Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Végrendelet esetén is jár a köteles rész a rokokonak? fórum

Végrendelet esetén is jár a köteles rész a rokokonak? (beszélgetős fórum)

1 2 3 4
32. nefaria (válaszként erre: 28. - Murva)
2013. dec. 6. 09:39
Igazad van, hisz - vszi ez történt nálatok is - a végrendeletben ki lehet tagadni a törvényes örököst, így a gyermeket is, pl. ha a törvényes eltartási kötelezettségét megszegte. Ekkor nem jár az egyébként végrendelet esetében járó kötelesrész sem. Nyilván a bizonyítás nehézkes lehet, de én nem tartom lehetetlennek! Remélem sikerrel jártok...sok ember manapság csak a jogait ismeri, a kötelezettségeire meg nagy ívben ...
31. nefaria (válaszként erre: 24. - A0c1361e44)
2013. dec. 6. 09:33

Ptk.607. § (1) Törvényes örökös elsősorban az örökhagyó gyermeke.


(2) Több gyermek fejenként egyenlő részben örököl.


(3) Az öröklésből kiesett gyermek vagy távolabbi leszármazó helyén egymás közt egyenlő részekben a kiesett gyermekei örökölnek.


(4) Ha leszármazó nincs, a házastárs vagy a bejegyzett élettárs örököl.


Ptk.608. § (1)534 Leszármazók, házastárs és bejegyzett élettárs hiányában az örökhagyó szülői örökölnek fejenként egyenlő részben.


(2) Az öröklésből kiesett szülő helyén ennek leszármazói örökölnek olyan módon, mint a gyermek helyén annak leszármazói.


Eszerint ha nincs gyerek, vagy leszármazó (unoka) akkor előbb jön a házastárs, és utána, ha nincs házastárs, akkor jön a szülő, ha sem gyerek, sem annak leszármazója, sem házastárs, sem szülő nincs, akkor jön a szülő leszármazója, tehát a testvér.


Ez az új Ptkban megváltozik, mivel gyermekrészt fog örökölni a gyermekek mellett a házastárs azon, amint nem haszonélvezetet kap (közösen lakott lakás és berendezési tárgyai)

Leszármazó hiányában a házastárs örökli a közös lakást, és minden más felét, a másik fele a szülők közt megy szét, itt tehát kevesebbet kap tulajdonképp, de a kiesés növelheti az örökrészt.

Ha szülő nincs, akkor a ht egyedül fog örökölni.

Ha nincs leszármazó vagy ht, akkor jönnek a szülők, ha nincs szülő sem, akkor jönnek a tesók/leszármazóik.


Szóval a házastársat nem előzik meg a szülők és a testvérek.

30. jennyke 1 (válaszként erre: 24. - A0c1361e44)
2013. dec. 5. 21:05
Én mondjuk csak az élettársa vagyok
29. jennyke 1 (válaszként erre: 26. - A0c1361e44)
2013. dec. 5. 21:05
Ki lehet, ha kitagadja nyomós indokkal ezt hallottam
28. murva (válaszként erre: 26. - A0c1361e44)
2013. dec. 5. 20:15
Ez így nem igaz,hogy a gyermeket végképp nem lehet kizárni az örökségből,saját tapasztalat.Ketten vagyunk testvérek,van egy nővérem,anyámat kilenc évig ápoltam,szükségletének megfelelően.A nővérem kilenc évig egyszer sem látogatta meg sem otthon sem kórházban,de még telefonon sem kereste meg.Anyám amíg élt rám akarta íratni a szülői házat,de nem engedtem,hogy ne azt érezze,hogy az örökségért viselem gondját,ezért ügyvéddel íratott egy végrendeletet amiben a nővéremet kitagadta a köteles részből is.Halála után a nővérem megtámadta a végrendeletet,két évig pereskedtünk,több tanút vittem,házi orvost,nővért,szomszédokat,volt egy jó ügyvédem és megnyertem a pert,pedig mindenki azt mondta amik itt elhangzottak,hogy a köteles rész az jár,mert azért köteles rész.Arra viszont törvény van,hogy a gyermek köteles a szülőnek gondját viselni,eltartani és a törvény felsorolja milyen estben nem jár a köteles rész,de hangsúlyozom ehhez kell egy ütős ügyvéd aki megnyeri a pert.A per folyamán elmondta nekem az ügyvédem,hogyha nem nyernénk meg a pert akkor én követelhetema nővéremtől az anyám ápolásával kapcsolatban felmerült összes költségem felét azt hiszem öt évre visszamenőlegesen,ami bőven több lett volna mint a köteles rész,de azt is elmondta,hogy erről egy szót sem lehet ejteni amíg itélet nem születik,mert nem szabad ,hogy nekünk az is eszünkbe jutott,hogy nem nyerünk pert.
27. zebracsikó (válaszként erre: 26. - A0c1361e44)
2013. dec. 5. 19:35

Köszönöm a választ! :)

És mennyi a köteles rész, ha a teljes házat a nagyi az unokájára hagyja a végakaratban?

26. a0c1361e44 (válaszként erre: 25. - Zebracsikó)
2013. dec. 5. 19:30
Igen, a gyereket végképp nem lehet kizárni az örökségből.
2013. dec. 5. 19:23

Nekem is van egy hasonló kérdésem:


Ha a nagyszülő az unokájára hagyja a házát végrendeletében, akkor a saját gyermeke (tehát az unoka szülője) igényt tarthat-e bármire?

A nagyszülő özvegy és egy gyermeke van.

24. a0c1361e44 (válaszként erre: 23. - Jennyke 1)
2013. dec. 5. 19:20

Szerintem nem számít a végrendelet.

egyébként felháborítónak tartom, hogy a házastársat is megelőzik a szülők és testvérek.

23. jennyke 1 (válaszként erre: 17. - A0c1361e44)
2013. dec. 5. 13:39
Párom direkt azért csinált végrendeletet,hogy a testvérei ne örököljenek.Megtámadhatják biztos de a lényeg,hogy köteles részre nem tarthatnak igényt.Szülők sincsenek
2013. dec. 5. 08:20
*az*
2013. dec. 5. 08:19
Illetve ott át öröklési szerződés, hiszen akkor nem jár kötelesrész.
20. a0c1361e44 (válaszként erre: 19. - D1d0eece08)
2013. dec. 5. 07:36
Bár abban az esetben sikerülhet, ha az örökös nem tud az örökhagyó haláláról, de ez utólag megtámadható, mert ugye az örökösöket nem keresi meg az Önkormányzat, hanem "jelentkezni" kell.
2013. dec. 5. 04:46

Az örökségből történő kizárás szinte lehetetlen.

Bizonyítani kell az érdemtelenséget,melynek egyik kritériuma pld., ha az örökhagyó életére tört az örökös,stb, s ezt hitelesen bizonyítani is tudja. Elég bonyolult.

18. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 17. - A0c1361e44)
2013. dec. 4. 21:49
Jól tudod.
2013. dec. 4. 21:44
Tehát, ha nincs gyerek, akkor bizony az én tudomásom szerint a szülők, testvérek, stb. örökölnek, és úgy tudom, hogy Mo-n nincs lehetőség arra, hogy a törvényes örökösöket kizárják. Még végrendelettel sem.
16. nefaria (válaszként erre: 15. - Smudlaagi54)
2013. dec. 4. 21:11
valóban :) a gépem a régi ptk-t nyitotta meg, és nem vettem észre hogy abban keresek :)
15. smudlaagi54 (válaszként erre: 11. - Nefaria)
2013. dec. 4. 13:21

Bocsi,2014 Márciusában lép életbe az új jogszabály,

aszerint jár majd az egyharmad,addig meg a fele!

2013. dec. 4. 13:16
2013. dec. 4. 13:07
Köszi akkor mégsem jár testvérnek.
2013. dec. 4. 13:05
(és ez így marad az új Ptkban is)
11. nefaria (válaszként erre: 8. - Smudlaagi54)
2013. dec. 4. 13:04

Ptk.665. § (1) Kötelesrész címén a leszármazót és a szülőt annak fele illeti, ami neki – a kötelesrész alapja szerint számítva – mint törvényes örökösnek jutna.


(2)556 Ha a házastársat vagy a bejegyzett élettársat, mint törvényes örököst haszonélvezeti jog illetné meg, az ő kötelesrésze a haszonélvezeti jognak olyan korlátozott mértéke, amely szükségleteit biztosítja, figyelembe véve az általa örökölt vagyontárgyakat, valamint saját vagyonát és munkájának eredményét is. Egyébként a házastársat vagy a bejegyzett élettársat kötelesrészül törvényes örökrészének fele illeti meg.


Ha lenne kötelesrészre jogosult, akkor a fele illetné a most hatályos Ptk. szerint.

2013. dec. 4. 13:03

A nagynéném három éve halt meg, nem volt gyereke, csak egy öccse és egy húga. Az öccse az én apám (aki már meghalt), a húga a másik nagynéném, aki viszont gondnokság alatt van. Így az ő gyerekeik örököltek, azaz én és az unokatestvérem. A nagynéném nem írt végrendeletet, így törvényesen csak minket kettőnket tekintettek örökösnek (az egy más kérdés,hogy ezek után az unokatestvérem törvénytelen módon kitúrt engem a teljes örökségből, de ez nem ide tartozik. :))


Szerintem ha a nagynéném végrendelkezett volna, egyikünk sem kapott volna semmit, ő dönthetett volna, kire hagyja a vagyonát, maximum megtámadhattuk volna.


Anyum rokonságában van egy idős nő, aki például kijelentette,hogy a végrendeletében egy alapítványt jelölt meg örököséül, nem pedig a saját egyetlen lányát és unokáját, ők semmit nem fognak kapni. Szóval szerintem az örökhagyó dönt teljes mértékben arról, kire mit hagy, akár idegenre is hagyhat mindent, ha a szellemi képességei birtokában teszi. Az más kérdés,hogy ezt a halála után a családtagok megtámadhatják.

2013. dec. 4. 13:02

Ptk.661. §553 Kötelesrész illeti meg az örökhagyó leszármazóját, házastársát, bejegyzett élettársát, továbbá szülőjét, ha az öröklés megnyíltakor az örökhagyó törvényes örököse, vagy végintézkedés hiányában az lenne.


(1959. évi IV törvény)


Így a testvérnek nem jár kötelesrész.


A kötelesrész a gyerekrész fele, tehát ha pl. végrendeleti öröklés van, akkor

2013. dec. 4. 13:00
Úgy tudom most is van köteles rész,de eddig a fele volt annak amit örökölhetett volna,most viszont csak az egyharmada!
2013. dec. 4. 12:56

Itt azt írják mivel nincs gyerek és szülő se az oldalági rokon a testvér az örökös



A törvényes öröklés általános rendje:


A törvényes örökös elsősorban az örökhagyó gyermeke, több gyermek egyenlő arányban örököl. Ha valamelyik gyermek kiesik az öröklésből /pl. meghal/, helyette az ő gyermekei örökölnek.


Ha az örökhagyónak nincs leszármazója, a házastársa örökli az egész hagyatékot.


Ha sem leszármazója, sem házastársa nem volt az elhunytnak, akkor a szülei örökölnek.


Ha az örökhagyó szülei már nem élnek vagy más okból nem örökölnek, akkor az örökhagyó testvérei vagy a kiesett testvér leszármazói lesznek az örökösök.


Amennyiben a fent felsorolt rokonok egyike sem örököl, úgy a távolabbi leszármazók kapják meg a hagyatékot.


Ha távoli rokonok sincsenek, az állam örököl.

6. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 3. - 3b1a5ec920)
2013. dec. 4. 12:53
Nem egészen van így.
2013. dec. 4. 12:52
www.oroklésijog.hu
2013. dec. 4. 12:52
Igen jár, ezt úgy lehet kiküszöbölni, ha az általa méltónak ítélt személynek ajándékozza, családon belül adómentes is.
2013. dec. 4. 12:52

Nem; eleteben ugy rendelkezik, oszt-szoroz, ahogy neki tetszik; eltapsolhatja az utolso pesoig;

mivel nincs egyenesagi leszarmazottja, ill. tulelo hazastarsa; akar a pityipalkora is hagyhatja a vagyonat; a testver mar oldalag, nincs koteles resz!

1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook