Akik gyermeket vállalnak, szoktak arra gondolni, hogy milyen "jót" tesznek ezzel? (beszélgetés)
Egyetértek, az, aki tudna biztosítani egy normális fejlődést (testi-lelki), és mondjuk nem lenne rákényszerülve a gyereke, hogy gyerekprosti vagy bányában dolgozó, vagy csak egyszerűen aluliskolázott legyen, nem teszi. Aki pedig nem tud garantálni semmi jót, annak nincs választása, mert vallási vagy egyéb okokból nem létezik a fogamzásgátlás (analfabéta, szegény ország, nők elnyomásban élnek), és 10-et is szül a semmibe.
Mellesleg még mindig egy részét ezeknek a fejlett világ tartja el, ha a rengeteg segélyre gondolok, ami megy az afrikaiaknak gyógyszerre, kajára. De mindenki ismeri az alap okot, amit meg kellene szüntetni, csak aki ebben intézkedhetne, szándékosan a nyomorban tartja Afrikát, mintha ettől megszűnne, pedig ellenkezőleg, idejönnek így is, úgy is. Mi meg úgyis egyre kevesebben leszünk. De valahol ez is evolúció, ha a négerek lesznek többen, mert most már nem a kínaiak vannak mennyiségi fölényben, hanem a fekák, akkor is az lesz, hogy a természetben győz az erősebb, vagy aki több utódot nemz. Hogy ez társul aluliskolázottsággal, az még nem akadályozó tényező, ettől függetlenül az ő többségük nemsokára döntő lesz. Mondjuk én már nem érem meg, meg te sem, és az is lehet, hogy semmi baj nem származik belőle, úgy értem, még jó is kisülhet (vagy túl optimista vagyok?:D)
Sokan örökbefogadó szülőként vállalnak gyereket,egyéb okok miatt.Na Ő velük mi van?
Rosszat tesznek vele?:-)
Elképesztő. Pereljen is.
Ma meg már irány az ügyfélkapu!! Utálom, de remek dolog az. Már mondtam is anyámnak, hogy tartson nekem két napos tb-meg adóbevallás tanfolyamot, mert ha véletlenül meghal, én is utánahalok ebben az országban, és nem csak a gyermeki szeretet miatt... Ja, a másik két nap meg a vadasmarha, meg a madártej készítése lesz. Aztán már csak a kártyája kódját mondja meg.. :-))
Vette a lapot, mondta, hogy jó...
Azért az is egy felelősségi kategória, hogy "nem vagy bejelentve". Ezt mi mindig ellenőriztük, hogy valójában be vagyunk-e jelentve. Egy ideig megkérdeztük az apeh-ot, aztán amióta meg van ügyfélkapu a neten, az elsők között regisztráltunk, és ott az is látszik, mit fizetnek utánunk...
Amikor meg jöttek a gyerekek, az elején külön elmentünk szakértőhöz, mindamellett, hogy anyám is adószakértő, és ami mégse volt rendben, ott léptünk.
Ettől még persze nagy mocsok az, aki átveri a dolgozóját, és persze, hogy az a nagy baj, hogy ilyet meg lehet csinálni. De ha az összképet nézed, akkor mégiscsak az van, hogy te most ki akarsz venni egy rendszerből, amibe nem tettél bele...
Nehogy magadra vedd, teljesen tisztába vagyok vele, hogy Te akrtad ezt a legkevésbé, csak úgy általános megjegyzésként írtam, amit írtam...
Még ilyen fokú gondosság mellett is görcsbe állt anyám gyomra pont az elmúlt hónapokban, mert éppen ment nyugdíjba, hogy jaj vajon mi fog kiderülni... Hálistennek semmi sem derült ki. Bár azért ott is volt néhány ügyintéző, aki nem volt a toppon, de alapvetően rendesek voltak..
Ez Európa sok országában, többek között Németországban már rég így van. Még nem egyéni szinten, de össz-társadalmi szinten egy olyan szorzóval szorozgatják a nyugdíjakat, ami attól függ, mennyi gyerek született. Csak ezt nem merik nagy dobra verni, mert a végén még olyan válasz sülne ki belőle, amit nem szeretnének hallani.
Igen, szép dolog, hogy valaki jelenleg mennyit dolgozik, mennyi adót fizet. De azért az sem mellékes, hogy mindemellett kinevel-e maga helyett is valakit, aki a jövőben legalább ennyit hozzá tud majd a közöshöz tenni.
Persze, nyilván ezt az elvet azért nehéz érvényesíteni, mert nehéz kiszűrni a rendszerből azokat, akik csak szülnek, meg elvesznek... És itt a "csak"-on van a hangsúly.
Az egyensúly lenne fontos akár a Föld-et nézzük, akár helyi kis társadalmunkat. És sajna az borult fel. Ebbe egyéni szinten sokféle döntés belefér, akár a sokgyerekesség, akár a gyerektelenség, akár az átlag kétgyerekesség is, ezért önmagában nem kellene bántani egymást. A feltett fórumkérdés talán azért jó, mert benne van a válasz is: igen, akkor jó, ha hosszú távon tényleg "jót" teszünk vele. Viszont ezt most itt nem látjuk még, hogy ténylegesen mi a "jó".
Épp befejeztem a tusolást, nem hallottam konkrétan, hogy melyik zseni fejéből pattant ki. Boros Péter szokott hasonló géniuszi gondolatokat villantani :)
Viszont azt is hallottam, hogy még ebben a kormányzati ciklusban szeretnék az egyszámjegyű szja-t bevezetni és ha továbbra is így teljesít a gazdaság, meg is lesz.
Nem tudom eldönteni, milyen jelet kéne a végére tennnem.......
Egyrészt igen!
Másrészt meg a lényeg:
A "túlnépesedés" egy olyan kérdés, amiről a tudósok is vitatkoznak, van-e egyáltalán. Elvileg sokkal többen is lehetnénk. Viszont a prognózisok meg csökkenést jeleznek. Igen, ebben bennevannak járványok, meg a "kedv" is, meg sokminden..
Viszont itt, ahol mi élünk éppen ellenkező a probléma. És ez nem kezelhető rövid, de még közép távon sem azzal, hogy a föld másik felén meg sokan vannak.
Ezért álságos itt, kis fogyó népünknél, meg Európánál közvetlenül a túlnépesedéssel érvelni. Van ahol ez igaz, van ahol meg nem. Itt spec nem.
Illetve akkor kell vele foglalkoznunk, amikor 100x-osa ökolábnyomot hagyunk, mint amekkorát feltétlenül szükséges lenne...
Vagy hallgatta a reggeli híreket, amiben az új nyugdíjrendszerre tett javaslatokat feszegetik. Amely okosságok szerint úgy kellene a nyugdíjat megállapítani, hogy különféle korrekciós tényezőkkel fel-le korrigálni, aszerint, hogy hány értékes egyedet bocsátottál a társadalom rendelkezésére. Hány gyereket neveltél fel, azok mennyire iskolázottak, stb.
Orwell, ébredj! :o))))
Akárhogyan is értelmezem akkor is szűklátókörűségről árulkodik a cím.
Mivel ha rendezett háttérrel bíró családba érkezik a csemete akkor igenis jót tett mindenki mindenkinek.
De ha ezt nézem akkor más a megítélés ki tett itt jót nekik.
Nem értelmezhető a kérdés, míg be nem fejezed. Kinek? Magunknak, a környezetünknek, a társadalomnak, az államnak, a túlnépesedésnek?
Én azért vállaltam, mert szerettem volna anya lenni, a tudást, az életapasztalatot, amit megszereztem, valakinek továbbadni, önzetlenül gondoskodni, és önzetlenül szeretni.
Gondolom Ti is tudjátok, ki van a név mögött. Ő már bele is betegedett ebbe a témába, ahelyett, hogy élné a világát, meg keresné a pénzt, meg bulizna.. Csak hát sok ideje marad még így is...
Egyébként önmagában nem baj a téma feszegetése, mert bizony a legfontosabb kérdései között van a térségnek.
Csak a provokatív él ami nem helyes, de azon meg szándékosan át kell nézni.
A feltett kérdésre az én válaszom:
Egy normál egészséges társadalomban a kettő (az egyéni gyerek iránti igény, és a társadalom érdeke, kívánalma) olyannyira egybeesik, hogy fel sem merül, hogy ezt külön kellene kezelni. Addig volt jó, amíg ez nem merült fel. Azóta megette a fene. Egyébként meg azáltal, hogy munkára, gondolkodásra nevelem a gyerekeimet, igen, jutott eszembe, hogy talán "jót" is teszünk. Legalábbis remélem, hogy fogunk. Nem a mennyiséggel, hanem a tettekkel. Ezt nekik is el szoktam mondani.
Úgy általában:
1. Már Kínában is leállították az egyke programot, mert már középtávon is csökkenést jeleznek.
2. Nálunk Európa középső és nyugati felén viszont nagyon is fogy a népesség, ami a mai értelemben vett "Európa" halálához vezet egyenesen. A világ meg nem úgy működik, hogy fekete Afrikából majd pótolják azt, aki itt nem született meg, hogy maradjon pénz szoláriumra, meg fodrászra, meg második autóra. Évszázadok alatt se lehet a nagy kulturális, emberi különbségeket összemosni. A mi népesedési gondunkat magunknak kellene megoldani, márpedig itt ilyen gond van, attól, hogy a világ másik felén meg épp az ellenkezője.
A nagy gond nem is annyira a világrajött, vagy nem jött gyerekekkel van, hanem a szemlélettel, ami nem is a gyerekre magára irányul, hanem az öngyilkos önzésre, akár a gyerek-kérdést nézzük, akár csak úgy önmagában a fiatalok állapotát, életvezetését. Ennek csak egy része a gyerek-kérdés.
Egyébként nyilván vannak olyan országok, ahol az elépzelhetetlen szegénységben 10 gyerek az átlag. Nyilván ott azért lenne valami tennivaló. Azt tényleg kétlem, hogy bárkinek is jó lenne, szerintem az ottani nők kényszerhelyzetben vannak, nemigen dönthetnek a dolgokról. Bár jó kérdés, hogy ez mennyire a mi dolgunk. Már nem azért, hogy ne a mi pénzünk menjen rá, hanem mert nem tudom, hogy mennyire van nekem jogom az ő életét befolyásolni. Lehet, hogy van, ezt nem tudom. Tényleg.
Az meg megint más kérdés, hogy akár itt Európában is egyéni szinten ki mikor és mennyi gyereket vállal.
1. Van az a kategória, aki egyértelműen a segélyekért vállal gyereket. Ezt nem is ragoznám, nyilván az az, ami..
2. Sokkal nagyobb bajnak tartom azt, amikor valaki - és egyre többen - nem biztos kapcsolatban, vagy kapcsolatjavítási célzattal, vagy ezekkel nem is törődve vállalnak gyereket, mert "az olyan cuki". Aztán meg jön a nagy pofáraesés.. Hát ezek az esetek azok, amiket én "felelős" gyerekvállalásnak neveznék. Az ilyeneknek ugyanis még kellene pár év, aztán lehet, tényleg jó szülők váltak volna belőlük.. És itt most nehogy valaki úgy általában az "egyedülálló szülők" piszkálására gondoljon, mert nem arról beszélek. Hanem egy még nem érett személyiségről, legyen az illető akárhány éves is.
3. Ami viszont hiányzik a társadalomból, azon felső-középréteg gyerekei, akik tényleg mondvacsinált okok miatt nem születnek meg, és akikre 20-30 év múlva nagy szükség lenne, hogy legyen valaki, aki még egy mondatot értelmezni tud, és aki majd az akkori gazdaságot működteti. Mert lehet akármilyen egyéni megtakarítása, szupernek tűnő biztosítása valakinek, ha nincs élő emberekből álló gazdaság, ami majd akkor működteti a befektetett pénzt. És itt most szándékosan nem csak a "nyugdíjrendszerről" beszéltem, mert már lerágott csont..
Szóval van talán valóban van többleg is gyerekben, de minőségi hiány is... Tehát pont annak a rétegnek kellene itthon kicsit belehúzni, aki ezt a kérdést itthon feszegeti, mert fel akarja magát menteni a gyerekvállalás alól. Hát egyéni szinten mindenki megteheti, lelke rajta. De valahol mégis talán azért feszegetik a kérdést, mert azt azért mindenki érzi, hogy annyira nem egyszerű ez, hogy "jaj, sok az ember a földön, akkor én bulizhatok nyugodtan, úgysincs semmi dolgom". Egyébként sok kutató meg azt mondja, hogy a föld háromszor ennyi ember is el tudna tartani, csak normálisan kellene gazdálkodni vele. Pont az európai, meg észak-amerikai mértéktelenség veszi el az életteret...
De azért valószínűleg az sem véletlen, hogy az Isten adott egy átlagos normál gyerekvállalási kedvet is...
Annyira átlátszó.
2 napos regisztrációval ki írni egy ilyen fórumtémát, és utána eltűnni.Megtehetted volna a régivel is;-)
További ajánlott fórumok:
- Nevel valaki halmozottan sérült gyermeket?
- Pajzsmirigy alulműködéssel lehet-e gyermeket vállalni?
- Miért bántják azokat, akik tudatosan vállalnak egyedül gyermeket?
- Miert szokták azt mondani, hogy az anya-gyermek közötti kötődés kialakulasahoz fontos, hogy az anya természetes úton szülje meg gyermekét...
- Van egy szavazásom: 45 évesen vállalnál gyermeket, ha állapotos lennél? Akik nem vállalnák mi az oka?
- Akik 40-esen, 50-esen vállalnak gyermeket-hogyan képzelitek el a jövőt?