 7 évesen én is ott voltam a temetésén, iszonyú sokként ért. Nem a mama halála, hanem az egész szertartás, a síró rokonok stb. Sokáig voltak rémálmaim, a mai napig félek a haláltól, a koporsón dübörgő föld hangjától (hiába tesznek rá takarót vagy mit akkor is dübörög).
160. szomatikus marker (válaszként erre: 11. - 9d7907a17a)
2013. aug. 12. 08:41
Én is voltam a nagyapám és később a nagymamám temetésén .5 és 7 éves voltam ,semmi bajom nem történt lelkileg.
2013. aug. 12. 08:40
Szerintem nem való egyáltalán!!!!
158. Csinita
2013. aug. 12. 08:38

Nem tudom, hogy kinek a temetesere vinned :(, de en ugy gondolom, hogy nem valo meg egy 6 eves gyereknek a temetes. A temetobe a sirhoz majd kesobb kiviheted, az mar ugy mas.

En 11 eves, a hugom 9 eves volt, mikor Anyukam meghalt es mi nem voltunk ott a temetesen, addig egy rokon vigyazott rank. 37 eves vagyok most es nem banom, hogy nem voltam ott, egyaltalan nem erzem azt, hogy megfosztottak valamitol.

Szerintem jol gondold at. Biztos jol fogsz donteni!

2013. aug. 12. 08:33

Kb. a 60. hozzászólásig olvastam, ott már elkezdődött a "kígyót-békát" veszekedés...


Én csak annyit tennék hozzá, hogy 5 éves voltam, amikor meghalt a nagyapám, és elvittek a temetésre. Sőt... nem az özvegy nagymamám, hanem a másik be is vitt a ravatalozóba (később ezért anyukám ki is verte a balhét, de ez más lapra tartozik).

Láttam ott a halott nagyapámat a koporsóban, és mégsem váltott ki (szerintem) semmilyen lelki törést. Olyan volt, mint aki alszik. Nagyanyám elmondta, hogy meghalt, többet nem látom, mert a testét a föld alá temetik. Még a zsebkendőt is én raktam a szájára, mert nyitva volt.


Magára a szertartásra már nem emlékszem, de ez az emlék bennem maradt. És nem félek a halottaktól, nem kaptam lelki törést, stb. Elfogadtam tényként a halált.

156. Nelyca
2013. aug. 12. 08:33

Szerintem is gyerek-és szülőfüggő ez a dolog, a szüleim minket sem vittek ilyen idősen temetésre. Mikor nagypapám meghalt, kicsit idősebb voltam már, de megkérdezték, hogy szeretnék e velük menni. Mikor meghalt, aznap mentek a kórházba hozzá és én is menni szerettem volna, de azt mondták, hogy majd pár nap múlva, mikor nem lesz iskola. Mikor hazajöttem és megláttam őket egyből éreztem, hogy tatám már nincs többé. A temetésre nem mentem el, saját döntésemből, mert úgy éreztem, hogy lelkileg túl gyenge lennék hozzá. A temetőbe utána viszont kimentem és elbúcsúztam tőle külön. Természetesen mindig kimegyünk hozzá, volt, hogy úgy éreztem most kell mennem, és kimentünk, vittünk virágot.

Persze ez a folyamat egy 6 évesben még valószínűleg máshogy zajlik, talán még nem is látja át annyira, de szerintem sem csak a temetésen lehet végső búcsút venni valakitől. Ha közeli volt a hozzátartozó és a temetésen a szülőket is felkavarja, nem biztos, hogy elvinném, az én édesanyám édesapja halálakor rengeteget sírt itthon és nekem már az is szörnyű érzés volt, hogy ilyen szomorú, hogy nem tudok semmit tenni ellene.

De mint írtam, ez a szülőktől és gyerekektől is függ, mindenkinek a saját maga döntése ez. Ez pedig csak az én véleményem.

155. Criss
2013. aug. 12. 08:21
Én nem vinném-nem is vittem-.Szerintem egy rokontól,jó ismerőstől nem csak úgy tud elbúcsúzni a gyerek,ha nézi a koporsót ahogy a földbe teszik és betemetik.Nekem is rettenetesen nyomasztó egy temetés,nem tettem ki ennek a gyerekeket is.Amikor meghalt a dédijük,tudták,de csak a temetés után mentünk ki együtt a temetőbe elbúcsúzni tőle.Így is érthető volt nekik,vittünk virágot,beszélgettünk róla,de nem kellett koporsóval,egyebekkel szembesülniük.Le tudták szépen zárni.
2013. aug. 12. 08:01
szerintem való, tudja, hogy hová ment, és kimehet hozzá a temetőbe, mi 4-5-8-évesen is kivittük, semmi gond nem volt
153. 25800e2d09 (válaszként erre: 1. - Panka78)
2013. aug. 12. 07:50
Hát... szerintem 6 évesen már nagyjából tudja mi merre hány méter, azért ha megoldható én megkímélném ettől, ha nem közeli hozzátartozó akkor pláne "felesleges" elcipelni. Meg attól függ hogy polgári vagy egyházi temetés. Mifelénk a polgárit "lezavarják" 1 óra alatt de az egyházi gondolom hosszabb. Ezt azért mondom mert időben sem mindegy, hogy mennyit kell elviselnie.
152. Boszy28
2013. aug. 12. 07:39

8 éves voltam, amikor meghalt az unokatesóm (ő 12 volt), rá pár hónapra az édesapám. Mindkét temetésen részt vettem, semmi káros hatása nem volt rám.


Anno a féltestvérem 5 évesen ott volt az édesanyja temetésén, mindig mondja, hogy nem bocsátotta volna meg Apunknak, ha nem vitte volna ki.


Egy hatéves gyereket -főleg ha közeli hozzátartozóról van szó- el lehet vinni a temetésre, de nem árt felkészíteni, mi is fog ott történni.

De szerintem ez is gyerek- és szülőfüggő.

151. judit87
2013. aug. 12. 07:13
Nem való én nem vinném el.
150. Éva82 (válaszként erre: 1. - Panka78)
2013. aug. 12. 07:11

Szerintem semmiképpen sem való neki!!!


Most szombaton voltam egy 13 éves kislány temetésén, ahol megjelentek az osztálytársak, volt osztálytársak. Hát hullottak, mint a legyek. Volt, akit ölben vittek ki, volt, akihez orvos kellett. Persze meleg volt, erre is foghatjuk, de azt hiszem, egyértelmű, hogy nem erről volt szó...

A pap (református) egy idióta, szegény kislányról szinte nem is beszélt, csak arról, hogy szeressük Istent, és köszönjük meg neki, hogy 13 évet élhetett ez a kislány. :( Pfff... No komment...


Azt gondolom, hogy 6 évesen már elég idős ahhoz, hogy felfogja, a halál az élet része, viszont nem elég idős ahhoz, hogy pontosan meg is értse, hogy miről van szó. Ott azt látja, hogy mindenki sír, majd a koporsót a földbe teszik. :( Sokkal jobb, ha beszélgetsz vele a halálról, az ő szintjén elmondod, hogy miről van szó, (mennyország, csillagok....stb...) esetleg a temetés után pár nappal kiviszed a temetőbe egy szál virággal. A búcsú nem csak a temetésen történhet meg.


A lányom 3 éves, anyukám 10 éve halt meg. Nem is ismerhette, de mindig viszem magammal a temetőbe a gyereket. Elmondtam, hogy ide jövünk, ha mamát meg akarjuk látogatni, ő viszont mindig lát minket odafentről. Ő odamegy a sírhoz, megsimogatja a betűket, esetleg nyom egy puszit, és mondja, hogy szia mama. Ettől jobban nem tudom neki megmagyarázni, és nem is akarom. Lesz még erre ideje bőven.

2013. aug. 12. 07:05

Hát nem olvastam el időm hiányában a sok hozzászólást, csak az utolsó párat, de én pont 6 éves voltam, mikor nagyapám meghalt. Nagyon szerettük a tesóimmal. Egyik nap bevitték a kórházba, mert hullafoltok jelentek meg rajta, egyébként egy jóvágású, magas, erős ember volt még idős korában is, nem gondoltuk volna, hogy hirtelen meghal....Délután, mivel a szüleink dolgoztak, nagyanyámmal mentünk, hogy bevigyük utána a pizsamáját, papucsát, stb, és ott élesben hallottam, nagyanyám kezét szorongatva, hogy a nővér szomorúan közli vele, hogy a nagypapa közben már meg is halt. Nem tudom, akkor ki támogatott kit, én a mamámat, vagy a mama engem.....Mama összeroppant, ott a kórházi folyosón, a kezemet fogva, rögtön hívták a munkából anyámat, addig ott zokogott mellettem a nagyanyám a folyosón. Aztán mikor megjött anyám kicsit "odébb" toltak, hogy a felnőtt beszédet ne halljam, de már mindegy volt. Én egy okos, értelmes embernek tartom magamat, és akkor, ott felfogtam mindenféle magyarázat nélkül, hogy miről van szó, és hogy nincs többé a nagypapa, de ettől függetlenül a temetést végig röhögcséltük, huncutkodtuk a tesóimmal - ők 8 és 4 évesek voltak. A végére kivittek minket a ravatalozóból, aminek végül már nagyon örültünk szerintem akkor - ősz volt, de még sütött a nap, jó idő volt.....

Úgyhogy én magamból kiindulva úgy gondolom, hogy ezt szépíteni egyáltalán nem kell a gyereknek, a gyerekek sokkal értelmesebbek, mint azt a felnőtt gondolná, és a temetésre is el lehet vinni nyugodtan, ha látja, hogy a többiek mennek, biztos ő is menni akar - de ha már megunja, vagy nem akar tovább a gyászban osztozni, akkor vigyék ki, had legyen egy kicsit szabadabban a temetőkertben addig valakivel, és beszélgessenek, vagy sétálgassanak addig......

2013. aug. 12. 06:31
Nem.
147. eperlevél (válaszként erre: 145. - Kisj)
2013. aug. 12. 06:16
igazad van, rendkívül buta dolgog...
146. eperlevél (válaszként erre: 1. - Panka78)
2013. aug. 12. 06:15
Hozzátartozik az élethez, szerintem igen, ennyi időssel már meg meg lehet és kell is beszélni a halálról...
145. kisj
2013. aug. 12. 05:55

Ha olyan hozzátartozó, akit a gyerek is jól ismert, akkor igen

Felesleges és káros dolog a halált tabuként kezelni.

144. a0c1361e44 (válaszként erre: 30. - Egypt)
2013. aug. 12. 05:46

Nem vagyok pszichológus, de szerintem a gyereknek nem is a szertartás a lényeg, az sokszor nekünk felnőtteknek sem mond semmit, főleg, ha a búcsúztató össze-vissza beszél, illetve a legközelebbi hozzátartozó valótlan dolgokat mondat vele, de a feldolgozás miatt szükséges neki is a temetés, ha közeli hozzátartozóról van szó, mert különben nem fogja tudni feldolgozni az elhunyt hiányát, ami valóban pszichés problémákhoz vezethet.


Persze én sem vittem el a gyerekemet a nagypapa temetésére, mert kicsinek tartottam és a pszichológus a gyerek rajzaiból, városépítéséből arra következtetett, hogy nem tudta feldolgozni a nagypapa halálát.

143. mézgapaula (válaszként erre: 142. - Bd55e3f068)
2013. aug. 12. 00:51

Belátom, hogy a dr.no-nek írt válasz elkerülte e figyelmemet. Mellesleg te sem jól értelmezted, amit írtam...

Sokan vannak sajnos, akik nem mondják el a gyereknek, és szintén azzal érvelnek, hogy "én nem hazudtam, csak nem mondtam el, hogy mi történt, hogy megkíméljem" Nem tudhattam, hogy te nem ebbe a kategóriába tartozol.


Legutóbbi eset, amit azóta is képtelen vagyok felfogni, hogy mi szükség volt erre: kutyát elütötte az autó, szétment a szájpadlása (össze lett rakva). Gyereknek az lett mondva, hogy a kutya fát rágcsált, azért sebesült meg a szája (de hogy miért is? Sérül a gyerek lelkivilága, ha megtudja a balesetet?) Gyerek reakciója: minden fát el kell vinnűnk és ki kell vágnunk az udvarról, hogy többet ne történhessen ilyen. Tényleg ezt akarjátok, kedves szülők?

142. bd55e3f068 (válaszként erre: 141. - Mézgapaula)
2013. aug. 12. 00:32

A tetemet tűntettem el, nem az eseményeket tussoltam el.


"Tudásbázis: Egy 6 évesnek 'való' a temetés? 106. (Minden más) 2013-08-11 23:07

Rendben.

Akkor én a burkos nevelés híve vagyok, és a 10 év körüli gyerek elől is eltüntettem a kertben a kisállatok tetemét nélküle, pedig kényelmesebb lett volna egy ásóval együtt a kezébe nyomni, hogy oldja meg ezt ő, hiszen ez a természet rendje :P"


"Tudásbázis: Egy 6 évesnek 'való' a temetés? 116. (Minden más) 2013-08-11 23:22

Szerinted nem mondtam meg, hogy megdöglött? Nem hiszem, hogy most több lenne attól a gyerek, hogy egy szép, nyári reggelem azzal keltettem volna, hogy egy-kettő, suli előtt még el kell ásni a macskát."


"Tudásbázis: Egy 6 évesnek 'való' a temetés? 118. (Minden más) 2013-08-11 23:25

Én nem hazudtam, csak nem gondolom, hogy a gyerek lelki fejlődéséhez szükséges reggeli előtt vagy közvetlenül utána egy véres, törött koponyájú, kilógó nyelvű dög.

Vagy szerinted mit kellett volna tenni? Elvinni a gyereket az állatorvoshoz is, hadd nézze meg a végső vergődést és a halálát is?"


Tényleg csak kétszer írtam le a kérdés előtt, hogy nem hazudtam.

141. mézgapaula (válaszként erre: 140. - Bd55e3f068)
2013. aug. 12. 00:26
Először azt írtad, hogy eltüntetted a gyerek elől a tetemet. Aztán meg kérdezted, hogy mit kellett volna tenned. Ezekből számomra úgy tűnt, nem árultad el az elhullás tényét. De ezek szerint akkor csak a temetés horrorisztikus látványától szeretted volna megóvni.
140. bd55e3f068 (válaszként erre: 139. - Mézgapaula)
2013. aug. 12. 00:12
Talán azt is el kellett volna olvasni, amit írok, nem csak lökni a rizsát. Rajtad kívül senki nem is említette ezt az elszökős örökséget.
1 2 3 4 5 6 7 8 9

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook