Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Hogyan és milyen kortól tanítod gyermeked imádkozni? fórum

Hogyan és milyen kortól tanítod gyermeked imádkozni? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5
44. Arnica (válaszként erre: 35. - Lisy50)
2010. dec. 12. 23:15
Szerintem Te is nekem válaszoltál (vagy már nagyon el vagyok szállva magamtól).Nem sértődök meg: az én környezetemben is vannak sokan, akik (ahogy anyukám mondta annak idején) egészhéten végeznek, aztán vasárnap elmennek a templomba, s azt hiszik minden rendben. Én sem így élek. Teszem, amit a lekiismeretem diktál, agyekszem helyesen élni és nem ártani. És ha módom van rá elmegyek vasárnap a misére, mert a lelkiismeretem kéri ezt, mert tudom, hogy Isten vár, és mert jó ez nekem. Ettől egy újabb hétre feltöltődöm, hogy legyen erőm igyekezni helyesen élni, és lehetőleg nem véteni senkinek. S ha mégis, legyen erőm azt mondani neki: bocsáss meg - és csak ezután megyek gyónni.
43. Arnica (válaszként erre: 34. - B73e24f31f)
2010. dec. 12. 23:08

Bébike, először is bocsánatot kell kérjek Tőled, ha akaratlanul is megbántottalak - nem állt szándékomban. Nem tudom mitől lettél ennyire dühös, lehet, hogy az bosszant, hogy olyasmibe ütközél, amit nem értesz? Nem tudom azt sem, hol találtál hozzászólásomban lekezelő szavakat, mert én nem használtam ilyeneket és nem is volt rá okom, hiszen pont azt igyekeztem (többekközött) hangsúlyozni, hogy tiszteletben tartom az ateista hozzáállást is csak én nem tudnék úgy élni. Egyáltalán nem akartalak meghatni, mert nem az a cél, hanem csak eszmét cserélünk itt a fórumon, ugye? Még csak nem is utaltam olyasmire, hogy aki nem valamely vallás híve, az csak gonosztevő lehet. De beletrafáltál, pontosan erre gondoltam az eszközzel evéses példánál én is. Szerintem a hitre szintén szüksége van a gyermekemnek a mindennapi élethez. Nem tudom, miért van ilyen rettentő negatív véleményed a vallásokról, nagyon kemény dolgokkal találkozhattál, de én nem a vallást propagálom, hanem a hitet tartom fontosnak. Azt sem értem, miért jön elő újra és újra az erőszak szó. És egyébként meg nem a hit (vagy a vallásos élet) szól manapság csak a pénzről.

A gyermek, akivel bemagoltatják a Miatyánkot valóban nem fogja tudni, miről szól. Csakhogy egyrészt, válaszod alapján tehát nem kell magyarázni, hogy mit jelent a tanulás és a magolás közti különbség - az én dolgom megtanítani neki úgy, hogy értse. Másrészt az eredeti téma nem az volt, hogy a Miatyánkot hogyan s mikor tanítsuk, hanem imádkozni hogyan, s mikor. Ha szerinted az imádkozás egyet jelent a Miatyánk mormolásával, akkor kezdem érteni a haragodat.

Újra hangsúlyozom: érett(?) fiatal korában is csak azon tud gondolkodni, s csak abból tud választani, amit ismer. Én nagyon mélyen hiszek, s ezért tudom, hogy nekem is a lelkiismeretemmel kell elszámolnom, nem pedig egy kitalált személlyel.

Mindenesetre jó neked, hogy Neked nem kell támasz, mert pontosan tudod, mi a jó és mi a rossz, de azért nem irigyellek.

Nem tartalak értéktelennek (szerintem ezt is hangsúlyoztam), sőt becsülendő, amilyen szenvedéllyel véded a meggyőződésedet. Nekem is szabad? Mellesleg az erőszakos vallásosságot én sem bírom, mert rossz fényben tüntetni fel a szelídeket is és előítéletet szül az ateisták, sőt a más felekezetekhez tartozók között is. Végezetül: a pokolban nem hiszek, a Biblia szerintem hozzátartozik az ált. műveltséghez és én is azon igyekszem, hogy úgy éljek, ahogy az a környezetemnek és nekem is jó.

42. Arnica (válaszként erre: 31. - Veronika27)
2010. dec. 12. 22:45
Is. Azzal magyarázom, amit igaznak vélek,. Tehát elmondom, hogy a szülei szerelme hívta életre. Amint ennek részletei is felmerülnek kérdésként, azt is elmondom. De elmondom azt is, hogy Istentő ajándékként kaptuk őt az Ő (Isten) szeretete és bizalma jeléül. Mert meggyőződésem, hogy ez így van. De ez nem elsősorban vallási kérdés, hanem hit kérdés és utánnad jövő hozzászólásokból úgy látom, ezt a kettőt sokan összekeverik. Jómagam meggyőződésesen hiszem, hogy minden (így én is és gyermekeim is) egy felettünk álló transzcendens intelligencia végtelen szeretetnek gyümölcse. Ezt akkor is így gondoltam, amikor még nem voltam vallásgyakorló katolikus. A vallás szerintem csak keretet és legfőképpen megtartó közösséget ad az olyan gyenge embernek, mint én vagyok. Szóval visszatérve eredeti kérdésedre, igen ezzel is válaszolok a gyerekeimnek.
41. Lisy50 (válaszként erre: 39. - Csandi1973)
2010. dec. 12. 13:35

Szerintem ezt nem lehet hozzáhasonlítani sporthoz, nyelvtanuláshoz stb. mivel az egyik egy misztikum, a többi egy megmagyarázható dolog, az egészsége vagy a jövőben való hasznára váló TANULÁS!

Ne értsd félre, tiszteletben tartom a hited, magán ügy, de a kérdés az volt hogy milyen kortól? Ezért írtam hogy ha nem önmagától dönti el,az számomra ráerőszakolás lenne, mivel gondolom el sem tudnád képzelni, hogy ne járjon templomba.Mi van ha felnő és más hitet szeretne, vagy nem akar,nem tud dönteni, mert azt szokta meg amiben te irányítottad!

Amúgy meg én is úgy gondolom,ez egy zárt közösség, pl.jelentkeztem egy katolikus óvodába dolgozni, és a vezetőnőnek az volt az első kérdése, szoktam-e templomba járni,mikor gyóntam utoljára? Nem hiszem hogy azért mert ez kimaradt az életemből,már alkalmatlan vagyok! Felháborító volt,és soha nem éreztem még ilyen megaláztatást!!!!

40. b73e24f31f (válaszként erre: 39. - Csandi1973)
2010. dec. 12. 12:51
Ki mondta hogy elfogadhatóbb? Egyáltalán nem az! Én nem fogok a gyerekemnek semmit erőltetni, amiről úgy érzem, hogy nincs kedve hozzá, nem szereti. Sportot is olyat választ magának, amilyet akar, nem olyat amilyet én akarok. A vallással is így vagyok, válassza meg ő, hogy melyik áll közelebb a lelkéhez. Sokan csak a katolikus és a református vallásban gondolkoznak, pedig többféle hitvallás közül lehet választani, de csak akkor amikor a gyereknek már van egyáltalán valamilyen véleménye és ismerete ezekről a dolgokról, és nem úgy, hogy akaratán kívül katolikusnak keresztelték még amikor csecsszopó volt. Ha már itt tartunk akkor ez is lehet egyfajta erőltetés, hiszen a csecsemő mit sem tud arról, hogy mit csinálnak vele, amikor keresztelni viszik.
39. csandi1973 (válaszként erre: 38. - B73e24f31f)
2010. dec. 12. 09:23
Én nem mondtam, hogy ettől kevesebb lenne bárki, csak azt akartam érzékeltetni, hogy ha ez valakinek az élete része, ebben nő fel, az egyáltalán nem ráerőltetés. Érdekes, hogy ha a szülő akaratából kezd el a gyerek ilyen-olyan különórára járni, akkor azt senki sem veszi úgy, hogy a szülő erőlteti, pedig a gyerek nem is igazán akarja. Sőt! Hányszor hallani, hogy "márpedig fiam nem hagyhatod abba a sportot, hangszert, stb... mert egy csomó pénzt belefektettem már, ha tetszik neked, ha nem" Igaz? Ez vajon miért elfogadhatóbb, mintha valaki úgy neveli a gyermekét, hogy az imádkozás az életünk része?
38. b73e24f31f (válaszként erre: 37. - Csandi1973)
2010. dec. 11. 09:43
Úgy gondolom, hogy amíg értékeket sajátít el ezzel és a kis lelkének jó (és nem ezért jó, mert a családjának jó) addig miért ne. Nem ellene vagyok, semmi bajom nincs azzal, ha valakinek ez az élete része addig amíg ezt bizonyos határokon belül teszi. Az viszont baromság, hogy aki nem tanítja a gyereket imára az kevesebb, vagy a gyereke kevesebb, vagy az lesz!
37. csandi1973 (válaszként erre: 27. - Arnica)
2010. dec. 10. 17:21
Teljes mértékben egyetértek azzal, amit itt leírtál. Mindkét gyermekünk pár hetes korától velünk együtt jön a vasárnapi misére, hiszen nekünk ez hozzátartozik az életünkhöz, és éppúgy, mint a vasárnapi ebédet, együtt töltjük ezt az időt is. Ebben nőnek fel, ezt szokják meg, ezt fogadják el, nekik ez a természetes. Soha nem volt gondunk azzal, hogy nem bírták végigülni azt az egy órát, hiszen tőlünk is ezt látják, ezt tanulják. Imádkozni is együtt kezdtünk a nagyobbal, ahogy elkezdett beszélni, és le sem fekszik ma sem anélkül, hogy ne mondaná el az esti imát. Nem kötelességnek fogja fel, hanem a nap befejező részének.
36. b73e24f31f (válaszként erre: 35. - Lisy50)
2010. dec. 10. 16:08
Én is úgy gondolom és tapasztaltam, hogy édes kevés templomba járni. Volt egy évfolyamtársam a középiskolában akinek a családja és ő is vallásosak voltak mindig templomba jártak és állandóan Isten így meg úgy meg amúgy, de amikor az öccsével összebarátkoztunk és ezt a nővére látta, szó szerint eltiltott minket egymástól, mert én nem vagyok se megkeresztelve, nem hiszek Istenben és én nem vagyok méltó ahhoz, hogy az öccse leálljon velem beszélgetni. Azt már nem is mondom el, hogy miket mondott rólam és valójában mennyire féltékeny volt rám amiért én jöttem össze azzal a fiúval akit ő nézett ki magának. Na szép viselkedés ez egy katolikus hívő embertől! Jézus nem azt mondta, hogy mindenkit szeretni kell? Hát én azt látom, hogy a vallásosak csak magukat szeretik és azokat akik ennek behódolnak. (tisztelet a kivételnek szabály természetesen itt is érvényes)
35. Lisy50
2010. dec. 10. 15:59

Szia!

A szüleim miatt megkereszteltettük a gyerekeinket,felnőttek úgy hogy, hogy maguk döntsék el, hisznek vagy nem.A lányom hisz, a fiam nem.Önmaguktól fejlődött bennük,mi nem neveltük pro és kontra.

A lányom 5 évesen állandóan kapkodta a tekintetét a feje fölé, mert a ker. anyja azt mondta, hogy mellette van az angyalka. Alig tudtuk elmagyarázni, hogy hogy értse!

Amúgy is ne sértődj meg, de vannak olyan emberek a környezetemben, akik nem igazán a parancsolat szerint élnek, állandóan a templomban vannak, mert azt hiszik ha meggyónják,akkor ők nem is csináltak semmi rosszat! Mi nem így élünk!

Tisztelet a kivételnek!

34. b73e24f31f (válaszként erre: 27. - Arnica)
2010. dec. 10. 15:55
Ezzel nem hatottál meg, mert én is felnőttem és lettem aki most vagyok. Nem lopok és nem csalok, megtanultam beilleszkedni a társadalomba. Ja és köszönöm a felvilágosítást a szocializációról, szinte minden héten hallom és tanulom, ugyanis pedagógiai iskolába járok, úgyhogy nem kell nekem megmagyarázni ezeket a dolgokat. Hogy miért tanítjuk meg őket evőeszközzel enni és járni? Talán mert a mindennapi élethez szükségesek, hogy később ő is tudjon egyedül enni, inni stb. Azért éneklünk nekik mert ez játék és a játék a gyerek sajátja, aminek nincs célja csupán az örömszerzés saját magának. Játszik mert jó, énekel, mert jó. A vallás az meg egy ideológia, egy filozófia, egy világnézet intézményes keretek közé erőszakolva (ami egyébként csak a pénzről szól). Ne mond nekem, hogy a gyerek aki megtanulja a miatyánkot az tudni fogja, hogy miről szól?! Ahhoz hogy valaki elinduljon egy ilyen úton ahhoz érettnek kell lenni és el kell tudnia gondolkodnia azon, hogy miért jó neki, hogy vallásos, miért hisz benne stb. Nekem is ott volt a lehetőség amikor gondolkodtam rajta, illetve elkezdtem ezeken agyalni, hogy mi is ez valójában és én eltudtam dönteni, hogy nekem ez nem kell, mert a lelkiismeretemmel kell elszámolnom, és saját magammal, nem pedig valaki mással aki nem is létezik, akit az ember talált ki, hogy támaszkodjon valakire. Nekem nem kell támasz, mert annak ott van a saját értékrendem és én abban hiszek. Úgyhogy köszönöm a lekezelő szavakat, de azt hiszem nem vagyok semmivel sem értéktelenebb ember, mint az, aki vallásos! Sőt! Úgy gondolom ez az erőszakosság amit a vallásosok képviselnek, hogy márpedig ha nem imádkozol akkor pokolba jutsz, vagy ha nem olvasol bibliát akkor elkárhozik a lelked és hülye vagy sokkal inkább buta dolog, mint úgy élni, hogy az nekem és a környezetemnek is jó legyen!
33. Veronika27 (válaszként erre: 32. - 68b1114f6e)
2010. dec. 10. 12:50
Hja, nekem nincs, de en sem fogom. En sem imadkoztam sosem, szukseget sem ereztem. A szuleim reformatusok, de egyik testverem sincs megkeresztelve es en sem.
2010. dec. 10. 12:37

Nem tanítom sehogy.

Én se tudok.:)))

31. Veronika27 (válaszként erre: 28. - Arnica)
2010. dec. 10. 12:34

"Márpedig az egys alapkérdés a számára, hogy honnan és miért került ő ide."


Te ezt vallassal magyarazod meg neki?

2010. dec. 10. 12:30

Én nem tanítottam őket, maguktól tanulták meg a tőlünk látott példa alapján, hogyan és mit imádkozzanak. Most járnak bibliaiskolába, ami 4-9 éves korig van a gyerekeknek a felnőtt istentisztelettel egyidőben.

Amikor nem tudják pontosan hogyan is imádkozzanak, akkor hozzám jönnek és elmondom nekik. Utána beszámolnak az ima hatásáról, eredményéről is.

29. Arnica
2010. dec. 10. 08:46
Bocsánat! Elütés történt, természetesen nem Bénike, hanem BÉBIKE! Ne hari!
28. Arnica (válaszként erre: 26. - Lisy50)
2010. dec. 10. 08:45

Kérlek olvasd el, amit Bénikének írtam, mert azt csak annyival egészíteném ki, hogy amit Te itt meglibbentesz (nem szabad ráerőszakolni....) hívják liberális nevelésnek. Ugye Te nem így nevelted a gyerekedet? Vagy ha igen és ezt komolyan gondolod, akkor Te nem szoktál "Ezek a mai fiatalok/gyerekek..." kezdetű mondatokat mondani?

Mellesleg: szerintem megismertetni a gyereket egy olyan kérdésre adható válaszokkal, ami alapvetően foglalkoztatja, nem erőszak. Márpedig az egys alapkérdés a számára, hogy honnan és miért került ő ide. És ha elolvasod, lejjebb, hogy én hogyan csinálom, láthatod: teljesen erőszakmentes. :)

27. Arnica (válaszként erre: 25. - B73e24f31f)
2010. dec. 10. 08:39

OK! És mondd csak, szerinted miért hordják az anyukák a kb 1 éves gyereküket baba-angolra (az iskolában, ahol dolgozom, van ilyen és nagyon népszerű!), mikor még magyarul sem tud? És miért adsz egy idő után kanalat, azután villát is a gyerek kezébe, amikor kézzel már tud enni, és azt sem tudja, az eszköznek melyik végét kéne a szájába adni? És miért segítjük őket a két kis kezüknél fogva az első lépéseknél, mikor az ember segítség nélkül is előbb utőbb kétlábra áll és elindul? És miért énekelünk nekik már pici korukban is népdalokat, mikor nem is tudják, mit jelent a "csipkefa bimbója"?

Azért kell, hogy ilyesmit taníts neki, mertelőször is kell, hogy legyen benned egy természetes igény, hogy mielőbb átadd neki azt a tudást, aminek te már birtokában vagy, másodszor azért, mert csak abból tud később választani, amit ismer, harmadszor, mert erkölcsi alapokat már szinte a pólyában adunk a gyereknek (ezt hívják csúnya szakszóval szocializációnak), negyedszer pedig (bár ezt lehet nem hiszed el), mert a kicsi gyereknek csak a szavakat tanítod, amivel mkifejezheti, amit még sokkal jobban tud nálad, mert még ezer szállal kötődik a Teremtőjéhez.

26. Lisy50 (válaszként erre: 25. - B73e24f31f)
2010. dec. 9. 19:06

Nagyon egyet értek!!!

Nem szabad ráerőszakolni olyan dolgot, amit még fel sem fog!

25. b73e24f31f (válaszként erre: 1. - Agines)
2010. dec. 9. 18:41
Miért kell megtanítani imádkozni? Mikor azt sem tudja mi az, eszik e vagy isszák. Vallást akkor tanuljon amikor már van annyi esze, hogy maga döntse el, szüksége van e ilyesmire!
2010. dec. 9. 13:51
Nálunk már az óvodában járhatnak a gyerekek hítoktatásra ha a szülő kéri,az iskolában pedig heti két alkalommal van híttan óra ,ez viszont kötelező.Hétvégén a faluba két mise van ,az egyik szombat délután ,a másik vasárnap délelőt,úgyhogy ilyen téren megoldott a dolog.
23. Nirvi (válaszként erre: 22. - Bb102acbcc)
2010. dec. 9. 13:28
Igen, én is, de annak semmi köze Istenhez:)
22. bb102acbcc (válaszként erre: 21. - Nirvi)
2010. dec. 9. 13:14
Mindenki hisz valamiben, valakiben.
21. Nirvi (válaszként erre: 18. - Arnica)
2010. dec. 9. 12:37

Én teljesen megértelek, bár én meg azt nem tudom elképzelni, hogy hogy lehet ebben az egészben hinni és az adott vallás szerint élni.

Félre ne érts, nem zavar ha valaki így él.

Csak hozzám nem áll közel:)

20. Veronika27 (válaszként erre: 14. - Nirvi)
2010. dec. 9. 12:22
Én is ezen a véleményen vagyok.
19. bb102acbcc (válaszként erre: 18. - Arnica)
2010. dec. 9. 10:37
Ez így van!
18. Arnica (válaszként erre: 14. - Nirvi)
2010. dec. 9. 10:21
Persze, hogy lehet belőle VALAKI. Az emberség, az intelligencia nem vallásfüggő. Fantasztikus emberek vannak más vallások követői és ateisták között is. És keresztények között is. Csak mi, azaz én nem tudom elképzelni, hogyan lehet enélkül élni. Boldogan. Félelmek nélkül. Na jó félelmeim nekem is vannak, de megnyugvás is van. Persze nyilván lehet, de szerintem egy Nagy Kinccsel kevesebb van annak, akinek nincs hite.
17. Arnica (válaszként erre: 16. - Bb102acbcc)
2010. dec. 9. 10:17
:) Te tudsz valamit.
2010. dec. 9. 09:22
És ami még fontos, nem Jézuska meg Istenke.
2010. dec. 9. 09:20
Minnél hamarabb annál jobb.
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook