Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » A főzésről férfiszemmel fórum

A főzésről férfiszemmel (beszélgetős fórum)

Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: A főzésről férfiszemmel

1 2 3 4
76. syria (válaszként erre: 71. - Globus)
2019. aug. 11. 19:41
Belváros környékén tényleg nincs helye haszonállat tartásának. Mikor volt? És Pesten?
75. Epresturmix (válaszként erre: 72. - Globus)
2019. aug. 11. 19:38
Persze, finomabb a friss. Erről a tésztakèszîtèsről valamelyik nap láttam részt a Borbás Marcsi műsorában. Még itt Cegléden is voltak egy családnál. Olyan ügyesek.
74. syria (válaszként erre: 65. - Alessandro)
2019. aug. 11. 19:38
Jól tudja! Voltak olyan időszakok, amikor RENDELETILEG tilos volt Pesten kertes háznál háztáji állatokat tartani, csak éppen nem törődött a betartásával/betartatásával senki. Nem volt divat ilyesmiért feljelentgetni a szomszédot, akkor se, ha tartott 1-2 röfit is.
73. syria (válaszként erre: 62. - Guruljka)
2019. aug. 11. 19:36
Dehogynem! :D Hallottam téli hajnalon a visítást. Csak akkor jöttem elő, amikor már abálódott a szalonna. :)
72. globus (válaszként erre: 69. - Epresturmix)
2019. aug. 11. 19:34
Szerintem már a szárításnál történik "valami", amitől megváltozik a tészta :) Értem ez alatt, hogy az általam gyúrt és később szárazként kifőzött nem ízlik már úgy, mint a friss része. Mi ritkán eszünk tésztát, olyankor rábírom magam, hogy megcsináljam, aztán hónapokig nyugi van. Nokedlit azért gyártok, valamint boltiból szarvacskát, orsót szeretik a fiúk. Levestészta helyett is inkább különböző galuskák.
71. globus (válaszként erre: 61. - Syria)
2019. aug. 11. 19:30
Fiam belvárosi általános iskolája környékén is valahol tartottak, mert átható szag terjengett... hiába tiszta az ól, ha udvaron ott van a trágyadomb.
2019. aug. 11. 19:30
Holnap ebben a jó melegben szèkelykàposztàt kívánok főzni. 😉 Tegnap megkívántam itt a kápit.
69. Epresturmix (válaszként erre: 53. - Alessandro)
2019. aug. 11. 19:29
Zacskósból is vannak házikèszîtèsűek. Én azokat szoktam venni.
68. Epresturmix (válaszként erre: 55. - Guruljka)
2019. aug. 11. 19:27
Cukros tejföllel ha meglocsolod a tetejét, nem lesznek ilyen gondjaid. Nem mellesleg olyan finom úgy!
67. Guruljka (válaszként erre: 65. - Alessandro)
2019. aug. 11. 18:19

Pestszentimre eléggé külső kerület volt, látom, 1950-ben csatolták Pesthez, hát ott nyilván mások voltak a szabályok, mint a belsőbb részeken.

Nekem az 5. kerületben nem sok esélyem volt.

66. Alessandro (válaszként erre: 63. - Timycat)
2019. aug. 11. 17:31

Ez nagyon jó! "megbízható hájbeszerző vonal" 🤣 Tudom értékelni a jó humorodat. Ott a pont!

Persze, hozzáteszem, hogy ott a nagyvárosban erre szükség is van, mert minden sz@rt rásóznak a pestiekre, ha nem figyelnek oda.

65. Alessandro (válaszként erre: 60. - Guruljka)
2019. aug. 11. 17:19
Ezt sajnos nem jól tudod, mert mi sok évig Pestszentimrén laktunk családi házban és ott lehetett baromfit, nyulat, kisállatot tartani csak disznót nem. Nekünk is voltak csirkéink, tyúkjaink. Igaz sok évvel ezelőtt.
64. forrest2010 (válaszként erre: 52. - Syria)
2019. aug. 11. 17:04
...a lányom felnőtt fejjel tanult főzni és jól ki is osztott h soha nem tanítottam még az alapokra se ! / jó ! engem se tanított a kutya se , de nem 5 m2-es volt a konyha a Mamikámnál és ott voltam , láttam .... na az én gyerekeim viszont nem látták ! csak a végeredményt :( :(
63. timycat (válaszként erre: 57. - Alessandro)
2019. aug. 11. 16:48

Apai nagymamám volt híresen erős hájas tésztából. Én hozzá képest a "próbálkozó" kategória vagyok.

A hájas-incidenc után sikerült a piacon kialakítanom egy megbízható hájbeszerző vonalat, azóta nem volt gond.

62. Guruljka (válaszként erre: 61. - Syria)
2019. aug. 11. 16:40
Igen, de disznóvágásról mégsem lehetett szó...
61. syria (válaszként erre: 60. - Guruljka)
2019. aug. 11. 14:47
Sok helyen mégis tartottak, pl. nem egy rokonom, szomszédom (én szedtem össze a tojásokat, amikor nem tudtak az ingatlanra jönni), mert idióta szabályozás volt. Amíg az állatok rendesen el voltak látva, takarítva, s nem volt szaguk, senkit nem zavart, hogy ki hogyan boldogul.
60. Guruljka (válaszként erre: 59. - Syria)
2019. aug. 11. 14:29
Budapest jó részében nem lehetett... Állatot tartani még a kertes városrészekben sem, ha jól tudom.
59. syria (válaszként erre: 57. - Alessandro)
2019. aug. 11. 14:07
Rég volt, szép volt, amikor az udvarok többségében tudtak (lehetett) lábasjószágot, disznót tartani, s volt idő, hely, rétest nyújtani, tésztát gyúrni, metélni, szárítani.
2019. aug. 11. 13:20

[link]


Nem sok emlékem van a hájas tészta ízéről, de tudom, hogy ettem.

Azt hiszem, Nagymama nemigen kapott megfelelő hájat a hentesnél és lemondott róla.

57. Alessandro (válaszként erre: 49. - Timycat)
2019. aug. 11. 13:14

Az én nagymamám hájas süteményei nagyon finomak voltak. Igaz ő nem a piacról vette a néha kétes minőségű élelmiszer alapanyagokat, hanem akkor csinált hájas sütiket, amikor disznóvágás volt. Frissen és annak semmilyen mellékíze nem volt soha. De mondok még valamit. Nagyinak mindig voltak libái és kacsái is. A liba vagy a kacsahájjal készült hájas sütijei még egy fokkal finomabbak is voltak, mint a sertéshájjal készültek.

Hát, ennyit a hájas tésztákról. Egyre viszont emlékszek, hogy a hájas tésztát nagyon ki kell dolgozni, hogy finom sütemény legyen belőle. Ezért szívesen is kóstoltatták meg a vendégekkel, szomszédokkal, hogy hírét vigyék, hogy kinél milyen finom hájas süteményt ettek. Az ugyanis rangot adott az asszonyok között is, mert mindenki tudta, hogy ki tudja a faluban a legfinomabb hájas sütit sütni. :)

56. Guruljka (válaszként erre: 55. - Guruljka)
2019. aug. 11. 13:00
Sőt, a saját gondolatomat fonva tovább: a kis főzősarokban nincs olyan asztalom, hogy tésztát tudjak rajta nyújtani. Ez az egyik oka, hogy nem gyúrok szívesen.
55. Guruljka (válaszként erre: 53. - Alessandro)
2019. aug. 11. 12:57

Köszönöm, erre magam is gondoltam.

Nem, nem sütöttem még rétest réteslapból sem, enni sem szeretem, mert a sok vékony lapja széttöredezik, a pocukor száll, nem tudom tisztán enni.


Én sokszor elgondolkodom, melyik étel hol, hogyan alakult ki, vagy megy ki a divatból, és miért. Mivel a szakácskönyveket is gyűjtöm, tudom, hogy a rétestésztát régen nagy asztalon húzták-nyújtották.

Talán a tészta készítése nem csak az időigényessége miatt ment ki a divatból, hanem, mert egyre kevesebb a nagy asztal? Főleg a konyhában.

Kisebb lett a háztartások létszáma is, kisebbek a konyhák is...

Én általában vásárolom a tésztát, de volt, hogy gyúrnom kellett. A fiamnak roppantul ízlett, de én nem érzem a különbséget.

54. globus (válaszként erre: 49. - Timycat)
2019. aug. 11. 12:49
Jaaa, hát annál van egy bizonyos odor, én sem szeretem.
53. Alessandro (válaszként erre: 35. - Guruljka)
2019. aug. 11. 12:46

Engedd meg, hogy én válaszoljak a kérdésedre, mint félig zalai ember, hogy miért is tesznek Zalában tököt a mákos rétesbe. Hát azért mert lazítja a zsenge tök a mákot. Ha csináltál már mákos rétest, te is kevertél a darált mákhoz tejet, mert attól kicsit folyósabb, lazább lesz a darált mák, ami önmagában nagyon tömény. Hát emiatt. De különben az én nagymamám tökös-túrós rétest is szokott készíteni. Egy a lényeg, hogy a tök még zsenge legyen, mert akkor még nincs szinte semmilyen íze és nem is érzed a rétesben hogy zsenge tök van belereszelve a töltelékbe. Különben a nagyi később, mikor már nem volt zsenge tök, almát is szokott a rétes töltelékéhez reszelni. Hát, mit ne mondjak isteni volt és még valami miatt volt az, mert ő még nyújtotta a rétest, még ismerte a rétesnyújtás titkát.

Faluhelyen régen minden asszony maga nyújtotta a rétestésztát és maga készítette a házi tésztákat, tarhonyákat, ami alaptudásnak számított egy nőnél. Én férfi létemre nem vacakolok a tészta készítésével, de azt tudom, hogy ég és föld a különbség a házi tészta és a bolti tészta között. Egy nagyságrenddel finomabb a frissen készített házi tészta, mint a zacskós tészta. Az én anyukám is úgy gyúrta még a tésztát és ha megszáradt már rendesen, akkor eltette télire főleg a cérnametéltet, tarhonyát.

52. syria (válaszként erre: 12. - Epresturmix)
2019. aug. 11. 08:38
Engem senki nem tanított főzni, mindenre magamtól jöttem rá szakácskönyvekből, meg egy-két szomszédasszony tanácsait kamatoztattam. Anyukám soha nem vett maga mellé, amikor főzött, mert szegényemnek mindkét keze állandóan tele volt munkával, nem hiányzott neki egy kisgyerek bénázása. Tanultam belőle: a fiaimat kicsi koruktól magam mellé vettem, megtanulták az alapokat, ellestek fogásokat. A nagyobbik nagyon ügyesen főz már évek óta, s a kisebbiket se kell nagyon félteni. Néha csinál hülyeséget (pl. fedő nélkül forral indokolatlanul), de akkor rászólok.
51. timycat (válaszként erre: 50. - Epresturmix)
2019. aug. 10. 23:25
Azt semmi sem nyomta el, brrrr undi volt
50. Epresturmix (válaszként erre: 49. - Timycat)
2019. aug. 10. 23:22

🤣🤣🤣


Nem nyomta el a lekvár sem mi? Mondjuk te tudom jókat szokták sütni.

49. timycat (válaszként erre: 46. - Epresturmix)
2019. aug. 10. 23:18

Én imádom, Sziveszterre szoktam sütni. Nekem nem undorító.

Igaz egyszer valami nem jó hájat sikerült szereznem, nem volt szép fehér és a sütiből durván kiérződött a disznó-íz, az nem volt guszta 😝

48. Guruljka (válaszként erre: 44. - Epresturmix)
2019. aug. 10. 23:18
Kóstoltam! Azért írtam, hogy nem ízlett igazán.
47. Guruljka (válaszként erre: 46. - Epresturmix)
2019. aug. 10. 23:17

Nem emlékszem már. Kicsi voltam, amikor sütött nagymama ilyet.

Ami a házi szilvalekvárt illeti, hát egyszer vettünk az aluljáróban igazi jót. Pesti penészvirág vagyok én, és pici volt a konyha, kamra nem is volt.

1 2 3 4

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook