Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Milyen Olaszországban élni? fórum

Milyen Olaszországban élni? (beszélgetős fórum)


1 2
2015. ápr. 4. 11:23
jo volt regen,de most mar nem.
2015. márc. 31. 22:36
Jó volt nagyon.12 év
34. Kíra2701 (válaszként erre: 33. - Gribedli***)
2015. márc. 31. 18:59
Köszönöm :)
33. gribedli*** (válaszként erre: 32. - Kíra2701)
2015. márc. 31. 18:07
Salsomaggiore Terme a miss Italia verseny megrendezô városa, fürdôhely, na, ott pl biztos tudna találni szállodákban munkát és az ilyen helyeken télen is megy a turizmus
2015. márc. 31. 16:08
Na kaptam még településeket, Fontanachiosa, Salsomaggiore Terme. Most megnéztem térképen, fogalmam sincs honnan szedi ezeket a kis falvakat :)
31. gribedli*** (válaszként erre: 30. - Neomama)
2015. márc. 31. 12:08

Köszi! :)


Vicces volt, hogy hirtelen észre sem vettem a "váltást" mert közben filmet is nézek és online bevásárolok, csak gyors elolvastam:D végülis jobban ismerem az itteni tájszólást, ezért nem esett volna le soha, hogy pizzu a becco-ra (csôrre) vonatkozik! :D

30. neomama (válaszként erre: 28. - Gribedli***)
2015. márc. 30. 19:45

Eszembe jutott, hogy en se tudom mi ennek a szonak az eredete. Amugy erdekes, ha tenyleg ugy van ahogy a wikipedia irja. Bemasolom a lenyeget:


"In particolare, la parola pizzo viene direttamente dal siciliano “u pizzu” in riferimento al becco degli uccelli. Un antico detto siciliano recitava “vagnari un pizzu”, far bagnare il becco, cioè dare un bicchiere di vino a persona da cui si fosse ricevuto un favore in segno di ringraziamento. Da questa espressione gentile è venuto poi l’uso – ben più sgraziato – di far bagnare il becco, in senso metaforico, cioè il “pizzo”, ai mafiosi, ai danni di commercianti, artigiani e professionisti e tutti gli esercenti di attività economica."

2015. márc. 30. 19:42

Köszönöm :)

Anyósom írja a város neveit :)

28. gribedli*** (válaszként erre: 27. - 4c3a5e5783)
2015. márc. 30. 19:17

A mérlegükbe sajnos nincs belátás mert ők függetlenítették a saját mérlegüket a központitól, de ez csak a jéghegy teteje.


Sok helyen kötelező is eladniuk a maffia által nyomatott terméket, az úgynevezett pizzo (pezzo-ból vagyis darab), az a sarc, amit minden üzlet fizet. Azon kívül, hogy fizetik ezt a pizzo-t (egyébként azt is jelenti, hogy csipke, nem tudom, hogy van-e köze hozzá), még kötelesek keverni a termékeikhez mást.


Teszem azt, pék vagy. Naponta eladsz mondjuk 300 zsemlét, na ebből kötelező, hogy 100 zsemle az övékéből legyen eladva. Vagyis ők minden reggel hozzák az adag zsemlét, kenyeret, pékárut, te meg sütöd a saját zsemléidet, össze kell keverned az övékével és abból is eladni. Mivel kikötik, hogy mondjuk az egyharmada az ő zsemléikből legyen, tök mindegy, hogy te azt eladtad vagy sem, este megkérdik, mennyit adtál el? 300-at. Jó, akkor abból ugye 100-at mi hoztunk, szóval fizesd ki a 100-at nekünk.


És ez így megy mindennel ott, ilyen nyíltan. Ők ott élnek a maguk elszigeteltségében, beleszólást nem tűrnek. Ezért ha választanom kellene, na ott soha nem élnék, nagy az ország, van egy csomó más hely:)

27. 4c3a5e5783 (válaszként erre: 23. - Gribedli***)
2015. márc. 30. 19:05
Olvastam, pl. egy hazat csak akkor tud valaki megvenni, ha "engedik" felulrol.
26. fincsi5 (válaszként erre: 2. - Kíra2701)
2015. márc. 30. 18:44
????
2015. márc. 30. 18:40

Kira, ezeket az icipici városokat csukott szemmel a térképre bökve keresed, vagy van ott valakije?


Azért mondom, mert lévén egész kis település (bár megnéztem, ez Venetoban van), tutira kocsival kell majd bemennie valamelyik nagyobb közel eső városba, munkát helyben nem talál. Tehát a kocsi elengedhetetlen, akármit is választ mert az olaszoknál nem szokás a helyi járattal ingázni, lévén max napi 2x járnak ilyen kis helyeken vagy annyira sem (meg mehet gyalog a buszmegállóig messzire). A nagyobb városokban pedig azért jobb a tömegközlekedés, hamarabb talál albérletet, munkát, óvodát.


Jut eszembe, óvoda: február közepéig le szokták zárni a jelentkezést a szeptemberieknek, szóval az ideit lekéste, állami ovik szigorúan veszik ezt és elküldik magánoviba (ahol attól függ, mennyire vannak tele, augusztusig ki szokták tolni a jelentkezést). A magánovi havi díja 200 euro körül van (plusz a menza)


A bölcsikbe viszont nagyon nehéz bekerülni állami bölcsikbe és 2 jelentkezési idő van (januárban a szeptemberi, júniusban a januári kezdéshez). Az iskolák, mivel kötelező, nem veszik ilyen szigorúan, de az ovi nem kötelező, ezért aki lekési a jelemtkezési időket, nincs az az isten, hogy elvihesse, és lemarad arról az évről, ami önmagában nem olyan nagy baj, ha van, aki otthon vigyáz rá, de ha nem vigyáz rá senki, hogy tud menni dolgozni?


Nem akadékoskodni akarok, csak pici részletek ezek, de nagyon fontosak! Én először keresnék a helyében egy munkát és mikor az megvan, arra alapozva jöjjön ki. Ne munka és pénz nélkül, mert amíg nem talál munkát, haza is küldhetik, illetve kell, hogy legyen elég pénze arra, hogy mindent kifizessen.

2015. márc. 30. 16:22

Köszönöm :)

Enego városról tudtok esetleg valamit?

23. gribedli*** (válaszként erre: 21. - 4c3a5e5783)
2015. márc. 30. 16:02
Egyetértek, adjuk hozzá, hogy Szicília nagyon a maffia hatása alatt van, ez nemcsak városi legenda, hanem sajnos igaz. Sőt, aki ott szeretné hagyni végre az öldöklést, az is északabbra vonul, pont ezért, mert az élet Szicíliában nyomorúságos. Nyaralni egész más.
2015. márc. 30. 16:00

Ha valakit érdekel, én mindig figyelem azért fél füllel, hogy mikor, melyik olasz város miben jár előrébb a többinél.


Az idén Ravenna nyerte el azt a címet, hogy melyik városban a legjobb élni. Ezt több tényező alapján vizsgálják, pl. mekkora a munkanélküliség, milyenek a fizetések az adott munkákhoz képest, milyen a közbiztonság, milyen hosszú az ügyintézés a bíróságon, stb. Már nyert egyébként Ravenna máskor is, szóval nemcsak egy véletlenről van szó. Csak úgy mondom:)

21. 4c3a5e5783 (válaszként erre: 19. - Kíra2701)
2015. márc. 30. 15:05

Elnezve a kepeket... szuper!

De mas itt lenni 2 hetig, es mas itt megvetni a labat. Es a torta elegge fel van osztva...

Amugy nagyon tetszik es kedvelem az olaszok mentalitasat, eletszeretetet, optimizmusat.

De megelni 3 gyermekkel mar egeszen mas teszta!

Nem ugy van, hogy mindenfele segely, tamogatas jar, kovetelheti a bevandorlo (en legalabbis igy tudom).

20. gribedli*** (válaszként erre: 2. - Kíra2701)
2015. márc. 30. 11:41

Szia, én szeretek itt lenni, de mi nem úgy élünk mint az átlag olaszok és szerintem az átlag olaszok, ahogy elnézem, anyagilag nem élnek sokkal jobban, mint otthon. Tehát nem lenne célország, ha csak pénzt keresni jön valaki, mert erre vannak gazdagabb országok is, pláne ilyen juttatások meg minden, az naaagyon a béka segge alatt van, míg máshol az újonnan jövőknek van egy jó kis előkészített szociális háló.


Ahogy előttem írták, az ovi drága, ha magán (márpedig bizonyos munkáknál muszáj magánba vinni, mert a munkaidő sose veszi figyelembe az ovis zárási időt)a bölcsi drága, az általánosban és a középiskolában (6. osztálytól) 5 euro nálunk is a menza naponta. Nyilván, ha dolgoznia kell, nem viszi majd haza enni, de ha a 16 éves lánya erről gondoskodik, az más.


Namost délre sose mennék dolgozni, csak nyaralni mert gyönyörű, viszont északon lehet jobban keresni, leginkább VENETO régióban, Trentinoban, Lombardiában és még Piemonte is elmegy.


A többi helyen már csak a turistaszezon az, amikor keres az ember, de a holtszezonban is ennie kell, meg fizetni a lakhelyet, amire a turistaszezonban keresett pénz nem lesz elég.


A tartózkodási engedélyt nem úgy van, hogy csak úgy megadják, 8 nap után be kell jelentkezni, hogy itt vagy, akkor is, ha EU ország Magyarország, kivéve, ha nyaralni jössz, nem lehet csak úgy letelepedni. Szerintem ez azóta sem változott, az olaszok mindig is úgy voltak a szabad Európával, hogy azért nem lehetsz csak úgy itt sokáig, ha nem tudod megmutatni, hogy van elég cash nálad. Albérlet: előre kérnek 3 hónap kaukciót, plusz 1 hónap az irodának és 1 hónapot előre kifizetni.


Ha ő csak dolgozni jön ki egyedül, az egy dolog, a munkaadó ezeket majd elmagyarázza. 3 gyerekkel kijönni azt jelenti, hogy neki be kell mutatnia, hogy 3 gyereket el tud tartani, másképp nem fogják neki megadni a tartózkodási engedélyt (enélkül pedig nem dolgozhat). Ez azt jelenti, hogy annyit kell keresnie, amennyi a minimum szociális segély (évente változik, de kb. 500euro), plusz gyerekenként vagy nem dolgozó családtagonként még 200euro, ami jelen esetben így 1100 euro.


Ezt ha megkeresi, maradhatnak mind és utána még mindig ott lesz a gond ugye, hogy havonta kifizetni a számlákat meg minden, de akkor már valahogy elevickél.


Nos, 1100-at úgy, hogy nem beszéli a nyelvet sem, Nem végzett el valami középfokú sulit itt, Szicíliában soha nem fog megkeresni (ott az átlag 600-700euro), északon meg takarításon kívül más melót nem nagyon kap szintén végzettség nélkül, tehát ha meg is kereshetne ennyit, nem takarítással, betanított munkával.


Én most az átlagfizetés kétszeresét keresem, de úgy, hogy mindig is protekcióm volt, és ez már nagyon jónak számít a végzettségemhez képest, a sulikat itt végeztem el, mert ugye ők máshol elvégzett sulikat nem fogadnak el, csak ittenit és még ez sem garancia arra, hogy megkapsz egy melót, ami neked való, ha nincs protekciód. Nem szégyellem ezt bevallani, mert itt mindenki tudja, hogy minden munkára 100 ezren várnak és a jókat csak akkor kapod meg, ha valakinek a valakije vagy, de komolyan. Legalább egy barátja, ismerni kell, ahova jelentkezel, mindenki ajánlgat mindenkit, ez egy ilyen ország.


Mikor Trentinoban nyaraltunk, többször is láttam magyarokat a szállodákban dolgozni mint pincér, takarítónő, és szerintem ez talán a legjobb megoldás neki, mert ott sok pénz forog, vagy a betanított munka, mert a pénzt hazaviheti. Megélni belőle itt 3 gyerekkel nagyon nehezen fog.


Az, hogy vannak helyek, ahol minden olcsóbb, általában egyenes arányban van a szar fizetésekkel is, ezért nem mennék délre semmiképpen.


Mint kultúra, mint emberek, az olaszok nagyon vendégszeretőek és árad belőlük a melegség, szimpatikusak, életvidámak. Amikor szarul megy nekik minden, akkor sem csüggednek. Mindenbe szenvedélyt tesznek, mindenbe. Abszolút befogadják az idegeneket, más országokhoz képest a legkevésbé xenofóbok. Szóval ezzel egyáltalán nem lenne problémája, de csak úgy elindulni a 3 gyerekkel a semmibe, nagyon nem tartom jó ötletnek. Először kijárni dolgozni és utána magával vinni a gyerekeket.

2015. márc. 30. 11:21

Köszönöm mindenkinek :)

Roccalumera nevű települést nézte ki

2015. márc. 30. 10:32
Ot probald megkeresni; Palermoban el: [link]
17. neomama (válaszként erre: 16. - Neomama)
2015. márc. 30. 08:32
mq=negyzetmeter
16. neomama (válaszként erre: 8. - Linnax)
2015. márc. 30. 08:30

Most hirtelen ezt talaltam:

[link]


Nyilvan nem mindegy, hogy melyik telepulesrt valasztjatok.

2015. márc. 30. 08:26

A del olasz korhazakban haborus korulmenyek uralkodnak. Pl. A betegek a folyosokon vannak elszallasolva hetekig. En del Olaszorszagba tuti nem koltoznek le. Ez allami korhazakra ertendo. Privat helyeken nem tudom mi a helyzet.

Amugy en is Olaszorszagban elek es szeretek itt elni, csak nem delen:)

2015. márc. 30. 01:36
Szicílliàba szeretnének költözni. A kórhàzakban milyen a munkalehetőség? Jelenleg gyermekonkológián dolgozik
13. zinike
2015. márc. 29. 23:05
Egy barátnőm ott él és nagyon szereti!
12. Linnax (válaszként erre: 10. - Kíra2701)
2015. márc. 29. 23:03
Na én ennyivel vagyok jobb és vagyok rosszabb helyzetben. Már nyugdíjas vagyok. Nem kell munka, de nem is lesz több pénzem.
11. 4c3a5e5783 (válaszként erre: 10. - Kíra2701)
2015. márc. 29. 22:58
30 % korul van a munkanelkuliseg spanyolhonban :(
2015. márc. 29. 22:26
Én sem nézek híreket. Még Spanyolországban gondolkoztak, de úgy hallotta ott sem sok a munkalehetőség.
9. Linnax (válaszként erre: 7. - 4c3a5e5783)
2015. márc. 29. 22:16
Kyrától vagy tőlem kérded? Én nem.
8. Linnax (válaszként erre: 4. - Neomama)
2015. márc. 29. 22:13
Újságból csak úgy nagyjából meg tudnád nézni, hogy Szicíliában mennyiért lehet bérelni pici lakást/házat?
2015. márc. 29. 21:26
nem hallgatsz hireket?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook