Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Azt hallottam, hogy a baba a volt férj nevére lesz anyakönyvezve, ez igaz? fórum

Azt hallottam, hogy a baba a volt férj nevére lesz anyakönyvezve, ez igaz? (tudásbázis kérdés)


1 2 3 4
2013. aug. 11. 17:32
2013. aug. 11. 17:30
A lényeg, hogy a férj nevére fogják anyakönyvezni a gyereket. Ha mégsem a férj az apa, akkor a gyerek születésétől számított egy éven belül el kell indítani a pert az apaság vélelmének megdöntésére. Ha ezt nem teszitek meg, akkor utána már nem kaphatja a vérszerinti apa nevét.
2013. aug. 11. 17:29

Hogyan tudom megakadályozni, hogy ne engem tekintsenek a gyermek apjának? (Az apasági vélelem megtámadása)


Az apaság vélelmét meg lehet támadni, ha az, akit a vélelem alapján apának kell tekinteni, a gyermek anyjával a fogamzás idejében nemileg nem érintkezett, vagy a körülmények szerint egyébként lehetetlen, hogy a gyermek tőle származik, illetőleg ha a származás reprodukciós eljárás következménye, és az anya férje, illetve élettársa az eljáráshoz nem járult hozzá. Ha az apaság vélelme teljes hatályú apai elismerésen alapul, a vélelmet azon az alapon is meg lehet támadni, hogy a nyilatkozatnak a törvényes feltételek hiányában nincs teljes hatálya. A megtámadásra jogosult


a) a gyermek,


b) az, akit a vélelem alapján a gyermek apjának kell tekinteni,


c) a gyermek halála után leszármazója, ilyennek hiányában az ügyész.


Az apaság vélelmét a gyermek a nagykorúsága elérése után egy évig, a többi jogosult pedig a gyermek születéséről szerzett értesülése időpontjától számított egy év alatt támadhatja meg. Az a jogosult, aki a megtámadás alapjául szolgáló tényről a reá nézve megállapított határidő kezdete után értesült, az értesüléstől számított egy év alatt támadhatja meg az apaság vélelmét.

2013. aug. 11. 17:26

(Csjt. , azaz Családjogi törvény: 1952. évi IV. törvény – a házasságról, a


családról és a gyámságról)



35. § (1) A gyermek apjának azt kell tekinteni, akivel az anya a fogamzási idő kezdetétől a gyermek születéséig eltelt idő vagy annak legalább egy része alatt házassági kötelékben állott. A házasság érvénytelensége az apaság vélelmét nem érinti.


(2) A vélelmezett fogamzási idő a gyermek születésének napjától visszafelé számított száznyolcvankettedik és háromszázadik nap között eltelt idő, mind a két határnap hozzászámításával. Bizonyítani lehet azonban, hogy a gyermek fogamzása a vélelmezett fogamzási idő előtt vagy után történt.


(3) Ha a nő házasságának megszűnése után újból házasságot kötött, az újabb házasságának fennállása alatt született gyermeke apjának akkor is az újabb férjet kell tekinteni, ha a korábbi házasság megszűnése és a gyermek születése közt háromszáz nap nem telt el. Ha azonban ez a vélelem megdől, a gyermek apjának a korábbi férjet kell tekinteni.


(4) Ha az anya a fogamzási idő kezdetétől a gyermek születéséig eltelt idő vagy annak egy része alatt nem állt házassági kötelékben, a gyermek apjának kell tekinteni azt a férfit, aki az anyával a fogamzási idő kezdetétől a gyermek születéséig eltelt idő vagy annak egy része alatt a közjegyző által vezetett Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartása által igazolt élettársi kapcsolatban élt.


(5) A (4) bekezdésben foglaltakat nem lehet alkalmazni, ha az anya a fogamzási idő kezdetétől a gyermek születéséig eltelt idő alatt több férfival élt az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartása által igazolt élettársi kapcsolatban.

110. 17aadc1082 (válaszként erre: 106. - Icu080382)
2013. aug. 11. 16:55
Ha a válás kimondása és a szülés között nem telik el bizonyos számú nap (tán 300, de ebben nem vagyok biztos), akkor a férj nevére kerül a gyerek. utána van a cécó, hogy átírassa az ember a vér szerinti apa nevére. Bonyolult a dolog, azt tudom.
109. 55416fb8e2 (válaszként erre: 106. - Icu080382)
2013. aug. 11. 16:20
ugy tudom, hogy apasagi nyilatkozatot kell tennie az apanak, de korabban ennek szuk hatarideje volt (talan egy vagy ket honap), tehat majd a szules elott kell. de a gyamugynel, onkormanyzatnal ezt meg tudjak valaszolni, talan meg a szuleszorvosod is :)
108. d878fb6317 (válaszként erre: 107. - D878fb6317)
2013. aug. 11. 13:55
Lehet, hogy a Te esetedben csak a születése után teheti meg. Gyámügynél járj utána.
107. d878fb6317 (válaszként erre: 106. - Icu080382)
2013. aug. 11. 13:45
A mostani párodé a kicsi, teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot tesz.
2013. aug. 11. 12:49
hello most vagyok a válás közepettében és teherbe estem mit tudok csinálni hogy ne a volt férjem nevére kerüljün a kicsi mert nem szeretnénk nem tudom mikor lesz a válásom vége mert volt férjen nem képes meg jelenni segitséget szeretnék kérni hogy mit tudok tenni hogy a mostani párom nevére kerüljön a kicsi elöre is köszönöm :/
105. c716dc4eab (válaszként erre: 104. - Wizardry)
2012. okt. 25. 10:04
Lol ez mekkora:)))))))99
2011. júl. 15. 06:41
Hölgyek, nem kell elválni és nincs ilyen probléma.
2010. szept. 27. 19:29
Ez nem valami jó hír...
102. b2076ec79b (válaszként erre: 98. - Tunci23)
2010. szept. 21. 16:05
Ha a válás után 300 nappal fogant, akkor nem a volt férj nevére anyakönyvezik. Ha előbb, akkor végig kell csinálni a tortúrát :S
101. eleveneszter (válaszként erre: 100. - Tunci23)
2010. szept. 21. 15:55
Hát sajnos nincs, de nekem is sürgős lenne:(
100. tunci23
2010. szept. 8. 18:04
Köszike, de akkor sajnos fogalmad sincs, hogy mikortól lesz így? szia
2010. szept. 8. 08:47
Szia . Azt hiszem ez a közeljövőben változni fog, elég lesz a regisztrált élettársi és egy apasági nyilatkozat.Az ügyvéd mondta , de azt nem tudom mikortól.
2010. szept. 7. 13:47

sziasztok!


Volt egyáltalán valaki akinek sikerült válás után születéskor egyből az igazi apjára íratni a babát? Esküvő nélkül?

köszi

97. eleveneszter (válaszként erre: 95. - Csicsi76)
2010. márc. 21. 20:47
Fogalmam sincs mire számít, de már nagyon elegem van belőle, hogy nem kezdhetek új életet igazán.Tényleg komolyan mondom érthetetlen!
2010. márc. 18. 20:59
Kell egy apasági nyilatkozat is, ha nem a volt férj az apa, amennyiben a feltételezett fogantatási időben együtt éltek.
2010. márc. 18. 20:46

Nekem azt mondták a gyámügyön, hogy ha az apasági nyilatkozat és a bírósági határozat együttesen halad, illetve kerül az anyakönyvető elé, rögtön az apa nevére kerül a gyerek, nincsenek közbenső állomások. Így állítólag mindössze néhány hónap, és a megkérdezett ügyvéd is ezt mondta. Remélem tényleg így lesz.

Nekem szerencsére van még egy adum: nem vettem fel a férjem nevét, és van lehetőség a házassági anyakönyvi módosítására, és az én nevemet fogja kapni a gyerkőc. Ehhez képest, csak kiegészül a biológiai apja nevével. :-)


Eleveneszter: férjednek elmentek otthonról?? Több év különélés után mire számít még?

2010. márc. 17. 23:06

Megtörtént!! Anyuka különélt, de közben később terhes lett. A baba megszületett, a férj nevére anyakönyvezték, mert papíron még házas volt. Akkor a különélő férj megtámadta a határozat, mert tudta, hogy nem az ő gyermeke... ekkor az anya nevét viselte ugyanaz a gyermek. Ezután következett az apasági elismerő nyilatkozat, így több éves huzavona után az immár iskolás fiatalembert megjutalmazták nemző apjának, anyja férjének a nevével.



még háza

93. Nahát-Nahát (válaszként erre: 92. - Eleveneszter)
2010. márc. 17. 21:17
Ez szívás...már bocs...és sajnálom...Nálunk mindenki válni akart,csak a vagyonon támadt vita.(Annak ellenére,hogy én mindenbe beleegyeztem.Persze utána az exnek ez sem volt jó.)Ritka,hogy részítéletet hoz a bíró,az én esetemben is csak azért tette meg,mert itt van az apró.Amúgy,most nem tudom,jól értelmeztem-e az előző hozzászólásokat,de akkor most férjhez megyek,hogy a baba tényleg az Apukája nevét kapja.Persze van más oka is a dolognak.Én azért szorítok!
92. eleveneszter (válaszként erre: 91. - Szemmelver)
2010. márc. 16. 17:51
Igen van egy lányom, a gyerekelhelyezés megoldott és a vagyonmegosztás is. neki az a baja csak, hogy " nem érzi úgy" hogy el akar válni, De akkor tényleg van olyan, hogy 3 év külön élés után egyből elválasztanak? Tehát ha ő azt mondja a bíróságon, hogy nem, Akkor is igen?
91. szemmelver (válaszként erre: 90. - Szemmelver)
2010. márc. 14. 14:36
nem tudom van-e gyereked
90. szemmelver (válaszként erre: 88. - Eleveneszter)
2010. márc. 14. 14:36

a férjed beleegyezése nem kell a váláshoz:)

ennyi különélés után simán elválasztanak 1 tárgyalással, még ha meg xsem jelenik:)

a vagyonmegosztás egy külön per,de a válást kimondják

2010. márc. 14. 14:27

Sziasztok!

Ha a válás kimondása a szülést megelőzően 180 napon belül mondták ki és a gyermeked apjához nem mész feleségül (nem elég sem az apasági, sem a közjegyző), akkor automatikusan a volt férj nevére kerül a gyermek, persze később jó macerás procedúrával meg lehet változtatni!

Amint kimondják a válást és nálad van a határozat, hogy az jogerőre emelkedett, irány a Házasságkötő.Babavárás esetén nem várják meg a 3 hét türelmit, csupán 3 napot, így már az Édesapa nevére kerülhet a gyermek!

HA nehéz a válás, elviekben ha x idő után nem jelenik meg az alperes, a jelenlétén kívül magát a válást kimondhatja a bíróság, tudtommal, igaz tovább tart!

Nem szabad feladni!

2010. márc. 13. 08:10

Hát a válás nem egyszerű dolog. Én három éve kb. (már nem is tudom pontosan mennyi) élek külön a férjemtől. 3 x kellett újra beadnom a válópert. Azóta megtaláltam a párom, akit ez a dolog eléggé zavar. És mi is gyereket tervezünk. Én is megoldást keresek a problémára, de annyi a nehézség, hogy az én férjem (jujj de utálom ezt leírni) még most sem! akar elválni.



Nahát-Naháthoz hasonlóan én is lekeseredtem.:-(

2010. márc. 11. 20:59

Sziasztok!

Én még eléggé új vagyok erre, és mivel érint ez a téme végigolvastam. Sajna sokkal nem lettem okosabb, mert kb 5-6 különböző megoldást írtatok le, amik sok esetben nagyon távol állnak egymástól. És azaz az érdekes, hogy többen is úgy írták, hogy működott a dolog. Ahány hely annyi szokás egy ilyen témában?? Ez gáz!

Találtam egy ilyet erre a "gyermekem apja nem a férjem, de még nem váltam el" helyzetre:


"Születés házasságban

A házasságban született gyermek apjának, illetve anyjának mindig a házastársakat kell tekinteni. Ez egy olyan törvényi vélelem, amely igaz akkor is, ha a "szülőpár" érvényes házasságban él, és akkor is, ha azt később a bíróság érvénytelenné nyilvánította. Az, hogy a mindenkori férj tekinthető a gyermek apjának csupán a házasságban élő szülőktől született gyermekek érdekét (védelmét) szolgálja, akkor is, ha nem a férj a biológiai apa. Ez a vélelem azonban megdönthető - azaz ellenkező bizonyításnak helye van -, hiszen nem életszerűtlen, hogy a gyermek apja nem az anya férje, hanem egy kívülálló harmadik személy, a cél pedig mégiscsak az, hogy a jogi és a tényleges helyzet szinkronban legyen. Ez a szabály érvényes a regisztrált élettársak esetére is.


A gyermek apjának tehát azt kell tekinteni, akivel az anya a fogamzási idő kezdetétől a gyermek születéséig eltelt idő vagy annak legalább egy része alatt házassági kötelékben állott, vagy a közjegyző által vezetett Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartása (a továbbiakban Nyilvántartás) által igazolt élettársi kapcsolatban élt. Abban az esetben azonban, ha az anya a fogamzási idő kezdetétől a gyermek születéséig eltelt idő alatt több férfival élt a Nyilvántartás által igazolt élettársi kapcsolatban, nem tekinthető a gyermek apjának. A vélelmezett fogamzási idő a gyermek születésének napjától visszafelé számított száznyolcvankettedik és háromszázadik nap között eltelt idő, mindkét határnap hozzászámításával."


Ezek szerint akadhatnak kiskapuk, csak azt már nem írják le.

Egyébként én szerencsésnek mondhatom magam: még-nem-ex-férjemmel kiváló a kapcsolatunk(!), tutira semmi akadályt nem gördít a lemondással kapcsolatban, sőt, ha tudná a megoldást, hogyan NE kerüljön a nevére a gyerkőc, akkor ezerrel meg is tenné.


Szóval, ha tudtok valami 1000%-ban működő dolgot, welcome!

2010. márc. 3. 05:39
Nekem csütörtökön (03.04.)...meglátjuk...
2010. febr. 28. 09:51
Sajnos nem mondták ki a válást most február 24-én.De március 31 -én lesz a következö tárgyalás és azt mondta a Bíró hogy azon fognak el választani minket!!
1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook