Mi az hogy újgazdag meg ógazdag? (beszélgetés)
Rendben!
Adj egy időpontot, felhívlak és beolvasom neked azt a sokat emlegetett újságot. Elejétől a végéig.
Jó lesz így? :)
Nem ismertem, de nagyon szép és sokatmondó citátum.
Ez az idézet ma is aktuális. Örök érvényű.
Tudom, hogy gyakorlatilag te lektoráltad.
Meg hozzád jönnek tanácsért a cápák is...
Felejtsd el, hogy szóltam... :)
Állandóan mellé beszélsz.
Honnét tudod nincs meg kik azok, és még meg sem kellett vennem.
Ha tényekről kellene beszélned, mindenhol ködösítesz.
Nem nesélek!
Vedd meg a 100 leggazdagabb magyart.
Pedig pejoratívan használják. Szerintem a 90es években furcsa módon meggazdagodott emberek miatt, akkor sok volt a stikli, csalás és hirtelen lettek gazdagok emberek.
Mondjuk ez akár most is elmondható. Hátszéllel sok érdemtelen lett milliomos meg 'diplomata'.
Olvasom még, hogy itt valami félreértés van. A dolgok nem úgy működnek, hogy elmész az iskolába, szerzel egy közgazdász végzettséget és az téged feljogosít arra, hogy gazdag ember légy. Nem az van, hogy minél komolyabb a végzettséged, annál gazdagabb leszel. Ha meg tanítod a közgazdaságtant, akkor automatikusan szuper milliárdos leszel. Ezt szerintem senki sem állította sehol sem. Hogy ezt honnan vizionálod nem tudom.
Mondjuk lehet volt ilyen is, például az André Kostolany, aki tőzsde guru is volt, no meg könyveket is írt a pénzszerzésről, talán tanított is. De nem jellemző.
Az sem igaz, hogy csak a technológiában van pénz. Ott vannak a kereskedő láncok tulajdonosai, az ingatlanosok, az Amazonhoz hasonló cégek tulajdonosai, a befektetők, pénzemberek, az említett Kostolany, Soros, Warren, és jó ég tudja még kifélék. De ezek csak a nagyok. Elég, ha a magyarokat megnézitek, hányfajta helyről tud dőlni a pénz, nem kell ahhoz különös technológia, meg világhálózat, milliárdnyi ügyféllel.
Talán egy a közös köztük, hogy egyik sem volt egyetemi tanár...
Az megvan, hogy ezeket a cégeket nem ő építette fel? Olvass kicsit utána, hogyan is kellett "a kasszához járulni".
Pár embert, családot tönkretettek, elüldöztek, voltak akik bele is haltak ebbe a hihetetlen sikersztoriba 😕
Ó szent car! Nem is tudtam, hogy a Budapesti Corvinus Egyetem processzorához van szerencsém. 😂 Ja nem. Érdekes módon a közgazdaságtudomány évtizedek óta kutatja a vállalatépítést, a tőkefelhalmozást és a gazdasági sikert, mégsem sikerült a Corvinus vagy a Harvard tanárainak tömegesen 1500 milliárd forintos vagyonokat felhalmozniuk. Pedig elméletileg nekik kellene a legjobban érteniük hozzá.
A kapitalizmus valóban képes elképesztő vagyonokat létrehozni. Ebben igazad van.
CSAK a példáidnál van egy apró különbség. Elon Musk, Bill Gates vagy a többi világhírű milliárdos mögött általában ott van egy olyan termék, technológia vagy vállalat, amelyet a világ százmilliói vagy milliárdjai használnak nap mint nap.
"miként lehet valaki 10–15 év alatt akkora vagyon tulajdonosa"
Mondjuk úgy, hogy a kapitalizmus meglepő módon így működik.
Elindul mondjuk az ELon Musk 500 dollárral Kanadába, és most a világ leggazdagabb embere mondjuk 20 év alatt. Vagy elindul bárki a gazdagabbak közül hasonlóképpen egy-két dollárral és most 100 milliárd dollárral rendelkezik.
Hol vannak hát azok a híres királyi magánvagyonok?
Ennek a bizonyos szakmunkásnak a hatalmasnak tekintett vagyona a közép-európai térségben csak a 15. helyen van.
Hol van itt a gőg és a kritikátlan rajongás?
A gőg és a kritikátlan rajongás között, néha meglepően kicsi a távolság, már ha érted egyáltalán miről is írok.
Nem gyűlölségről beszéltem, hanem arányokról és tényekről. A kettő nem ugyanaz.
Abban igazad van, hogy sok ember dolgozik a cégeinél, (mennyiért?...hagyjuk) és a munkájukból él. Ezt senki nem vitatta. Ahogy azt sem vitatja senki, hogy egy nagyvállalat adót fizet, beruház és munkahelyeket teremt.
A kérdés azonban nem ez volt, hanem az, hogy miként lehet valaki 10–15 év alatt akkora vagyon tulajdonosa, amely többszöröse egy több generáció alatt felhalmozott királyi magánvagyonnak.
A kettő összekeverése olyan, mintha azt mondanánk: mivel egy cég sok embert foglalkoztat, ezért a tulajdonos vagyonának eredetéről vagy növekedéséről többé nem szabad kérdéseket feltenni.
Az uralkodó családok sosem voltak a gazdag családok közé sorolhatók. Mondhatni kis csórika családocskák a nagyokhoz képest.
A miheztartás végett, a hagyományok szerint, a king, vagy a queen amikor meglátogatja a City of Londont, a pénzügyi központot, előírásszerűen szerényebben kell öltözködni, mint annak a vezetője. Na és egy lépéssel mögötte kell közlekedni. Ez talán elmond valamit a király pénzügyi tekintélyéről és befolyásáról...
Ez a "semmi sem taszít le, csakis a gőg és a gyűlölség." Ez kritika, vagy önkritika akar lenni?
Amúgy ez a szakmunkás 40 000 családnak ad havi fizetést, megélhetést, mindenféle járulékokkal együtt.
Talán érdemes erre gondolni, ha nagyon elfog az a bizonyos gyűlölség...
Szent István nevéhez kötik, és az Intelmek Imre herceghez című műből származó gondolatként szokták idézni:
Tartsd mindig eszedben, hogy minden ember azonos állapotban születik, és hogy semmi sem emel fel, csakis az alázat, semmi sem taszít le, csakis a gőg és a gyűlölség.
Így legyen! Ámen
A jachtja nagyobb mint a monacoi hercegi családé, nem fér be a történelmi kikötőbe, neki és az orosz oligarcháknak kijjebb, a szélén van a hajóállás, oda férnek csak be... ez is sok mindent elmond az old money és újgazdag életérzésről.
Grimaldi család a XIII. század óta uralkodik, aztán nekik megfelelő egy "szutyok" csónak is ami elfér a kikötőben, sőt tele vannak csodás műkinccsel amiket nem eldugnak az emberek elől, hanem kitesznek múzeumokba, nézze a nép, van olyan kiállítás hogy akár ingyen is, noha a nép sem szegény arrafelé és lehet ők is tartanak otthon ezt-azt.
Ha jól emlékszem 4 vagy 5 magyar is megelőzi a Grimaldi családot a toplistánt... pár évtized alatt többre vitték mint a monacoi herceg több mint 700 év alatt. Mi ez ha nem teljesítmény? Büszkék lehetünk rájuk! 😉
"A mi léptékünkkel mért újgazdagok sokszor más, gazdagabb országokban nem is lennének annyira gazdagok."
Egy az biztos külföldön is megállná a helyét. Derék szakmunkás. Neki a vagyona kb. 1200–1800 milliárd forint közé tehető. Csak legyen mihez viszonyítani, III. Károly király személyes vagyona kb. 640 millió font, ami nagyjából 300 milliárd forint körüli összegnek felel meg.
Károly vagyona több generáció és több évtized alatt alakult ki.
A derék szakmunkás vagyona nagyjából 10–15 év alatt nőtt a mai nagyságrend közelébe.
Háááát na, tehetséges a magyar ember.
Az első száz leggazdagabbunk általában újgazdagnak nevezhető. Van aki emberek tízezreinek ad munkát, fizeti a társadalombiztosítást, nyugdíjjárulékot egyebet, jótékonykodik. Van aki a pornóiparból szerezte a vagyont. Van aki a kaszinóiból. Van aki a piaci lehetőségekből. Van azonban olyan, aki régi hagyományokat élesztett fel, például jó likőröket gyárt. Van aki a bankszakmából lett gazdag.
A mi léptékünkkel mért újgazdagok sokszor más, gazdagabb országokban nem is lennének annyira gazdagok.
Szerintem az újgazdag nem feLtétlen pejoratív, az, aki családjában először, önerőből lett gazdag illetve vagyonos
Ógazdag jelzőt még soha nem hallottam-
További ajánlott fórumok:
- Írj egy három betűs értelmes szót, úgy hogy az előző szó egy betűjét változtatod meg
- Írj egy 4 betűs értelmes szót, úgy hogy az előző szó egy betűjét változtatod meg...
- Fogyjunk és játszunk együtt, hogy ropik legyünk
- SZÓ-kígyó:Egy 3 betűs értelmes szóból jussunk el egy megadott 3 betűs szóig, úgy hogy minden lépésben csak egy betűt változtatunk meg!
- Jó reggelt! Hogy aludtál? :)
- Most derült ki, hogy PCO-s vagyok. Ki tud róla valamit? Lehet még gyerekem?