Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Középiskolai felvételi fórum

Középiskolai felvételi (beszélgetős fórum)


108150. akinomuj (válaszként erre: 108146. - Trapiti)
2022. ápr. 21. 10:58

Nagyon érdekes, tényleg teljesen más, mint a magyar rendszer. Sokkal kevésbé egzakt, nem olyan mérhető, viszont, ha jól értem, tényleg nem is az a lényeg, hogy az adatokat pontosan tudd (?), hanem az, hogy gondolkodj.

A folyamatos magas szintű teljesítés azért kihívás lehet, és ezek szerint ott kint is vannak erősebb és kevésbé erős iskolák. Mekkora vajon a nyomás, hogy egy jóba kell bekerülni?


Milyen hosszú volt ez a konkrét dolgozat, amiből hatot tudott a nyolcból kidolgozni a lányod és még húsz percet adtak egyre pluszban?

Vajon termtud tárgyakból is ez az összefüggéskeresés a jellemző?

Matekból?

Művészeti tárgyakat tanulnak, értékelnek?

Mindig érdekelt más oktatási rendszerekbe bepillantani, úgyhogy bocs, ha túl sok kérdést zúdítottam rád.

108149. Chelsey (válaszként erre: 108145. - Macskaringo)
2022. ápr. 21. 10:48
Nem az lenne a digitalizáció lényege, hogy kvázi azonnal elemezhető legyen?
108148. akinomuj (válaszként erre: 108145. - Macskaringo)
2022. ápr. 21. 10:46
Ez hányadik osztály?
108147. Sophie2008
2022. ápr. 21. 10:44

Kölcsey gimibe jelentkezőknek és bejutóknak hasznos információ:


Nyolcadikosok angol nyelvi mérése 2022


[link]

108146. trapiti (válaszként erre: 108141. - Akinomuj)
2022. ápr. 21. 10:41
Osszessegeben nyugisabb, de esznel kell lenni, mert minden szamit mar 8-10. osztalyban elotte viszont egyaltalan nincs osztalyzas csak szoveges, maximum szazalekos ertekeles. Viszont az teny hogy nem egy felveteli dolgozaton mulik minden. 1-6-ig osztalyoznak, de hatost extrem nehez kapni, kulonosen felevi vagy ev vegi jegykent. Egy dolgozat kb. akkor hatos ha hibatlan vagy maximum valami aprosag van benne es a tanar ugy latja hogy az elvartnal lenyegesen jobban kepben van a gyerek. Nagyon mashogy tanulnak, a "kotelezo" amit egy harmasert mondjuk elvarnak az viszonylag keves, de harmas atlaggal nem lehet gimnazuimban tovabbtanulni es erettsegizni. A legjobb iskolak 5 folotti atlagot varnak el, vagyis minden negyesre minimum egy hatosnak jutnia kell, ehhez azert mar igencsak hajtani kell. Ami kihivas hogy a tananyag nem annyira konkret mint Mo-on. Most pl. irtak a II. vilaghaborubol, 8 kifejtendo kerdes volt, de nagyon kulonbozo szinteken lehet ezt ugye megoldani (pl. ilyenek hogy a II. vh okai es kovetkezmenyei, irj a Sztalingradi csatarol es jelentosegerol, irj arrol fontos-e es miert tanulni a vilaghaborurol, irj a II. vh es a mostani ukran haboru hasonlosagairol es kulonbsegeirol... stb.) Itt a hatosert boven az otthoni kozepiskolas szinten vagy a folott kell atlalni az osszefuggeseket, es sok helyen nem is a jo valaszt varjak, vagy nincs is jo valasz, sokkal inkabb arra kivancsiak mennyire tudja alkalmazni a megtanultakat, hogyan gondolkozik, mennyire lat meg osszefuggeseket, mennyire reflektalt. De pl. eleve mondtak nekik hogy aki sokat tud az biztos hogy nem lesz kesz minden kerdessel, kezdjek azzal amirol a legtobbet tudnak. Az en lanyom hatot tudott kidolgozni, aztan amikor leadta mondta a tanarnak hogy ketto kimaradt, ebbol az egyik az iskolas a masik az ukran kerdes volt. A tanar meg mondta, hogy kivancsi lenne meg az ukran haboruval kapcsolatos velemenyere ugyhogy uljon meg be egy 20 percre a konyvtarba es dolgozza azt meg ki... szoval sokkal inkabb azon van a fokusz hogy mit tudsz, nem azon hogy mit nem, persze itt is vannak kulonbsegek a tanarok kozott, de altalaban azert ez a jellemzo.
108145. Macskaringo (válaszként erre: 108144. - Chelsey)
2022. ápr. 21. 10:29

Valószínűleg. Majd egy év múlva meglátjuk🤣

Most volt nekik a természetismeret, az viszonylag gördülékenyen ment.

108144. Chelsey (válaszként erre: 108143. - Macskaringo)
2022. ápr. 21. 10:14
Szerintem ez így értékelhetetlen lesz. Mármint nem a lányodé, hanem úgy az egész.
108143. Macskaringo (válaszként erre: 108137. - Aquarius76)
2022. ápr. 21. 09:41
Lányomék szintén 8-kor kezdték tegnap, neki a szövegértés, valamint a matek első fele viszonylag simán ment, de volt olyan osztálytársa, akit kidobált a rendszer. A matek második felénél már a lányomnak is nagyon döcögős volt, egy idő után kidobta a rendszer, és már nem tudott visszalépni a programba. Szóval összességében ő a magyart végig tudta csinálni, a mateknak meg kb. a 75%-áig jutott.
108142. planxx (válaszként erre: 108078. - TnéLina)
2022. ápr. 21. 01:21
Bizony,bizony... Illyéses szülőként csak szuperlatívuszokban tudok nyilatkozni róla. Nyilván ez mindig osztály- és tanárfüggő is, de a gyerek is nagyon szeret odajárni.
108141. akinomuj (válaszként erre: 108140. - Trapiti)
2022. ápr. 20. 23:30

A Comagna listájára gondolsz? A HVG 100-as nem lehet 8az nyomtatva is megvan nekem).


Tényeg nagyon más rendszer. Nyugisabb? :-)

108140. trapiti (válaszként erre: 108131. - Akinomuj)
2022. ápr. 20. 23:09

Az ide is belinkelt listát néztem.


Norvégiában, Bergenben élünk, itt eléggé más a rendszer. Pl. nincs felvételi (kivéve a zenei, tánc, dráma, képzőművészeti osztályokba szakmai felvételi). Ezeken kívül csak az iskolai jegyek számítanak, ill. a tizedikes záróvizsgák, és minden tárgy beleszámít, a torna is. A fő tárgyakból pedig minden félévben egész napos vizsgák vannak.

108139. trapiti (válaszként erre: 108129. - Chelsey)
2022. ápr. 20. 23:04
Jó, akkormondjuk úgy nem a top... demindkettő felfelé mozdult azóta, nem lefelé (Szinyei, Bpi Móricz)
108138. akinomuj (válaszként erre: 108137. - Aquarius76)
2022. ápr. 20. 22:37

Azért kérdem, mert a hatodikos gyerekemnek elvben lenne valamikor, de se nem gyakoroltak rá, se nem tudnak róla, hogy lesz bármi is. Ja, és a suli gépparkja és wifije sem alkalmas efféle mepróbáltatásra.

Túlterheléses támadásnak vélné.

108137. Aquarius76 (válaszként erre: 108136. - Chelsey)
2022. ápr. 20. 22:08
Lányomék reggel 8-kor kezdtek. Először magyar volt, 2x45 perc. Volt hogy akadozott meg ilyesmi, de azért be tudták fejezni. Utána jött a matek aminek az elején lányomat kidobta a rendszer és nem engedte vissza. 15 perc után a felügyelőtanár kérdezte, hogy valakinél működik-e még. Mivel addigra mindenkit kidobott a rendszer, itt be is fejezték a mai akciót. Elvileg holnap délután lesz a másik (gondolom a term.tudok).
108136. Chelsey (válaszként erre: 108133. - Akinomuj)
2022. ápr. 20. 21:44
Szerintem senki nem írt, a hírekben az van, hogy megint megfeküdt a rendszer.
108135. Aquarius76 (válaszként erre: 108133. - Akinomuj)
2022. ápr. 20. 21:43
Igen. Nagyjából. ;)
108134. Aquarius76 (válaszként erre: 108123. - Virgilius)
2022. ápr. 20. 21:38
Az olaszosoknak lányom szerint jó lesz, meg a matek-angolosoknak is (tanítja lányomat mindkét tanárnő). Az infós/médiás osztályét nem tudjuk konkrétan csak sejtésünk van.
108133. akinomuj
2022. ápr. 20. 21:00
Egész más téma: írt valakinek a gyereke ma kompetenciamérést?
108132. akinomuj (válaszként erre: 108124. - Levia)
2022. ápr. 20. 20:26

És sok helyen még akkor is vitatják ezt, ha belinkeli az ember a jogszabályt.

Az OH kérdéseinkre a válaszában a mi felfogásunkat támasztotta alá, de amíg ez nem kerül ki fehéren-feketén egy hivatalos felületre, addig mindig lesz, aki köti majd az ebet a karóhoz.

108131. akinomuj (válaszként erre: 108128. - Trapiti)
2022. ápr. 20. 20:24

Honnan lehet tudni, hányadik egy iskola? A HVG 100-at még értem. Kompetenciamérés alapján?


Különben az, hogy a volt iskolánk MOST hányadik, nem biztos, hogy azt jelenti, mindig is ott volt. Pláne, hogy régebben kisebb volt az olló, most sokkal nagyobbak lehetnek a különbségek.


Hol éltek, ha nem titok?

108130. akinomuj (válaszként erre: 108101. - Aquarius76)
2022. ápr. 20. 20:21

Igen, érdemes megkülönböztetni a hiányosságok pótlását (nálunk az ötödik osztályban szinte alig haladtak, magyarból nulla, matekból csoszogás volt), így a nyári 10 felvételi feladatsor is jelezte, hogy ősszel azért lesz mivel foglalkozni. Ezért is volt magyarból 8 egyéni különórája, matekból meg csoportos.

Tudok én is olyanról, aki nulla célzott készüléssel került be topsulikba és ott is remekelt, de azért ők a kivételek.

Enyéim elég jók, de semmiből nem a lángelme vagy megszállott kategória. Nekik a tanulás, az adott, akár szeretett tantárggyal való foglalkozás csak egy a sok más érdekes közt.


Szerencsére, ahogy Trapiti is mondta, és az én tapasztalatom is ezt erősíti: nemcsak az űrlényeknek van esélyük sikeres és boldog életre. Ők csak menjenek, törjék az utat a magunkfajta földi halandóknak. :-)

108129. Chelsey (válaszként erre: 108128. - Trapiti)
2022. ápr. 20. 20:03
A 138. nagyon nem a futottak még kategória :) Van vagy 1700 középiskola.
108128. trapiti
2022. ápr. 20. 19:59

Kívácsiságból megnéztem a rangsorokat (14 éves lányom van de minket csak jövőre érint és nem Magyarországon) és elcsodálkoztam. Illetve még inkább megerősített abban a meggyőződésemben hogy elsősorban nem az iskola rangsorban elfoglalt helye az ami számít a gyerek jövőjét illetően. Én a rangsor 146. helyezett gmimjéből váltottam a 138. helyezettre első év után, az elsőben szörnyen éreztem magam, a másodig csoda egy hely volt. És ezekből a "futottak még" kategóriás iskolákból kerültem orvosi egyetemre, végeztem el simán úgy hogy a jók között voltam mindig és lettem orvos ami mindig is akartam.


A lányommal most épp ott tartunk, hogy bár az eredményei alapján a város legelitebb sulijába is bejuthatna, tuti nem fog oda menni, sőt még az álom zenei iskolák közül sem a nagy hírnevű hajtós, hanem a szimpatikus élni-hagyós, kreatív, modernebb szemléletű iskola lesz a befutó.

108127. Chelsey (válaszként erre: 108115. - Aquarius76)
2022. ápr. 20. 19:37
Áh, ne is mondd! Az enyém még ennél is több pontot elszórt magyaron, amikor előtte sose vesztett 6-7 pontnál többet. Azt mondta, hogy ő maga sem érti, de amikor bementek a terembe annyira ideges lett, hogy még a térdei is remegtek. Pedig nem kifejezetten izgulós fajta. Valószínűleg addigra telebeszélték/tük a fejét, hogy itt a világ vége, ha nem lesz jó sok pontja vagy nem tudom. Nagyjából a matek feladatsor 4. feladatánál jár, mire le tudott nyugodni. Onnan szinte hibátlan (talán 2 pontot vesztett a 4-10 feladatokon). Azt gondolom, hogy jót tett volna, neki ha jár versenyekre, még ha esélytelen is szuper helyezést elérni, mert az a rutin - és némi többlet tudás - ilyen esetekben önbizalmat ad. De hiába papoltam neki, ő utálja a versenyzést (vagy csak így fogalmazza meg, hogy lusta ilyesmire időt szánni).
108126. Chelsey (válaszként erre: 108113. - Virgilius)
2022. ápr. 20. 19:30
A magyarra gondoltam :)
108125. levia (válaszként erre: 108122. - Virgilius)
2022. ápr. 20. 19:23
Mi elkezdtük használni, csak titkosított verzióban fogjuk visszakereshetően tárolni a pontszámoló adatforrásait. Hiszen az adatbázishoz nem a gyerekek egyedi éredményei kellenek, csak azé az egyé, aki utolsónak jutott be. De ez most még általánosan nem lesz tudható, októberben hull csak le a lepel.
108124. levia (válaszként erre: 108122. - Virgilius)
2022. ápr. 20. 19:18

Mi azt sem bánjuk, ha nem. Ez egy lehetőség. Annyit várunk "csupán" el, hogy az iskolák a jogszabályoknak megfelelően publikálják az ideigleneseket.

A honlapukon, tagozatonként, elejétől a végéig mindenkit egyedileg rangsorolva a gyerekek által elért számszerű összpontszámmal együtt. Ennél több jelenleg nem kötelező. De ez igen.

108123. virgilius (válaszként erre: 108121. - Aquarius76)
2022. ápr. 20. 19:10
És jók ígérkeznek?
108122. virgilius (válaszként erre: 108120. - Levia)
2022. ápr. 20. 19:10
És kaptatok visszajelzést, hogy ezt a sulik alkalmazni tervezik?
108121. Aquarius76 (válaszként erre: 108118. - Virgilius)
2022. ápr. 20. 19:08

Lászlóban 2 éve lekérdezős volt a végleges (idén az ideiglenes az). Tavaly OM lista volt a honlapon ideiglenesen, a véglegesen névvel, OM-mel kitették a suli honlapjára. Hogy idén mire számíthatunk, azt nem tudom. :)

Viszont már tudok egy-két ofőt (az ötből).

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook