Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Kisfiam 3, 5 éves és alig beszél. Mindenki azt tanácsolja, hogy várjunk, de meddig? fórum

Kisfiam 3, 5 éves és alig beszél. Mindenki azt tanácsolja, hogy várjunk, de meddig? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5
2012. márc. 31. 19:50
Köszönöm a választ mindenkinek.Most márt bisztosan intézkedem és el viszem egy logopédushoz.Az oviba egy pár percre látta egy logopédus és annyitt mondott csak,hogy nagyon le van maradva a beszédbe s,hogy beszéljünk hozzá sokat,rengetegett.Ennyi.Viszont most kérek egy telefonszámot az oviból,hogy kihez fordúljak megnézetni a gyerekket.Pár hónapja jár oviba abból beteg is volt meg szünetek is voltak.Azt mondták majd ha oviba jár megtanúl beszélni.Többet tud mint ovi előtt de nagyon lassú a javulás.
129. t_marcsi (válaszként erre: 124. - Lurkó4)
2012. márc. 31. 17:14
Nekünk a TSMT segített a beszédindításban. (az általad leírt gyakorlathoz hasonlóak vannak benne meghatározott sorrendben, ismétlésszámmal és meghatározott mozdulathoz adott mondóka tartozik) Kb. 1-2 hét után megjelentek az ismételgetések, eleinte csak 1-2 szó a mondókából. Most 3 éves, fél éve kezdett szavakat mondani. Jelenleg ott tartunk, hogy nagyon sok verset-mondókát-éneket tud, rengeteg szót, és viszonylag jól alkot mondatokat is, bár még sokszor ismétli amit tőlünk hall. (Jelenleg a leghosszabb mondata 5 szó volt, és 2-3 mondatot rak egymás után pl. Ez a cumi zöld. Nem világít. Ez sötét. Csak a kék cumi világít. Apa, hol van a kék cumi?)
128. t_marcsi (válaszként erre: 125. - Szeminé)
2012. márc. 31. 17:10
Hallásvizsgálaton voltatok már? Ha az negatív, akkor egy logopédus biztosan tud segíteni.
127. 325b42d966 (válaszként erre: 125. - Szeminé)
2012. márc. 31. 08:18
Én sürgősen kérnék időpontot a tanulási képességet vizsgáló bizottsághoz,az oviban vagy a nevelési tanácsadóban segítenek ebben,ne halogasd mert minél előbb kell hogy fejlesztést kapjon a fiad.
126. zebracsikó (válaszként erre: 125. - Szeminé)
2012. márc. 30. 15:02

Bizony, tünet!


Én a helyedben nem hallgatnék a károgókra, és nagyon gyorsan elvinném mozgásvizsgálatra és komplex logopédiai vizsgálatra a gyermeket!

Már most el kell kezdeni a fejlesztését.


Hol laktok?

Ha van Nevelési Tanácsadó, akkor ott kérj vizsgálati időpontot, illetve ha oviba jár, akkor az óvoda logopédusánál!

2012. márc. 30. 14:45
Sziasztok.Az én fiam is 5 hónap múlva lessz 4 éves és nagyon nehezen lehet vele komunikálni.Tökéletesen kimondott szava alig van nem beszél mondatokban próbálozik de nem bírja kimondani rendesen a szavakat.Legtöbször halandzsanyelven beszél,gesztikulál,mondaná de csak néhány szót ismerünk fel a beszédében.Egy szóval nem beszél még a gyerek.Mindent megért,megcsinál,ügyes meg rossz is de nem beszél.Mindenki csak azt mondja várjunk majd megtanúl beszélni.Mert ügyes gyerek.Arra gondolok ,ostanság,hogy nem a születésénél lehet viszzavezetni a problémát.Rá volt tekeredve a köldökzsinor a nyakára és még csomó is volt rajta de senki se mondta,hogy oxigénhiányos lett volna akkor.Valaki esetleg tud erről valamit?Még annyit,hogy az istenért se tud pedálozni.Ez is valami tünet lenne?
124. lurkó4
2012. jan. 6. 23:09

Sziasztok!

Bocsi, hogy én is véleményt írok, de tipikus amit látok, hallok, hogy vagy nem veszik komolyan /vagy feleslegesen megijesztik a szülőket. Mind a kettő igen gyakori. Én gyógypedagógus vagyok és egy magán bölcsiben dajka+ gyógyped.

Nyugi!!!!! Nem jó ha még nem beszél, de egyáltalán nem biztos, hogy baj van.

Én is ezért lettem gyógypedagógus, mert oxigén hiányos volt a fiam, ő is későn kezdett el beszélni.Rengeteg baja volt. Ma sem probléma mentes (12 éves), de normál suliba jár, ép IQ-ja van, de sokat szenvedek vele.

A beszéd is a ritmuson és a mozgáson alapul, ez a beszédindító torna alapja is. Hintáztassátok függőágyban és közben mondókázzatok neki sokat. Ha lelki eredetű a gond (bár írod, hogy nincs baj a családban szerencsére)az Ikeában van egy felfüggeszthető hinta talán Ekkore a neve (kb. 7000 FT, én használtan vettem Vaterán), nagyon jó hatású.

Kis dömperbe, gördeszkán, akár egy polc lapon amire kerekeket szerel apuci, lökdösöd és énekelsz, vagy ritmusos verseket szavalsz, meg fogja honi a hatást néhány hét alatt. Ha nincs nagy baj és naponta legalább 4-szer csinálod, 2 hét múlva elkezdi a hangutánzó szavakat ismételni.

Versek: Pl. bal-jobb, bal-jobb mennek a majmok.

Lementem a pincébe...Jákobnak volt 6 fia... stb...

Nagyon szívesen segítek ha tudok!

A bölcsiben sok ilyen gyerkőc van, gyakran játszom velük ilyet. Eredményes szokott lenni.

Ha érdekel: írj, vagy hívj nyugodtan: Este 21 óráig bármikor hívhatsz.

06-70-6768-304 B. Györgyi

123. zebracsikó (válaszként erre: 122. - Martin3)
2012. jan. 3. 21:02

ha van hozzá affinitásod, tanuld ki, elég kevesen vagyunk, magánlogopédusként elég jól el lehet evickélni :)


az első alkalom általában tényleg az anyuka kikérdezése szokott lenni. Ezzel elsődlegesen kiszűrhetjük azokat a gyerekeket, akiknél nagyon sürgető a dolog, akiket azonnal tovább kell küldeni valahova vizsgálatra, mert nem csak logopédiai jellegű a gyerek megkésése... A gyereket megfigyelhetjük ezen az első alkalmon is, ha beszédes fajta, de ha visszahúzódó, akkor nem nagyon érdemes nyaggatni, inkább a második alkalommal, amikor már nem tök ismeretlen neki a szituáció és a logopédus.


Járjaatok csak el erre a heti 1 alkalomra, s majd meglátod pár hét/hónap után, van-e változás.


Nem tudom, hol laktok, de akár a Nevelési Tanácsadóban vagy EGYMIben is érdeklődhetsz, nézz körül, milyen lehetőségek vannak a lakheyleteken

122. martin3
2012. jan. 3. 20:26

na ma voltunk délelőtt, hát megmondom őszintén eléggé csalódott vagyok...ugyanis azon kívül, hogy velem elbeszélgetett a logopédus(adatok felvétele, beszéljek a gyerekről, mikor kezdett beszélni, szobatiszta-e, mozgásfejlődése hogyan alakult, stb stb), a gyerkőchöz szinte hozzá se szólt:(, az elején kérdezett tőle pár mondatot, amire kisfiam csak hümmögött és ennyi(pedig ennél már többet tud:), majd a végén(miközben kisfiam remekül eljátszott a játékokkal, közben persze beszélni is próbált velünk, szóval a végén megszólalt, hogy azt hallja, hogy ki sem nyitja a száját rendesen...

mivel nagyon leterheltek így se ide a helyi intézménybe(gyerekjóléti szolgálatnál voltunk, azt hiszem:) se magánba nem tud felvenni...de van egy csoportja, oda bevett minket, heti 1x 1,5óra (szerintem ez soknak tűnik, de majd meglátjuk), ahol a mozgásokat gyakorolják, meg mondókáznak stb, most megyünk majd a héten, hát meglátjuk. ehhez nagy reményt nem fűzök, heti 1 alkalom, ráadásul csoportban, szerintem nem sokat fog érni:(, azt hiszem nekiállok keresni magánba valakit(de ha ez ennyire telített pálya, lehet gyorsan kitanulom:), vagy a netet fogom bújni, hogyan fejleszthetném én a gyereket:(

121. zebracsikó (válaszként erre: 120. - Martin3)
2012. jan. 2. 21:21

én volnék...


ha megszólal, az oké, akkor simán lehet vele egy megkésett beszédfejlődés-vizsgálatot végezni: szókincs (megértés, megnevezés, utánmondás)

nyelvi rendezés: tőmondatok, ragok, stb

színek felismerése, megnevezése


és ilyesmik


Ha nem szólal meg, vagy csak félősen, Neked, a kedvemnc mesekönyvéről, akkor meg fülelünk...érdemes hangot utánoztatni vele (állatok, járművek...) meg kérdéseket feltenni, amire nem csak igennel vagy nemmel válaszolhat.-hátha ebből tud tájékozódni a logopédus.


Örülök, hogy ilyen hamar vizsgálatra mehettek, hova sikerült? Vagy magán?

120. martin3
2012. jan. 2. 21:07

hű, ma pozitívan csalódtam: megkaptam a logopédus számát, fel is hívtam (minek halogassam), és már holnap délelőtt mehetünk is! Azt hittem, hogy min. 1 hónapot várhatunk...

holnap este írok, mit mondott! kicsit mondjuk izgulok, egyébként mit fog vele csinálni? valamelyikőtök pont logopédus(bocs már nem emlékszem ki) leírnád, hogy kb mit csinálnak egy ilyen "meghallgatáson"? köszi

(kisfiam egyébként csak azért sem beszél idegen helyen, legalábbis kell egy kis idő, amíg feloldódik...majd viszem a kedvenc mesekönyvét, hátha..)

119. Arka (válaszként erre: 111. - Martin3)
2011. dec. 30. 19:31

mindenképpen vidd el, de egyáltalán nem biztos, hogy nagy a baj. pont így voltunk a középső gyerekünkkel, nálunk is volt nyelvfékfelvágás is... nálunk meg amikor el kezdett beszélni, akkor elkezdett dadogni is hozzá, szerencsére azt mondta a logopédus, hogy élettani dadogás, és amikor növekszik a szókincse akkor mindig számítsunk hogy a dadogás újra előjöhet, így is volt... most kezdte az iskolát, semmi gond nincs vele kopp-kopp-kopp, olvasásnál sem téveszti a betűket....

ja, de egyáltalán nem használja az "a" és az "az"-t normálisan, nem érti, hogy miért "az alma" ... ő úgy mondja, hogy "a alma"

118. zebracsikó (válaszként erre: 117. - Pillango2004)
2011. dec. 30. 19:17
így van: inkább egy feleslegesen aggódó szülő, mint egy elkésve érkező....
117. pillango2004 (válaszként erre: 116. - Mandula71)
2011. dec. 30. 19:14

Ebben igazad van, de jobb tisztába lenni a dolgokkal!

És reméljük nem lesz rá szükség, de ha mégis tudunk mibe "kapaszkodni"!

116. Mandula71 (válaszként erre: 115. - Pillango2004)
2011. dec. 30. 19:00
Oké, mindjárt beengedlek a klubba. Veszíteni valód nincs azzal, hogy elolvasod többek történetét, de 21 hónapos gyereknél még merészség lenne bármit is mondani a beszéddel kapcsolatban laikusként. Szerintem. Más gyerekkel összehasonlítani meg aztán végképp felesleges. Logopédusok azt szokták javasolni, hogy 2 és félévesen érdemes megnézni a gyerekeket, addig nektek még 9 hónapotok van, az pedig rengeteg idő ebben a korban.
115. pillango2004 (válaszként erre: 114. - Mandula71)
2011. dec. 30. 17:45
Engem is érdekel, mert úgy néz ki nekünk is szükségünk lesz rá!
114. Mandula71 (válaszként erre: 113. - Zebracsikó)
2011. dec. 30. 16:54

Köszi, tudom, hogy téged érdekel.

Ha minden jól megy, este lesz egy kis időm, mivel a fiúk délután nem aludtak, most meg már kókadnak. Úgyhogy igyekszem este írni magunkról:)

113. zebracsikó (válaszként erre: 112. - Mandula71)
2011. dec. 30. 10:06
engem érdekelne, mi van Veletek, hogy haladtok, milyen fejlesztéseket kap.
112. Mandula71 (válaszként erre: 111. - Martin3)
2011. dec. 30. 10:03
Valamikor a tavasszal nyitottam ezzel kapcsolatban egy zárt klubot (az adatlapomon megtalálod), gyere oda is, hátha olvasol valami használható tanácsot. A klubban mostanában kevés a hozzászólás, de talán érdemes végig olvasnod az elejétől.Itt most nem írnám le, ott részletesen megtalálod, hogy én mit hogyan csináltam és most hol tartunk. A jelenlegi állás: a fiam pár nap múlva lesz 4 éves, van egy szakértői véleményünk, ami alapján intenzív fejlesztésre jogosult, ezt szerencsénkre az óvoda biztosítja neki. Ha lesz egy kis időm, a zárt klubba írok bővebben is.
111. martin3 (válaszként erre: 110. - Lullaby70)
2011. dec. 28. 23:20

igen értettem, amit mondtál! lehet rosszul fogalmaztam már így késő éjszaka, bocsi:)

én is pont azért indítottam a fórumot, hogy megerősítsetek, hogy vigyem el, mert engem már idegesít, hogy mindenki csak legyint és elbagatellizálja azzal a dolgot, hogy későn érő típus...és szerintem is már túlhaladtunk azon az időn, hogy mindenki(védőnő, orvos, óvónő) csak ennyivel elintézzen...

110. Lullaby70 (válaszként erre: 109. - Martin3)
2011. dec. 28. 22:54

:)

Gyönyörű családod van :) a képek alapján is :)

Szerintem senki nem kötözködésből írja amit ír (feltételezem!), én sem bántani akarlak semmiképp, de az Einsteint nem így értettem...

Én nem vagyok logopédus, de velük dolgozom, és látom a kétségbeesésüket, amikor 3 és fél éves alig beszélő gyerek kerül eléjük!

A szülők HÁRÍTÁSA az, hogy Einsteinre hivatkoznak, mondván a gyerek nagyon okos, csak épp nem beszél...

Viszonylag tág határok közt normálisnak számít a gyerekek fejlődésében sok minden valóban, jó a példád a fogzással... de a beszédfejlődésnek (is) van egy úgynevezett kritikus periódusa, ami a fejlesztés és a végeredmény szempontjából döntő... és Ti már benne vagytok ebben az időszakban.

Csak annyit szerettem volna mondani, hogy ne várjatok tovább... és majd írd meg a vizsgálat eredményét! :) Érdekel.

109. martin3 (válaszként erre: 104. - Lullaby70)
2011. dec. 28. 22:25

:)

igen ez jó, hogy Einstein sem beszélt...

meg persze, ha belegondolunk, egyikünkön sem látszik már felnőttként, hogy 1,5évesen vagy éppen 4évesen tanult-e meg normálisan beszélni...ez kicsit olyan, mint a fogakkal kapcsolatos aggódás, van, akinek már 4hósan virítanak a fogai, van, akinek csak 14hósan bújik az első, mégis mindegyik fogunk kijön:)

108. martin3 (válaszként erre: 105. - Mari20)
2011. dec. 28. 22:21

jesszus...köszi, itt azért nem tartunk:)

elmondanám, hogy kiegyensúlyozott, 4 gyermekes anyuka vagyok, a párommal is szuper a kapcsolat, az ovi és iskola szerint a gyerekeink kimagaslóan kiegyensúlyozott, láthatóan boldog gyerekek...nem fényezni akartam magunkat, csak majdnem leestem a székről, ahogy elolvastam a hozzászólásodat. Örültem volna, ha az előzményeket is elolvasod, ha családi gondokkal küzdenénk, ha nem foglalkoztam volna vele, elhanyagoltam volna, sarokba ültetném egész nap, akkor szerinted kiírnék ilyen fórumot és csodálkoznék azon, hogy még nem beszél? nézz rá a képeimre(ami a gyerekeimről van fent), szerintem sokat elárul a családunkról...

bocs, csak most kicsit kiakadtam...

2011. dec. 27. 16:13
Szia!Nem olvastam végig a fórumot lehet írta már valaki ezt a lehetőséget.Egy kedves ismerősömnél volt ugyanez szinte, és kiderült a hallásával van vmi a gyereknek, el volt dugulva nagyon a füle vagy vmi ilyesmi.5 éves korában let megcsinálva neki ez a tisztítás , és utána elkezdett gyönyörűen beszélni.Esetleg fül-orr-gégészt rdmes lehet felkeresni nincs e ilyen jellegű probléma. Ő is mondott ki szépen szavakat egyébként.
106. Mari20
2011. dec. 27. 15:33

a félelmeidet, aggodalmaidat is érzi


mindent amitől félsz, azt fogja adni


miért?


mert erre gondolsz, és ezt kapod


nézd meg a titok c filmet

105. Mari20
2011. dec. 27. 15:32

foglalkozol vele eleget türelmesen?

beszélsz hozzá? játszol vele?


nincs probléma a párod és közted?

a gyerek egy membrán, mindent érez,


szeretet, türelem, játék, séta, beszélgetés...

példamutatás erre van szüksége

2011. dec. 27. 10:07

A "kedvencem" a kifogások és magyarázatok közül amiket a szülőktől hallok a halogatásra hasonló esetekben, hogy Einstein sem beszélt 4 éves koráig.


Kedves martin3, örülök, hogy itt meggyőztek, hogy lépnetek kell minél előbb.

2011. dec. 27. 08:55
Unokaöcsénk 4 évesen kezedtt el beszélni....ritka de előfordul.
2011. dec. 27. 08:51

Szép jó reggelt! :)

Volt egy ismerős anyuka is ilyen helyzetben - egyidősek a fiaink, együtt jártak bölsibe. Neki sem beszélt a fia, de neki abszolút nem, ugyanúgy 2.5-3 éves volt. Türelemre intették. Amikor 3 éves elmúlt, végül elvitte vizsgálatokra, mert elkezdték otthon tesztelgetni, és se a tapsra, se suttogásra, se semmire nem reagált akkor már. Egyébként egy nagyon értelmes gyerek ő is, más téren semmi baja. És nála pedig az derült ki, hogy csecsemőkorában elkapott valami fülgyulladást, amit nem vettek észre, mert nem volt tünet semmi sem. Éveken keresztül bevolt gyulladva a füle, de annyira, hogy végzetes kára lett, már nem lehet segíteni rajta. Pontosan nem tudom, mi miat lett teljesen süket, talán elhaltak azok a csillószőrei vagy mik......3.5 évesen már műtétje volt, beültették neki a hallókészüléket, de még most sem nagyon beszél, viszont ha figyel az emberre, megért mindent, szót fogad, lehet ezért nem tudták a szülők eldönteni, milehet a baj. És az is kiderült, hogy a gyerek szájról olvas és úgy teljesíti az utasításokat...

Szomorú nagyon, de vannak ilyenek is.:(

101. giga455
2011. dec. 27. 08:41
szia! az én kisfiam is 3 és fél éves, mi már 1 éve járunk logopédushoz. 3 éves korig szoktak várni hogy majd beindul a beszéd. :( mindenképp vidd el logopédushoz, már egyértelműen megkésett a beszédfejlődése.
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook