Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Öröklakás - miben különbözik más lakásoktól? fórum

Öröklakás - miben különbözik más lakásoktól? (tudásbázis kérdés)


15. Channa* (válaszként erre: 13. - 6f257fd90e)
2015. okt. 14. 21:05
Na igen, a második az Önkormányzati tulajdonban van, azaz nem magánszemély a tulajdonos, így aki benne lakik csak egy bérlő és ő nem adhatja el, csak cserélheti.
14. zebracsikó (válaszként erre: 13. - 6f257fd90e)
2015. okt. 14. 14:22

az első az egy sima, saját tulajdonú lakás


a második egy önkormányzati lakás, s ezt cserélné el rendes, saját tulajdonú lakásra



Ne akadj fenn az öröklakás kifejezésen. Ez a saját tulajdonú (tehát nem önkormányzati) lakást jelenti



Kerületeken belül pedig hatalmas eltérések vannak a négyzetméterárak tekintetében. Plusz az adott lakás felszereltsége , állapota is számít

2015. okt. 14. 14:03

Ő pl eladna öröklakást:

[link]


Míg ő cserélné öröklakásra:

[link]


Amíg a nm-enkénti ár 200k ft a XII. kerületben, az a lakás csak 175k.

Most hirtelen ezt találtam :P

12. Channa* (válaszként erre: 11. - 6f257fd90e)
2015. okt. 14. 06:28

Ááá, nem hiszem, hogy minden öröklakás olcsóbb lenne a normál lakásnál:D Normál lakás kategória nem létezik.

Öröklakás=tulajdon, azaz magánszemély tulajdonában lévő lakás. Van aki odaírja a hirdetésbe, van aki nem.

Az árakban inkább az döntő, hogy hol van(melyik város, melyik kerület), milyen építésű (tégla, panel, új, régi), állapota, stb.

3 szobás panel szerintem 8 felett van, a tégla drágább, az új építésű még drágább. Persze fontos a négyzetméter is, mert lehet, hogy a 3 szobás öröklakás 50 nm, a normál 3 szobás meg 80 nm.


Esetleg idemásolhatnád a hirdetést, mindkettőből mintát, mert akkor könnyebb lenne válaszolni az árkülönbségre.

2015. okt. 13. 16:09

Valószínűleg a hirdetésekben, ahol láttam, ott sem volt megfelelő a megnevezés, de hát ezért is kérdeztem, mert nem értettem :D


Köszi mindenkinek a válaszokat, sokat segítettetek!

10. nefaria (válaszként erre: 5. - 6f257fd90e)
2015. okt. 13. 15:25

Nem, nem adhatja ki, és nem, nem is adhatja el, hiszen nem az övé.


Ezért olcsóbb, mert jogszerűen nem lehet "pénzzé tenni", és nem utolsó sorban aki ilyet "vesz" az nem szerez tulajdonjogot, tehát nem is vesz semmit :)


De amúgy ahogy írtam, ilyen kategória, jogi értelemben, hogy "öröklakás" nincs.

2015. okt. 13. 14:59

Nagyon összetett a kérdés.

Van önkormányzati tulajdonú lakás, - amit nem lehet öröklakásnak nevezni - melyet ha eladásra kínálnak, az önkormányzat hozzájárulása kell, hiszen az új bérlő lesz a bérleti jogviszony folytatója. Ebben az esetben csak akkor fogja az új bérlőt elfogadni, ha az a régi bérlőnek csere- ingatlant ad át. Az önkormányzat nem járul hozzá, ha az az ingatlan nem megfelelő a régi bérlő igényeihez. Pl.ha 6 személy van bejelentve a lakásban, nem fog elfogadni termőföldet, egyszobás lakást stb.


Vannak, akik megkerülik a törvényt, - hiszen a jóval kevesebb vételi ár kecsegtető, még akkor is, ha önkormányzati bérlemény - és ismerősök, családtagok lakásának átmeneti átírásával megszerzik az önkormányzati lakást. Csakhogy egy rövid ideig a volt önkormányzati lakás bérlője lesz a tulajdonos és egy következő szerződés keretében kerülhet vissza az eredeti tulajhoz a jog. Ha időközben haláleset történik, bukta az egész és így senkinek sem ajánlatos!


Az öröklakás az, ami magán tulajdonú.


Ebben is kétféle van. Ami már építésekor is az volt, - ezek a jól karbantartott épületek és lakások.

A másik a volt tanácsi bérlakások, melyeket a rendszerváltáskor megvettek a lakók, - ezek általában a nem jól karbantartott épületek, lakások.

8. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 2. - 6f257fd90e)
2015. okt. 13. 14:49

Szerintem nem érted az öröklakás fogalmát.

Öröklakás lehet társasházban, valamint öröklakás lehet családi (kertes ház).

Egy panelben nyilván sokkal olcsóbb a saját tulajdonú öröklakás, mint pl. ugyanilyen státuszban, de kertes ház.

Nem egyforma a lakások ára kerületenként sem, de vannak kerületeken belül is frekventáltabb helyek, ahol kimagaslóan drágább ugyanakkora lakás.

7. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 5. - 6f257fd90e)
2015. okt. 13. 14:37
Az önkormányzati lakások, azért olcsóbbak, mert nem a sajátja, nem rendelkezhet vele senki sajátjaként. Ezekért több helyen jóval kedvezőbb bérleti díjat fizetnek a bérlők, mint egy saját(öröklakás) törlesztéséért/ hó.
6. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 5. - 6f257fd90e)
2015. okt. 13. 14:35

Öröklakás sosem olcsóbb, azt jelenti valakinek a tulajdona.

Örökbérleti jog. Az pl. lehet egy üzlet, lakás. Azt jelenti, nem meghatározott ideig béreli mondjuk az önkormányzattól, hanem határozatlan időre.

Ezeket el is lehet cserélni az önkormányzat engedélyével.

5. 6f257fd90e (válaszként erre: 4. - Bichi)
2015. okt. 13. 13:59

De miért olcsóbbak kb 40-50%-kal is akár?


Amennyiben valaki ilyen lakást vesz/bérel az önkormányzattól, kiadhatja bérbe valaki másnak? vagy ilyet már nem szabad?

4. Bichi (válaszként erre: 2. - 6f257fd90e)
2015. okt. 13. 13:51
Régről maradt szó, amikor még sok volt az önkormányzati lakás. Az öröklakás, az a normás saját tulajdonú lakás, csak van aki még így hívja :)
2015. okt. 13. 13:47

Nincs ilyen jogi kategória, hogy "öröklakás".


De egyébként lehet, hogy ami olcsóbbat te találsz, az önkormányzati (lehet ezt hívják "öröklakásnak", mert határozatlan idejű bérleti szerződése van az Önkivel a bérlőnek?), és egyébként hivatalosan és jogszerűen nem adható-vehető (ennek ellenére sokan megteszik)

2015. okt. 13. 13:37

Sziasztok,


Több ingatlanhirdetéses oldalt böngészve azt láttam, hogy az öröklakások valamien okból kifolyólag sokkal olcsóbbak, mint a "normális", nem öröklakások. Pl Bp-en találni 3 szobás öröklakást 6-8M ft-ért, míg "normálisat" csak 12-14M ft fölött. Mi a hátránya az öröklakásoknak, hogy olcsóbbak?

2015. okt. 13. 13:36
Öröklakás - miben különbözik más lakásoktól?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook