Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Tudja már valaki, milyen új határozatot hozott ma a kormány a GYED-et ill. a GYES-t illetőleg? fórum

Tudja már valaki, milyen új határozatot hozott ma a kormány a GYED-et ill. a GYES-t illetőleg? (tudásbázis kérdés)


1 2 3 4 5
2009. máj. 26. 07:45

bölcsibe??

itt nincs bölcsi sem!!

legközelebb 40km re

először ezt a feltételt kellene megteremteni!!

72. borbelya (válaszként erre: 68. - 4ece112af0)
2009. máj. 26. 07:42
Mi volt benne?
2009. máj. 26. 07:40
Nem tudom a 6-ra vagy 7-re járó szülők majd hogy viszik el a 2 éves gyereket a bölcsibe.
70. borbelya (válaszként erre: 62. - Tücsimücsi)
2009. máj. 26. 07:40
Nem tudom, lehet igazad van, de félek kicsit, hogy ez valami "csel" lesz. :( Reménykedjünk, hogy nem.
2009. máj. 26. 07:30

hát igen hadd döntsem már én el hogy maradok-e a gyermekemmel vagy megyek dolgozni!!!aki akar úgyis visszamegy hamarabb!!

a kormány azt hiszi hobbiból ül itthon az ember rohadt 25 ezerért!!

ha nincs más akkor ez az összeg is vagyon,,

de ők ezt honnan tudná...

ennyit költ el ebédre!!

2009. máj. 26. 07:19
Ha tudjátok nézzétek a rtl klubot, a családi pótlékról van szó
67. b2057e22d0 (válaszként erre: 65. - Gligi)
2009. máj. 26. 07:17
Pontosan !!Igazad van!
66. Papp Szilvia (válaszként erre: 65. - Gligi)
2009. máj. 26. 07:16

Abszolút egyetértek!

Amúgy az a baj hogy majd azt mondják eltörlik csak szavazz rájuk és utána meg elfelejtik hogy mit ígértek...nem ez lenne az első amiről"elfelejtkeznek". De amúgy utálom az összes pártot:D szvl ez nem csak egy ellen szólt:P

65. Gligi
2009. máj. 26. 05:52

Tény, hogy más országokban a szülés után 3-4 hónap az anyák otthon létének támogatottsága (pl.Anglia) vagy ahol az anyuka dönti el, hogy 1,2 vagy 3 évig akar otthon maradni a picivel, mert annyi idő alatt fólyósítják a családnak a tgyás,gyed,gyes pénzt (pl.Ausztria) DE ott van bölcsi, annyit keresnek a szülők, hogy nem probléma az időszakos gyermekfelügyeletet megoldani és ráadásul családbarát női munkahelyek vannak ahol figyelembe veszik, hogy anyuka nem tud túlórázni, mert az Ő dolga, hogy hazavigye a gyerkőcöt bölcsiből, oviból, isiből!

Itthon ha meghalják, hogy kisgyermekes anyuka vagy akkkor nem tartanak jó munkaerőnek, mert nem a cég az életed és nem tudsz és akarsz éjjel-nappal ott lenni.

Mielőtt itthon a tgyás,gyed,gyes időtartamán változtatnának az előtt olyan munkahelyeket kéne teremteni ahová a kisgyermekes anyukákat felveszik dolgozni!!!

64. bebekriszti (válaszként erre: 63. - 81002da781)
2009. máj. 25. 23:31
Barack ! Ez tuti nem fog bevállni !! Ez ellen mindenki tiltakozni fog! Ezt a tervezetet biztos egy olyan valaki találta ki akinek nincs és még nem is volt kicsi gyereke.Mert ha lenne ,tudná mennyire nagy szüksége van még egy 3 ! éves gyereknek is az anyjára!Nem hogy még egy 1 évesnek !!! Ezek NEM NORMÁLISAK !
63. 81002da781 (válaszként erre: 62. - Tücsimücsi)
2009. máj. 25. 21:56

Akinek mostanára esik a peteérése... :)


És mi lesz akkor, ha az új kormány nem törli el, mert majd jól beválik?

2009. máj. 25. 21:09

Szerintem ne aggódjatok annyira...mire ez életbe lép a mostani kormány már ellenzékben lesz, aki meg most van ellenzékben nagyon valószínű, hogy ezt eltörli. Legalábbis én így gondolom...


Mennyien fognak hozzá a hír hallatán már MA gyereket gyártani..

Ez egyrészt megmosolyogtató másrészről pedig elég szomorú...úgy ahogy minden kétségbeejtő ami itt folyik...:((

Engem ez a téma már nem érint, de nagyon együttérzek azokkal akiket igen.

Szóval hiábavaló volt a petíciógyűjtés ezügyben...gordonkát nem hatotta meg.:((

61. borbelya (válaszként erre: 59. - Gligi)
2009. máj. 25. 20:16
Meggondolatlan döntések születnek. Menjél vissza dolgozni, de az sem biztos hogy van hova. Add be a bölcsibe a gyereket, mert sajnos nincs más lehetőség, de bölcsihely az nincs!
60. borbelya (válaszként erre: 56. - 2c1d5b9264)
2009. máj. 25. 20:15
Na látod ez érdekes, mert én azt hallottam hogy igen! Annak jár az egy év gyed, aki csak ennyit dolgozott. Nagyon nem tiszta ez még szerintem.
59. Gligi
2009. máj. 25. 20:14

Tehát akkor:

1.Pár évvel ezelőtt az önkormányzatok támogatottságát csökkentették ezért rengeteg bölcsit, ovit, iskolát bezártak.

2.Amit az önkormányzatoktól megvontak pénzt azt a gazdasági válság megalapozására felhasználták

3.Most pedig a babásoktól elveszik azt a 12 milliárd forintot amit bölcsik újraindítására/létrehozására akarnak fordítani

Azt hiszem babások ezt így kell értelmeznünk ?!

2009. máj. 25. 19:55
Ez van..:(
2009. máj. 25. 19:55

Hétfői ülésén szavazott a parlament a terhességi-gyermekágyi segély (tgyás) a gyermekgondozási díj (gyed), valamint a családi pótlék igénybevételének szigorításáról. Így míg korábban a folyósításhoz csupán 180 nap kellett, jövő május elsejétől már csak az kaphatná a támogatást, aki a szülést megelőző két éven belül 365 napot biztosított volt.


Ezek mellett két évre befagyasztják a családi pótlék összegét, és a gyes és gyed együttesen három helyett csak két évig jár majd - leszámítva az ikergyermekek, valamint a tartósan beteg, súlyosan fogyatékos gyermekek után folyósított gyes időtartamát. Ezek mellett felfüggesztik a lakástámogatásokat is.


A gyedet ezután legfeljebb a gyermek 2 éves koráig lehet igénybe venni, de legfeljebb olyan időtartamra, mint amennyit a szülő biztosítási jogviszonyban töltött. A kormány szándékai szerint ezzel megszűnne egy kiskapu: a terhes nőknek eddig sokszor még fiktív, saját maguk által finanszírozott munkaviszonyt is megérte létesíteni fél évre, csak hogy két évig kapják a törvényben leírt átlagjövedelmének, de maximum a minimálbér duplájának 70 százalékát.


Az intézkedéstől az aktivitási ráta növelését is remélik, indoklásuk szerint hazánkban európai szinten kirívóan alacsony a foglalkoztatási ráta, ezen belül is főleg az alacsony végzettségűeké, és a gyermeküket nevelő nőké.


Az új szabályok csak azokra a gyerekekre vonatkoznak, akik 2010. április 30-a után születnek. A családi pótlék rendszerében még egy változás lesz: felső korhatárát 23-ról 20 évre módosítják. Egyes esetekben az önkormányzatok határozhatnak úgy, hogy a családi pótlék gyermek után járó összegének legfeljebb 50 százalékát természetbeni formában nyújtják.


A kormány terveinek fontos eleme, hogy 12 milliárd forintot fordítanak bölcsőde- és óvodafejlesztésekre. Ennek keretében rugalmasabb szabályokat alakítanának ki - a fél éves gyermekek befogadására is alkalmassá tett, ezért igen költséges bölcsődék mellett az úgynevezett családi napközik létrehozását ösztönöznék. Erre már csak azért is szükség van, mert a szükségesnél 10-15 ezerrel kevesebb bölcsődei férőhely van, miközben a kihasználtság 127 százalékos.


Röpködnek a levegőben a "gyes, gyed, tgyás" szavak, ám aki nem érintett, sokszor azt sem tudja, miről van szó, azt pedig már szinte nem is lehet követni, mi változik. Megkíséreljük összefoglalni.


A gyerek születése után egyszeri juttatásként anyasági támogatás jár: a gyermek születésekor érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összegének 225 százaléka: 64 035 forint, ikrek esetén az öregségi nyugdíj legkisebb összegének a 300 százaléka: 85 380 Ft. Emellett mindenkinek alanyi jogon jár a családi pótlék. Ezt a gyermekkel közös háztartásban élő szülők bármelyike igénybe veheti. 2008. január elsejétől egy gyereknél ez havi 12200 forintot, két gyereknél havi 13300 forintot jelent gyerekenként.


Ennek összege módosul, ha az egyik szülő egyedül neveli a gyereket, ám három gyerek után a gyerekenkénti 16 000 forint már nem emelkedik tovább. Ennek jogosultsága most még 23 év, a tervek szerint ez csökkenne 20 évre. A gyerek születése után terhességi-gyermekágyi segély (tgyás) jár annak a nőnek, aki a szülést megelőző két éven belül legalább 180 napon át biztosított volt és a biztosítás tartama alatt szült. (Most ez változna 365 napra.) A szülési szabadságnak megfelelő időtartamra (168 napon keresztül), melyet a szülés várható időpontja előtt 4 héttel korábban is igénybe lehet venni.


Ezután a szülő a gyedre, vagyis a gyermekgondozási díjra (gyed) jogosult. Eddig a kicsi két éves koráig járt a havi összeg: a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de maximális összege havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka. Az igen bonyolult módon megfogalmazott mondatok azt is jelentik, hogy az összeg maximalizálva van: 2009. január 1-étől 100.100 forint.


A kormány szerint a gyedre való jogosultságnak egy viszonylag laza feltétele volt, hiszen ha valaki a gyermek születése, illetve a gyed folyósításának időpontja előtti két éven belül 180 nap biztosítási jogviszonyt szerzett, akkor jogosulttá vált arra, hogy a gyermek kétéves koráig az említett ellátásban részesülhessen.


Ez a szabályozás lehetővé tette azonban azt is, hogy valaki nem valós munkaviszonyt létesítsen akkor, amikor megtudja, hogy gyermeket vár. Emiatt a kormány javasolja, hogy emeljék fel a gyedre való jogosultság biztosítási előfeltételét 180 helyett 365 napra.


Ezt az időtartamot továbbra is a megelőző két évben kellene teljesíteni. A gyed után a gyermekgondozási segély (gyes) jön, ami eddig a kicsi három éves koráig járt, és amelynek összege 28.500 forint (mínusz a 9,5 százalék nyugdíjjárulék. Így marad 25.792 forint.)

56. 2c1d5b9264 (válaszként erre: 55. - 4ece112af0)
2009. máj. 25. 19:21
hát nem semmi ez gyerekek... kutya világ lesz ránk... de most értelmezzük már egy kicsit! tehát ha vkinek megvan a két év munkaviszonya, akkor megkapja 2 évre a gyedet és még utána 1 évig a gyest is?
2009. máj. 25. 19:13

Elfogadták...:( Tehát ha valaki 1 évig dolgozott a szülés előtt, akkor 1 évid jár a gyed. Ha 2 évig, akkor 2.. Röhej... :(

És, a 2010, április 30. után született gyerekek lesznek érvényes..

2009. máj. 25. 16:50
Holnap reggel 9-től lesz a döntés.
2009. máj. 25. 16:07
Amúgy én úgy hallottam hogy a fogantatás számít majd nem az hogy addig megszületik-e...
2009. máj. 25. 16:07
Szuper!Köszönöm a választ!:)
51. bebekriszti (válaszként erre: 50. - Papp Szilvia)
2009. máj. 25. 15:51
Persze,hogy beleszámít ! Hisz folyamatos munkaviszonyban vagy táppénz alatt is ,nem ?
2009. máj. 25. 15:49
A táppénz beleszámít abba hogy: "a gyedet legfeljebb olyan időtartamra lehet igénybe venni, mint amennyit a szülő biztosítási jogviszonyban töltött" ? mert a biztosított napokba gondolom igen. Ugye? ugye? :S
49. suzanne7 (válaszként erre: 47. - Eszter_good)
2009. máj. 25. 15:19
Értem, köszi:)
48. borbelya (válaszként erre: 46. - Júlia*)
2009. máj. 25. 15:14
Igazad van, de nehogy már miattuk szenvedjen egy csomó rengeteg ember, aki szeretné tisztességgel felnevelni a gyerekét!
47. eszter_good (válaszként erre: 45. - Suzanne7)
2009. máj. 25. 15:11
Ez nem a jogalkotáshoz fűződő kérdés (ergó nem lesz benne a törvénymódosítás szövegében), hanem jogalkalmazási szabály.
46. Júlia* (válaszként erre: 35. - Bebekriszti)
2009. máj. 25. 15:10

Épp most jöttek rá az "okosok",

hogy csak a "megélhetési" gyermekből van túl sok.


Ezt ti sem akarnátok,

hisz hol van most 8-10 gyerek? Mert van.


Nem lehet célja az országnak, nekünk sem, hogy kis bűnözök százezreitől kelljen majd rettegnünk.

45. suzanne7 (válaszként erre: 37. - Eszter_good)
2009. máj. 25. 15:09
Ezt hol hallottad??Én egyszer a rádióba hallottam ezt, de a válságkezelő programba nem ez van leírva:S...
44. borbelya (válaszként erre: 37. - Eszter_good)
2009. máj. 25. 15:07
Ez tuti, ezt én is hallottam.
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook