Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Vályogház párássága, penészesedése fórum

Vályogház párássága, penészesedése (beszélgetős fórum)


29. 65f7d7b2dd (válaszként erre: 24. - Cippora)
2013. okt. 18. 11:22

Én(télen) teljesen kinyitom az összes nyílászárót és a szobákat is összenyitom, szóval kereszthuzatot csinálok ez minden párát eltávolít, mondjuk az enyém téglaépület....


A fürdő az más, ha én fürdök, plafontól padlóig csurog a víz:) itt nekem is kell húsz perc, hogy kiszáradjon, de nálam 150x150-es az ablak!


A szomszéd ház ugyanúgy van szigetelve mint a miénk, elvileg nincsenek hőhidak, náluk résnyire vannak nyitva az ablakok huzamosabb ideig és az ablakok körül lehűlnek a falak, mivel a lakás levegője nem cserélődik ki, ezért a falak lehűlt területén lecsapódik a levegő nedvességtartalma, és így már szépen meg tud telepedni a penész, mondjuk az övék már dohos is....

2013. okt. 18. 00:00

Nekünk is vályogból van a ház.Ráadásul elég régi építésű is és soha nem volt penészes sehol.

A tavaly előtt,hogy teljes mértékben a fürdő szoba fel lett újítva megjelentek a penész foltok minden sarokba.De csak itt. Pedig állandóan télen nyáron(míg nem fürdünk) nyitva az ablak.

27. bowie
2013. okt. 15. 13:49
Az is lehet, mivel régi a ház, hogy megy fölfelé a salétrom. Az pedig állandó nedvességet jelent, ami penészedéssel jár.
2013. okt. 15. 01:55
És a festés valószínűleg nem mész-alapú festékkel történt.
2013. okt. 14. 22:19
Huh, köszi a sok-sok tanácsot!! Nos, nekünk a fürdőnk csempézve van.
24. Cippora (válaszként erre: 20. - 65f7d7b2dd)
2013. okt. 14. 21:44
Szerintem ez nem így van,legalábbis nálunk ennyi tuti nem elég.Én napi fél órát szellőztetek mindenhol,a kritikus helyeken (fürdő) meg egész délelőtt nyitva van az ablak.Mégsem elég...
2013. okt. 14. 21:11
falakt = "falak felett" akart lenni, elnézést kérek!
2013. okt. 14. 21:10

Én éppen hogy nem csempézném. Ha elzárom a párát, akkor nem tud a vályogfal kapillárisain át elpárologni.


Húsz éve élek vályogházban.

Nagyon fontos, hogy a festéskor csak a mész-alapú festéket használjuk, különben a belső levegő páratartalma bent reked.

És nem szabad sem csempézésel, sem cementes vakolattal zárni a pórusokat.

A mi a külső falakat illeti, a tetőt úgy kell kialakÍtani, hogy a falakt még kb. 20 centi hosszan kilógjon, azaz a falon túlérjen a cserép vagy az egyéb tetőfedő anyag, hogy megfelelően védve legyenek a falak a beverődő csapadék ellen.


Alapvető "ház-fizika", hogy a víz párologni akar.

Miért látni falun sok helyen, hogy (a téglaépítésű házakon is) meglátszik kívülről, hol a fürdőszoba? Ott van egy jókora vízfolt a falon, pedig nem volt csőrepedés...


Van építész, aki kimondottam vályogházakkal foglalkozik, Mednyányszky Miklós a neve. Nekem megvan egy könyve, hogy több könyvet is írt-e, azt nem tudom. Ebben az átalakítást és a javításokat is tárgyalja.

21. jstefan (válaszként erre: 1. - Eb2870e056)
2013. okt. 14. 20:46

A vályog nedvességre érzékeny építőanyag, az állandóan párás környezetben kedvezőtlen hatásnak van kitéve. A benne lévő szerves anyag (pl. szalma) rothadásnak indul, ennek hatására gombásodás, penészedés jelentkezhet. A vályognál fontos a pára mozgásának biztosítása.

A penészedés tulajdonképpen a pára, a belső nedvesség lecsapódására vezethető vissza, megjelenését főleg konstrukciós és használati hibák okozzák.

Az épületek bizonyos helyei a penészedés szempontjából különösen veszélyeztetettek:

a különféle beugró falazati részek,

a vizes, magasabb páratartalmat szenvedő helyiségek belső falélei,

a vizes helyiségek plafonjainak és falsarkainak a találkozása,

hosszú alaprajzú, szellőzéssel kevésbé ellátott helyiségek belső „zsák”-részei,

a hidegnek kitett, de fedett területek (teraszok, tornácok) plafonjainak és falainak találkozásánál levő sarkok,

amennyiben a falszerkezet nem homogén, úgynevezett „hőhíd” képződik.

A pára felületi lecsapódásának megakadályozására több módszert is alkalmazhatunk:

A hőszigetelő képesség növelése (pl. a falvastagság növelésével, páraáteresztő cellulóz hőszigetelés ragasztásával).

Állandó, egyenletes hőmérséklet, azaz fűtés biztosítása.

Szárazabb levegő biztosítása ,azaz sűrű légcsere, szellőztetés.

Úgy tervezzük a falrétegeket, hogy a nagy pára-ellenállású anyagok mindig a fal belsőbb felületére kerüljenek. Például a párás fürdőszoba falán jó párazáró a teljes felületen alkalmazott csempézés, külső vakolatként viszont használjunk jó páraáteresztő vályogvakolatot.

20. 65f7d7b2dd (válaszként erre: 16. - Eb2870e056)
2013. okt. 14. 17:46

A lakás levegőjét teljes egészében ki kellene cserélni minden nap, ez télen kb. öt perc alatt megoldható az összes nyílászáró egyidejű nyitvatartásával.

Ettől általában csak 2-3 fokot esik a benti hőmérséklet.

Délután szoktam így csinálni, mikor haza jövünk és még mindenki fel van öltözve, így nem olyan kellemetlen és nyoma sincs penésznek....

19. dd9e88ef9c (válaszként erre: 18. - 103cacdfd2)
2013. okt. 14. 17:42
Penészesedés szempontjából nem az számít, hogy maga a falszerkezet átszellőzzön, hanem hogy a belső, melegebb, így magasabb relatív páratartalmú levegő cserélődjön.
2013. okt. 14. 17:38
A valyog mar onmagaban is szellozik, mint a fa, hiszen termeszetes anyag. Eltem ilyen hazban, ismerem. Nem a szelloztetes lehet a gond.
17. dd9e88ef9c (válaszként erre: 2. - Eb2870e056)
2013. okt. 14. 17:32
Szellőztetni és hőszigetelni.
2013. okt. 14. 16:22
Igen, szellőztetni gyakran szoktam!
15. ina87
2013. okt. 14. 15:41
Ha nincs rendesen szigetelve az is lehet a gond,viszont szellöztetni az fontos bármilyen évszakrol legyenszó!
2013. okt. 14. 15:28
Nincs a háznak alapja, régen még nem csináltak ilyet többnyire. Az, hogy van-e alatta szigetelés, vagy mi :D azt nem tudom, majd a papát megkérdezem.. Kívülről nincs festve még, sima kőporos a külseje, a festést jövőre terbezzük. A penész igen, bent a sarkokban van.. :S
13. 39dbe380da (válaszként erre: 10. - Annadi)
2013. okt. 14. 14:39
Az ablakban lévő szellőztető nekünk teljesen megoldotta a problémát. Igaz új ház és csak első évben volt gond, lehet még nem száradtak ki a falak.
12. Cippora (válaszként erre: 8. - 39dbe380da)
2013. okt. 14. 14:26
Persze,ezért nincs is gond nyáron,mert a kritikus helyeken egész nap nyitva van az ablak.De ez télen nem megoldható.Sokat szellőztetek,de egész nap nem lehet nyitva,mert akkor fizethetnék 200.000 Ft-os fűtés számlát...pláne meg,én pont azon nevetten tegnap kínomban,hogy az én kislányom kruppos,amire a legjobb a pára dús környezet.Na ez megvan,csak a penész ne lenne...
11. annadi
2013. okt. 14. 14:21
értelme :)
10. annadi
2013. okt. 14. 14:20

Az ablakokba a szellőzetetőnek semmi értelem, nekünk van és tőle 30 cm-re már penészesedik.

És tényleg a hőhidat kell megszűntetni, de a szellőztetés sem nagy megoldás mikor odakint is párás a levegő !!

Mi most kívülről szigeteltük le a falat, remélem ez lesz a jó megoldás, mert az erkélynél tavaly bevált.

2013. okt. 14. 14:16

Találtam itt egy jól érthető leírást a témában:


tudatosvasarlo.hu/cikk/hogyan-vedjuk-meg-valyoghazat-belso-paratol

8. 39dbe380da (válaszként erre: 4. - Cippora)
2013. okt. 14. 14:15
Ezek csak tüneti kezelések. A hőhidakat kell megszüntetni. Egyetlen valódi megoldás a szellőztetés.
2013. okt. 14. 14:12
Szigetelt a ház???
2013. okt. 14. 14:12
A 2003-as felújításkor milyen típusú külső festést kapott a házatok? Az előtt is jelentkezett a párásodás?
2013. okt. 14. 14:10

A haznak van alapja, illetve a fold felett 40-80 cm-re katranyos szigeteles?

Valoszinuleg felfele jon a para, ha nincs szigetelve a haz alapja a fold felett.

2013. okt. 14. 14:09
Szerintem majdnem mindegy miből épült a ház,mi téglában lakunk,barátnőm panelban mégis penészedünk.Nyáron nincs gond vele,csak most ősszel-télen.Folyamatosan küzdök vele,hogy ne jöjjön elő,és ha mégis akkor azonnal ecetelni,domestosozni.Szerintem nem lehet végleg kiírtani...
3. 39dbe380da (válaszként erre: 2. - Eb2870e056)
2013. okt. 14. 14:08
Ablkakokba szellőzőt beszerelni. A keretbe teszik be és akkor nyit ki a szellőző amikor magas a páratartalom.
2013. okt. 14. 14:04
Vályogházban lakunk, tehát nem mai építésű, de 2003-ban egy teljes tatarozáson ment át.. Tetőcsere, festét, ablak és ajtócsere. Szép állapotban van. Azonban egy gondom van, nagyon párás bent a levegő, télen-nyáron, mindegy milyen évszak van. Páramentesítőt használunk, meglepő módon nem sok folyadékot gyűjt össze, mégis érzem, párás bent a levegő. Valamint, lent a sarkokban megjelent a penész... A pára miatt gondolom. Járt valaki hasonlóképpen? Mit lehetne tenni?
2013. okt. 14. 14:02
Vályogház párássága, penészesedése

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook