Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Középiskolai felvételi fórum

Középiskolai felvételi (beszélgetős fórum)


65638. virgilius (válaszként erre: 65628. - Chelsey)
2020. dec. 11. 12:59
E5-ben egy lett volna a sok jó közül, itt meg a tenyerükön hordozzák. Talán ez neki, az ő lelki alkatához így jobb, és ezért történt így.
65637. Markaa (válaszként erre: 65636. - Virgilius)
2020. dec. 11. 12:55
Valóban a 8.-ost nem tudom. A 6.-nál igen. (2019)
65636. virgilius (válaszként erre: 65634. - Markaa)
2020. dec. 11. 12:52
Berzsenyiben nem vagyok benne egészen biztos, hogy olyankor már tudják, ki is lesz az ofő. Esetleg a hatosnál (specmat) van így, de a nyolcadikosoknál random bizottságok vannak. Zoli majd megírja, hogy hatosnál tényleg az ofő felvételiztetett-e.
65635. akinomuj
2020. dec. 11. 12:52

A diákok és az iskolák is válogatnak.

Jó, gha van személyes benyomás.

Mondom ezt úgy, hogy két olyan gyerekem is van, aki nem szívesen szóbelizik. Minél fiatalabb egy zárkózott gyerek, annál nehezebben veszi ezt az akadályt.

Nálunk a kicsi azért szeretne nagyon jót írni, hogy ne kelljen szóbeliznie, ismeretlen helyen ismeretlen felnőttekkel beszélgetnie. Neki hosszabb idő kell, hogy föloldódjon. Még ha olyan témából kérdezik, amit szeret (matek, kedvenc olvasmány, hobbi), akkor csak-csak. De pl. tavaly volt csak próbálól két szóbelin. A Szilágyiban is rettentően izgult, pedig három segítőkész pedagógus vizsgáztatta és be is ülhettünk. De úgy jött ki onnan, hogy oda szívesen menne (ha nem kellene utaznia - és föl is veték,d e az utazás miatt nem ment).

A sakkos suliban csoportos felvételi volt. Első pillanattól utálta, idegen hely, idegen gyerekek és legyen ötletes, kreatív. Teljesen lefagyott.

Jövőre remélhetőleg már jobban kezeli a helyzetet.


Az a jó, hogy van ilyen iskola és olyan is.

65634. Markaa (válaszként erre: 65621. - Virgilius)
2020. dec. 11. 12:48
Az Árpád-ban, Berzsenyi-ben, István-ban a leendő osztályfőnök felvételiztet (ő is).
65633. Könyvmoly_ (válaszként erre: 65626. - Virgilius)
2020. dec. 11. 12:48

Pont ezt akartam írni én is. Nem a vita kedvéért, csak a saját álláspontomat láttatni írom: én egészen biztosan nem vennék fel úgy munkatársat, hogy nem ismerkedek meg vele személyesen. Akkor, ha tudnám, hogy minimum 4-6-8 évre elköteleződünk, pláne nem. Nemrég interjúztattunk valakit, aki papíron olyan volt, mint az álom. Ha egy pontrendszer alapján a többiekhez képest pontozni kellett volna, magasról a legjobb lett volna bármelyik terülten, összességében pedig még inkább. Az interjún kötözködő, kellemetlenkedő, beszólogatós, fitymáló stílusa volt. Nagy csalódás. Lehet, hogy csak rossz napja volt, kijelentette, hogy neki nem célja és nem is dolga, hogy jóban legyen a kollégákkal, mert ő vezetőnek jön - gondolhatjátok, hogy nem vettük fel. Nem azért, mert azt gondoljuk, hogy egy vezetőnek barátkoznia kell a munkatársakkal. De ha felvettük volna, egészen biztosan szétesett volna az alatta lévő terület, és ezzel nem tettünk volna jót a cégnek, még ha ő egymagában zseniálisan is végezte volna a munkáját.


Egy iskola miért venne fel olyan diákot, hosszú évekre, akit nem látott? Nekem semmi bajom nincs azzal a koncepcióval, hogy az írásbeli egy beugró a szóbeli meghallgatásra, ahol pedig a bizottság sok-sok szempont alapján súlyozza (nemek aránya, személyiségek - igen, nálunk ott volt a pszichológus minden egyes gyerek meghallgatásán, a gyerekemnek a legjobb élménye volt a vele való beszélgetés -, introvertáltak-extrovertáltak aránya stb.), hogy milyen közösség lenne ideális ahhoz, hogy az iskola által tudott magic a legjobban érvényesüljön. Ez az iskolának és a gyereknek egyaránt érdeke. Egyénileg valóban lehet, hogy nem, de ha hosszú távon így tudja az iskola a színvonalat hozni, akkor a közösség szempontjából már ez az ideális, és ami a közösségnek jó, az az egyénnek is jó összességében. A mai individualista közhangulatban ezt (hogy közösségben élünk, aminek az egészsége az egyénre is kihat) sokszor elfelejtjük, amiből lehetnek is gondok pl. egy járvány idején.


Tehát én azt gondolom, hogy pont annyira nem ördögtől való a szóbeli egy iskolai felvételinél, mint egy állásinterjúnál. Amíg emberek vagyunk, akiknek együtt kell dolgozni, gondolkodni, alkotni, addig szerintem ez így is lesz.

65632. virgilius (válaszként erre: 65630. - Chelsey)
2020. dec. 11. 12:47

Ja igen, nyelvtanár is jelen volt, szerencsére.

Hát, ha a föcitanár alapján döntene valaki egy suli mellett, akkor fiam tuti nem ment volna a Majorba :)))

Szerintem egy két évig heti egy órát tanító tanár nem szempont normális esetben. Nem miatta fog sulit váltani senki.

65631. Chelsey (válaszként erre: 65629. - Eleonóra123)
2020. dec. 11. 12:44

Persze, hogy nem mindehol egyformán nyerő ugyanaz a jelentkező. Mint ahogy a jelentkezőknek sem tetszik egyformán egy suli.


Az jó, ha végül nektek ez segítségnek bizonyult, így legalább nem éreztétek haszontalan stressznek az egészet.

65630. Chelsey (válaszként erre: 65627. - Virgilius)
2020. dec. 11. 12:40

Azok (föci, rajz) pont az első egy-két évben lesznek ott. Amikor is eldől, hogy marad vagy meg a gyerek. Vagy rosszul gondolom?


Egyébként meg tényleg kvázi lehetetlen lenne megszervezni egy olyan felvételit, ahol az összes (de legalább az első két évben ) tanító tanár ott lenne és értékelné a jelentkezőket.


Matek, magyar és a diri, plusz tagozat esetén még egy szaktanár, azért egész jó felvételiztető csapat lehet. Már, ha annyira ragaszkodnak a szóbelihez :)

65629. eleonóra123 (válaszként erre: 65620. - Chelsey)
2020. dec. 11. 12:35

Nem kell oda a teljes tanári gárda. Minden iskolának van egy szellemisége és ez az esetek nagy részében átjön a szóbelin. Nyilván nem mindig.

Öt kör felvételink volt eddig és ez alapján én biztos vagyok abban hogy nem mindenhol jön be az én gyermekem személyisége. Szerintem hasznos ha erre már a szóbeli során/után ráébredünk, így van mit lehúzni a listánkról és könnyebben kiderül hogy hol van a helye. Végül úgyis csak egy maradhat.

65628. Chelsey (válaszként erre: 65626. - Virgilius)
2020. dec. 11. 12:35
Ja, hát igazságosságról tényleg szó sincs. Ez egy pillanatig nem kérdés. Mint ahogy az sem, hogy aki pikk-pakk ilyen eredményt ér el latinból, az az E5-ben se sült volna fel. :)
65627. virgilius (válaszként erre: 65625. - Chelsey)
2020. dec. 11. 12:32
Azért egy föcitanár vagy egy rajztanár, aki egy-két évig lesz vele 1-2 órában, vagy egy ofő, aki az ő esetükben kb napi 3-ban, nem épp ugyanaz. Érthetően leírtad, csak nem kell annyira szélsőségekben gondolkodni. Az ofő, a fő tanárok (matek és magyar bent volt!) meg a diri azért már elég jó rálátást ad oda és vissza is.
65626. virgilius (válaszként erre: 65622. - Chelsey)
2020. dec. 11. 12:30
Igen, de senki nem mondta, hogy ez az egész igazságos. A munkahelyeken sem feltétlenül "igazságosak" az állásinterjúk, nem? C'est la vie. Lányom sem halt bele, hogy nem vették fel az E5-be, pedig képességei alapján lazán oda való lenne, szerintem. És azt hiszem, tudjátok, hogy valamennyire képben vagyok iskolák terén, és nem is vagyok egy tipikus elfogult anyuci. Ez van, valamiért a sors így akarta.
65625. Chelsey (válaszként erre: 65621. - Virgilius)
2020. dec. 11. 12:30

Azt hiszem, megint nem sikerült egyértelműen leírnom.


Ha a tanári gárda pontozná a gyereket, akik tanítani fogják, akkor lenne mérvadó. De ilyen sehol nincs, mert valószínűleg nem is megoldható. Az, hogy az osztályfőnök, aki egy-két tárgyat tanít ott van, szerencsés. Csak ugye vagy tíz tanár tanít egy gyereket. Ha ők többségében a jelentkező felvétele mellett szavaznak vagy kialakítanak egy pontszámot az értékelésük alapján, az mérvadó lenne. De az ahogy most zajlik egy felvételi, túl sok a szerencse és szimpátia faktor a szóbeliken. Persze, ez a sulik egyéni döntések, ahogy Zoli is megjegyezte max. igazodni tudunk hozzájuk.

65624. virgilius (válaszként erre: 65623. - HZoli74)
2020. dec. 11. 12:28
Van itt bennfentes. :) Az én lányom érzékelte, egyébként. (Nem is vették fel. Egy introvertált gyerek itt van erős hátrányban az E5 nél.)
65623. HZoli74 (válaszként erre: 65613. - Virgilius)
2020. dec. 11. 12:26
A felvételi része az általános beszélgetés, de nagyon nehezen tudom elképzelni, hogy pl. egy E5 olyan támadási felületet adjon a szóbeli pontszámmal kapcsolatban, hogy 10 pontot az 50-ből erre adjon. Rákérdeztem a lányomnál, ő nem érzékelte, hogy diákok adtak volna pontot. Az tény, hogy bent voltak a szóbelin, de talán egy bennfentes tudná megmondani, hogy miből áll össze a végső szóbeli pontszám.
65622. Chelsey (válaszként erre: 65616. - Virgilius)
2020. dec. 11. 12:24
Ennél már a sorsolás is igazságosabb lenne.
65621. virgilius (válaszként erre: 65620. - Chelsey)
2020. dec. 11. 12:22
Kisebb sulikban ezt megvalósítják, lásd amit írtam lányom sulijáról meg a Szent Gellértről, de több hasonlót hallottam már, nevesebbek közül Árpádban is a leendő ofő szóbeliztet pl. De talán a Fazekasban is, segítsetek, oda járók.
65620. Chelsey (válaszként erre: 65611. - Eleonóra123)
2020. dec. 11. 12:20

"Mivel mindez ellenőrizhetetlen kár ezen izgulni, úgyse tudjuk befolyásolni." Ebben teljesen igazad van.


"Sőt, szerintem jobb ha olyan helyre kerül a gyerek ahol "bejön" a személyisége mintha nem." Ez szerintem akkor lenne mérvadó, ha a teljes tanári gárda pontozná a gyerekeket nem random ülnének be egy páran.

65619. Borian (válaszként erre: 65618. - Borian)
2020. dec. 11. 12:19

ui: szerintem egyébként jó, hogy többféle dolog alapján mérnek és hogy nem teljes egészében standardizált

így az is megtalálja a helyét, aki végig kitűnő, de kifogott egy rossz napot az írásbelin, az is, aki erős suliból jön, ezért a vitt pontjai gyengék, de tud jó írásbelit írni, a szóban jó extrovertált gyerekek és a félősök... csak a megfelelő iskolát kell megtaálni

65618. Borian (válaszként erre: 65609. - Aquarius76)
2020. dec. 11. 12:16

ez érdekes! biosz-kémia felvételin nem volt szó a vitt jegyekről, nem tudom, egyáltalán megnézték-e, a szaktárgyi tudást tesztelték

ugyanez volt az API-ban is, csak ott történelemből és irodalomból felvételizett a fiam (mint látjátok, nem szeretünk unatkozni)

mindkét helyen csak bizonyos pontszám felett lehetett szóbelizni

A Karinthy csinálta azt, hogy mindenkit behívott, ott éreztem azt, hogy nem bíznak a bárhol máshol javított írásbeliben, ott tulképp újra felvételiztettek a két írásbeli tárgyból és szemmel láthatólag preferálták a saját előkészítőjükre járt diákokat

65617. Chelsey (válaszként erre: 65604. - HZoli74)
2020. dec. 11. 12:16

Én a szóbeli hasznát kérdőjelezem meg inkább, vagyis se először, se másodszor nem tartanék szóbelit. Ha valami extra tárgyi tudást kell felmérni, akkor abból egy írásbeli vagy gépesített feladatsor alapján lehetne tovább szelektálni a jelentkezőket.


Ha már mindenképpen ragaszkodnak a szóbelihez, akkor azt csak a tagozatoknál és kizárólag a tudást pontozva engedném (még így se lehet teljesen kizárni a szimpátiafaktort, ahogy Virgilius is jelezte).


De nincs olyan veszély, hogy átvennék egységesen a fenti ötletemet :D


Azzal teljesen egyetértek, hogy az nagyon szerencsés, ha egy leendő diák személyes benyomásokat tud gyűjteni gimnáziumon belülről. De, hogy ez pont a szóbeli során szerezze, az nem biztos, hogy annyira jó.

65616. virgilius (válaszként erre: 65614. - Markaa)
2020. dec. 11. 12:16
Hát nagyon rosszul is kijöhet valakinek, ez így van. Csak az a baj, hogy ahogy írod is, ha úgyis válogathatnak a kitűnők közül, nekik egy emberke ide vagy oda tök mindegy. Annak az egynek a lelkével pedig ki törődik? Max az anyukája.
65615. eleonóra123 (válaszként erre: 65613. - Virgilius)
2020. dec. 11. 12:15
Pontosan így volt. Tavaly biztosan. De amikor ez enyém felvetelizett akkor is, csak akkor még mi se tudtuk ezt.
65614. Markaa (válaszként erre: 65613. - Virgilius)
2020. dec. 11. 12:14

Az Istvánban is: a személyes bemutatkozás, beszélgetés (sport, hobbi, oklevelek mutogatása,....) egy diáknál van. És ez is egy állomás, ott is kap pontokat.

De, ha véletlenül épp nincs idő meghallgatni valakit, mert jön a következő felvételiző, az sem baj.

Szörnyű! Ennek így semmi értelme!

65613. virgilius (válaszként erre: 65612. - HZoli74)
2020. dec. 11. 12:07
Pedig de, pontoznak a diákok. A 10 pont szerintem a hatosztályoson értendő. De nyolcadikban is pontoztak, én lányom is felvételizett ott. Sőt a személyes bemutatkozóját, levelét sztem csak a diákok nézték meg.
65612. HZoli74 (válaszként erre: 65611. - Eleonóra123)
2020. dec. 11. 12:05
Ezen nagyon meg lennék lepődve. A lányom ott felvételizett, semmi ilyesmiről nem volt szó. A 10 pont meg végképp irreálisnak tűnik az 50 pontos szóbelihez képest.
65611. eleonóra123 (válaszként erre: 65606. - HZoli74)
2020. dec. 11. 11:57

Nem szokatlan. Pl. az E5vösben van szimpátia pontszám. Ott is beleszólhatnak a diákok és nekem 10 pont rémlik hogy annyi lehet a maximuma.

Más sulikban is van ilyen bár nem mindenhol nevesítik.

A szubjektivitás számomra mást jelent, az a tanár értékelésében mutatkozhat meg szerintem. Számára szimpatikusabb diáknak több pontot ad.

Mivel mindez ellenőrizhetetlen kár ezen izgulni, úgyse tudjuk befolyásolni. Mindenki szimpatikus valahol. Sőt, szerintem jobb ha olyan helyre kerül a gyerek ahol "bejön" a személyisége mintha nem.

65610. Aquarius76 (válaszként erre: 65606. - HZoli74)
2020. dec. 11. 11:48
Volt osztálytárs nyolcadikosként élvezte a szóbelit és fel is vették. Pedig inkább halkszavú intro mint extrovertált.
65609. Aquarius76
2020. dec. 11. 11:46

Szóbeli témához.

Lányom volt a Lászlóban médiás szóbelin. Ott ezen a tagozaton kötetlen beszélgetés van, talán mert média a tanárok tényleg kíváncsiak hogy kivel tudnának együtt "dolgozni". Lányomnak mondták, hogy picit sok négyese van, pedig értelmes. Jól egymásra hangolódott a felvételiztetőkkel és hogy ezért vagy sem, a szóbelijével huszon helyet ugrott előre a listán és be is jutott volna. Ő addigra viszont az olasz kéttant tette első helyre, ahol nem volt szóbeli, nem tudta kik a tanárok. Szerencsére jól sült el.

Szerintem a csak szaktárgyi felvételinek a specmat, biokém és nyelvtagozatokon van jelentősége.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook