Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Hiányzik a szülőföld! fórum

Hiányzik a szülőföld! (beszélgetős fórum)


25. lidike1 (válaszként erre: 24. - 021ff75d72)
2009. márc. 28. 21:58

Mivel olyan országban nöttel fel ahol kisebségben elő magyarok voltun és vagyunk,ugy érzem picit érintett vagyok!Szülővárosom kb 80% magyar,de a közigazgatásban az állam nyelve érvényesül.Ha a szülei is ugy nevelik megtanul magyarul!

Ahány nyelvet beszél annál több helyen állja meg magát felnöttként az életben!

24. 021ff75d72 (válaszként erre: 17. - Edina0077)
2009. márc. 28. 21:24
Sziasztok!Csak most vettem észre ezt a fórumot,de lehet,hogy már nem is él.Nagy esemény történt ma velem.Egyetlen elsöszülött lányom és az élettársa bejelentették,hogy most húsvétkor eljegyzés lesz.A lányom,mint mi is magyar állampolgár,a jövendöbeli férj született"igazi"osztrák.Ezernyi kérdés zsong bennem,de majd a jövö mindenre megadja a választ.A legnagyobb aggódásom,hogy az esetleges unokámmal nem lesz alkalmam magyarul beszélni!Ezt hogy fogom túlélni?Én mindent meg fogok tenni,hogy ö is beszéljen magyarul,de vajon lesz-e rá alkalmam?Van valaki hasonló helyzetben?
2009. márc. 20. 16:33
Szeretnmém a lányomat úgy nevelni,mint akinek két kultúrája van.
22. b4a3a4979d (válaszként erre: 21. - A1baa7edcc)
2009. márc. 20. 10:00
Lehet, hogy igazad van.
21. a1baa7edcc (válaszként erre: 14. - B4a3a4979d)
2009. márc. 20. 09:58
Nem hiszem, hogy gyokertelenek lesznek az adott orszagba, kulonbozo kulturaju szuloktol szuletett gyerekek, akikkel foglalkoznak otthon is es az oviban, iskolaban is, baratai lesznek... en gyokertelenebbnek erzem magam ugy, hogy eltavolodtam az otthoniaktol teljesen, meg gondolkodasilag is sok tekintetben, ugyanakkor teljesen olyanna sem fogok soha valni, mint azok, akik kozott elek.
2009. márc. 20. 09:52

A gyökerek alatt egy bizonyos kultúrához való tartozást értek. Amit a mesék, gyerekkori énekek, mondókák, az irodalom, zene, versek, filmek, gondolkodásmód együttese ad meg.

Nem értem, ha valaki, mint ez a McDonaldsos "főnökasszony", aki 18 éves koráig élt Magyarországon, ezt hogy tudja egy tollvonással megtagadni. Ezzel ugyanis nem szerzi meg az osztrák kultúra hasonló dolgait, amiket születéstől szed magára az ember. A gyerekének meg mit ad tovább? Németül nem lehet az ec-pec-kimehetszet mondogatni....

2009. márc. 20. 09:44
Ausztriában(legalábbis,ahol én élek),az emberek igy beszélenek:ez itt Ausztria itt németül kell beszélni.Gondolom ha ök külföldre mennek,beszélik az adott ország nyelvét!
18. Edina0077 (válaszként erre: 14. - B4a3a4979d)
2009. márc. 20. 09:28
Hogy érted,hogy gyökértelenek?
17. Edina0077 (válaszként erre: 13. - A1baa7edcc)
2009. márc. 20. 09:26

Szia!

Persze hogy nincs közöm hozzá!Ezt mindenki maga dönti el.Az én lányom két éves perfekt beszéli a magyart és a németet is.Èn csak magyarul beszéltem vele,a férjem németül.Èn nem akartam vele németül beszélni,mert nem beszélem tökéletesen.Èn úgy vagyok vele,hogy egy nyelvet,olyan embertöl a legjobb megtanulni akinek az a anyanyelve.Az egyik ismerösöm azt mondta ö azért nem beszélt a lányával magyarul mert félt hogy nem tanul meg németül.(Azóta is bánja)Nahát ez a legnagyobb marhaság!

16. c4cd20e0ca (válaszként erre: 15. - B4a3a4979d)
2009. márc. 19. 16:33
Lehet, hogy nekem sincs ehhez közöm, de ez szerintem is így van! Ha esetleg én is itt maradnék Spanyolországban, hozzáteszem, egyelőre nincs gyermekem, de ha lenne, el sem tudom képzelni, hogy ne beszéljek vele magyarul... Hiába élek külföldön évek óta, akkor is magyar az anyanyelvem, és magyarnak fogom tartani magam. És a gyerekem akkor max több nyelven fog beszélni, de ez csak előny, hátrány sosem!
15. b4a3a4979d (válaszként erre: 13. - A1baa7edcc)
2009. márc. 19. 07:45

A világon mindenhez közöm van, amit látok és tapasztalok - én így vélem. Az más kérdés, hogy nem tudom befolyásolni.

És éppen erről van szó, hogy egy szülőnek arra kell tanítani a gyerekét, amit ő a legjobban beszél - tehát az anyanyelvét. A többi úgyis ráragad máshol, mástól. Főleg, ha a másik szülő másnyelvű, de ha nem, akkor is.

Nagyon sok egyéb, általam pozitívnak tartott példát is láttam, ahol a gyerek teljesen természetesen váltogatja a nyelvet különböző helyzetekben, különböző emberekkel.

14. b4a3a4979d (válaszként erre: 11. - Edina0077)
2009. márc. 19. 07:41

Szia,

én mikor kijöttem másfél évig McDonaldsban dolgoztam. A főnök felesége szintén magyar volt, és amikor ketten voltunk, akkor is csak németül volt hajlandó beszélni, és az ő gyerekei is németül beszéltek. Az megint más kérdés, hogy egy idegen nyelvet anyanyelvi szinten senki nem képes megtanulni, se a nyelvtant, sem a kiejtést, és a gyerekemet én az én anyanyelvemre tanítom, amit kifogástalanul tudok átadni irodalmával, kultúrájával együtt. Ezekből az emberekből és gyerekekből lesznek a gyökértelenek.

13. a1baa7edcc (válaszként erre: 12. - Edina0077)
2009. márc. 18. 23:47
Hu, es van ahhoz kozod, hogy hogy beszelnek a gyerekei? Ugy mellesleg, amint a gyerek kozossegbe kerul (ovi, isi), az elso szamu nyelv szamara maris nem az otthon beszelt lesz, hanem amit a tarsaival hasznal, amilyen nyelven tanul. Ha pedig azt vesszuk, a magyar nem a vilag legfontosabb nyelve, bar nem hatrany, ha a szulo azon a nyelven neveli a gyereket, amin o maga is a legjobban beszel. (felreertes ne essek, en is megtanitanam a gyerekemnek, de ha valaki nem teszi, abban sincs semmi- szerintem)
2009. márc. 18. 20:57

A másik dolog ennek az ismerösömnek van két gyereke.Egyikük sem beszél magyarul.Èn a föld alá süllyednék szégyenemben ha a lányom nem beszélne magyarul.

Csak én vagyok igy vele?

11. Edina0077 (válaszként erre: 7. - B4a3a4979d)
2009. márc. 18. 20:55
Èn 6 éve élek Ausztriában.Minden úgy van ahogy leirtál.Az egyik kávézóban dolgozik egy magyar csaj és a fönöke nem szereti ha magyarul beszél,na ö németül beszél velem én pedig magyarul válaszolok.Egyszerüen képtelen vagyok olyan emberrel németül beszélni,akiröl tudom,hogy magyar.
2009. márc. 17. 21:50

Jól érzem magam itt is,de márc. 15.-én a szülővárosomból is közvetitették az ünnepséget,láttam a barátaim,ismerőseim és még inkabb eluralkodott rajtam a hiányérzet!

Majdnem napi szinten beszélek a családommal msn-en,de mikor meglátom a kutyám környékez a sirás.

9. lidike1 (válaszként erre: 8. - Meliga)
2009. márc. 17. 21:45
Kicsit közelebb vagy mint én!
8. Meliga (válaszként erre: 6. - Lidike1)
2009. márc. 17. 10:45
Mátyás király szülöföldjéről/városából...;)
2009. márc. 17. 08:08

Az ember akármilyen sokáig él is külföldön, csak magyar marad. Kommunikálni csak az anyanyelvén tud a legjobban, álmodni is úgy álmodik nagyrészt. Én három évig éltem Olaszországban, Ausztriában immár 14 éve, és mivel a párom osztrák, nemigen hiszem, hogy véglegesen valaha is hazamennék. Kozmopolitának érzem magam, de azért soha nem venném fel egy idegen ország állampolgárságát.

Azért jó itt a Hoxán lenni is, az ember picit "otthon van".

6. lidike1 (válaszként erre: 2. - Meliga)
2009. márc. 16. 20:36
Megkérdezhetem hova valósi vagy?
2009. márc. 15. 22:22
Nagyon nagyon hiányzik. Remélem egyszer sikerül kiscsaládommal hazamennem.
2009. márc. 15. 22:17
Nagyon sokszor elfog a honvágy - pedig "csak" Pesten élek jelenleg, nem egy teljesen más országban. Nem is tudom akkor mi lenne... Nagyon szívesen megyek, de sajnos nem tudok olyan gyakran haza utazni. Persze manapság már van telefon, meg net és mindenféle technika. Mégsem ugyanaz. Az otthoni táj számomra a haza, s ezt senki nem tudja megváltoztatni. Gondolom másokkal is van ez így.
3. c4cd20e0ca (válaszként erre: 1. - Lidike1)
2009. márc. 15. 22:14
Szia! Nagyon örülök ennek a témának! Én, annak ellenére, hogy egy évben 3-szor haza tudok menni Magyarországra, nagyon hiányzik, és annak ellenére, hogy itt Spanyolországban valamivel jobban élek, és hogy a párommal. De nincs itt a kutyus, a család, akikhez nagyon ragaszkodom, nincsenek azok az ízek, és sorolhatnám...
2009. márc. 15. 22:08
Hja,hiányzik néha.
2009. márc. 15. 22:01
Hasonló jellegű hozzászolásokal ide irjatok.köszi!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook