Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Külföldön tanul/tervez tanulni a gyerekem fórum

Külföldön tanul/tervez tanulni a gyerekem (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... ❯❯
291. *kisdarázs* (válaszként erre: 288. - Chelsey)
2021. jan. 10. 09:45
A hölgy az ügyfélszolgálaton állította, hogy az Államokkal is van megállapodás, így Mo-n nem szabad fizetni az eü.sz.járulékot.
290. Chelsey (válaszként erre: 287. - *kisdarázs*)
2021. jan. 10. 09:44

Találtam valamit, ez lehetett a katyvasz alapja, mert tényleg van ilyen, hogy megszüntetik, ha Amerikában van biztosítási jogviszonya, de az a keresőtevékenységet végzőkre vonatkozik SZERINTEM. Valami szakértőt kellene találni, ha sokat jár majd haza vagy hozzád megy, ott tudod biztosítani.

Ezt találtam:


"1.11 Biztosítás az Amerikai Egyesült Államokban a 2015. évi XXIX. törvénnyel kihirdetett magyar-amerikai szociális biztonsági egyezmény alapján


Az amerikai egyezmény kizárólag a társadalombiztosítási jogviszonyra – különösen a járulékok fizetése – és a társadalombiztosítási nyugdíjakra vonatkozó jogszabályok tekintetében alkalmazandó. Ezen egyezmény nem tartalmaz egészségügyi ellátásra való jogosultsággal kapcsolatos rendelkezéseket.

Amennyiben keresőtevékenységét az Amerikai Egyesült Államokban végzi, és ott rendelkezik biztosítással amerikai biztosításának létrejöttét, illetve annak megszűnését be kell jelentenie a www.oep.hu honlapon található bejelentőlapon a lakóhelye szerint illetékes fővárosi/megyei kormányhivatalnak a biztosítási jogviszony létrejöttét, illetve megszűnését követő 15 napon belül. Ilyen esetben a TAJ érvénytelenítésre kerül. Az illetékes kormányhivatal elérhetőségéhez kérem adja meg lakóhelyének irányítószámát:



Amennyiben magyarországi tartózkodása alatt egészségügyi ellátást vesz igénybe, annak összegét a szolgáltatónak meg kell fizetni. Ezen összeg megtérítését az amerikai biztosítótól lehet kérni az ott hatályos jogszabályok szerint.

Amennyiben amerikai biztosítása megszűnik és Magyarországon állandó lakóhellyel rendelkezik és egyéb jogcímen nem jogosult egészségügyi ellátásra, az adóhatóságnál kell bejelentkeznie egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére."


[link]

289. *kisdarázs* (válaszként erre: 287. - *kisdarázs*)
2021. jan. 10. 09:43

Még annyit, hogy a lányom tavaly valamikor júliusban kapta a levelet a NAV-tól, amit ugye kétszeri kiküldés után sem tudott átvenni, mivel hazautazni lehetetlen volt, azok a nemzetközi diákok, akik elhagyták az Államok területét, elvesztették az 5 éves vízumukat, és nem tudtak volna visszamenni megkezdeni a következő szemesztert.

Így én írtam egy levelet a NAV-nak, hogy a lányom külföldön tanul, ott fizetjük rá a kötelező egészségbiztosítást. A lépés erre az volt, hogy azonnal érvénytelenítették a TAJ-kártyáját. :(

288. Chelsey (válaszként erre: 287. - *kisdarázs*)
2021. jan. 10. 09:38

Nekem van egy gyanúm - tévedés jogát fenntartva - hogy az illető, akivel beszéltél félretájékoztatott, mert az EUn belül ez igaz, hogy nem lehet két országban biztosítása, de harmadik országra már valószínűleg nem.

Ez egy bürokratikus útvesztő, nem irigyellek, el sem tudom képzelni, mennyi idő és papírozás, mire kibogozzátok a megoldást.

287. *kisdarázs* (válaszként erre: 280. - Levia)
2021. jan. 10. 09:33

De jó, hogy szóba hoztad a témát!


Lányomnak nincs Mo-n biztosítási jogviszonya, mivel a pécsi tb-nél azt a tájékoztatást adták, hogy két országban nem lehet élő biztosítása. Mo-n a külföldi hallgatói jogviszony miatt mentesítették az eü.sz.jár. fizetése alól, de ez azzal járt, hogy a TAJ-számát érvénytelenítették.

A meglepetés novemberben ért, amikor Németországban tudtam rá az ADAC-nál biztosítást kötni arra a 2 hónapra, amíg Európában van, ez egész Európára érvényes, kivéve Magyarország (mivel ott állandó lakóhellyel rendelkezik).

Mo-n biztosítást kötni rá nem tudtam, szintén azért nem, mivel van állandó lakcíme. A taj-kártyáját az ep állítása szerint csak akkor tudjuk visszaállítani, ha a kinti biztosítás megszűnik, és erről igazolást hoz. Ez az út számunkra nem járható.

De ez sem egy megnyugtató érzés, hogy már 3 hete otthon van (és még kettőt lesz is) mindenféle biztosítás nélkül, ami a jelenlegi helyzetben elég aggasztó.


Leírnád bővebben, hogy mit, hol és hogyan, talán a még hátralévő 2,5 hét elég lenne az ügyintézésre. (Remélem, nem csak Budapesten intézhető, hanem elég a megyeszékhelyre beutaznia.)

286. levia (válaszként erre: 285. - To6mi)
2021. jan. 8. 20:38
Rejtély... Annak mindenesetre örülök, hogy a gyerek TB-je él.
285. to6mi (válaszként erre: 281. - Levia)
2021. jan. 8. 20:04
Nekünk volt és mégis kaptunk.
284. levia (válaszként erre: 282. - Akinomuj)
2021. jan. 4. 16:31

Nem hiszem. Ha valaki felnőttoktatásban vesz részt vagy egyetemre megy, akár egy (gap year) vagy több évvel az érettségi után, akkor ha nappalis lesz, újra kap diákot, azaz ezzel TB jogosult lesz. Nem gondolom, hogy folytonosnak kell lenni a jogviszonynak.

Hasonló a helyzet, ha vki elveszíti a munkahelyét, akkor idővel önbefizetővé válik, mindaddig, amíg új munkahelye nem lesz. Csak wgy nappalis munkahelye az iskola/egyetem, a munkáltatója meg az OH.

283. levia (válaszként erre: 282. - Akinomuj)
2021. jan. 4. 14:53

Nálunk ez a helyzet: Van egy Oktatási Hivatal által nyitott és 2020.10.30-val lezárt jogviszony = gimis

diák lejárata és be van jegyezve egy újabb jogosultság 2020.09.01-i kezdettel szintén az OH által.

282. akinomuj (válaszként erre: 280. - Levia)
2021. jan. 4. 14:41
Nekm lehet, hogy ez csak akkor van így, ha a jogviszony folyamatos?
281. levia (válaszként erre: 280. - Levia)
2021. jan. 4. 14:16
Nos eddig 10 visszajelzésem van, így már biztosnak tekintem az összefüggést. Azok ugyanis, akik nem csináltatták meg a magyar diákot kivétel nélkül mind kaptak levelet a NAV-tól.
280. levia
2021. jan. 4. 10:23

Még validálom a dolgot, de egyre biztosabb a következő:


Azok a külföldön tanuló egyetemisták, akik a kinti hallgatói jogviszonyukra hivatkozva kiváltják az OH-nál a magyar formátumú diákigazolványt és érvényesíttetik (a matricáért az OH ügyfélszolgálatára kell bemenni, személyesen ők ragasztják fel a plasztikra) azok mentesülnek a havi 8000FT egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése alól.


ugyanis: "A járulékfizetési kötelezettség azonban csak a diákigazolványra való jogosultság megszűnését követő 45 napot követően keletkezik."


Úgyhogy igencsak érdemes kiváltatni az itthoni diákot!

Ha még itthon van, tud csináltatni hozzá NEK adatlapot, ha az előző már 5 évnél régebbi.

279. akinomuj (válaszként erre: 278. - Teglagyarimegallo)
2020. dec. 25. 17:30

Nem kis kihívás az egyetem önmagában, egész másképp működik, mint a középiskola. Idegen országban, idegen nyelven még nehezebb kezdeni.

Nagyon személyfüggő, ki hogy bírja. Lehet valaki 18 évesen is érett rá és 24 évesen is éretlen. :-)

278. Teglagyarimegallo (válaszként erre: 277. - Akinomuj)
2020. dec. 22. 18:26
Angliában még sok minden változhat pár év alatt. Egyre több egyetem ad ösztöndíjat EUs diákoknak, addigra át fog alakulni a pálya. Már ha oxbridge-en kívül is gondolkodik valaki -- most pl. Aberdeen hirdetett 8000 fontos ösztöndíjat. Én legalábbis ebben bízom: a legnagyobb nálunk még messze van az érettségitől, de biztosan szívesen menne. Meglátjuk, mennyire lesz érett erre. (A középiskolai felvételin volt beszélgetés a gyerekek koráról: az én első két gyerekem mindenhol a legfiatalabb. Ez lehet, hogy hátrány lesz majd az egyetemkezdésnél, mert parázós vagyok és vsz. egy 19-20 évest könnyebben engednék bárhova, mint egy épp 18 évest. :)
277. akinomuj (válaszként erre: 276. - Teglagyarimegallo)
2020. dec. 21. 20:12

Mondjuk ennyiből itthon is maradhatna, de úgy gondoljuk, ha már befektettünk az osztrák érettségibe, szerezzen kint diplomát, mert azzal itthon is, külföldön is jól fog boldogulni. Jó képességű, megbízható gyerek, és nem fog anniyval többe kerülni a dolog, mint amennyivel többet hozhat neki.

A két kisebb viszont egyáltalán nem biztos, hogy külföldre megy, legalábis alapból nem hiszem. A harmadiknak ugyan nagyon jók a képességei, de az angol út kb. lezárva (ahhoz nagyon szorgalmasnak ÉS szerencsésnek is kellene lennie, hogy kiemelkedőt alkosson és aranyat hozzon diákolimpiáról, és legyen efógyáltalán esélye egy college ösztöndíjára). A legkisebben meg egyelőre sem kiemelkedő képesség, se motiváció.


De még kicsik, náluk sok minden változhat. De nincs olyan irányú nyomás, hogy külföldre KELL menni (meg pénz se ennyi gyereknél :-D).

276. Teglagyarimegallo (válaszként erre: 275. - Akinomuj)
2020. dec. 21. 18:27
elég jó érvek!
275. akinomuj (válaszként erre: 274. - Teglagyarimegallo)
2020. dec. 21. 15:28
Mert osztrák érettségije lesz (remélhetőleg), és így különféle szoc. ösztöndíjak szempontjából is "hazainak" minősül. Meg közelebb is van, élt kint kb. 8 hónapot, van pár ismerős, kis helyismeret. Azt, hogy mit akar tanulni, úgysem tudja - minek menjen messzebbre?
274. Teglagyarimegallo (válaszként erre: 271. - Akinomuj)
2020. dec. 21. 10:09
És miért Ausztria és nem pl. Németország? A közelség miatt vagy van valami vágyott szak? Csak kíváncsiskodom. :)
273. Teglagyarimegallo (válaszként erre: 271. - Akinomuj)
2020. dec. 21. 10:07
Hajrá, 2022! Nagyon gyorsan eljön, igen... És biztos sok minden változik. Ami most egyértelmű, az az, hogy az eddig Angliát és Skóciát célzó diákok EUs országokba mennek. Kíváncsi vagyok, ennek mi lesz a hosszabb távú következménye angol nyelvű szakok stb. tekintetében.
272. Teglagyarimegallo (válaszként erre: 270. - Levia)
2020. dec. 21. 10:05
Köszi. Igen, ilyen "kisebb" extra költségek sok helyen vannak, erre is érdemes figyelni! Hollandiában egyeteme válogatja, de pl. megesik, hogy ha elfogadja a diák a szak ajánlatát, akkor depositot kell fizetnie, amit -- ha valóban megkezdi ott a tanulmányait, visszakap, illetve levonják a térítési díjból. (Mondjuk a komplett költséghez képest ezek kicsi cseppek a tengerben. De mégiscsak cseppek.)
271. akinomuj (válaszként erre: 269. - Teglagyarimegallo)
2020. dec. 19. 00:28

Nálunk lesz egy osztrák érdekelt (valószínűleg) 2022-ben, a következő gyerek csak arra 3 évre érettségizik, és egyelőre az ELTE-t mondja.

Tudod, addig sok víz lefolyik még a Dunán, de azért meglepően hamar el tud jönni.

Más kérdés, hogy mi minden változik még addig.

270. levia (válaszként erre: 269. - Teglagyarimegallo)
2020. dec. 18. 18:30

Annyi kiegészítést teszek ehhez a komplett gyűjteményhez, hogy Ausztriában (ott biztosan) van egy egyszeri 50 Euro egyetemi jelentkezési=felvételi díj. Amit ha felveszik a diákot, akkor visszatéríthetnek. A WU-n például 25 Euro értékű egyetemi shopban elkölthető kuponnal + előírt könyvtári táska és számológép csomaggal tettek meg.

Gyerek jelentkezett a Hauptunira is, annak az 50 Euroja "elveszett".

269. Teglagyarimegallo (válaszként erre: 268. - Akinomuj)
2020. dec. 18. 17:42
Szívesen! A holland egyébként rosszul van benne, 2006 szerepel itt, ehelyett most 2087 euró. (Gondolom, a két évvel ezelőtti 2060-at ütötték el.)
268. akinomuj (válaszként erre: 267. - Teglagyarimegallo)
2020. dec. 18. 16:27
Jól össze van szedve, köszönet a megosztásért!
2020. dec. 17. 20:57
Ha valakit érdekelnek az EU-s felsőoktatási tandíjak, itt egy jó kis táblázat/térkép: [link] (angolul)
266. levia (válaszként erre: 265. - Akinomuj)
2020. dec. 10. 18:56
Igy használjuk mi is.
265. akinomuj (válaszként erre: 264. - Levia)
2020. dec. 10. 18:51
Ha nem azon tárolja a pénzét, hanem csak vált vele és kisebb összeget tart rajta, akkor elég biztonságos.
264. levia (válaszként erre: 261. - Gelini)
2020. dec. 9. 14:08
Megoszlanak a vélemények arról, hogy mennyire biztonságos egy bankfiók nélküli bankkártya szolgáltatás, de kb. majd minden kint tanuló magyar szaktársnak van ilyen bankkártyája (is). És eddig megbízhatóan működik.
263. Gelini (válaszként erre: 262. - Levia)
2020. dec. 9. 13:54
fogadócsaládnál lakik majd, így a főzést megúszta :-) menza és oszt.társakkal-lógós kaja biztosan lesz, mint kiderült a moziktól kezdve minden nyitva van, van társasági élet a városban
262. levia (válaszként erre: 259. - Gelini)
2020. dec. 9. 13:45
A költségek tekintetében nekünk a tájékoztatók során azt mondták, hogy célszerű havi 700 Eur kiadással számolni nagy átlagban. Országa, egyeteme, gyereke szükségleteitől függ mennyi a valós kiadás. Ha rendszeresen főz magára és nem menzázik, akkor ez havonta 100-200 euróval is beljebb lehet. A kaja a kulcs, a többi kiadás nagyjából fix.
❮❮ ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook