Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Mit eszik a nyuszi? fórum

Mit eszik a nyuszi? (tudásbázis kérdés)


1 2
38. tamassy (válaszként erre: 33. - 95a0f7ade3)
2009. okt. 6. 23:06

Hát, sajnos a "több tenyésztő" is rosszul tudja a kenyeret. :S Mert nem szabad nekik adni.

Illetve -tudom-adják a húsnyulasok rendszeresen a nyulaiknak. Nekik azonban nem fontos, hogy a nyulak sokáig éljenek, az a lényeg, mihamarabb vágó súlyra hízzanak. :S

A fogakat koptatni a kenyér nem tudja, hiszen a szájban azonnal nyállal keveredve elolvad. Az igazi fogkoptató a jó minőségű szálas széna.!!!


A myxomatózisról itt olvashatsz bővebben.

[link]

Fogalmam sincs, milyen "mixomiózis"-t emlegetsz.:S Én is a myxomatózisról írtam a hsz-omban.

Minek a nyúlnak kukorica?? Télen, mínusz fokokban a kint tartott nyuszinak a teste fűtésére jól jön, neki valóban szüksége is lehet rá, de lakásban tartott kedvencnek totál felesleges hizlaló kukoricát és napraforgót, vagy más olajos magvakat adni.

És miért kell kukoricás magkeveréket venne? mikor Takarmányboltban külön-külön is lehet nyúltápot kapni, meg búzát, árpát, zabot, ráadásul sokkal olcsóbb is, mint az előrecsomagolt kukoricás keverék.

Igaz, én a fentiek közül semmit sem adok nyulaimnak, mert a Versele Laga Cuni Complete teljes értékű nyúleledelét eszik, amiben szőrcsomósodás gátló adalék is van. Különösen hasznos ez-pl.most- vedlés idején.

A nyúl egyébként szénán és vízen teljesen jól él, már a "magok" is nasinak minősülnek neki. A magas cukortartalmú (sárgarépa, alma, körte, szilva stb.) zöldséget gyümölcsöt én egyáltalán nem javaslom. Tiltólistás a hagyma, fokhagyma, burgonya, citrusfélék, és (az ismeretlen eredetű)saláta.

TILOS állati fehérje és cukor tartalmú bármi etetése a nyuszikkal(pl. joghurt, méz, csoki stb...)

2009. szept. 18. 13:32
Utána néztem, igazatok van, bocsi!
2009. szept. 18. 12:11
Most megnéztem, a nyuszimnak nem 3-4 maroknyi granulátumot adok hanem csak másfél maroknyit, és azt is kb másfélnaponta, amikor látom, hogy elfogy.
35. 5f3b9a27bc (válaszként erre: 33. - 95a0f7ade3)
2009. szept. 18. 12:11
myxomatosis
34. 95a0f7ade3 (válaszként erre: 32. - 5f3b9a27bc)
2009. szept. 16. 17:58
Az obiban kapható fogkoptatót szeretik.:)
33. 95a0f7ade3 (válaszként erre: 29. - Tamassy)
2009. szept. 16. 17:58

Köszi, ezeket az oldalakat ismerem, + több tenyésztővel is tartom a kapcsolatot.

A kenyeret itton sütöm, heti 1x az állatkórházban is és a tenyésztők is ajánlották, egy kis darabot nyugodtan megehet (jó fogkoptató). A tengerimalacaim mindig kaptak, szerencsére nem lett tőle bajuk (a legidősebb, majdnem 5 évesen pusztult el, zöldségmérgezés miatt).

Azt írtam, hogy a kukoricát a nyuszik kiválogatják, vagyis nem eszik meg.:) Viszont a magkeverék csak így kapható.:(

Zöldet ritkán adok a nyuszimnak (már majdnem egy éves, de így is megbízható helyről hozom), a tengerimalacok példájából okulva, nem is létszükséglet neki, csak tájékoztatásként írtam.

A nyulak vérzéses tüdőgyulladása, nyúlvérzésként ismert, ezt írtam:), a másik betegség a mixomiózis, nem mixomatózis.:)

32. 5f3b9a27bc (válaszként erre: 27. - 95a0f7ade3)
2009. szept. 15. 22:12

Az én nyuszim az utolsó szálig megeszi a szénát, mindenestül:):)

Én kenyeret nem mertem még neki adni. Én vettem neki fogkoptatót, de egyáltalán nem érdekelte, úgyhogy nem vált be. Almafaágat én is szoktam neki adni.

2009. szept. 15. 22:06

K betüs zöldségeket nem ehet. Pl a karalábét nem, de a levelét eheti. A salátától hasmenése lesz, a sok vegyszerezés miatt nem érdemes adni neki. Elvileg káposztát se ehet, én néha néha adok neki egy egy db kelkáposzta levelet, nem volt tőle még baja. nagyjából ezeket szokta enni. úgy hallottam a paradicsom se a legideálisabb számára. Amit én adok az a kígyóubi, répa és karalábé levél.

Jégsalátát adni neki tilos! Lila káposztát is.

2009. szept. 15. 22:03

szia, az én nyuszim most lesz fél éves. mindenképpen vegyél neki tápot (granulátom), 180 Ft egy kiló. Abból adj neki 3-4 maréknyit. Az enyémnek széna mindig van a ketrecében (eszi is, meg ezen végzi a dolgát:) alá érdemes rakni faforgácsot, bár én nem szoktam, mert attól büdös lesz a ketrec. lucernát is mindig adok neki egy maréknyi szálat, kb 5 perc alatt ledarálja. ezen kivül uborkát és répát kap mindennap (amig van szezonja a kígyóuborkának) :)

És mivel az almafa alatt van a kifutója, almát is eszik sokat. gyümölcsöt óvatosan adj neki, én néha adok egy egy szem málnát, epret, körte darab, dinnye darab ilyesmi. a karalábé levelet imádja. Ennyi:)

29. tamassy (válaszként erre: 27. - 95a0f7ade3)
2009. szept. 9. 21:52

Az beírt infóid többsége ok, de néhányhoz lenne megjegyzésem.

Száraz kenyeret a törpenyúlnak egyáltalán nem szabad adni. Ennek két oka is van:

-élesztőgombákat tartalmaz, ami totál felboríthatja a nyúl bélflóráját, és ez bizony olykor végzetes is lehet. :(

-a helyzelen szárítás következtében az élesztőgombákon felül még penészgombák, és ezek toxinjai (méreg) is lehetnek benne.

A kukoricát szeretik, de egyrészt baromira hizlal, másrészt a magyar kukoricák szinte kivétel nélkül fuzariummal fertőzöttek, ami egy penészgomba szintén, és ez is toxint termel.

A nyusziknak 3 hónapos kort alatt tilos zöldet adni, mert halálos hasmenést kaphatnak. E koron felül is kizárólag lassan, a nyuszipocakot fokozatosan szabad a zöldekhez szoktatni.Naponta csak egy félét szabad adni, és a mennyiséget is csak óvatosan emelni.

Primőröket (a növényvédőszer maradványok miatt) mindig tilos adni.

A sárgarépának, körtének, almának magas a cukortartalma, én kihagynám az étrendjükből. Helyette fehérrépa, zeller. ezek levele, és sárgarépa zöéldje mehet (ha nem permetes).

Oltatni nem csak a myxomatózis, hanem a nyulak vérzéses tüdőgyulladása (RHD) ellen is ajánlatos.

"Ajánlott olvasmányok" :) :

www.torpenyul.hu

www.torpenyul.eoldal.hu

www.medirabbit.com

www.nyuszivilag.hu

www.torpenyul.lap.hu

Ez utóbbi egy gyüjtő oldal.

2009. szept. 6. 20:36
Nekem is volt nyuszim, mikor még kicsi voltam, mi csupa zöldet adtunk neki, meg répát:)
27. 95a0f7ade3 (válaszként erre: 3. - Zsombi1)
2009. szept. 6. 17:59

Mindenekelőtt szénát (ezt csak szénatartó rácsban kaphatja, mert ha keveredik az ürülékével (minden táplálékra érvényes) a nyúl nem eszi meg és kárba veszik). A táplálékának 80%-át ez teszi ki. Kis mennyiségben kaphat lucernát, nyúltápot magvakkal (naponta fél marékkal/nyúl) (a kukoricát ki fogja válogatni, ezt nem szereti), hetente egy fél szárazkenyeret (ha nem akarod hizlalni), és minden nap friss vizet. Fél literesnél nem érdemes kisebb űrtartalmú itatót (/nyúl) venni a nyulaknak, elég sokat isznak. Van egy itatófajta, ami kompatibilis a Pet flakonokkal, az a legjobb, sajnos nekem nem sikerült beszereznem.:(

A zöldségekkel kapcsolatban minden nyuszitartót óvatosságra intek. Igaz, hogy előszeretettel fogyasztják a zöldségeket, viszont a tengerimalacaim mind mérgezésben pusztultak el, zöldségek miatt (nyúltenyésztők is panaszkodtak már ezzel kapcsolatban). Csak olyan zöldséget adjatok a nyusziknak, ami vagy bio, vagy ismeritek a származási helyét, illetve permetszermentes (a zöldségben felszívódott vegyszert nem lehet mosással eltávolítani). A zöldségből keveset kapjanak, mert hasmenést okoz. Naponta egy kisebb sárgarépa, vagy annak megfelelő mennyiségű zöldség elég. A gyümölcs hizlal, ebből még kevesebbet kapjon.

Fogkoptatásra a koptatókockán kívül alkalmasak a mogyoróág, galagonya, fűzfa, nyír, nyárfa ágak is. Fontos! Csonthéjas (szilva, barack, dió stb.)faágakat és gyümölcsöket ne kapjon a nyúl, ezek mérgezőek. Ugyanígy nem tesznek jót nekik a gyümölcsmagok (almát kaphat, egy negyedet naponta, de a magját ne kapja).

A nyulakat januárban és június végén érdemes beoltatni mixomiózis és nyúlvérzés ellen (minden repülő rovar terjeszti a betegségeket), nincs ellenük gyógyszer, ha a nyuszi megbetegszik, elpusztul.

Ajánlom figyelmetekbe ezt a két oldalt, hasznos tanácsokat adnak a nyúltartáshoz.

[link]

[link]

26. zsombi1 (válaszként erre: 7. - Vereskati)
2009. szept. 6. 09:12
Akkor neked,már 2 cicád van:))
25. zsombi1 (válaszként erre: 18. - Moonlight1984)
2009. szept. 6. 09:06
Köszi szépen,a tanácsot.
24. zsombi1 (válaszként erre: 19. - Elfelejtett jelszó)
2009. szept. 6. 09:05
Én mindig attól féltem,hogy a körte veszélyes neki,de akkor megpróbálom,köszi.
23. zsombi1 (válaszként erre: 17. - Dogiz)
2009. szept. 6. 09:01
szúnyogcsípés ellen-Köszi szépen,az állatorvósnál majd érdeklődőm.,
22. zsombi1 (válaszként erre: 16. - Dogiz)
2009. szept. 6. 08:59
"A ZÖLDRE"gondolva.Én minden ilyesmit csak másnap adok nekik oda,valószínű frissen odadva felfújodik tőle,és azért döglik meg.Én ezt hallottam.
2009. szept. 6. 08:56
az enyém is nagy csokievő volt. A fogainak koptatására száraz zsemlét szoktam adni neki. Ezt a hörcsögök és a tengerimalac is nagyon szerették.
20. Bettyg
2009. szept. 6. 08:54

Az enyém mindent megevett, szobanyuszi volt...

tételeket, radírgumit, ceruzámat....:)

befenyítettem, ha így folytatja tovább, én eszem meg őt....:D

de a szokásos nyuszitáplálékon túl ( zöldséget, saláta, ubi, stb...) a csokit nagyon szerette...

azt sem lehetett volna de mindig ellopta...;)

19. Elfelejtett jelszó (válaszként erre: 15. - Zsombi1)
2009. szept. 6. 08:54
miért ne lehetne? ha megeszi? az enyém szerette amikor szabadon volt engedve az udvarban akkor mindig a körte fa alatt találtam rá:)
18. moonlight1984 (válaszként erre: 15. - Zsombi1)
2009. szept. 6. 08:46

Az enyémek a körtét,karalábélevelet,lóherét,lucernát,borsószárat,zöld kukoricalevelet is szeretik.Fontos a nyuszik egészsége szempontjából:széna mindíg legyen előtte!Keverve zabot,árpát,kukoricát,nyúltápot kapnak abrakként,télen kis napraforgót is kapnak bele.

Érdemes arra is ügyelni,ha friss lucernát,lóherét,borsószárat kapnak,a vizet vegyük el előlük,mert felfúvódást okozhat.

17. dogiz (válaszként erre: 16. - Dogiz)
2009. szept. 6. 08:46
Ja meg tavasszal oltasd be szúnyogcsípés ellen, mert ha megcsípi akkor feldagad orra, füle és elpusztul. Vizet is kell neki adni ha csak szárazat eszik.
16. dogiz
2009. szept. 6. 08:44

Sajnos a mi nyusziink csak szárazat esznek, ezek a mai modern nyulak a zöldtől elpusztulnak:(

Nekünk már van vagy 2 éve, az elején próbáltunk mi is adni nekik, répa, kevés zöld, káposztalevél, mint a mesében, de elég tragikusan végződött, úgy hogy most már: táp, kukorica darálva meg széna.

15. zsombi1 (válaszként erre: 14. - Elfelejtett jelszó)
2009. szept. 6. 08:37

Eddig csak almát mertem nekiK adni,mást nem.

Gondolom körtét nem lehet nekik adni.

2009. szept. 6. 08:36
az enyém a zöldségeket, gyümölcsöket is szerette.
13. zsombi1 (válaszként erre: 9. - Annaluca)
2009. szept. 6. 08:36
Köszi,jó tudni:))
12. zsombi1 (válaszként erre: 10. - Cicaanya)
2009. szept. 6. 08:35
Köszönöm szépen megkaptam.
11. zsombi1 (válaszként erre: 4. - Elfelejtett jelszó)
2009. szept. 6. 08:33
Én is sokmindent tudok róluk,meg azt is hogy mit esznek,de jó ha mástól még kapok jó ötleteket.Ennyi.
2009. szept. 6. 08:31
írtam privit sziasztok
2009. szept. 6. 08:31
Szeretik a zabot és a gyermekláncfű levele a kedvenc.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook