Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Egy 6 évesnek 'való' a temetés? fórum

Egy 6 évesnek 'való' a temetés? (tudásbázis kérdés)

1 2 3 4 5 6 7 8 9
109. lepke99
2013. aug. 11. 23:11
Szerintem ez több dologtól is függ: mennyire állt közel az elhunythoz? melyik felekezet? Én pl 6 éves körül voltam temetésen, nem lett semmi bajom, de ez körülmény függő, hogy kire milyen hatással van.
108. 40f1eafcfc (válaszként erre: 107. - Bd55e3f068)
2013. aug. 11. 23:11
Része lehet...
107. bd55e3f068 (válaszként erre: 105. - 40f1eafcfc)
2013. aug. 11. 23:09
A gyász nem segítése nem egyenlő a temetésre nem elvivéssel.
106. bd55e3f068 (válaszként erre: 95. - Ee1dc9ba06)
2013. aug. 11. 23:07

Rendben.

Akkor én a burkos nevelés híve vagyok, és a 10 év körüli gyerek elől is eltüntettem a kertben a kisállatok tetemét nélküle, pedig kényelmesebb lett volna egy ásóval együtt a kezébe nyomni, hogy oldja meg ezt ő, hiszen ez a természet rendje :P

105. 40f1eafcfc (válaszként erre: 101. - Egypt)
2013. aug. 11. 23:06
Persze, ezt úgy is mindig a szülő dönti el.Én temetés után vittem ki a lányomat a koporsóhoz és kettesben voltunk ott még 1 órát a papával....Ugyanakkor sajnos sok esetet láthattam közelről..munkából kifolyólag,hogy a gyerekek gyászát mennyire nem segítették a szülők és évek múlva alvás zavarokat, bepisilést és egyéb dolgokat okozott. A kollégák több esetében javasolták a temetésen való részvételt.
104. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 96. - Egypt)
2013. aug. 11. 23:03
És honnan tudod, hogy nem attól szenvedne-e jobban, hogy nem tudott elbúcsúzni a szeretett személytől? Én inkább félnék, hogy megreked a gyász folyamatában valahol, és nem tudja feldolgozni. Kell a végső búcsú (szerintem).
103. 40f1eafcfc (válaszként erre: 93. - *gyönci*)
2013. aug. 11. 23:02
Ide figyelj.Itt úgy tudom véleményeket, és gondolatokat osztunk és nem személyeskedünk.Mi az hogy velem van a baj? Azt hiszem jobb,ha visza veszed ezt a stílust.Oké? Véleményed lehet,de ne sértegess.Rendicsek?
102. Pocok:) (válaszként erre: 101. - Egypt)
2013. aug. 11. 23:02
Nem mindegy...4-6-8-10??
101. egypt (válaszként erre: 98. - 40f1eafcfc)
2013. aug. 11. 23:02
Kérdés, hogy mennyi idős kisgyerekről beszélünk. A magam részről maradok Vekerdynél.
100. Pocok:)
2013. aug. 11. 23:01
Felesleges ezen vitázni...mindenki döntse el maga.Mindenki maga ismeri a saját gyerekét h hogy érintené.
99. *gyönci* (válaszként erre: 94. - Kszb)
2013. aug. 11. 23:01
Már azt hittem alszol... Közben gyorsan kerestél valami okosságot a neten, bemásoltad, hogy itt nagynak tűnj... tps-taps-taps...
98. 40f1eafcfc (válaszként erre: 84. - Egypt)
2013. aug. 11. 23:00

Kérlek szépen!!

Dr. Ranschburg Jenő!


"A következő kérdés általában a temetésel kapcsolatos. Részt vegyen-e rajta vagy sem? Sokan azt gondolják, a temetés nem gyereknek való, sőt beszéltem már olyan huszonévessel is, aki életében nem volt még. A pszichológia álláspontja szerint az egészséges gyász része a temetésen való részvétel. Ha jobban belegondol, nem véletlenül alakultak ki rituálék az élet fontos eseményei körül. Ezek segítenek megérteni, feldolgozni a történteket. Persze azt nem gondolom, hogy egy kisgyereknek a nyitott koporsó mellett kell állni, de magán a szertartáson jobb ha jelen van."

2013. aug. 11. 22:59
reggelig vitázhatnánk, tehát jóéjt!
96. egypt (válaszként erre: 90. - Ee1dc9ba06)
2013. aug. 11. 22:58
Én sem gondolom és nem is írtam ilyet. De fölösleges szenvedésnek nem fogom kitenni.
95. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 88. - Bd55e3f068)
2013. aug. 11. 22:58
Szerintem az nem burok, hogy nem nézegetek hullákat. De ahogy az elején írtam, - megismétlem - nem kényszeríteném a gyereket a temetésen való részvételre, hanem megbeszélném vele, hogy ott akar-e lenni.
94. kszb
2013. aug. 11. 22:58

"Régebben a halál természetes volt a gyerek számára, „belenőtt” egy olyan világba, ahol otthon halottak, temetések, gyászok voltak. Ma a legtöbb gyerek halálélményei a filmekből, híradókból táplálkoznak, a halál távoli és erőszakos. A halál tabu, nem beszélünk róla még meghitt családi körben sem. Így a halál természetessége nehezen épül be a gyerek tudatába.


Amit leginkább tehetünk, az, hogy a halált, mint az élet természetes részét tekintjük és fogadtatjuk el a gyerekkel és felkészítjük a veszteségekre. Ha például egy kedves háziállat pusztul el, ahelyett, hogy eltitkolnánk a halálát, és megpróbálnánk villámgyorsan egy nagyon hasonlót becsempészni helyette, mondjuk el a gyereknek, hogy mi történt. Simogassuk meg, temessük el együtt, emlékezzünk meg róla, hagyjuk, hogy a gyerek gondozza a sírját. Az „igazi” temetésektől sem kell feltétlenül óvni a gyereket. Vigyük el távoli ismerős, barát temetésére. Rendeljünk együtt koszorút, vagy csináljunk magunk csokrot. Ezzel egy kicsit felvértezzük a gyereket, felkészítjük arra, hogyan szokás gyászolni, megemlékezni. (A nemzeti gyászünnepek is jó alkalmat kínálnak erre.) Magyarázzuk el a temetést, a szertartás értelmét, a viselkedés módját. Vigyük ki a gyereket a temetőbe, ha a sírt gondozzuk, vagy ha halottak napján gyertyát gyújtunk. Beszéljünk azokról, akik, már meghaltak, hogyan éltek, milyenek voltak, hogyan gondolkoztak, mit tettek. Az emlékek ápolása a folyamatosság érzését adja és a gyerek megéli általuk, hogy akik elmentek, szimbolikusan most is jelen vannak, hiszen bennünk élnek, tudatunkban, emlékeinkben."


( [link]

93. *gyönci* (válaszként erre: 87. - 40f1eafcfc)
2013. aug. 11. 22:58
...de egy 6 évest meg tudunk kímélni... Ha te úgy érzed hogy nem, veled van a baj.
92. egypt (válaszként erre: 87. - 40f1eafcfc)
2013. aug. 11. 22:58

Csak nem mindegy az életkor. Felnőtteknél igen, de itt egy hatévesről van szó.

A pszichológus kolléga olvasgasson egy kis Vekerdyt... :)

Attól még nem kíméled meg a gyereket a veszteség érzésétől, hogy nem viszed el a temetésre. A veszteséget anélkül is érzi.

2013. aug. 11. 22:57

Egyébként mindenki döntse el maga,mindenki maga ismeri a gyerekét h mennyire lelkis és mennyire közel állt a halott hozzá.

Ha közeli akkor én nem örülnék ha amellett h sírok és próbálom magam összeszedni,ne ijesszem meg a gyereket.

Ha távoli hozzátartozó akkor meg azért.

90. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 78. - Egypt)
2013. aug. 11. 22:57
Nem gondolom továbbra sem, hogy a gyermeknek az a jó, ha minden szenvedéstől, lelki nyavalyától megkíméled... ez lehet, hogy felnőttként visszaüt olyan formában, hogy a nehézségeket kevésbé jól fogja viselni.
89. *gyönci* (válaszként erre: 81. - Kszb)
2013. aug. 11. 22:57
Remélhetőleg ezt adom át a gyermekeimnek, és ettőlbiz tosan nem leszek rossz anya...
88. bd55e3f068 (válaszként erre: 76. - Ee1dc9ba06)
2013. aug. 11. 22:56
Csak elvi síkon maradva remélem érted. Te magad burkot vonsz magad köré, ám a gyerek valóságát nem szűrnéd arra hivatkozva, hogy természetes, az élet velejárója.
2013. aug. 11. 22:55
A veszteség élmnéye ,és fájdalama pont az a kategrória amitől ha fejen állunk se tudjuk megkímélni a gyereket.Állítólag a temetésen való részvétel a feldolgozási folyamatban segít, segít utána az ha sokat beszélünk róla, ha engedjük a fájdalmát "elhasználni" ezt egy pszichológus kollégám mondta és van benne némi igazság! Ilyenkor nem az a fontos hogy megkíméljük,hanem az hogy hagyjuk a fájdalmát megélni és elszenvedni.
86. *gyönci* (válaszként erre: 84. - Egypt)
2013. aug. 11. 22:55
Vigyázz, megkapod hogy hisztis vagy... :)))
2013. aug. 11. 22:54

Szerintem ha nem közeli hozzátartozó, nem kellene elvinni ilyen kicsit, úgysem tud ráhangolódni, csak elvonja a szülő figyelmét is. Ha nagyon közeli családtagról van szó, és nem akarod elvinni, akkor szerintem az a minimum, hogy otthon vagy akár a temetőben vagy akár az elhunyt kedvelt helyén egy kis házi szertartás keretében búcsúzzatok el tőle, akár kettesben. Hogy ő is el tudjon köszönni és ki is tudja ezt mutatni.


Én gyerekkoromban rengeteg temetésen voltam (bár 6 évesen biztosan nem), számomra vadidegenekén is, mert pl. nyaraltam a nagymamámnál, amikor épp meghalt valaki a faluban és úgy gondolom, nem volt baj, hogy hozzáedződtem ezekhez. 19 évesen temettük apukámat, nem tudom, hogy bírtam volna ki, ha akkor látok először ilyet.

Amióta az eszemet tudom, rettegek a haláltól és ezen minden temetés tompított egy kicsit, valahogy közelibbé, felfoghatóbbá került általa a dolog.

84. egypt (válaszként erre: 72. - 40f1eafcfc)
2013. aug. 11. 22:53
Na ne mondd már! Milyen szakirodalom ajánlja, hogy hatéves gyereket temetésre vigyünk? Melyik ismert gyermekpszichológus? Neveket, idézeteket szeretnék!
83. bd55e3f068 (válaszként erre: 68. - Ee1dc9ba06)
2013. aug. 11. 22:53
Gyakorlatilag szinte lehetetlenség olyat produkálni, amit valaha valaki nem élt túl. Akár ki lehetne penderíteni a gyereket a prérire, ha bezár nyáron az ovi, vagy hoz életszerűbbet mondjak, nézzen a tévében amit akar, mert azt is túl élték rengetegen.
2013. aug. 11. 22:53
A temetes nem az eletkorhoz alkalmazkodik;
81. kszb (válaszként erre: 77. - *gyönci*)
2013. aug. 11. 22:53

:DDDD

rád, még a szót is kár vesztegetni :) Maradj meg a szemellenződ mögött, és tartsd meg a butaságod magadnak :))))) Remélhetőleg a gyerekeidnek nem ezt adod át :)

Hisztizz csak, engem nem zavar :)))

2013. aug. 11. 22:52
Az hogy nem visszük el a gyereket a temetésre az nem jelenti azt hogy tabuként állunk a halál kérdéséhez de mondom az én 4 évesem még most is ha nem lát az az első kérdése h hol vagy Anya azt hittem meghaltál.... sok gyerek lelkisebb mint azt gondolnánk,utána meg hiába mondjuk majd h áá mégse kellett volna..
1 2 3 4 5 6 7 8 9

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook