Főoldal » Klubok » Pajzsmirigy alulműködés és tünetei a betegségben szenvedők írjanak klub

Pajzsmirigy alulműködés és tünetei a betegségben szenvedők írjanak (zárt klub)

Ez a klub titkos, csak azok a Hoxa tagok olvashatják, akiknek a klub valamelyik adminisztrátora engedélyezi ezt.

Csatlakozok a klubhoz!

A klubindító hozzászólás:

2011. okt. 12. 20:16

A pajzsmirigy-alulműködés okai


Krónikus gyulladás

A pajzsmirigy-alulműködés gyakran a pajzsmirigy krónikus gyulladásának következménye. Ebben a betegségben a szervezet a saját pajzsmirigyszövetével szemben termel ellenanyagot (autoimmun betegség). A folyamat oka még ismeretlen.


Kezelés következménye

A pajzsmirigy alulműködés egy korábbi orvosi beavatkozás következménye is lehet. Kialakulhat a pajzsmirigy-túlműködés kezelésének következtében vagy radioaktív jóddal való besugárzás hatására, de a hormontartalmú gyógyszerek is tartósan megzavarhatják a pajzsmirigy működését.


Pajzsmirigyműtét is okozhat alulműködést, melyre például golyva (struma) esetén kerülhet sor.


Az irányítás zavara

A pajzsmirigy-alulműködés megnehezíti a diétázók dolgát

Ha az áhított fogyás a rendszeres sport és az egészséges táplálkozás hatására sem következik be, annak oka a pajzsmirigy alulműködése is lehet. A pajzsmirigy az emberi szervezet létfontosságú anyagcsere-folyamataiban vesz részt, hormonja a tiroxin (T4) és a trijód-tironin (T3). A mirigy alulműködése esetén a két hormonból túl keveset termel, aminek következtében lelassul az anyagcsere. Bővebben a pajzsmirigy-alulműködés és a sikertelen diéta kapcsolatáról >>

Pajzsmirigy-alulműködés akkor is kialakulhat, ha a pajzsmirigy hormontermelésének szabályozása zavart szenved. Az ok lehet, hogy magában a pajzsmirigyben keresendő, de előfordulhat, hogy az agy bizonyos területei (hipotalamusz és hipofízis) nem működnek megfelelően. A hormontermeléshez a pajzsmirigynek jódra van szüksége. Ha a táplálkozással túl kevés jódot juttat valaki a szervezetébe, akkor is kialakulhat a betegség.


Ritka esetben a hipofízis (agyalapi mirigy) túl kevés pajzsmirigy stimuláló hormont (TSH) termel. Így a pajzsmirigy nem kap utasítást a hormontermelésre.


A veleszületett pajzsmirigy-alulműködés a pajzsmirigy hiányos fejlettségével járjárhat, de a hormon képzésének zavara vagy a jódtranszport hibája is okozhat veleszületett pajzsmirigy alulműködést. A betegség terhesség alatt is kialakulhat.


A pajzsmirigy- alulműködés tünetei


A betegség a test valamennyi szervére hatással van. Az érintettek teljesítőképessége romlik, koncentrációs képességük csökken, fáradtak, érzékenyek a hidegre és gyakran van székrekedésük. Ezek mellett még golyva (struma) is kialakulhat náluk.


Még a következő tünetek is tipikusak:


Étvágycsökkenés

Súlygyarapodás

Fásultság

Száraz és hűvös bőr

Rekedt, mély hang

Vékony, szálkás haj

Szívmegnagyobbodás és lelassult szívverés (bradikardia)

A megemelkedett koleszterinszint miatti korai érelmeszesedés

Nőknél menstruációs zavarok

Terméketlenség

Idősebb nőknél gyakran csak az alábbi tünetek jelentkeznek:


Teljesítőképesség csökkenése

Depresszió

Fázékonyság

A tüneteket gyakran összekeverik az öregedés jeleivel, így a betegséget gyakran nem ismerik fel.


A pajzsmirigy-alulműködéssel született babáknál az alábbi jelek utalnak a betegségre:


A kisbaba nem akar inni

Székrekedés és egyéb hasi panaszok (pl. puffadás)

A kisbaba nem szívesen mozog

Alacsonyabb a testhőmérséklete

A gyermek testi és gyakran szellemi fejlődése is visszamarad.


Szükséges vizsgálatok


A vérben a pajzsmirigyhormon szintje pajzsmirigy-alulműködés esetén alacsony, azért a betegség diagnosztizálásának első lépése a vérvizsgálat. Emellett szükség lehet ultrahangvizsgálatra, radioaktív anyag segítségével végzett szcintigráfiára, antitestek vizsgálatára, esetleg szövettani mintavételre.


A pajzsmirigy-alulműködés kezelése


A hízás meglepő okai

Amennyiben több kalóriát visz be a szervezetébe, mint amennyit eléget, nem meglepő, hogy fölös kilókat szed fel. De mi van olyankor, mikor az étkezés és mozgás egyensúlyára odafigyel, ám mégis hízik? Ássunk a hízás mögött álló dolgok mélyére! A hízás okairól bővebben>>

A betegség gyógyszerekkel hatékonyan kezelhető, rendszerint ehhez egész életen át tartó mesterséges pajzsmirigyhormon szedésére van szükség.


A terápiát alacsony hormondózissal kezdik, és addig emelik, míg el nem éri a kívánt hatást. A gyógyszereket reggel kell bevenni, éhgyomorra. Ha beállították a gyógyszerszedést, évente egyszer ellenőrzés céljából vérvételre van szükség.


A veleszületett pajzsmirigy- alulműködés kezelésére a gyerekeknek naponta kell gyógyszert szedniük. Az időben felismert betegség megfelelő kezeléssel nem okoz maradandó károsodást: a gyermek normálisan fejlődik. A már kialakult szellemi károsodások azonban sajnos már nem fordíthatóak vissza.


Lehetséges szövődmények


A pajzsmirigy-alulműködés hatékonyan gyógyítható, a jól beállított gyógyszeres kezelés mellett a betegek teljes életet élhetnek. Sem várható élettartamukat, sem teljesítőképességüket nem befolyásolja a betegség. A megfelelő kezelés mellett a nők gyermeket is vállalhatnak.


Kezeletlenül a hypothyreosis többek között a koleszterinszint megemelkedéséhez, érelmeszesedéshez és meddőséghez vezethet.


Ha a betegség veleszületett formáját az orvos időben felismeri és kezeli, a gyermek normálisan fejlődik, megkésett terápiával már csak a testi növekedés visszamaradása orvosolható, az agykárosodás és a szellemi fejlődés zavarai nem.


Megelőzés


Ezek a cikkek is érdekelhetik Önt

A pajzsmirigybetegségekről

A pajzsmirigyrák

Hogyan előzzük meg a pajzsmirigy rendellenességeket?

Jód - Mikor kell szedni és mikor nem?

A pajzsmirigy-alulműködés leggyakoribb oka autoimmun betegség, amit nem lehet megelőzni. Mivel a betegséget jódhiány is okozhatja, ez ellen jódban gazdag táplálkozással lehet tenni: használjon rendszeresen jódozott konyhasót és egyen sok halat! Sok halfaj gazdag természetes jódban.

Ha a pajzsmirigy-alulműködés jellegzetes tüneteit észleli magán vagy gyermekén, forduljon orvoshoz, hogy ha valóban baj van, időben megkezdhessék a megfelelő terápiát, és szükség esetén a hormonpótló kezelést!


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook