Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Hogy lehetne leszoktatni egy hároméves gyereket az éjjeli pelenkáról? fórum

Hogy lehetne leszoktatni egy hároméves gyereket az éjjeli pelenkáról? (tudásbázis kérdés)


1 2
2012. ápr. 9. 23:27
magátol leszokik
50. egypt
2010. szept. 11. 23:36

Próbáltuk már ezt is, mást is, de csak sír, és kéri a pelust. Az Ikeában múltkor olyan műsort csapott, hogy végül kérnem kellett egyet a játszóházban, mert a WC-re nem volt hajlandó ráülni.

Ha nem adok rá, inkább tartogatja, de nem akarjuk, hogy valami egészségügyi probléma legyen ebből, inkább adunk rá pelust.

Ranschburg szerint egyébként ez nem gond, a gyerek szobatiszta akkor is, ha csak pelenkába kakil, hiszen szól előtte, és erőltetni nem szabad, majd leszokik magától róla.

2010. szept. 11. 23:27
Én próbálkoznék azzal a módszerrel,hogy azt mondanám a kicsinek: elfogyott a pelenka,hátha akkor hajlandó lenne bilire ülni.
48. egypt
2010. szept. 5. 23:00
Ja és a másik nálunk, hogy a kaki csak a pelusba megy, rá kell adnom mindig. Pedig már többször is bilibe kakilt még a szoktatás elején, aztán elkezdte kérni a pelust, és azóta hiába mondom, hogy nem akar -e inkább bilire ülni, azt mondja, nem. Lehet, hogy már írtam egyébként...
47. egypt (válaszként erre: 46. - Manó 72)
2010. szept. 5. 22:58
Éjszakára nekünk is kell még a pelus, reggelre pisis szokott lenni, úgyhogy nem is próbálkozom azzal, hogy levegyem róla. Szerintem nem lehet semmit tenni, csak kivárni, míg erre is megérik. Úgy tudom 3 éves korra a nappali szobatisztaság az elvárás, az éjszakai még messze nem.
46. manó 72 (válaszként erre: 45. - Egypt)
2010. szept. 5. 22:07
Azóta nem hagyom pelus nélkül!Köszönöm a tanácsot,bántana,ha pisiben aludna akár egy kicsi időt is!Mert félek,ha nem ébredek fel,csak mondjuk hajnalban...akkor pisiben aludna?Nem tudom mit lehetne tenni?!Igen,szereti az Elmót,olyan kedves mese!
45. egypt (válaszként erre: 44. - Manó 72)
2010. szept. 2. 23:20

És mit csináltál végül?

Esetleg meg lehetne próbálni, hogy gumis lepedőt teszel alá, és megbeszélitek, hogy éjszaka is szól, ha pisi lesz. (Hátha vaahogy benne marad ez, és felébred rá.) Ha meg nem sikerül, akkor éreztesd vele, hogy semmi baj nem történt, majd legközelebb.

Nekünk van egy olyan filmünk, hogy Dobd el a pelust, Elmo! Aki szereti Elmót, annak nagyon jó, nagyon helyesen mutatják be a bilizést, szobatisztaságot, stb., és végig nagyon erősen benne van, hogy sietni nem kell, és ha baleset történik, az teljesen természetes.

2010. szept. 2. 23:06
Sajnos tegnap történt egy olyan eset,amikor is a 3éves kisfiam kérte,NE tegyem alá a pelenkát lefekvés előtt.Szinte már könyörgött.Csak hát már sokszor volt,hogy nem tettem alá,és tiszta csurom pisi lett.Úgy látszik kezdi cikinek érezni a pelust!!Nagyon sajnálom szegénykémet!
43. egypt (válaszként erre: 42. - Manó 72)
2010. aug. 29. 23:08
Én sem hiszem, hogy ez jó ötlet. Az én kisfiam akkor is üvölt, ha rosszul ül rá a bilire és mellémegy a pisi, pedig soha nem szidtuk meg ilyesmiért, és erről ugye nem is tehet, rosszul van kialakítva a bilink. De azt hiszi, valamit rosszul csinált, kudarcként éli meg. Nem tudom, mi lenne, ha egyszer arra ébredne, hogy bepisilt, és nedves az egész ágya... Úgyhogy éjszakára egyelőre marad a pelus.
2010. aug. 29. 22:10
Köszönöm a segítő hozzászólásokat,végül arra jutottam én is,hogy hagyom,nem stresszelem a gyereket holmi buta sürgető trükkökkel!!Igaz eddig sem tettem.Majd megy minden a maga útján!Szerencsére a mi ovinkban nagyon rugalmasan kezelik a dolgot.Azzal nem értek egyet,hogy míg a gyerek bepisil,nem adunk alá pelenkát,hanem az ágyába pisil.Higgyük el,nem leszünk vele előrébb!Sőt!
2010. aug. 29. 17:46

Egy pszichológus írása: érdemes elolvasni!


Gyermekekkel foglalkozó szakemberek,orvosok, óvónők, pszichológusok körében általános tapasztalat, hogy a mai gyerekek később válnak szobatisztává, mint szüleik tették azt annak idején. Mivel a szobatisztaság az óvódába járás feltétele, a leendő kiscsoportosok és szüleik utolsó nyári hónapjai sokszor ezirányú kétségbeesett, mindenre elszánt, és gyakran kapkodó erőfeszítéssel telnek.



Míg 20-30 éve a fiatal anyukák szívesen büszkélkedtek azzal, hogy alig egy-másfél éves gyermekük már szobatiszta, a mai szülők gyakran tanácstalanok 3 éves gyermekük wc-re szoktatásával kapcsolatban.


A csecsemőgondozást forradalmasító eldobható pelenka elterjedése csak részben okolható mindezért. Kétségtelen, hogy a "szárazon tartott popsi" nem inspirál kellőképp a bili használatára, hiszen az extra fáradtság semmilyen kézelfogható előnnyel nem jár, a teljesítmény jutalma "pusztán" az önállóság élvezete és a szülő elismerése, melyek mégiscsak jóval elvontabb fogalmak, mintha teszem azt, nem pirosodik ki és sajog a fenekem. A papírpelenka ugyanakkor a szülők dolgát is nagyon megkönnyíti, a pelenkás gyerek már rég nem akkora teher, mint szüleink idejében volt. Egy naponta 2-3 órát piszkos pelenka áztatásaal, mosással és vasalásal töltő anyuka bizonyára jóval elszántabb, érzelmileg kevésbé bizonytalankodó volt a bili bevezetésével kapcsolatban, mint a mai mamák. Manapság a szobatisztaságra szoktatás eleinte egyértelműen nehezíti a szülők helyzetét, hiszen eldobható pelenkával és popsi törlő kendőkkel se a vendégségek, se az utazások nem jelentenek különösebb gondot.


A szülők kényelmességének, a szoktatás kezdetével kapcsolatos bizonytalankodásának azonban más okai is lehetnek. Az utóbbi években (sok szempontból üdvözlendő módon) egyre liberálisabb, gyerekközpontúbb nevelési stílus válik általánossá. A baba szükségleteiből kiinduló alternatív szülési módok, az igény szerinti szoptatás vagy a mama testére erősíthető ügyes babahordozó eszközök mind mind ezt a szemléletet tükrözik. Egyre kevésbé tekintünk a gyerekre úgy, mint a társadalom számára minél hamarabb megszelidítendő kis vademberre, s egyre gyakrabban alkalmazkodunk mi az ő életmódjához, ahelyett, hogy tőle várnánk el a minél gyorsabb beilleszkedést. Már korántsem vagyunk olyan biztosak benne, hogy szüleink annak idején mindent jobban tudtak, így szülőként elbizonytalanodunk: milyen alapon kényszerítjük gyermekünket a mi szabályaink elfogadására és követésére?


De akármennyire lazák és türelmesek vagyunk is, előbb-utóbb (de legkésőbb az óvóda előtt) rákényszerülünk, hogy a szobatisztasággal kapcsolatos társadalmi normákat a gyerekkel megértessük, és dicsérettel, biztatással, sőt, ha kell hatalmi szóval, tekintéllyel be is tartassuk. Ez nem könnyű feladat, hiszen kényszeríteni nem tudjuk a kicsit arra, hogy a dolgát a pelenka helyett ezentúl a bilibe végezze, csak az együttműködését nyerhetjük meg. Rávezethetjük, hogy valamit megcsináljon saját magának. Elsősorban nem is arra szeretnénk megtanítani, hogyan használja a vécét, hanem arra, hogyan irányíthatja önállóan saját testének működését.

A megfelelő pillanat általában kétéves kor körül érkezik el. Ilyenkorra a kicsik már tudatában vannak, hogy mindjárt pisilniük vagy kakilniuk kell, és nem csak a kész tényt veszik észre, mint korábban. Ennek a fajta tudatosságnak a jele lehet, ha a gyerek, mielőtt a dolgát elvégezné, hirtelen félrevonul, megáll és úgy marad, vagy megfogja magát, esetleg elvörösödik. Ez azt jelenti, hogy most már, ha megnyerjük a feladatnak, képes a testi folyamatait a kívánt módon irányítani. Hogyan segíthetünk ebben a gyereknek?


Először is soha ne erőltessük a dolgot! Ne kényszerítsük a bilire és ne tertsuk ott órákig, se hízelgéssel, se fenyegetéssel! A tipegők ugyanis előszeretettel teszik az ellenkezőjét annak, amit mi kérünk. Minél nyilvánvalóbb a számára, hogy nekünk fontos, hogy ráüljön a bilire, annál kevésbé érzi a feladatot a magáénak.


Ne tulajdonítsunk se sikernek, se a kudarcnak túl nagy jelentőséget! Ha diadalittas izgalomba jövünk, ahányszor csak eltalálja a bilit, és lerí rólunk a mérhetetlen csalódottság, amikor nem, az hátráltatja a szoktatást. Ne érezze azt, hogy mi jobban akarjuk a dolgot, mint ő! Engedjük, hogy ezt az intim dolgot egyre inkább magánügynek érezhesse. Siker esetén elég egy-két elismerő szó, és a kudarcból sem kell erkölcsi kérdést csinálni.


Segítsük elő, hogy minél önálóbban végezhesse a dolgát! Ha kivártuk, hogy a kicsi megfelelően érett legyen a feladatra, és csak azután ismertettük meg a bilivel, akkor már minden bizonnyal önállóan is oda tud menni hozzá, le tudja tolni a nadrágját, biztonságosan el tud rajta helyezkedni és végül fel is tud állni. Minél inkább úgy érzi, hogy az egész művelet az ő irányítása alatt áll, annál szívesebb fogja gyakorolni.

Ne emlékeztessük állandóan arra, hogy hová kell végeznie a dolgát, és ne is kérdezgessük folyton, hogy nem kell-e esetleg pisilnie. Ezek a figyelmeztetések megtörhetik az egész szoktatási folyamatot, hiszen mi valójában abban akarunk segíteni neki, hogy felismerje saját szükségletét, és ő maga tegyen az ügy érdekében valamit.


Mindenhol találjunk vécét! Ha már elvárjuk a kicsitől, hogy a dolgát felnőttesen végezze, lehetővé is kell tennünk azt.

Amikor már a gyerek is igyekszik száraz maradni, akkor segítenünk kell neki minden körülmények között. Lehet, hogy egy ideig bilivel a ridikülünkben kell járnunk, vagy gyakran kell leszállnunk a buszról, esetleg futólépésben hazamennünk. Legyünk türelmesek vele! Mi akartuk, hogy ne pisiljen a nadrágjába, akkor segítsünk neki, hogy meg is tudjon felelni ennek az elvárásnak!



Győrfi Anna

pszichológus

2010. aug. 29. 17:30
A jutalmazás szerintem nem jó ötlet. Hisz valóban nem ő szabályozza ezt a folyamatot. Egyszer csak megérik. :-)
2010. aug. 29. 17:28

Engem nem zavar egyáltalán, ha bepisil a lurkó az oviban - óvónő vagyok. A dadussal megbeszélve - diszkréten összecsomagoljuk a pisis ruhát, ágyneműt, és kitesszük az öltöző szerkrényébe.


A picurt megmosdatjuk, és száraz ruhába öltöztetjük minden felhajtás nélkül.


Előbb-utóbb elérkezik az idő - amikor nem pisil be. Türelem és diszkréció. Ez a megoldás.


Mindez inkább a szülőnek nehéz, hisz vinnie kell az ágyneműt kimosni, szárítani. Pelenkázni viszont nem szoktunk.

38. egypt
2010. aug. 28. 22:54
Szerintem erre egyébként meg kell érni. Nem direkt pisil be a gyerek. Nem hiszem, hogy működne a jutalmazásos módszer ebben az esetben, talán csak még jobban stresszelné, hiszen álmában történik a dolog. Az én kisfiam november végén lesz 3, és éjszakára még nekünk is kell a pelus. Nézegetem, de reggelre pisis szokott lenni, így nincs értelme kivenni alóla. Majd megérik erre is. Az biztos, hogy én éjszaka nem keltegetném fel pisilni.
37. egypt (válaszként erre: 28. - Asszonyka)
2010. aug. 28. 22:48
Nem igaz, módosították a szabályt, és ezentúl az óvodai felvételt nem köthetik a szobatisztasághoz. Pont most olvastam.
36. manó 72 (válaszként erre: 32. - Borbelya)
2010. aug. 28. 21:50

Így van ez gyerkőc függő-ahogy írtad!Sajnos még nem volt olyan eset,amikor "üresen"vettem volna le róla pelenkát.De épp ma délben kérte,ne adjam rá a pelenkát,sajnos hallgattam rá,és kicsivel később alvás közben már úszott is a pisiben,de nyakig ám!Hozzátenném:előtte megpisiltettem.

Szóval az ő egyéni fejlődésébe nem tudunk beleszólni,esetleg csak támogatni mindenben ami előreviszi őt!

2010. aug. 28. 21:44
Az volt bántó,hogy "..le kellett volna szoktatnod a pelusról..."hidd el azon voltam nyáron,és most is azon vagyok....
34. manó 72 (válaszként erre: 33. - 1da9380ac7)
2010. aug. 28. 21:42
Jól van én sem akartalak bántani,csak hát ez nem így működik.Szégyelni nem fogja,mert még nem alakult ki benne ez az érzés.A nyári leszoktatásról meg annyit,hogy napközben szobatiszta,csak ha alszik akkor nem-ilyen szempontból tök mindegy milyen évszak van.
33. 1da9380ac7 (válaszként erre: 31. - Manó 72)
2010. aug. 28. 20:39
Csak mert azt írtam nyáron könnyebb vagy mert az igazat:szégyelni fogja magát?Melyikkel nem értesz egyet? Nem bántani akartalak...
2010. aug. 28. 20:20

Nekem a védőnőm azt mondta, hogyha egymás után 5 reggel száraz pelenkát veszel le róla, akkor simán megpróbálhatod. Ha még bepisil, akkor beszéljetek erről, egyszercsak majd ő fogja kérni, hogy nem kéri.

Nekünk nagyon hamar sikerült leszoknunk, 1 hét alatt ment. De ez nagyon függ a gyerkőcöktől. Ne izgulj!!! Van még időd.:)

31. manó 72 (válaszként erre: 30. - 1da9380ac7)
2010. aug. 28. 20:16

Hát ez elég buta hozzászólás volt tőled!!!Légyszi ha nem értesz valamihez inkább maradj csendben!

Tudod inkább nem is magyarázom el hogy működik egy kisgyermeknél a vizeletszabályozása,hogy az agyban dől el és fejre is állhatsz,akkor sem rajtad múlik.

2010. aug. 28. 20:08
Szerintem is itt volt a nyár, a du. alvásnál már le kellett volna szoktatnod a pelusról...(Nyáron sokkal könnyebb.)Az oviban meg szégyeli majd magát!
2010. aug. 28. 19:16
Azért az óvodában nem tiltják ki azt aki nem ágytiszta,esetleg azt aki nem szobatiszta-az ilyen gyerkőcöt átteszik a kicsikhez.
28. asszonyka (válaszként erre: 25. - Kitrákotty)
2010. aug. 27. 20:59
Kedves kira'kotty! Sajnos nagyon rosszul tudod, az ovodai felvetel egyik feltetele a szoba es agytisztasag, es nem azert mert igy konnyeb hanem azert mert egy 3 eves gyermeknek mar szobatisztanak kellene lennie.Ez az ovoda eretseget jelzi.
2010. aug. 20. 21:28
En annak idejen egyyszeruen kivettem a pelust.Bar nm vagyok biztos ,hogy ez igy alegjobb megoldas volt.Ejjel 12-kor billire tettem.Ha elaludttam ,bepisilt
26. manó 72 (válaszként erre: 25. - Kitrákotty)
2010. aug. 20. 21:12

Igen,egyetértek veled!Már 3napja nem teszek nappalra pelust,de szegény állandóan bepisil.Egyszerűen olyan mélyen alszik,vagy nem érzi,nem jelez az agyacskája...nem tudom.

Az oviban tudom hogy rendesek lesznek,de olyan kínos,hogy az én gyerekem még pelusos!

25. kitrákotty (válaszként erre: 21. - Manó 72)
2010. aug. 19. 06:07

Éjjelre nyugodtan tegyél rá pelenkát, simán még hónapokig is akár.

Az ovi miatt inkább a nappali szobatisztasággal kellene elsősorban foglalkozni/haladni, ill. a napközbeni alvással.

De egyébként az ovi nem "teheti ki" azért, mert nem szobatiszta, mert ez nem feltétel (mégis elvárják, mert úgy könnyebb).

De az óvónőkkel simán megbeszélhető szerintem, hogy eleinte pelusozzák be az alvás idejére.

( a mi ovis csoportunkban is volt egy kislány, aki pelusban aludt még a kiscsoportban).

24. manó 72 (válaszként erre: 23. - Mmacus)
2010. aug. 18. 22:38
Nagyon köszönöm a megnyugtató választ!Én is így gondolom!
23. mmacus (válaszként erre: 21. - Manó 72)
2010. aug. 18. 21:39

Szia!

Ne aggódj, tegyél alá pelenkát mindenképpen. Majd ha már jó néhány reggel száraz pelenkával ébred, akkor elhagyod. Eljön az hamar.

22. abeni
2010. aug. 18. 21:18

Az én fiam februárban múlt 4 éves. 2-3 hónapja ágytiszta. A neurologusunk azt mondta, hogy fiúknál 5 éves korig nem kell aggódni.

Egyébként még a mai napig előfordul hogy bepisil, de megfigyeltem, hogy azért van, mert vagy hirtelen elalszik és nem pisil lefekvés előtt, vagy sokat iszik 7 óra után.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook