Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Aki vakon születik az úgyanúgy álmában látja a színeket formákat mint mi? fórum

Aki vakon születik az úgyanúgy álmában látja a színeket formákat mint mi? (tudásbázis kérdés)


29. de Luca (válaszként erre: 27. - Kiramami72)
2014. nov. 18. 10:47
A korábbi hozzászólásaidból egyértelműen az derül ki, hogy látó vagy. Így viszont nem értem ezt a hozzászólásod.
28. de Luca (válaszként erre: 27. - Kiramami72)
2014. nov. 18. 10:37

Na végre egy illetékes! :-)


Akkor hogyan kell elképzelni? Térben helyezed el álmodban az általad ismert formákat? Tehát lényegében kialakítasz magadnak egy leképezett világot a meglévő tudásod és tapasztalatod alapján, csak nincsenek benne színek és talán kicsit zavarosabb lehet az összkép, legalábbis számunkra, ha beleláthatnánk...

2014. nov. 18. 09:48
Aki vakon született, annak nincs semmi emléke a színekről/formákról, ezért álmában sem lát. A benne kialakult érzeteket rakja össze az agya, abból tevődik össze az álom. Onnan tudom, hogy érintett vagyok. Álmomban nem látok, mégse megyek neki semminek, sőt nagyjából tudom, hogy néznek ki az emberek. Érdekes, hogy ha hallok valakit beszélni, annak alapján kb. 70 százalékra meg tudom mondani, hogy néz ki, így van ez az álomban is. Tudom, mi van körülöttem, még ha nem is látom, és álmomban sosincs nálam bot. Ez van! :D
26. 0a13a7d41c (válaszként erre: 1. - Finom23)
2014. nov. 17. 11:28
Nem hinném, neki inkább valami sajátos belső látása alakul ki, a maradék négy érzéke alapján.
2014. nov. 16. 23:04

Nekem a Láthatatlan Kiállításon azt mondta az "idegenvezető" lány, hogy ő színesen, képekben is álmodik. Ő élete során vakult meg, szóval szerintem ez érthető, az emlékeiből táplálkozik.

Egyébként ajánlom a kiállítást mindenkinek, akit érdekel ez a téma, fantasztikus élmény! Szerintem ott erre a kérdésre is kaphat az ember választ.

Én mindig azt hittem, hogy a vakok feketeséget látnak, mint amikor nagyon sötétben becsukom a szemem. Nagyon érdekes, hogy valójában semmilyen szín sincs.:)

24. M0ncsa (válaszként erre: 23. - De Luca)
2014. nov. 16. 15:51

Igen, felelmetesek tudnak lenni :)


Amugy a vilag erzekelese nem feltetlenul elsosorban a latassal tortenik... kutyaknal pl. elso a szaglas :) A vakoknak tuti, hogy sokkal jobb a hallasuk, szaglasuk, tapintasuk, mint a latoknak, pont azert, mert a latvany nem zavar be :)) Ki tudja, mi, latok mi mindenrol maradunk le igy? ;)

23. de Luca (válaszként erre: 22. - M0ncsa)
2014. nov. 16. 15:08

A született vakok nem érzik, hogy kevesebbet kaptak az élettől, csak az eszükkel tudják, hogy a látással egy új világ nyílna ki előttük, meg persze tisztában vannak vele, hogy a világ érzékelése elsősorban a látással történik.


De ha már itt tartunk, született vakok járnak legritkábban kutyával. Kutyát inkább azok szereznek be, akik elveszítik a látásukat és biztonságra vágynak. Néha elcsodálkozom rajta, hogy milyen őrült vágtát tudnak produkálni az utcán egy szimpla bot segítségével. A lány is mondta, hogy a hallását használja inkább a tájékozódáshoz, minden kis nesznek jelentőséget tulajdonít. Azt is mondta, ha nincs a jelzőlámpába hangjelzés beépítve, akkor is tudja, hogy mikor mehet át, ha nem is segít neki senki és a kereszteződés lámpáinak a váltási rendszerét sem ismeri.

22. M0ncsa (válaszként erre: 21. - De Luca)
2014. nov. 16. 14:59

Okes, koszi! :)

Erdekes lehet a vakok vilaga. Szerintem nem szegenyebb, csak mas.

21. de Luca (válaszként erre: 20. - M0ncsa)
2014. nov. 16. 14:55

Vele már biztosan nem, de viszonylag gyakran összefutok vakokkal az utcán, hosszasan navigálom őket, a következőt majd kifaggatom az álmairól :-)


Az előző, akivel szóba elegyedtem, egy zongoratanár volt a vakok intézetében. Az 1-es villamostól kísértem el a HÉV-ig, aztán együtt mentünk pár megállót. A MÜPA mellett elhaladva mondtam is neki, hogy milyen érdekes színekben pompázik ma az épület, pedig általában halványlila a megvilágítása. Ő is mondta, hogy klassz, de fogalma sincs, hogy az mit jelent :-)

20. M0ncsa (válaszként erre: 19. - De Luca)
2014. nov. 16. 14:38
Tok erdekes lehet. Ha esetleg beszelsz meg valamikor azzal a vak lannyal, vagy masikkal, kerdezd mar meg legyszi :)
19. de Luca (válaszként erre: 17. - M0ncsa)
2014. nov. 16. 11:58
Szerintem álmodnak, de a látvány elmarad. Én úgy képzelem, hogy hangok, érzések, szagok vannak, de nincs hozzá mozivászon. Illetve ez sem igaz, mert tegyük, fel, hogy van egy váza, amit ők tapintással éreznek, tehát tudják, hogy milyen a formája. Úgyhogy el tudom képzelni, hogy egy üres térben elhelyeznek formákat, de nem úgy kell elképzelni talán, ahogy mi látjuk, hanem inkább érzésszerűen jelenhetnek meg.
18. M0ncsa (válaszként erre: 17. - M0ncsa)
2014. nov. 16. 11:40
*veleszuletett*
17. M0ncsa (válaszként erre: 5. - De Luca)
2014. nov. 16. 11:39

Ez aranyos :)

En is ugy tudom, hogy a szinerzekeles veleszuletet, de a szinek ismerete tanult dolog.

Az eredeti kerdes felvet egy ujabbat: a vakon szuletettek almodnak-e egyaltalan? Es ha igen, milyen almot latnak?

2014. nov. 15. 20:54

Nem.

Még ha látna is színeket, nem tudná, hogy azokat nevezzük színeknek

2014. nov. 15. 19:42

nem hinném.

ha soha nem látta őket, hogy álmodhatna róluk?

2014. nov. 15. 12:05
Tehát az álom összekötetésben lehet a valósággal az élet minden napi történéseivel, befolyásolja?
13. Cilumiluci (válaszként erre: 12. - Anya4005)
2014. nov. 15. 09:59
Igen,szerintem is.
12. anya4005 (válaszként erre: 11. - Cilumiluci)
2014. nov. 15. 09:54
Ebben az esetben ugyanúgy álmodnak,mint mások,de csak addig,amíg emlékeznek...
2014. nov. 15. 08:59
De aki nem született vakon,csak élete során sajnos elvesztette a látását,ő tudja milyenek a színek és a formák.Ők sem láthatják álmunkban ?Érdekes kérdés.
2014. nov. 15. 08:44
Szerintem nem. Ahhoz meg kell tapasztalni, hogy milyen egy forma, egy szín, hogy láthassa, még ha álmában is...
9. anya4005 (válaszként erre: 1. - Finom23)
2014. nov. 15. 08:43

Nekem egy érdekes szembetegségem van a jobb szememen: sárga gömb az éleslátás helyén. Születésem óta ott van,és a bal szemem tökéletes,így nem zavar,van jogsim is pl.

Amit azon a ponton látok egy massza,semmi,nem fekete,nem szürke,csak egy semmi. A gömb körül érzékelek foltokban színeket. Mindegy,a lényeg,hogy egy vak ember azt láthatja,amit én abban a pontban.

A kérdésre válaszolva: nem látják álmukban sem a színeket a vakok. Elképzelésük akkor lehetne a színekről,arról,hogy milyen érzést váltanak ki,ha megmutatnák nekik,hogy a kék hideg,a piros meleg,stb. Így köthetnék valamihez.

2014. nov. 15. 08:29
Nem tudom.Talán aki nem születésétől vak az igen.
2014. nov. 15. 08:08
Sztem igen
2014. nov. 15. 07:53
Szerintem nem.
5. de Luca (válaszként erre: 3. - De Luca)
2014. nov. 15. 07:29

Volt még pár aranyos megjegyzése a lánynak. Mondták neki a családtagjai, hogy jól áll neki a lila, ezért amikor találkoztunk, akkor is épp lila felsőben volt, függetlenül attól, hogy fogalma sincs, hogy mi az a szín, és a lilát mi hogyan érzékeljük, és milyen benyomást tesz bárkire is.


Kérdeztem tőle azt is, hogy nem szeretne-e kutyát, talán még könnyebben közlekedne (épp buszmegállót keresett egy forgalmas kereszteződésben). Aztán eléggé hülyén éreztem magam a válasz hallatán: a kutyában nincs beépített GPS, úgyhogy hiába mondaná neki, hogy "Bodri, a 85-ös busz megállójába vigyél" :-) Ráadásul a kutyát le kel vinni sétálni, ha megbetegszik állatorvoshoz is, és magára sem hagyhatja, amikor elutazik pár napra kikapcsolódni.

2014. nov. 15. 07:26
Ez nagyon erdekes tenyleg.
2014. nov. 15. 07:17

Múltkor beszéltem egy vak lánnyal kb. fél órát, miközben kísérgetem. Fogalmuk sincs róla, hogy mi a szín. Nem tudják elképzelni sem, hogy miről maradnak le, persze tisztában vannak vele, hogy a színek valamiféle hangulatot árasztanak, de a módját nem ismerik.


Még egy érdekesség: egy barátnőm mondta, hogy ő egy baleset során megvakult illetővel beszélt, megkérdezte tőle, hogy feketeséget lát-e, mióta megvakult. A válasz egészen döbbenetes volt, azt mondta, hogy semmit nem lát, nincsenek színek, nincsen olyan, hogy sötétség. Volt látó létére nem tudta meghatározni azt a semmit, aminek a részese lett élete végéig.

2014. nov. 15. 06:23

Nem.

Ha nem ismeri, nincs fogalma róla, nem is álmodhat róla.

2014. nov. 15. 06:20
Aki vakon születik az úgyanúgy álmában látja a színeket formákat mint mi?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook