Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Mi után állapítják meg a GYÁS és a GYED összegét ha GYES alatt teherbe esek? fórum

Mi után állapítják meg a GYÁS és a GYED összegét ha GYES alatt teherbe esek? (tudásbázis kérdés)


13. Szapi
2008. ápr. 24. 13:56

Én ma kérdeztem utána a munkahelyemen, hogy ilyen esetben mi újság. Júniusban telik le a gyes és kb abban az időben fogok szülni is. Kivehetem a szülési szabadságot a várható idő előtt egy hónappal, ha a gyes-t megszüntetem. Mivel nincs éves keresetem a pénzemet a jelenlegi alapbéremből számítják. Majd ha gyed-et kapok azt is az alapbérem után állapítják meg.

Idáig akárkit is kérdeztem mindenki mást mondott, remélem a tb üi. jártas a dolgában és nem tájékoztatott félre.

12. ritamoto (válaszként erre: 2. - Krokics)
2008. ápr. 22. 12:47

Én is pont ebben a cipőben járok, annyi a különbség, hogy én szept.-ig kapom a gyed-et.

Én is rengeteget olvastam utána és itt is sok véleményt kaptam, de az a legbiztosabb ha bemész a tb-be, államkincstárba, és ott kérsz pontos felvilágosítást a Te konkrét eseteddel kapcsolatban, mert mindenkinél más a helyzet, sokmindentől függ, hogy mit, mennyit kapsz majd.

Én erre jutottam... :-)Sok sikert.

11. mh07
2008. ápr. 22. 12:18
Mi van akkor, ha a gyes időszaka alatt kiveszi az időarányosan járó szabadságát?
10. time
2008. jan. 24. 09:56

Találtam egy újabb infót. Bemásolom, hátha másnak is fontos:


Passzív gyed


Akinek a tgyás vagy a gyed folyósítása alatt szűnik meg a biztosítása, az a baba 2 éves koráig hátralévő időszakra ugyanúgy jogosult végig a gyedre, mintha lenne biztosítása, de ilyenkor passzív gyednek hívjuk, ezzel különböztetjük meg attól, amikor tart közben a biztosítás.

Ha már a tgyás alatt megszűnt a biztosítás, akkor a gyed igénylésekor már semmi közünk nincs az utolsó foglalkoztatóhoz, mégis ő fogja kitölteni a tgyáshoz a foglalkoztatói igazolást, ha pedig kifizetőhely, akkor ő fogja elbírálni és folyósítani a tgyást.


A passzív gyed egy kényelmes, de veszélyes dolog. Azért veszélyes, mert a rengeteg előnye mellett – ugyanolyan összegben jár végig, egészségügyi szolgáltatásra jogosultságot jelent, összeköti a biztosításokat, ami így folyamatos maradhat, nyugdíjhoz szolgálati időnek minősül, beszámít a tgyáshoz az előzetes biztosításba – egyetlen hátránya van csak és aki ezt nem tudja, vagy nem veszi komolyan, az később, egy következő babánál kellemetlen helyzetbe kerülhet. A következő gyed egyik, nehezebben teljesíthető jogosultsági feltétele ugyanis megint az lesz, hogy az előző 2 évben legyen 180 nap biztosítás, de ebbe a passzív gyed már nem számít bele.

Ezért még ha macerás is, arra kell törekedni, hogy aktív biztosítottként legyen megigényelve a gyed, tehát előtte gyorsan biztosításba kell kerülni. Ez legegyszerűbben és leglegálisabban munkanélküli ellátás igénylésével történhet. Ezt utána lehet szüneteltetni és kérni helyette a gyedet, ami így ugyanúgy minősül tb szempontból, mintha babázás alatt lenne munkaviszony, úgyhogy ha a szünetelő munkanélküli ellátás alatt jönnek a kistesók, akkor megint járni fog minden.


Itt találtam:

[link]

9. time (válaszként erre: 7. - 298dc77b34)
2008. jan. 18. 18:07
Köszönöm a választ! Ez elég rossz hír.
2008. jan. 18. 17:39

Sziasztok.Ha gyed alatt lesz valaki terhes,utána hogyan számolnak?Táppénz,gyás,gyed?Akkor a táppénz,a most kapott gyednek a 70-80%-a?

Szeretnénk még egy babát,de nem szeretnék gyesre menni a nagyon kevés pénz miatt.

Még nagyon nem vagyok otthon a témában.

7. 298dc77b34 (válaszként erre: 6. - Time)
2008. jan. 18. 16:57
Akkor a tényleges jövedelem (gyed, gyes éppen mi) alapján számolják, ami rém kevés lehet.
6. time (válaszként erre: 5. - D@nu)
2008. jan. 18. 15:04
S ha kimegy az anyuka alól a munkaviszony, de még a GYED vagy GYES alatt szül, akkor mit kaphat a második baba születése után?
5. d@nu
2008. jan. 18. 14:54

Sztem nem mindegy, hogy gyes alatt mikor esel teherbe...


Egyébként Sziszibabuka szépen bevitt mindent, de van még egy ide vonatkozó "megjegyzés", ami valahogy mindig mindenkinek kiesik:


"A táppénz összege, ha valaki az irányadó időszakban táppénz, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült


Ha a biztosítottnak az irányadó időszakban azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér."

4. time
2008. jan. 18. 14:54
S olyankor mi van, ha közben (GYED vagy GYES alatt) lejár az ember szerződése és nem hosszabbítják meg?
2008. jan. 18. 13:17

Ez azt jelentené, hogy egyidejűleg jogosult lennél a gyesre/gyedre, választásod szerint csak az egyik ellátást veheted igénybe.

Ha a választott, új ellátás a gyed, akkor az igényt a munkáltatódnál, ha a választott új igény a gyes/gyet, akkor ha nincs családtámogatási kifizetőhely a munkáltatónál, azt a Magyar Államkincstár Területi Igazgatóságánál kell bejelenteni, az addig folyósított ellátás beszüntetésére vonatkozó kérelemmel együtt.


A gyed alapjául szolgáló naptári napi átlagkereset megállapítása kétféle módon történhet.

Ha van 180 napi jövedelmed, a gyed kezdő napját megelőző naptári évben, vagy a kezdőnapot közvetlenül megelőzően visszafelé számítva rendelkezel 180 naptári napi jövedelemmel, akkor a gyed alapját a táppénzre vonatkozó rendelkezések szerint kell megállapítani

Ha nincs nincs 180 napi jövedelmed (mert gyesen vagy)akkor nem lehet a táppénzszabályok alkalmazásával megállapítani a gyermekgondozási díj összegét, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad része figyelembevételével kell azt megállapítani.


De hogy bonyolítsuk a helyzetet, ha az egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelmed nem éri el a minimálbér kétszeresét (2008-ban 138.000 Ft-ot) a gyermekgondozási díj alapjaként a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni.

2008. jan. 18. 12:27
Most GYEd-en vagyok itthon a kisfiammal márciustól már GYES-t kapok.Mi van akkor ha teherbe esek a második gyerekkel a GYES alatt?Munkaviszonyom megvan!
2008. jan. 18. 12:21
Mi után állapítják meg a GYÁS és a GYED összegét ha GYES alatt teherbe esek?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook