Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Amkikor a nagyobbik testvér veri a kisebbiket! fórum

Amkikor a nagyobbik testvér veri a kisebbiket! (beszélgetős fórum)

1 2
2011. okt. 8. 15:50
ne értsetek félre, én azt mondom hogy kell a könyv nem csak az a jó amit a szüleinktől látunk és visszük tovább, mert vannak hibás beállítódások nálunk is és bőven dolgoznom kell rajta hogy az arany középutat tartsam és ne billenjek át, sőt kell az utánolvasás és más módszerek megismerése, mert felnőttünk úgy-ahogy neveltek minket de ami nem tetszett a szüleinkben módszertanilag jó lenne mással helyettesíteni és nem tovább vinni. ezen a téren nekem is van dolgom
2011. okt. 8. 14:06
Tudod amikor kicsik voltak nem olvastam utána dolgoknak, tettem öszötnösen és úgy ahogyan velem tették, ahogyan én tanultam anyutól. De amióta tanultam róla, látom a hibáim...felnőttek, jó emberek lettek, ne érts félre, de sokkal többet segíthettem volna nekik abban hogy talpraesett, magabiztos, pontos énképpel rendelkező emberek legyenek....hát most javítom amit elcsesztem...
37. jozsi.38 (válaszként erre: 36. - A1a5b8f69a)
2011. okt. 8. 13:53
hogy jól csinálom-e? az majd idővel kiderül :) azt tudom csak, hogy mindig változtatni kell a nevelésen ahogy változnak ők is. ha eljön az ideje lehet hogy én is veszek egy könyvet, ha már nincs ötletem. kezdetben nekem is ez volt a gondom, mint a fórumindítónak. aztán megkértem anagyot hogy hozza nekem oda az öccse pelenkáját és meséltem neki hogy ő miket tud és dicsértem, és hogy ezt az öcsinek meg kell tanulnia. a játék elvevés is gond volt, aztán cserére biztattam őket és hogy kérje el a tesótól, ne tépje ki a kezéből a játékot és nem lesz visítás. amit most vezettem be a verekedések elkerülése végett hogy mondja el az öccsének mit csinál éppen és mit szeretne elérni, így újabb viták előzhetők meg. pl. homokszállítás, öcsi kiborította ő sírt én mondtam hogy mondja el neki ketten megcsinálták és nem volt vita hanem játszottak
36. a1a5b8f69a (válaszként erre: 33. - Jozsi.38)
2011. okt. 8. 12:21
és jól? nem mindegy csinálni és jól csinálni, illetve tudni mit miért csinálsz, ha neked még is megy öszötnösen szerencsés vagy, de szerintem egy picit olvass bele és érteni fogod, addig én is azt gondoltam hogy de jól csináltam, de a könyv után még jobban tudom :) huuu
35. 9536810fa1 (válaszként erre: 31. - E16fe97baf)
2011. okt. 8. 06:11
A könyvek megerősítenek. Az érzések (hogyan lenne - talán - helyes) mindenkiben benn vannak, és a kétségek is... a könyvek biztonságot adnak csupán. :)
34. 9536810fa1 (válaszként erre: 1. - Kicsilányka1984)
2011. okt. 8. 06:01

Mesélni esténként, nagyon sokat összebújva hármasban (négyesben) beszélgetni.... hogy milyen boldog vagy, hogy ők vannak neked, ők adják az életet... a holnapot... és mennyire fontos, hogy ők nagyon szeressék egymást... mert akkor vagy boldog. ... a 3 éves már megérti. Nagyon sokat kell beszélgetni a szeretetről, a "szeretet hatalmáról". Mesélj olyan meséket, ahol testvérek vannak, egymásra számíthatnak... veszekedéssel, "oktatással" ezt nem tudod megoldani, csak mérhetetlen szeretettel...

Kisiskolás korban volt nálunk utána olyan, hogy megyek dolgozni, telefon utánam: "a testvérem nem a testvérem többé, utálom" (összebalhéztak) Anyuka (én): Vér folyik? Gyerek: "neeeeeeeeeeem"... Anyuka: "Ok, akkor oldjátok meg!"

Kicsiként jött néha az árulkodós időszak: mert a X ezt csinált, azt csinált.... blabla.. Mindig így rendeztem: Ketten vagytok ezen a világon, akiket legjobban szeretek, és Te most azt kívánod tőlem, hogy álljak melléd a másik ellen. Soha nem fogom megtenni. A szeretetem egyformán segít benneteket, és azt szeretném, ha a Tiétek is ilyen lenne.

Csodálatos, mesekönyvbe illő testvérek voltak. Aztán a Leányom megkergült... elköltözött... több mint egy év 0 kommunikáció, belehaltunk (a fiam is, én is), most egy-két hónapja már a testvérével beszél. Ha egyszer nem leszünk, csak a testvérek, akik igazán számíthatnak egymásra, akik töltekezhetnek egymásból...

... szerintem. :)

2011. okt. 8. 05:48
hú mannamanna ezt én könyv nélkül csináltam/ csinálom
2011. okt. 7. 18:10
Én is loptam belőlük ötleteket, anyukám is dettó ugyanazt mondja.
2011. okt. 7. 18:07
Nekem is sokat segítettek T. Gordon könyvei, Gyermeki játszmákból sikerült megoldást találni a az állandó reggeli hasfájásra.Számtalan jó könyv van még, bár sokszor megkapom hogy nem lehet könyvből gyereket nevelni.
30. e16fe97baf (válaszként erre: 1. - Kicsilányka1984)
2011. okt. 7. 11:29

Sziasztok! Egy barátnőm kisfia csinálta ezt az öccsével, sokat agyaltunk rajta mit csináljon, végső kétségbeesésében bevonta egy párszor a nagyot a kicsi gondozásába, folyamatosan beszélt az öcsiről hogy ő még kicsi és védtelen, nem olyan nagy és erős mint te, nem olyan okos, még sok mindent kell tanulnia, te már sok mindent tudsz, sok mindent tanulhat majd tőled, te megvédheted mert erős vagy...bemutatta neki a kettőjük helyzetét, helyét a családban, mindezt a napi rutinba beépítve, étkezés, öltözködés, séta, fürdés stb. és egy olyan védelemező és támogató kapcsolatot sikerült kialakítania ami talán végig kíséri a kapcsolatukat. Azt hiszem az volt a titka hogy nem volt helyén Ádám énképe, nem kapott elég visszajelzést a környezetétől arra hogy milyen is ő, ki is ő. Fontos pontos képet adni arról hogy ő milyen is. Ki kellett emelni sokszor a jó tulajdonságait, sokat dícsérni, de nem álltalánsságban....nagyon sokáig és kitartóan építetted azt a magas tornyot, érdekes elemeket használtál.

Éjszakákat böngésztük a könyveket...elolvastunk egy párat és én is vertem a fejem a falba, mekkora hülyeségeket csináltam, persze akaratlanul...ha van időd T. Gordon -nak PET című könyvét, olvasd el Az értő figyelmet ajánlom figyelmedbe hogyan lehet úgy hallgatni a gyerekeket hogy mindent elmondjanak, a közlés sorompókat kikerülni, és még egy nagyon jó Várkonyi Zsuzsa Gyermeki játszmák, van egy rövidebb formája a neten...nagyon jó és egyszerü dolgok vannak benne...próbáltam és alkalmazom gyakran még a felnőttek körében is. Nekem nagyon sokat segített és másoknak is...az oviban is sokat ajánlottuk ezt a két könyvet.

29. urbanszkyviki (válaszként erre: 27. - Krilion)
2011. okt. 7. 11:16
Pontosan ugyanez van nálunk is. Bajban látszik meg legjobban, hogy mégis micsoda jó testvérek és hogy mégis imádják egymást! ;)
28. urbanszkyviki (válaszként erre: 26. - Lullaby70)
2011. okt. 7. 11:15
Ezt R. Jenő bácsikától "tanultad" ? ;) Nagyon okos volt az öreg, én is nagyon sokmindet kérdeztem és tanultam is tőle....:))))))
27. Krilion (válaszként erre: 25. - Urbanszkyviki)
2011. okt. 7. 11:12

Ugye?:D


Bár most nem ez a téma, de sokszor ezekre a pillanatokra gondolok, amikor arról beszélgetünk egygyerekes ismerősökkel, hogy jó lenne egy testvér...annyi feszültséget fel tudnak oldani egymás között, akár itthoni, akár iskolai-haveri gondokról legyen szó, bár nem tudom másnál, hogy van ez, de nálunk még ha sokszor vitáznak is, azért, ha gond van, mindig ott vannak egymásnak.

26. Lullaby70 (válaszként erre: 9. - Kicsilányka1984)
2011. okt. 7. 11:08

Szia!

Ne kapjon ki ezért (abból csak azt tanulja meg, hogy szabad verni a kisebbet), ne zsarold (eltanulja azt is, nem jó módszer), ha sírsz, azzal meg nem tud mit kezdeni, meghatódni nem fog tőle.

Vedd az öledbe, amikor nyugodtak vagytok mindketten, ölelgesd meg és mondd el neki, hogy megérted őt. Megérted, hogy haragszik az öccsére (pusztán azért, mert VAN), elfogadod az érzéseit. Nem baj, hogy haragszik rá, SZABAD haragudnia. És ezt ki is mondhatja nyugodtan. Nem KELL szeretnie. Nyugi, szeretni fogják egymást ettől még, de minél jobban erőlteted és elvárod, annál nehezebben!

Szóval éreznie és kimondania lehessen a negatív érzelmeit, de bántani NEM SZABAD a kicsit.

Türelem, idő kell hozzá, hogy megtanuljon uralkodni az indulatain.

Öleld és simogasd és dicsérd sokat. Minden pozitív megnyilvánulását az öccse felé vedd észre és dicsérd meg érte, de ne tedd hozzá, hogy "látod-látod..."

2011. okt. 7. 11:03
Nálunk is akkor van helydenagy egyetértés, amikor beszigorítok....és nekem is el kell fordulnom, mert sokszor bizony legszívesebben elröhögném magamat :-DDD
2011. okt. 7. 11:02
Elolvastam az utobbi hsz-eket, és csak azt tudom leszögezni, hogy az anya hozzáállásán múlik az egész dolog........
23. HegPet (válaszként erre: 22. - Krilion)
2011. okt. 7. 09:53
nem bántottál meg ezzel abszolút, remélem megoldódik a helyzet hamarosan... legalábbis én azt kívánom nekik! :-D
22. Krilion (válaszként erre: 21. - HegPet)
2011. okt. 7. 09:37
Persze, nem megbántani akartalak:)
21. HegPet (válaszként erre: 20. - Krilion)
2011. okt. 7. 09:28

én csak a saját tapasztalatomat írtam le, nekem milyen volt gyerekként és testvérként.

persze vannak jó praktikák, amiket a többiek leírtak, meg kell próbálni alkalmazni azokat.

20. Krilion (válaszként erre: 19. - HegPet)
2011. okt. 7. 09:02
Szerintem még korai a pszichológus, ilyen kicsi korban, ha a szülő odafigyel, akkor még alakítható a helyzet. A te példádhoz hozzászólval csak annyi jutott eszembe, hogy valószínűleg az anyukád túl jó anya...ezt kifejtem, mert én is tapasztalok hasonlót a saját gyerekeimnél.:) Szóval, azt tapasztaltam, hogy ameddig lesem minden kívánságukat, és próbálok a lehető legjobb szülő lenni, addig sokkal kevésbé jó testvérek, ők akkor válnak egyből bajtársakká, amint van egy közös ellenség: azaz mi, a szülők. Ez nagyon kritkus pont, mert amikor mondjuk valami olyat tesznek, amiért mondjuk megbüntetem őket , akkor egyből iszonyú jól tudnak utálni engem, és ez összehozza őket. :) Sokszor megmosolyogtat, mikor ezt tapasztalom, és komolyan erőt kell vennem magamon, hogy ne nevessem el a dolgot, de az ő kapcsolatukan fejleszt a szülői szigor, és az évek múlásával egyre több dolgot beszélnek meg maguk között, jó érzés hallani, vagy látni, ahogy a nagyobb tanítja a kicsit, néha dünnyögve a kisszobában, hogy ezt meg azt nem kellett volna...vagy éppen mikor az egyiket leszidom és utál, akkor a másik győzködi, hogy attól mi még szeretjük, és lehet igazság abban, amit mondunk.
19. HegPet (válaszként erre: 1. - Kicsilányka1984)
2011. okt. 7. 08:45

Mindenkivel ellentétben én azt mondom, ha nem viszitek valami szakemberhez, az életben nem lesznek jó tesók. Saját példámon tudom, ugyanez volt nálunk nővéremmel, féltékeny volt mindig és a mai napig is. Nem voltunk soha azok a jó tesók, sosem beszéltünk egymással bizalmi dolgokról sem, és sokszor elvert, amikor anyánk nem látott.

Nem tudom, mi a helyes döntés ebben, de tényleg. Minket egyedül nevelt anyu és próbált mindkettőnknek ugyanazt megvenni, hogy ne legyen belőle veszekedés. Ez sem volt mindig jó. Szóval, valami családpszichológus vagy kihez kéne vinni a nagytesót.

Kitartást és türelmet kívánok nektek!

18. urbanszkyviki (válaszként erre: 15. - Krilion)
2011. okt. 7. 08:37

Bizony, nem szabad így hagyni eldurvulni a helyzetet, Te vagy a főnök és neked kell irányítani. Ha úgy kezeled a nagyobbik gyereket, hogy azt tapasztalja, Ő az ellenség, akkor azzá is fog válni, de ez rajtad múlik, hogy mit sugallsz felé.....sajnos..:(

Közös program legyen sok és tanítsd meg a nagyobbat, hogy is kell bánni, viselkedni, játszani a kisebbel. Én engedtem a nagyon pelenkázni is(persze fél óra lett egy 3-4 perces dologból...), tologatja most már a kicsit is a babakocsiban, etette a tesót/most már a kicsit stb.stb..

2011. okt. 7. 08:34

írok példákat is, amik nálunk beváltak:

-ha a kicsit babusgattam, akkor közben meséltem a nagyobbnak, hogy ez pont így volt, akkor is, mikor ő kicsi volt.

- ha a kicsit mondjuk ringattam, vagy altattam, akkor utána a nagyot is ringattam egy kicsit ezt "kicsibabázásnak" hívtuk.

- nagyon jót tett nálunk például, hogy minden este volt mesélés, verselés, éneklés kb. a kicsi 1 éves korától csatlakozott(jót is tett a beszédfejlődésüknek)

- ügyelni kell az igazságosságra, nem szabad mindig a kicsinek igazat adni, csak azért, mert ő még pici,ha elveszi a játékot éppen a nagy elől, akkor finomat tőle is el kell kérni,esetleg venni.


Lehet, hogy másnál más vált be, vagy nem ért egyet, de nálunk ezek a dolgok bejöttek:)

16. urbanszkyviki (válaszként erre: 14. - Urbanszkyviki)
2011. okt. 7. 08:33

Szóval, még hozzáfűzve (bocs, csak sírt a kicsi):

Sztem ne csinálj belőle ekkora ügyet, anyósodra pedig ne hallgass. Bólogass neki bőszen és engedd el füled mellett az ilyesfajta megjegyzéseit. Lány-fiú testvér között az ilyen gyakran előfordul, és természetes a versengés....Ha ilyen történik megint, csak szépen vedd el a kezét a tesóról vagy vidd arrébb a gyereket és közöld vele szépen nyugodt kedves hangon, hogy " nem verjük a tesót" - vagy valami hasonló. Én sokszor szemük előtt meg is puszilgattam ölelgettem mindkettőt, hogy lássák, én is szeretem egyiket is-másikat is. És esetleg utána vidd a bántó babócát külön játszani kicsit, aztán mond meg neki, hogy menni kell a tesóval is játszani. Hidd el, semmi "baja" a gyerekeidnek, ne is foglalkzz "túl" a dologgal, mert megérzi a nagyobb, hogy ez téged nyugtalanít és így jobban figyelsz rá. Ezzel sztem csak a te figyelmedet akarja magára vonni....Ne vedd fel a lapot.:) És főleg ne keseredj el, minden rendben van és biztos hogy ki fogják nőni!! :)

Nálunk most ott jár, hogy a verekedések csökkennek, és néha már meguktól is megpróbálják levenni a hangjukat és próbálják meghallgatni a másik mondandóját. Idő míg látsz javulást, de menni fog! :) És szeresd a gyermekeidet ettől függetlenül nagyon -nagyon (persze tudom, vagyis érezhető a szavaidból, hogy imádod őket :)), ne befolyásoljon ez a helyzet, nem szándékosan csinálja......:)))))))))))

15. Krilion (válaszként erre: 11. - Kicsilányka1984)
2011. okt. 7. 08:22

Úgy látom a Nagy kicsit el volt kényeztetve, ami szinte természetes is, amíg egyke, hiszen minden figyelem rá terelődik, és most ezt a pozíciót nagyon veszve érzi, bár ennek ő nincs tudatában persze. Amit írtál azok közül nagyon rossznak tartom, ha megbünteted, ha kikap, és a legrosszabb, ha sírsz, amikor bántja a kicsit. Ez utóbbit azért tartom rossznak, mert kirekeszted, egyértelműen tudtára adod, hogy te egy vagy a kicsivel, és ő az ellenség. Szerintem sokat kellene beszélgetned vele arról, hogy a kicsi nem ellenség, hanem az ő családja, nem külön programot kellene csinálni, hanem inkább közöset, ahol élvezni tudja azt, hogy a testvér jó dolog. Bár gyanús, hogy még kicsi a Kicsi, de semmiképp nem szabad akaratlanul is ellenséget csinálni a nagytestvérből, mert aztán évekbe telhet mire kiheveri, sőt lehet, hogy soha nem fogja.

Remélem segítek, én is küzdöttem hasonló dolgokkal, sőt még ma is küzdök valamilyen szinten, sokáig tart mire helyrehozunk egy-egy nevelési baklövést, ezért is írtam.:)

2011. okt. 7. 08:19
Ez nálunk is jelen van.....kb. a kicsi(most már középső) 1 éves kora körül kezdődött, és még most is tart, csak már néha könnyebb lecsitítani a "hangulatot". Ne aggódj, elmúlik-kinövik, sztem ez normális egy többgyermekes családban. Én a nagyobban folyton beszélgettem, magyaráztam, hogy nem szabad a tesót bántani, meghogy a tesó nem azért van, hogy elverjék, meg külön program meg minden, amit csak el lehet képzelni.....Ma ott járunk, hogy lassan 7 és 5 évesek, és minden egyforma kell nekik, akkor nincs harc.
2011. okt. 7. 08:15

A testvérféltékenységgel kapcsolatban nincsen tanácsom, mert nekem csak egy van, ő is még csak 5 hós lesz, viszont azt tudom, hogy anyósra ilyen kérdésekben nem lehet hagyatkozni. Ha anyós jól "emlékezne" az ilyen dolgokra, akkor a férjem totál csodagyerek lett volna. Az ő gyerekei mindig jók voltak, mindent ügyesen csináltak elsőre, hamar ültek, másztak, álltak, jártak... Gyakorlatilag a tökéletesnél is tökéletesebb volt mindkét gyereke, alig sírtak, egy hangos szavuk nem volt egymáshoz ésatöbbi.

Valószínűleg a te anyósod gyerkőcei sem voltak tökéletesek, csak azt tudom felhozni a fiús anyukák, az anyósaink mellett, hogy az idő megszépíti ezeket a dolgokat. :) Az én anyukám nem próbálja tagadni, hogy néha iszonyatosan nehéz volt velünk. :)

2011. okt. 7. 08:11
Gyereke válogatja. Egyazon családban: 3 éves kisfiú sose volt féltékeny irigy a kislányra, sőt nagyon nagyon szereti és óvja. A kislány 4 évesen a pici babára féltékeny volt és irigy a mai napig elvesz tőle minden játékot. Pedig nem ezt látta, nem ebbe nőtt bele. Nem lehet velük mit csinálni. Elmagyarázod 6 milliószor, hogy Ő még pici, nem tudja magát ellátni, téged ugyanúgy szeretlek, de nem kell tisztába tennem. Semmi nem hatja meg őket. Ez bennük van.
11. kicsilányka1984 (válaszként erre: 10. - Jozsi.38)
2011. okt. 7. 08:07

igen jól látod:)

csak a gond az,hogy amit a kicsinek veszünk azért a nagyobbik is botrányt csinál,hogy az az övé:(((

2011. okt. 7. 07:51
nemcsak séta kell neki. játék, beszélgetés csak vele. gondolom a kicsi elindult és szemet vetett a játékaira, amiket rég nem használt, mert kinőtte, új játék a kicsinek, a féltékenység normális, az én nagyobbam is csinálta ezeket, amit anyósod mondd el ne hidd! letagadja vagy nem emlékszik már rá, mert régen volt
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook