Jo az ha a gyereket idegen nyelvu napkozibe adjuk? (tudásbázis)
Csak akkor ha az az idegen nyelv az anyanyelve.
Az első nyelvet nagyon nehezen tanuljuk meg.
A másodikat már úgy, hogy az elsőhöz hasonlítjuk:
Pl a magyarban a többes számot így "csináljuk". Az idegen nyelvben így:...
Ha egyszerre több nyelvet tanul kicsiként a gyerek, akkor mindet kicsit lassabban. Viszont a hangrendszerét jobban megtanulja, ha fiatalabbként találkozik vele. Hol itt az igazság?
Ez az egyén agyától függ.
nem kérdés, bele fog jönni nemsokára.
csak könnyebb lett volna neki, ha még fiatalabb korában kikerül.
(de öreg fejjel is meg lehet tanulni egy nyelvet, nemhogy általános iskolás korban!:))) csak nem ugyanakkora energia kell hozzá sajna
Azért a nyelvtanulás, megértés mellett épp elég "dolga" van szegénynek: alkalmazkodni egy idegen kultúrához, környezethez, barátokat szerezni, beilleszkedni, megfelelni az iskolai elvárásoknak. Szóval, nem könnyű.
Egy baráti házaspár szintén tavaly júniusban költözött ki, ők Írországba. A nagyobbik gyerek 6 éves, itthon még nagycsoportos lenne, de az ottani rendszer szerint szeptemberben kezdte az elsőt. Most kezd láthatóan javulni az angol szókincse, és a beszéde is alakul. Épp a minap írta az anyukája, hogy lassan már be mernek ülni vele egy moziba is akár.
A kisebbik meg 1 éves, vele nem lesz gond.:)
Amúgy nem azt mondom, hogy rossz a helyzet, de az egész család azt hitte, hogy a 7 éves gyermek be lesz hajítva a mély vízbe, és pár hét után már angolul fog karattyolni. Nem buta, anyja és apja is többdiplomás, és ők perfekt beszélik is az angolt. Júniusban települtek ki. Szóval, biztos vagyok benne, hogy ha mondjuk egyetem után visszajönne Mo-ra a gyerek (már ha olyan h... lenne), akkor már nem lenne gond:)
Az a fura, hogy a suliban nincs is több magyar gyerek, kénytelen az angolokkal kommunikálni, s valahogy mégsem az, amit vártunk. Vagy ne várjunk csodát, na mindegy, nem ragozom:)
de ha oviban/bölcsiben is tanulta volna, akkor nem ez lett volna a helyzet.
egy iskolás ebből a szempontból már kissé nagy.
ahhoz, hogy később tökéletes kiejtéssel sajátítsa el a nyelvet, már egész korai korban kell hallania a gyereknek.
nyilván nem lesz nagy szókincse, de a kiejtése tökéletes lesz, ha már néhány éves korában hallja a nyelvet. (ezért tudunk akcentus nélkül beszélni az anyanyelvünkön is)
szóval érdemes beíratni.
az meg, hogy összekeveri a 2 nyelvet hülyeség, nem egy olyan gyereket ismerek, akiknél a két szülő két különböző nyelven beszél a gyerekhez, és a gyerek még véletlenül sem keveri össze, hogy kihez hogy kell szólnia:))))))
Szia!
Igen, sajnos hajlamos vagyok elveszni néha a részletekben, elnézést mindenkitől.
Arra szerettem volna kilyukadni, hogy eddigi ismereteim szerint nem kell és nem érdemes a gyerekeket idejekorán terhelni idegen nyelvű környezettel. A mai átlagos tanrend keretében sok gyerek a magyar, alapvető dolgokat is csak "felületesen" tudja befogadni, és nem azért, mert nem elég fejlett a beszédkészsége, vagy nem elég fogékony/tehetséges.
És igen, szerintem is fontos lenne a fórumindítónak bővebben írnia erről a napköziről, a gyerekekről, mert úgy könnyebben tudnánk reagálni:)
hello,
Ezzel teljesen egyetértek, viszont az általad felhozott témával ellentétben itt nem az a lényeg, hogy gyorsan tanuljon meg idegen nyelven a gyerek, hanem, hogy szinte észrevétlenül sajátítson el, képességeinek megfelelően az idegen nyelvből annyit, amennyit tud. Mindezt jó,ha játékos formában, pl. idegen nyelvű énekek tanulásával.
Bár nem tudom, hogy a kérdésben lévő "napközi" az a hagyományos napközire értendő-e, mert ha igen, akkor nem sok értelmét látom én sem.
sziasztok!
visszaolvasgattam és szerintem a gyerek tanulja meg csak előbb rendesen az anyanyelvét. aztán jöhet az idegen nyelv. minek leterhelni még ?
eleget fog tanulni egész életében csak atnulhat, inkább játszon
nekem is van kettő gyerek. a nagy nagyon fogékony , elég okos kislány.a korához képest is fejlett. de mégsem irattam be sehova, pedig nagycsoportos lesz jövőre.
mig más hasonló korú kortársa meg balett,hegedű, angol stb...
semmi értelme.csak tulterheli.
lehet a te gyereked nem ovis, de akkor is várjál még.tanulhat nyelvet de nem kell a napközi.
Igen, talán ezért:))
Te is utánaolvasgattál ilyesminek?
Sajnos most melóban vagyok és nincs sok időm írni, de röviden annyi a lényeg, hogy a lassan haladó tanítási módszerek bizonyulnak ma is hasznosabbnak hosszú távon.
Egy példa: egy általános iskolában kétféle alsó tagozat indult, egy mai, átlagos rendszer szerinti (elsősök karácsonyra olvasnak, stb...), és egy "régi" típusú, ahol lassabban, sokat mesélve, rajzolva haladnak (de mindig teljesítve a hivatalos "határidejű" felmérőket). Felső tagozattól ugye mindkét osztály átkerült más tanárok alá, az átlagos tempójú elvárásokhoz. Ekkor, és még a továbbtanulás után is nyomon követték a diákokat, és eredményül azt kapták, hogy a régi típusú alsó tagozatban kezdő tanulók később kiugróan magas teljesítményt tudtak nyújtani a "ridegebb" környezetben is, nem csak a tanulmányi eredményeket nézve, hanem problámamegoldás, beilleszkedés szinten is. Engem ez nagyon elgondolkodtatott.
Persze ezek nem érvényesek minden egyes tanulóra, hiszen egész osztályokat néztek, de %-okat tekintve egyértelműen a régi rendszer válik be jobban.
Én értek ebből mindent.
Sőt, egyet is értek.
(Talán ezért értem?)
Sziasztok!
Hát, én kicsit mást olvasgattam erről az elmúlt években. Oké, gyorsan fog az agyuk, de x évet átfogó felmérés igazolja, hogy azok a gyerekek, akik úgymond a régi tempóban, apránként tanulják meg előbb a saját anyanyelvük minden fortélyát (a szövegértés nálunk még a felső tagozatban is gyalázatos!), sokkal alaposabb és hasznosabb tudást képesek "elraktározni" a későbbiekben. Egyre többször igazolják, hogy a manapság nagyon divatos "manager" óvodák (vagy mik...), és az őrült tempóval és elvárással dolgozó iskolák tanulói hiába mutatnak fel néhány évig jó vagy kiváló eredményt, a továbbtanulás és az életben való helytállás terén az oda járó gyerekek hátrányban vannak az "átlag" iskolásokhoz képest! Megdöbbentő, de úgy tűnik, hosszú távon kevésbé éri meg az ilyesmi.
További ajánlott fórumok:
- Miért nem akarok gyereket?
- Mit gondoltok az olyan férfiról, aki választás elé állítja a nőt, hogy ha nem veteti el a gyereket akkor elhagyja?
- Miért akarsz gyereket? Elgondolkodtál már ezen?
- Aki nem akar gyereket ide!!!
- Nem akarok gyereket!
- Miért olyan elítélendő, ha egy nő nem akar gyereket, és nem is szereti őket?