Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Hajápolás, szépségápolás a természet erejével (fogjunk össze, gyűjtsünk receptet egymásnak, de semmi bolti termék!) fórum

Hajápolás, szépségápolás a természet erejével (fogjunk össze, gyűjtsünk receptet egymásnak, de semmi bolti termék!) (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6 7 8
84. Nissi (válaszként erre: 83. - 8b7e22b4a7)
2012. aug. 16. 18:43

Szia Linda :)

Köszi szépen a részletes választ. Akkor majd a hétvégén kiprobálom a szodabikarbonás sampont mert nekem zsiros a hajam. Majd beszámolok.

83. 8b7e22b4a7 (válaszként erre: 80. - Nissi)
2012. aug. 16. 15:54

Szia Nissi :)!


Ki kell választani egy neked is szimpatikusat és tesztelni 3 hónapig.

Főleg a hajhullásra ajánlott dolgoknak kell legalább 3 hónap,míg szemmel látható az eredmény.

Maga az a kellemes ápolt érzés azonnali:).


Tojás samponos tapasztalatom,hogy inkább mézzel meleg hajpakolásnak fogom alkalmazni 1 órára,mert túl értékes összetevői vannak,hogy sip-sup leöblítsem.Öblíteni kissé hideg vízzel, mert jártam úgy,hogy főtt tojás darabkák maradtak a hajamon.

Alaposan sokáig kell öblíteni, haj almaecetes illatos illóolajos hajöblítő alkalmazása ajánlott.6 dl v. 1 liter langyos vízbe 1 ek almaecet és 1kk. illóolaj.A 2 dl vízhez 1 ek almaecet sok, nekem sprőd volt úgy a hajam.


A szódabikarbónás sampon sem igazán tetszett nekem, mert attól is sprőd volt a hajam.De zsíros hajúaknak lehet jó.


A gyógynövényes hajöblítők pedig jók.

Csináltam már kávéval, nyírfával,diólevéllel.Csillogott a hajam.

Saját készítésű samponom még tesztelés alatt, mert hajhullásra készítek sampon szappant és idő míg beér, majd tesztelgetni,hogy volna tökéletes.Ha megkapom tőle amit vártam leírom a receptjét.


Sajnos eddig samponnak nekem semmi nem vált be, a mosódió sem,samponszappant pedig még nem készítettem, mert a vaníliás szappanomba legalább 20% superfat került így az nekem zsírosított, viszont fürdeni szuper.Más szappanjaim pedig ajándékba készültek.

Egyenlőre DM es Babylove Mildes Shampoo-nt használok, ami a legtisztább az összes baby termék közül.

2012. aug. 16. 15:26

Himalájai sószappan recept:


70g kókuszzsír

20g olívaolaj

10g pálmaolaj

38g víz

21g lúg

Pudingosodáskor 100g finom szemcsés Himalája só.


Jól habzik és ezt ugyanúgy kell alkalmazni mint bármelyik másik szappant.Le kell öblíteni,hajmosásra is alkalmas.Nem olyan mint a 100%os sószappan ami nem habzi és meg kell szárítani magunkon.

Ez az a szappan amelyiknél nem sok a kókusz olaj,mint ahogy ezzel igyekszünk csínján bánni, mert a só felveszi a habzást.

A receptet olyanoknak ajánlom akik készítettek már házi szappant.

Linda.

2012. aug. 16. 15:00

Köszönöm nektek,hogy ti is csatlakoztok:)!


Só szappant bio boltokban,esetleg azt hiszem gyógynövény boltokban is be lehet szerezni,de meg lehet nézni DM,Rossmann drogériákban is,Westend,Köki terminál....


Neten ezen a linken nézd meg.


[link]


Remélem tudtam segíteni :)!

80. Nissi
2012. aug. 15. 20:10

Börradir

tengeri só+olivaolaj öszekeverni.

Olyan lesz a böröd mint a babapopsi:)

Arcra, testre is jó.

Ha esetleg a tapasztalatokat is megirnák akik kipróbálták a lent ajánlottakat.

2012. aug. 15. 19:56

Végre egy értelmes, hasznos fórum. Gratula, sok jó ötletet kaptam


Sószappant hol lehet szerezni? Most épp herpesszel küzdök...

2012. aug. 15. 19:14

[link]


***************************************************************************************************************************************************************************************************************

2012. aug. 15. 19:13
2012. aug. 15. 19:12

[link]


Gyógynövényes hajfürdő, lemosások

(2) Diólevél (Juglans regia)- A dió fejbőrélősködők ellen kiváló (a korpát is ezek a láthatatlan organizmusok okozzák). A dió sokféle formában használható, nem csak a diófa levele, hanem maga a dióbél is, ill a dió héja. Állítólag kopaszodás ellen nagyon hatékony.


Diólevél I. módszer:

A diófa levelet csak a fáról szedjük, és a szép egészséges levelet kell gyűjteni a száráról lefosztva. Gyűjtési ideje: június-augusztus. (Én tegnapelőtt még találtam zöld leveleket a fán, de nem volt időm elkészíteni azóta sem... :( Mostanra kiszáradtak. Na majd jövőre...)

Két púpozott teáskanálnyi apróra vágott diólevelet forrázzunk le egy csésze forró vízzel, fél percig hagyjuk ázni, szűrjük le és a főzettel masszírozzuk a fejbőrt.

link


Diólevél főzete: Erős hajhullásnál is használhatjuk, alaposan dörzsöljük be vele a fejbőrt. Fejtetvesség ellen is kitűnő szer. Teakészítés: 1 púpozott teáskanál apróra vágott diólevelet 1/4 liter forró vízzel leöntünk, rövid ideig állni hagyjuk.

link


Diólevél II. módszer (korpaellenes, fejbőrtisztító kúra):

50 gr diófa levelet összeaprítunk és 1 liter forrásban lévő vízzel leöntjük. 20-25 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. A hajat először megmossuk (és leöblítjük), majd a főzetet a még nedves hajon alkalmazzuk.

A diófa levél főzete a korpát okozó baktériumok ellen hatásos, erősíti a hajgyökeret és segíti a haj regenerálódását.

_____________

a forrás angol nyelvű (magyar internetes oldalak mellett nemzetközi vizekre evezünk ezentúl): Infusion of 50 g of chopped leaves over which we pour a liter of boiling water, leave it covered for 20-25 minutes then we filter. The resulting solution is applied on the wet hair, after having first been washed with soap and rinsed. The infusion of walnut tree is a dandruff cure which strengthens hair roots and stimulates regeneration.

link


Érdekes link a diólevélről: [link]



(1) Szárított gyógynövények (5- 5 gr mindegyikből, csalánból 10 gr) : csalán, körömvirág, kamilla, rozmaring, levendula (persze a csalán a legtöbb) .

Vagy: 2 maroknyi szárított csalánlevél, 1-2 szál rozmaring, levendulát, 1 filter kamilla.

Leforrázni a hajmosás előtti napon 1,5- 2 liter vízzel, majd áztatni.


Megjegyzés: megvettem a gyógynövényeket, szárított formában...Holnap kezdődik az áztatás... Én most úgy csináltam hogy mindegyikből 5g-t a csalánból 10-et, 2 liter vízbe. (nikike 26, 1817)

2012. aug. 15. 19:10

Közismert név: Eclipta

Szanszkrit név: Bhringaraja, Keshraja

Latin név: Eclipta alba – Folium (Compositae)


A Bhringaraja olaj elismert hajerősítő szer, kiváltképp a haj sötét színének megőrzésére és a kopaszság kezelésére használják. Gyakran úgy fordítják, mint a „haj királya”, azonban a szó szerinti jelentése: méhek uralkodója. Dekokciós eljárással hozzáadják egy adott mennyiségű kókuszdió olajhoz, és mivel a kókuszdió olaj „hűsítő” olajnak számít,külsőleg használják gyulladásos és túlhevüléses feji problémák esetében, mint például fejfájásra, homloküreg-gyulladásra, és fülfertőzésekre. Ez a gyógynövény szintén hasznos bármilyen más jellegű gyulladásos probléma kezelésére.


Összetevők:

Triterpén glükozidok és szaponinok – Oleanán

glükozidok,

eclalba-szaponinok,

B-amyrin

Flavonoidok – luteolin,

apigenin,

wedelolacton

Wedelin-sav és ecliptal


Gyógyhatások: Vértisztító szer, gyulladáscsökkentő, vérzéscsillapító, lázcsillapító, sebhegesztő szer, tonizáló, epehajtó, májoltalmazó szer


Indikációk:

Fej: Túl korai őszülés esetén; a hajhullás és az idő előtti kopaszodás gyakran pitta egyensúlyhiány miatt jelentkezik, a test túl magas pitta szintje, szinte azt mondhatjuk: „elégeti” a hajhagymákat. A bhringaraja tisztítja a pittát, és különösen a fejet tisztítja meg. Jótékony hatással van a meglazult fogakra, a hallászavarokra, az émelygésre, szédülésre (a fejben jelentkező váta zavarokra). Erősítő szerként használják az asthi dhátu (csont) szövetek egyensúlyzavaraira. Tonizálja a test váta szintjét, és mivel egyben erősítőszerként is hat, csökkenti a váta mennyiségét. A bhringarajával készült olajok az arcüregekben, az orrban és fejben fellépő dugulásokat is eloszlatják. Ezen kívül orr- és szemcseppként is használják.


Máj: Májzsugorodás, hepatitisz esetén; kitisztítja a ranjaka pittát a természetes előfordulási helyéről és megvédi a májat. Növeli az epe áramlását, serkentve ezzel az étvágyat. A májműködésre gyakorolt kiváló hatásával a vérre is pozitívan hat; tulajdonképpen elősegíti a vérképződést, megerősíti a rakta dhátut, és ezzel csökkenti a vérszegénységet. Elhárítja a magas vérnyomást a hajszálerek megerősítésével, amit a fokozott pitta és váta szint okoz. A szemekre és a kötőhártya-gyulladásra is jótékony hatással van; valamint a szemeken jelentkező árpát és vörösséget is megfelelően gyógyítja.


HarmoNet tipp: További gyógyító fűszerekről olvasnál? >>


Idegrendszer: Használható álmatlanság és szellemi zavarodottság esetén, amelyet a magas pitta és váta szint idéz elő. Oldja a stresszt és lecsökkenti annak hatását a majja dhátu tonizálásával. A bhringaraja fokozza a vérellátást és táplálja az agyszöveteket.


Bőr: A bhringaraja az idegrendszeren és a máj működésén keresztül a bőr állapotára is kihat és így enyhíti a viszketést és a gyulladást. Szintén gyógyítja az olyan betegségeket, mint a csalánkiütés, ekcéma, és kopaszító sömör, amelyek a rasza és a rakta dhátu rendellenes működése következtében alakulnak ki. Abban is segít, hogy depigmentáció után a bőr visszanyerje eredeti színét.


Tüdő: Csípős tulajdonsága elősegíti a nyálkakiválasztás csökkentését, valamint az asztma és hörghurut kezelését.


Szaporítószervek: A szer rasayana tulajdonsága megerősíti a sukra dhátu gyengeségét azáltal, hogy helyreállítja a szervezet ondótermelésének minőségét és mennyiségét. Ennek elérésére elsődlegesen a gyógynövény magját alkalmazzák.



Nőgyógyászat: Segít megelőzni a túlzott méhvérzést úgy, hogy kitisztítja a pittát az arthavasrótaszból és a méhből.


Ájurvédikus energetika:

Rasza (íz): Keserű, csípős, édes

Vírja (hatás): Hűsítő

Vipaka (emésztés utáni hatás): Csípős

Guna (minőség): Száraz, könnyű

Dósákra gyakorolt hatás: Egyensúlyba hozza mindhárom dósát; VPK =, PV-, Pitta rasayana

Dhátu (szövet): Plazma, vér, csont, idegek, szaporító

Sróta (csatorna): Vérkeringési, idegrendszeri, emésztési, légúti, húgy, szaporító


Kontraindikációk: Nem alkalmazható az emésztőrendszert érintő bármilyen jellegű meghűlés esetén.


Biztonsági előírások: Nem ismert semmilyen negatív kölcsönhatása más gyógyszerekkel.


Adagolás: 250 mg–5 g/nap


Megjegyzések:

Habár az ájurvédikus irodalom ennek a gyógynövénynek 3 fajtáját említi (fehér, sárga és kék virágzatú), közülük a fehér virágú a leggyakrabban alkalmazott. A bhringaraja egynyári növény, amely szereti a nedves vagy megműveletlen földet, és egész India területén honos.

Ezt a gyógynövényt klasszikus fiatalító szerként tartják számon, amely megelőzi az öregedést, valamint lassítja a korosodás jeleit.

Mind belsőleg, mind külsőleg alkalmazható hajhullásos és bőrgyulladásos megbetegedések esetén.

Különféle energetikai osztályozása létezik. A korai szakirodalomban a vírjáról, hatásáról szóló leírások úgy említik, mint ami csípős, ám ezzel szemben az újabb keletű leírások szerint hűsítő hatással rendelkezik. A májra gyakorolt védelmező hatása, valamint bőrgyógyító, vérzéscsökkentő és nyugtató hatásai minden bizonnyal a gyógynövény hűsítő tulajdonságára mutatnak rá.


Ha nem csak gyógyszereket alkalmaznál magadon, hanem megelőznéd a vitaminhiányt és megőriznéd a szervezetedben lévő elemek kritikus egyensúlyát, akkor érdemes táplálkozásodat is gyógyító növényekkel és fűszerekkel tarkítanod. Fogalmad sincs, hogy hol jutsz hozzá az Áyurvéda által szorgalmazott szépítő ételekhez, és gyógyhatású fűszerekhez? Kóstold meg a VegaFOOD napi menüjét! Mi is ezt esszük!

2012. aug. 15. 19:06

Hajhullás:


Megelőzés, enyhe tünetek megszüntetése:

Étkezés: Étkezzünk rostdúsan.Fogyasszunk zöldségeket,gyümölcsöket , magvakat ,teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret, péksüteményeket. Reggelihez fogyasszunk műzliket ,gabona -és kukoricapelyheket. A rost elősegíti a bélműködést,megköti a toxikus bomlástermékeket, könnyű székletet biztosít és még ráadásul B vitaminokat is tartalmaz.

Csökkentsük az elfogyasztott állati zsírok mennyiségét, főzéshez használjunk olívaolajat.Főleg sovány fehér húsokat fogyasszunk . Sütés helyett alkalmazzunk kímélő főzési eljárásokat:gőzölést, párolást, használjunk fóliát, cserépedényeket.

Óvakodjunk a három fehér méregtől: cukor, só, finomított liszt. Az édesség iránti igényünket elégítsük ki gyümölcsökkel. Ételeinkbe ne rakjunk cukrot, se rákkeltő édesítő cukorpótlókat. Használjunk inkább mézet. Az élelmiszerek jelentős részében túlságosan sok só van, legalább az általunk készített fogásokba ne rakjunk, vagy csak nagyon minimális mennyiséget, és alkalmazzunk jódozott, vagy tengeri sót. A só tönkreteszi az ereket. Ne feledjük a finomított liszt és a cukor savas irányban hat, így a közömbösítésére fordított anyagok csökkentik a szervezet puffer kapacitását és Ca mennyiségét.

Fogyasszunk elegendő mennyiségű és minőségű folyadékot. Legjobb a növényekben lévő megkötött úgynevezett "szerves víz". Igyunk ásványi-, forrás vagy szükség esetén gyógyvizeket, gyógyteákat. Kerüljük az alkoholt, a kávét, a vegyi alapú üdítő italok fogyasztását. Ezek kifejezetten károsak az egészségre. Egy felnőtt embernek naponta kb 2,5-3 l folyadékot kellene elfogyasztania ahhoz, hogy a vízháztartása rendben működjön (emésztés, felszívódás, keringés, szállítás, anyagacserefolyamatok, kiválasztás, hőszabályozás stb). Ehhez képest az átlagember fél liter vizet is alig iszik. A rendszeres és tudatos vízivással olyan panaszokat lehet megelőzni mint a fejfájás, az alacsony vérnyomás, a vesekőképződés. A szükséges víz elfogyasztása elősegíti a méregtelenítést, javul a vérkeringés, megszünik a dehidratáció, fokozódik a hajhagymák tápanyagellátottsága. Ne feledjük a víz az egyik legfőbb táplálékunk! Az étkezés előtt fél órával fogyasztott folyadék megalapozza a jó emésztést, étkezés közben és közvetlenül utánna fogyasztott folyadék megzavarja az emésztési folyamatot.

Csökkentsük a szervezet sav-bázis egyensúlyát savas irányba mozdító ételeket, mint a cukorfélék, szénhidrátok, állati fehérjék arányát és növeljük az úgynevezett "lúgosító ételeket" mint a zöldségfélék, a cukorszegény gyümölcsök, saláták arányát az étrendünkben.Táplálékunk legalább fele friss élő, nyers étel legyen, kedvezően, ízletesen, ízlésesen előkészítve.

Kerüljük az agresszív, túl pikáns izesítő szereket, mert emésztési zavarokat okozhatnak.

Gyógynövények belsőleg:

1) Nőknek:

- zsálya: 1 kk-nyit tegyünk 1,5 dl forrásban lévő vízbe és hagyjuk ázni 15 percig. Naponta 3szor fogyasszuk

2) Férfiaknak:

- szibériai ginszeng (por): 1 g naponta 2szer

- görögszéna (mag): ½ kk naponta

- kínafa (por): 1 g naponta 2szer

Gyógynövények külsőleg:

1) Alapkezelésként:

- henna, szójalecitin vagy tojássárgája: hetente egy pakolás

- őszicsodamogyoró-víz és búzavirág-víz: hetente egyszer dörzsöljük be vele a fejbőrünket

- friss aprócsalán: 3 egész növényt tegyünk 5 dl forrásban lévő vízbe és hagyjuk ázni 15 percig - hetente egyszer dörzsöljük be vele a hajas fejbőrt, hagyjuk rajta 10 percig, majd jól öblítsük le

2) A hajas fejbőr táplálására és víztartalmának növelésére:

- szója (olaj és szójalecitin), kukorica (olaj), komló és ginszeng (glicerines kivonat): mindegyikből 1 g-ot keverjünk semleges samponba, kenjük fel a vizes hajra, hagyjuk rajta 15 percig majd mossuk le. Az öblítéshez ajánlott kakukkfűfőzetet használni.

Gyógymódok házilag:

1) Gondoskodjunk elégendő mennyiségű vas-, kén-, A-vitamin-, cink-, réz-, magnézium-, kálium-, kalcium-, fluorbevitelről.

2) Evéskor adjuk át magunkat a gasztronómiai élvezeteknek. Ne olvassunk újságot, ne hallgassunk rádiót, vagy perlekedő családtagot. Nyugodt, kényelemes, stresszmentes, kedvező klimatikus feltételek között fogyasszuk el mindennapi betevőnket.

3) Ne együk degeszre magunkat. A tökéletes emésztéshez és a jó kondícióhoz a félig telt gyomor az ideális.

2012. aug. 15. 19:05

[link]


A magam részéről, amikor szinte csomókban hullani kezdett a hajam a vesetisztítás mellett búzafű levét ittam (és iszom a mai napig), és sok csíráztatott magot ettem. A hajhullásom teljesen megszűnt, sőt a hajam erősebb lett, mint előtte.

Összetétel: Fűzfakéreg 8,Csalánlevél 6, Csalángyökér 6, Bojtorjángyökér 6, Kamilla 4 egység.

2012. aug. 15. 19:03

Tisztító tea, hajhullásra, ízületre is jó tea recept belsőleg (Szabó György)


A bodzavirág vértisztító, enyhe izzasztó hatása a fő eleme ennek a teakeveréknek. A többi összetevője is a vértisztítást erősíti. A bőrbetegségeknél, és ízületi problémáknál az első lépés a máj és vese, vértisztítás.


Összetétel: Bodzavirág 2, Diólevél 1, Nyírfalevél 1, Vadárvácska fű 1, Gyermekláncfűlevél 1 (A számok egységek, én pl. célszerűen evőkanállal szoktam mérni a keverékekhez).



Elkészítési módja és adagolás:


1 evőkanálnyit 2,5 dl vízzel forrázni. 10-15 perc állás után szűrni. Napi 1-2 csészényinél többet ne igyunk belőle a diólevél miatt. Ne ízesítsük.


Figyelmeztetések:


Várandósok, szoptatós anyák, kisgyerekek ne igyák. 4 hétig fogyasszuk maximum.

2012. aug. 15. 19:01

A hajhullás megelőzése gyógynövényekkel - levendula, ginseng, aloe vera és a kínai angyalgyökér (dong quai)



A hajhullást és a kopaszságot, az öregedés mellett, genetikai tényezők és táplálkozási hiányosságok is okozzák.


Évezredek óta használják a gyógynövényeket hajnövesztésre. Belsőleg vagy külsőleg a fejbőrön alkalmazva, a gyógynövények szelíd és természetes módon akadályozzák meg a hajhullást, és ösztönzik a hajnövekedést.



Fürtös súlyfű


A fürtös súlyfűt (Polygonum multiflorum) a haj színének visszanyerésére és hajnövesztésre használják, és a kínai gyógyászatban he sho wu néven ismerik. Ezt a gyógynövényt már évszázadok óta használják hajhullás kezelésére.


Nemrég az amerikai botanikus tanács arról számolt be, hogy ez a gyógynövény segíthet az őszülő haj eredeti színének a helyreállításában és a hajnövesztésben.



A ginseng serkenti a hajnövekedést


Ezt a gyógynövényt is régóta alkalmazza a kínai gyógyászat. Egy adaptogén gyógynövény, amely a szervezetnek a külső behatásokhoz való alkalmazkodását segíti elő, stresszoldó hatású. Köztudott, hogy a stressz az egyik kiváltó oka a hajhullásnak.


A ginseng fellelhető a samponokban, de belsőleg is alkalmazható tinktúrák formájában.



Levendula


A levendula serkenti a fejbőr vérellátását, a levendulaolajat használhatjuk a hajápolására és a fejbőr masszírozására. A fejbőr vérellátásának javításával segít megelőzni a hajhullást. A levendula más gyógyászati hatásainak megismeréséhez KATTINTSON IDE!



A csattanó maszlag


A csattanó maszlag egy mérgező gyógynövény, amelyről bebizonyították, hogy serkenti a hajnövekedést. A csattanó maszlagot évezredek óta használják a kínai gyógyászatban emésztési zavarok és a tuberkulózis kezelésére. A gyógynövény szkopolamin és hioszciamin toxinokat tartalmaz, ezeket a mérgező alkaloidokat gyomor-görcsoldóként alkalmazzák. A szárított leveleket köhögés ellen használják. A szár kipréselt levét hajhullás ellen fogyasztják, azonban tudni kell, hogy nagy dózisban szabálytalan szívverést, sőt kómát is okozhat.



A kínai angyalgyökér


A kínai angyalgyökér helyreállítja a hormonális egyensúlyt, és serkenti a hajnövekedést, a kínai gyógyászatban hajhullás ellen alkalmazzák. A gyógynövény aktív hatóanyaga a fito-tesztoszteron, ami egy tesztoszteronserkentő szer.



Az aloe vera gél nyugtatja a fejbőrt


Külsőleg alkalmazva az aloe vera gyulladáscsökkentő hatást gyakorol a bőrre. A fejbőrbe masszírozva helyreállítja a fejbőr pH-egyensúlyát és segíti a hajnövekedést.


Az aloe vera növeli a haj vízmegtartó képességét, és mivel a haj ¼ része vízből van, ez a fontos funkciója elősegíti a haj táplálását.

2012. aug. 15. 19:00
2012. aug. 15. 19:00

A hajunk ugyanolyan ápolást igényel, mint a bőrünk. A hajnak is vannak különböző problémái, betegségei. A rendszeres gondozással és a gyógynövények gyógyhatásával szép, egészséges lesz a hajunk. A leggyakoribb gond a hajhullás. A hajhullás és a kopaszság sajnos sokunkat érint. A hajhullásnak azonban elég sok tényezője lehet. A legfőbb ok a stressz, a lelki probléma, a gátlásosság, a kisebbségi érzés, és az önmarcangolás, melyet nem elég külsőleg kezelni, de a belső egyensúlyt is meg kell teremteni. A mindennapi problémák közé tartozik azonban a haj korpásodása, illetve zsírosodása. Mindezen problémákra vannak természetes gyógynövénykészítmények, receptek, melyet otthon tudunk alkalmazni hajunk rendbehozatalára.

Hajhullásra

Teakészítés: egy evőkanál csalángyökeret főzzünk két percig (forrástól számítva), ha kihűlt, szűrjük le. Hajmosás után utolsó műveletként ezzel öblögessük a hajunkat. Az erősebb hajszálakért friss csalánból készítsünk teát és ugyanezt a műveletet végezzük..

Egy bevált recept: 1 dl ricinusolajba keverjünk egy tojássárgáját és egy cirom levét. Ezt a keveréket száraz hajra vigyük fel ecset segítségével és 1 óra elteltével, mossuk meg a hajunkat a szokásos módon (nem kell megijedni, mert zsíros a hajunk, többször kell meg mosni), a kívánt eredmény nem marad el. Ezt a módszert minden hajproblémára ajánlom, nekem bevált. (Többször kell alkalmazni!)

Orbáncfűtea: egy kávéskanál teafüvet leforrázunk és ötpercnyi állás után leszűrjük. Napi két csésze fogyasztása ajánlott.

Nyugtató tea, mely segít a lelki egyensúly visszaállításában és nyugtatóan hat a mindennapi stressz, feszültség oldásában.

Hajnövesztő

Teakészítés: egy kávéskanál orvosifüzike, nyírfalevél, rozmaring, majoránna és egy csipet szegfűszeg keverékéből teát készítünk, 1 l víz hozzáadásával. A kész főzethez, ha leszűrtük, hozzáadunk egy kis csalán- és bojtorjántinktúrát. Ezzel a keverékkel esténként be kell dörzsölni a fejbőrt.

2 teáskanál bojtorjángyökeret 10 percig főzni kell, ha kihűlt, le kell szűrni és naponta két csészével ajánlott inni.

Fejbőr betegségre: egy evőkanál mezei zsurlót le kell forrázni fél liter forró vízzel, 10 percnyi állás után le kell szűrni és ezzel a teával kell a fejbőrt este bedörzsölni, illetve megmosni.

Száraz hajra

Teakészítés: készíthetünk gyógyteát száraz hajra, csalánból, bojtorjángyökérből, zsályából, és hajmosás után ezzel a teával öblögessük a hajunkat.

Pakolás: 1 dl aludttejet keverünk össze 1 dl kamillateával és tegyünk hozzá semleges hajsampont, ezt vigyük fel a hajunkra. 5-10 percnyi állás után mossunk hajat.

Zsíros hajra

Teakészítés: készítsünk teát rozmaringból és adjunk hozzá egy kanál ciromot. Ezzel a komponenssel mossunk hajat.

Zsíros hajra szintén alkalmazhatjuk a már fent említett ricinusolajos pakolást. Nagyon jó eredményt lehet elérni vele. A haj egészséges lesz, és visszakapja a fényét.

Normál hajra

Normál hajra teakészítés: sötét hajra: készítsünk zsálya teát, világos hajra: kamilla és bodza keverékéből készítsünk teát és azzal mossunk hajat, illetve öblítsük vele a hajunkat.

Szép fényes haj: 1 l vízhez adjunk egy kávéskanál 10%-os étkezési ecetet. A hajmosás után öblítsük le a hajunkat ecetes vízzel. Nagyon szép fényes és selymes lesz a haj .

Érdemes időt fordítni a hajunk ápolására, mert meghozza az eredményt. Hajunk mindig egészséges, erős, és fényes lesz.

2012. aug. 15. 18:05

Hajhullásra hallottam egy állítólag jó receptet.Hajnövekedést serkentő.

2.5 dl gyógyszertári alkohol,1ek csalán,1ek bojtorján,1ek kerti körömvirág,1ek szőrös nyír,1 ek cicka farkfű,1ek kakukkfű,1 ek búzacsíra,de lehet szója is.

6 hétig érlelni és rázogatni,majd leszűrni és hajszesznek használni.

2012. aug. 10. 14:27

SAJNOS SAMPON TERÉN NEM TUDOK MIT CSINÁLNI, NEKEM EGYIK SEM VÁLT BE,MÉG MARAD TESZTRE A HÁZI KÉSZÍTÉSŰ FOLYÉKONY SAMPON SZAPPAN.

KIÖTLÖK VALAMI KLASSZ RECEPTET,ÉS IDŐ IS MÍG BEÉRIK.

ADDIG EZEN TÉREN NEM TUDOK A TERMÉSZETTEL AZONOSULNI :(..

66. 8b7e22b4a7 (válaszként erre: 65. - 8b7e22b4a7)
2012. aug. 10. 12:46

Kipróbáltam a szódabikarbóna sampont, nem vett le a lábamról, próbálkozok majd a tojással.

Míg nem sikerül folyékony samponszappant csinálnom,és tesztelni addig muszáj leszek DM es Baby sampont használni, ez a legtisztább.

Sajna ezt a sűrű olajat csak sampon szedi le.

65. 8b7e22b4a7 (válaszként erre: 64. - Michelle.r)
2012. aug. 10. 12:43
Jó legközelebb úgy csinálom :)!Nekem épp most van fent ez a pakolás, még egy fél óra és mosom :).
64. michelle.r (válaszként erre: 63. - 8b7e22b4a7)
2012. aug. 9. 21:13
Nagyon jó, de hatásosabb lesz, ha darált kávéval csinálod, utána sűrű szövésű anyagon, pl. gézlapokon átszűröd. Nálam is éppen "érik" :)
63. 8b7e22b4a7 (válaszként erre: 62. - 8b7e22b4a7)
2012. aug. 9. 20:51
Elnézést kihagytam,hogy 6 hét után átszűröm és az olajat teszem el adagolófejes üvegbe.
2012. aug. 9. 17:49

ÉJSZAKAI HAJPAKOLÁSNAK KÉSZÍTETTEM,SAJÁT KITALÁLT RECEPTEM, JELENLEG IS TESZTELEM, DE NAGYON TETSZIK:


1dl ricinus olaj,5 ek méz,1l olívaolaj,1/2 l kókusz olaj,4 marék egész szemes kávé,2 evőkanál keserű holland kakaó,és 8 zöld dió burka lereszelve,1 tányérnyi diófalevél apróra vágva.

Ezt egy flakonba tettem és 6 hétig érleltem.


Mikróban megmelegítve, hajfestő ecsettel felvinni a hajra,zuhanysapka és meleg törölközővel körbe tekerni.Ezt éjszakára fenthagyni, de akinek nincs türelme 1 órára.Majd alaposan lemosni,ezt muszáj samponnal.


Ez a hajpakolás magas koffeintartalmú így erősen hajnövekedést serkentő,de barna hajúaknak ajánlott, mert élénkíti a barna színt, a szőkét csúnyán befogja.


Szőkék ugyanezt:2 csomag fehér és kamillatea nem filteres beáztatni 6 hétig ugyanezen olaj keverékbe.De lehet ez csak szimplán olíva is,lehet kakaóvajat is hozzá melegíteni, sajnos nekem most nem volt itthon.Ennek magas csersav tartalma teszi erősebbé a hajat így elősegíti növekedését.

Nálunk barnáknál a csersavat a dió kopáncs és levél biztosítja.

2012. aug. 9. 17:04

Gyógynövények

Egyes ájurvédikus gyógynövények segítenek helyreállítani és feljavítani a haj egészségét, ilyen az Eclipta Alba és Gotu Kola gyógynövények. Az Eclipta alba-at "Bhringaraj"-nak is nevezik, a szó jelentése a "fürtök királya". Ez táplálja a hajat és stresszűző hatása is van. A Gotu Kola, vagy más néven "Brahmi" segít egyensúlyt teremteni az elmében, táplálja a hajat és a fejbőrt.


A haj ragyogása és színe nagy mértékben függ az általános elme-test egészségétől. Léteznek egyes ájurvédikus szinergikus gyógynövény készítmények, amelyek olyan gyógynövényeket tartalmaznak, amelyek erősítik a fiziológiát (indiai fehér mályva) és segítik a stresszel szembeni ellenálló képességet (indiai téli cseresznye).


Olajos fejmasszázs

Egy meleg olajos fejmasszázs heti két-három alkalommal ösztönzően hat a fejbőrre és hidratálja azt. Használhatunk jó minőségű kókusz-, mandula- vagy olíva olajat. Enyhén melegítsd fel az olajat és finoman masszírozd be a fejbőrbe ujjaid hegyével.


Ha lehetséges, hagyd magadon éjjelre, majd reggel mosd meg a hajad. A fejbőrmasszázs segít ellazulni, és biztosítja az egészséges alvást.

A minoxidil tartalmú gyógyszerek megállíthatják a női kopaszodást.

2012. aug. 9. 17:01

Színezés

A színezésre szánt növénnyel érdemes próbát végezni mielőtt rögtön az egész hajat kezeljük vele. Leginkább azon oknál fogva is, hogy minden hajon más lehet a kialakult szín. Ugyanis a haj szerkezetétől és árnyalatától is függ a színezés eredménye. Sőt előfordulhat, hogy a használt sampon is befolyásolja a kialakult színt. Otthon mindig először csak egy tincsen próbáld ki a készítményt.


A színanyag kiválasztása növényekből

A különböző növényekből úgy nyerhetjük ki a színanyagot, hogy a leveleket, gyökereket, szárakat, vagy virágokat felöntjük vízzel és ezt felfőzzük. Általában 1 maroknyi növényhez 2-3 dl víz szükséges. A szakirodalom szerint 1 óra hosszat kell főzni, de néhány esetben elegendő lehet fél óra is. Ekkor azonban jó ha hagyod állni kb. 5-6 órát a főzetet. Ezt követően le kell szűrni és ezt a leszűrt levet még kb.1 óra hosszat lassú tűzön kell melegen tartani. (Ne forrjon nagy lángon. Ha csak épp bugyog az a jó.) Gyakran rá kell nézni a készülő festékre, mert nagyon gyorsan elpárologhat. Hamar odaéghet és, ilyenkor nemcsak az edény bánja, de kezdheted elölről az egész procedúrát. Az így elkészült sűrű palacsintatészta szerű masszát össze lehet keverni még pluszban hennával is, de használható magában is bemosóként.


Miből mi lesz?

A körömvirág, kamilla, a gyermekláncfű színezőként a szőke hajnak adnak élénkebb színt és sárgásabb ragyogást.


HarmoNet tipp: Hajtípusok kezelése >>


Az őrölt kávéból, dióból, fekete teából a barna különböző árnyalatait lehet elővarázsolni. A dió zöld héját megfőzve erősíti is a hajat és sötétít. A kávé koffein tartalma miatt pedig, antioxidánsként hat. Tehát megvédi a hajat a szabadgyököktől és a roncsolódás mértékét, ezáltal csökkenti.


A cékla, a sárgarépa vagy az áfonya főzete gyönyörű vöröses színárnyalatokat hoz létre.


Hajproblémák kezelésére

Belsőleg teaként fogyasztva: rozmaring, zsálya, levendula: 1-1 teáskanálnyit tégy egy kancsóba és önts rá 3-4 dl forralt vizet majd lefedve hagyd állni 10 percig. Kúraszerűen napi két csészével fogyassz belőle, három héten keresztül.



HarmoNet tipp: Henna: gyógyító erő egy növényben - Tippek, trükkök, hajfestési fortélyok >>


Külsőleg a haj lemosásához használj csalán levet vagy higított szantálfa kivonatot. Elkészítése:1 marok csalánt fél liter, forrásban lévő vízzel önts le és áztasd 10 percig. Majd ha kellemes hőmérsékletre hűlt szűrd le és öblítsd le vele a hajad. Nem kell lemosni. Így száríthatod. A szantálfa kivonatból 1-2 csepp kell 3 dl langyos vízhez és az előzőekhez hasonlóan használandó. Heti vagy kétheti váltásban hosszabb távon is alkalmazhatóak ezek a kezelések. Hajmosáshoz kezelésként tehetsz 2 csepp boróka vagy gólyaorr illóolajat a rendszeresen használt samponhoz.

2012. aug. 9. 16:58

Ezt már sajnos nem tudom melyik oldalon találtam.



Hajfestés diólevéllel illetve burokkal=kopáccsal

A dió levelét és burkát szárítva érdemes tárolni jól szellőző helyen, begyűjtésük most a legoptimálisabb. Keverheted a hennához, ha megőrlöd, ekkor van a legintenzívebb barnító hatása vagy próbálkozhatsz csak a port péppé keverni és úgy feltenni a hajra:2-3 csésze őrölt dióburok és levél, de elég a burok is, néhány csepp eukaliptus olaj, pár csepp gyümölcsecet. Mindezt forró vízzel nyakon öntjük, mint a hennát, tejfölszerű pépet készítünk, hajunkra kenjük. Ugyanúgy dunsztba tesszük, mint a hennát. A kívánt szín eléréséhez nézegessük, de itt is érvényes, minél tovább van a hajon, annál intenzívebb a hatás.


Vállalkozó kedvűektől várjuk a fényképeket!!!


**********************************


3. Gesztenyeszínű árnyalat friss, zöld dióburokból nyerhető. Ehhez meg kell darálni a dióburkot. Kevés vizet kell hozzáadni, csak annyit, hogy a darálmánynak kásaszerű állaga legyen. Bő negyedórára a hajra kell kenni, majd vízzel leöblíteni.


****************************************


DIÓFESTÉK, DIÓTINTA


Vázlat:

Hajfesték

Tetoválás

Textilfesték, bőrfesték

Faanyagok festése

Indián nyilak festése

Diótinta

Diófesték receptek


Tisztelt festő Kollégám, a dió a festőnövények közé tartozik.


Oda tartozott régen is. Minden nép, amely valamikor a természeti népek szinvonalán élt, - és melyik nép nem? - és ismerte a diót vagy valamelyik rokonát, ismerte és fel is használta ezt a tulajdonságát.


Jobbra azték stílusú, fakéregből készült, diófestékkel festett mexikói iparművészeti szék látható.


A dió festőnövény ma is, a szintetikus festékek világában, amikor sokakban nagy az igény a természetes anyagok, természetes szinezékek iránt.


A réges-régi diófesték-készítési és felhasználási ismeretek nem mentek feledésbe, és ma is vannak kísérletező kedvű emberek, újabb módszerek is születnek.


Az Egyesült Államokban egy internetes diófesték-recept gyűjtés eredményeként 18 különböző receptből válogathatnak az érdeklődők. (Egy részét én is közlöm.)


A diófesték megjelenésre, állagában a tintához hasonlít. Vízzel hígítható folyékony barna festék. A tusra is hasonlít, tusfestésre is használható.


Három fontos kérdés tisztázandó a diófesték témakörében. (És egy csomó kevésbé fontos.)


Először is, milyen színű festéket ad a diófa?


Egy egész színskálát, világos sárgás kávébarnától a barna különböző árnyalatain - gesztenye, mahagóni, stb. - át a barnásfeketéig, feketéig. Gyakorlatilag tőlünk függ, az alkalmazott festékkészítési eljárástól, valamint a festék sűrűségétől. Szép, meleg színeket. Többen is felhívják a figyelmet, hogy nem sikerül kétszer ugyanazt a színt előállítani. Ez a szép, az egyediség, az érték. A diófesték színskálája:



A szín sötétsége a festékanyag, a juglon mennyiségétől függ. A sötétebb szín a juglonmolekulák kondenzációjától és polimerizálódásától függ. Minél több juglonmolekula fedi be a felületet, annál hosszabb polimerizációs láncok alakulnak ki, és annál sötétebb a szín.


A juglon kémiailag kötődik a festett anyag fehérjevegyületeihez, gyakorlatilag eltávolíthatatlan.


Másodszor, hogy a diófa mely részéből nyerhető festék.


Gyakorlatilag mindegyikből, de legtöbbször a dióburkot főzik ki. Diólevélből világosabb színt kapunk. A diófa kérgéből barna festék nyerhető, a kifőzött dióhéjból pedig drapp. A megégetett csonthéj fekete festéket ad, amit régebben könyvnyomtatásra is használtak. (És tetoválásra is.)


A harmadik fontos kérdés pedig az, hogy mit fessünk diófestékkel.


Szinte mindent festhetünk.


Tisztelt Kollégám, ha korban Ön is közelít hozzám, lassan már Önnek is őszülni fog a haja. Kezdje hajfestéssel a diófesték kipróbálását! De festhet vele bármilyen textilanyagot, fonalat, - a legtöbben gyapjút festenek diófestékkel, de pamutra, lenvászonra ugyanolyan jó, - bőrárut is. Faanyagot is.


Négy evangélista: Diófesték faanyagon.



Művészfestéket is készíthetünk a diófestékből, amit - árnyalattól és felhasználási módtól függően - diótintának is neveznek, vagyis akár írhatunk is vele. Régies hatású, művészi okleveleket.


A kevésbé lényeges kérdések közé tartozik, hogy mennyire tartós a diófesték. Igen tartós. Nem mosható le, nem mosható ki. Úgy mondják, 100 évig nem változik meg a színe. Aki nem az örökkévalóságnak fest, az gyakorlatilag örökéletűnek tekintheti diófestékkel festett használati tárgyait, festményeit.


Tisztelt Kollégám, mielőtt kezelőorvosát, gyógyszerészét megkérdezné, sietek közölni, hogy a diófestékben semmilyen, az emberi egészségre káros anyag nincs. Esetleg büdös kicsit. Akkor büdös, ha hosszú ideig áztatjuk elő az alapanyagot. Az áztatás alatt a nyersanyagon lévő mikroszervezetek tovább élnek, szaporodnak, és termelik büdös anyagcseretermékeiket. Ezért ajánlatos a festett textíliát még használatbavétel előtt kimosni.


Egy óvintézkedést azonban tartsunk be! Főleg ha dióburokkal dolgozunk, de a festékkészítés során különben is használjunk mindig gumikesztyűt, mert a festék addig megmarad a kezünkön, amíg újabb hámréteget nem termelünk a megfestett réteg leváltására.


A diófesték témakörének körüljárása során a többi - még kevésbé lényeges - kérdést is érinteni fogjuk.


Ugyanaz a diófesték nyerhető a különböző Juglans-diókból. A festékanyag mennyiségétől függően lehet csak különbség köztük. A feketediókat feketébbnek mondják, mint a mi diónkat.


Hajfesték

A dió természetes alapanyagú, vegyszermentes hajszínező, hajöblítő. Különösen a rákos vagy más súlyos betegségben szenvedőknek előnyös, akiknek a vegyszerektől óvakodniuk kell. De másnak is ajánlható, mert nemcsak színezi - sötétíti - a hajat, hanem fényessé, ragyogóvá is teszi. És igen olcsó is, mondhatni ingyen van.


A dióval barnított haj nem mai találmány. Indiában ősidők óta ismerik.


A diókopáncs festő-hatása régóta ismert. Már a római korban is használták hajfestésre, hajmosás formájában. Sőt, korábban is. Amikor a római légiók Galliát meghódították, feljegyzésre került, hogy a gall nők diófestékkel festették hajukat.


És mit csinált Robin Hood, hogy az íjászversenyen résztvehessen és a nottinghami serif ne ismerje fel? Természetesen, dióburok-festékkel festette át haját és szakállát.


Nem tudtunk róla? Mi is meg voltunk tévesztve, mint a serif. Mert a filmesek nem a diófestékre hegyezték ki a történetet, és ezzel nem tárták fel az igazság minden részletét. Szóval, megtévesztettek.


A hazai irodalomban kétszáz éve, 1803 óta ismert a diófesték témája. Így ír az "Olly házi könyvetske" szerzője, Néma Mester a "Hajnak meg-Barnításáról" cím alatt:


"A' hajadat, ha meg akarod barnítani, főzz zsályát, és zöld dió hajat vízben, azzal mosd gyakran a fejedet. Vagy: A dió-fa gombát égesd-meg, tedd dió olajba, azzal kend gyakran."


Hajfestésre jelenleg is használják a kopáncs festékanyagát, a barna haj sötétítésére, tonizálására. A levél festékanyagát is, barna színű hajhoz. Olyan hiedelem is van, hogy elősegíti a haj növekedését.


Szépségápolási célra az augusztusi, szeptember eleji zöld dióburkot használják. A dión körbevágják, a két félből a barnás, feketés foltokat kivágják. Napon, de inkább szárítószekrényben 30-40 C°-on szárítják, végül szellős helyen tárolják.


Ugyanilyen célra a diólevelet júniusban, száraz időjáráskor szedik meg. Akkor, amikor a diólevél már kifejlett nagyságú, de gombás, baktériumos foltok nem károsítják, az illata pedig jellemző. A levélkéket levágják a levéltengelyről, vékony rétegben papíron, textilen, rácson a napon szárítják, vagy más száraz, szellős helyen. Száraz, jól szellőző helyen tárolják.


A friss diólevél szárítás nélkül használható.


Ha Horvátországban járunk, tapasztalhatjuk, hogy a legszebb horvát nőknek milyen szép sötét hajuk van. Ez vagy úgy lehetséges, hogy természettől fogva olyan szép, vagy úgy, hogy horvát nyelven rendelkezésre áll a diós hajfesték receptje. Én az utóbbira gondolok.


Kipróbálhatunk mi is egy horvát hajfestő receptet. 10 dkg szárított zöld diót főzzünk 1 g timsóval. A leszűrt főzetet használjuk hajmosásra. Ezzel a saját haj természetes színét és csillogását tudjuk visszaadni.


És a horvátok azt is tudják, mitől erősödik a haj. Természetesen, a diótól. De hajerősítésre nem a diólevelet vagy a zöld diót használják, hanem a dióbelet. Tíz kanál darált dióbelet tesznek egy liter 96 %-os alkoholba. Jól lezárják, és két hétig meleg helyen tartják, majd leszűrik. A hajat minden este ezzel az alkohollal dörzsölik be, majd hagyják megszáradni. Tessék kipróbálni!


Nemcsak horvát, többféle hajfestő recept van, válogathatunk. A legrégiesebb:


Hajfestő-szer zöld dióhéjból. "60 gm. friss dióhéjat kőmozsárban 7 és fél gm. porrá tört timsóval egyenletes tömeggé gyúrunk, s vízfürdőn 300 gm. oleum olivarum benzoat.-mal digeráljuk, míg minden nedvesség elpárolgott belőle. Ezután megszűrjük és 2 csepp rózsaolajjal vagy 10 csepp narancsvirágolajjal illatosítjuk. – E hajfestőszer a hajat egyenletes barnára festi."


Ma már nem szokás kőmozsárban digerálni, ezért keressünk más recepteket.


Gaugin 1947-ben közzétett receptje szerint 200 g szárított, porított zöld diókopáncsot 1 l olivaolajjal kell egy edényben - ő mozsarat ajánl - egyneműre morzsolni, keverni. Az elegyet vízfürdőben kell melegíteni, párolni. Addig kell párolni, amíg a víz el nem forr. Ezután szűrhető, illóolajjal illatosítható. Hajöblítő szerként ajánlja.


Ugyancsak hajfestésre szolgál Gaugin másik receptje: 60 g timsót oldunk 240 ml rózsavízben, és elkeverünk benne 900 g szárított, porrá tört zöld diókopáncsot. Egy hétig állni hagyjuk, aztán leszűrjük. Felöntjük 200 g 96 %-os alkohollal, és nem isszuk meg, hanem a hajat dörzsöljük be vele.


A mai Szlovákiából származó hajfesték-recept nagyon hasonlít Gaugin receptjéhez. 450 gramm zöld dióhéjat, 30 gramm timsót és 120 gramm rózsavizet mozsárban elkeverünk, kipréseljük, minden 100 grammhoz 30 gramm 90 fokos borszeszt öntünk, 4 napig zárt edényben pihentetjük, átszűrjük, kedvünk szerint illatosítjuk. Kis kefével, szálmentén türelmesen kenjük rá a megmosott, megszárított hajra.


És hogy a barna hajúaknak kellő választékuk legyen, közlöm Gaugin harmadik receptjét is. Belekeverünk előbb 500 ml 50 %-os szalmiákszeszt 1 l desztillált vízbe, majd 500 g szárított, porrá tört diókopáncsot. Egy hétig állni hagyjuk, utána leszűrjük. Lepároljuk, és a párlat mennyiségének felét kitevő kölnivízzel töltjük fel. Barnítja a hajat. (És az illata!)


A következő hajfestő-receptet hárman is jegyzik: Buchman 1975, Bremness 1995, Neal's Yard 1997. Zöld diókopáncsot áztassunk enyhén sós vízben, és hagyjuk állni 3 napig. Öntsük fel forró vízzel, forraljuk 5 órán keresztül! Közben az elforrott vizet időnként pótoljuk. Szűrjük le, a kopáncsot is préseljük ki. Főzzük tovább, egynegyedére. A főzetet öblítőszerként hasznájuk, hajfestéskor.


Íme a dió-hajszínező házilagos receptje:


Két evőkanál összetört diólevelet tegyünk egy csésze forró vízbe, és hagyjuk állni egy napig. Ugyanekkor egy másik csésze forró vízbe tegyünk egy evőkanál világos színű tealevelet, és szintén hagyjuk állni egy napig. Másnap mindkettőt ismét forraljuk fel, szűrjük le, öntsük össze. Tároljuk hűtőben.


Hajmosás után a hajat kissé itassuk fel törülközővel, majd a főzettel ugyanúgy fessük meg a haj tövét, mint hajfestékkel szoktuk. A beáztatott hajat másik, rosszabb törülközőbe bugyoláljuk, amit már nem sajnálunk, ha elszíneződik. Némi fülledés után öblítsük le és szárítsuk meg.


A hajöblítéshez olyan diólevél-teát használjunk, amely csészénként egy evőkanál diólevelet tartalmaz.


Oroszországban is divatja van a diós hajfestésnek, szépségápolásnak. Öt orosz recept:


1. A zöld dióburokból préseljük ki a levét. Két evőkanálnyi dióburok-levet keverünk össze 1 dl tisztaszesszel. Ez a folyadék barnára színezi a hajat, ha rákenjük.

2. Zöld dióburkot, de már barnulót is használhatunk, főzzünk 3-4 órán át vízben, amíg színe sötét, feketésbarna nem lesz. Ekkor szűrjük le, és főzzük tovább, hogy besűrűsödjön. Amikor már sűrű, kétszeres mennyiségű zsiradékot - akár vajat - keverjünk hozzá. Gyenge tűzön addig főzzük tovább, amíg a víz ki nem párolog a készítményből. Sötét, majdnem fekete krémet kapunk, amit hajra kenve gesztenyebarna vagy sötétbarna árnyalatot érhetünk el.

3. Gesztenyeszínű árnyalat friss, zöld dióburokból nyerhető. Ehhez meg kell darálni a dióburkot. Kevés vizet kell hozzáadni, csak annyit, hogy a darálmánynak kásaszerű állaga legyen. Bő negyedórára a hajra kell kenni, majd vízzel leöblíteni.

4. A sötét hajat ajánlatos hajmosás után diólevél-főzettel öblíteni. Ehhez három evőkanálnyi darált száraz diólevelet 2 l vízben kell forralni. Leszűrés után, amíg még meleg, ezzel a főzettel kell hajat öblíteni.

5. A sötét, zsíros hajat mosás után friss zöld dióburok főzetével is öblíthetjük.

Minekünk azért kell házilag készítenünk hajbarnító diófestékünket, mert a kereskedelemben nem kapható. Nem így az Egyesült Államokban, amely ország - ebből, de csakis ebből a szempontból - jóval fejlettebb.


Ott a Mehandi cég porrá őrölt feketedió-burkot kínál eladásra, ami kétféle módon használható. Vagy enyhén savanyú oldatban, például citromos teában áztatjuk és utána leszűrjük, vagy közvetlenül az amúgy is használatos hennafestékünkhöz keverjük a burok forróvizes forrázatát. Mindkettő hatásos, a hajat barnítja, sőt, a hennától pirosas beütést is kaphatunk. (Nem tévesztendő össze a kiütéssel.)


Tisztelt fodrász Kollégám, a világ a hajfestésben is gyorsabban fejlődik, mint azt én gondoltam. A szárított, darabos dióburok, akár hajfestési célra is, már az interneten is rendelhető. Még 1 eurót se kell fizetnünk tíz dekáért.



Az európai kozmetikai iparban is gyártanak diófesték-alapanyagú hajszínező készítményeket. Jobbra-balra német készítmények képei láthatók, az összetételüket, a gyártási módszerüket nem ismerem.


Hasonló marokkói készítmények is kaphatók, ezekről kissé részletesebben:


A marokkói alapanyag ugyancsak szárított dióburok apróra, porrá őrölve, de nem a feketedió burka, mint ahogy Mehandiék csinálják, hanem a közönséges dióé. Ha magunk készítjük, nem is sejtjük, milyen különleges készítményt csináltunk! Az INCI nevezéktan szerinti "Juglans regia seedcoat extract"-ot! Egy hivatalosan törzskönyvezett készítményt.


Ha marokkói dióburok-port veszünk, zárt edényben kapjuk, 2 ml-ben van 1 g dióburok-por. A saját készítésű dióburok-port ugyancsak zárt edényben tároljuk, levegőtől, nedvességtől, fénytől védve. Így hosszú ideig eltartható.


A dióburok-por forró vízben jól eloszlik, a szemcsékből a forró víz oldja ki a festékanyagot, ami tannin és juglon. Az emberre semmi káros hatása nincs.


Hajfestéskor a szőkéknek természetes gesztenyeszín árnyalatot ad, a barna hajat pedig mélyíti. És ragyogást kölcsönöz a hajnak. Az adagolás a haj színétől és a festés idejétől függ. Hennával kombinálva a színskála még gazdagodik, vörösréz-árnyalattal.


Végezzünk el egy teszt-festést, ugyanazon a szőke hajon. Balra a dióburok-festékes festés eredménye, jobbra pedig a dióburok-port 50 %-ban egyiptomi hennapor pótolja. Mindkét képen fölül a kiindulási szín, alul a festett haj színe.


A módszer: A festék 28 %-ban festékport, 72 %-ban vizet tartalmaz. Egy tálba tesszük a festékport, forró vizet öntünk rá. Keverjük egynemű állagúra, és hagyjuk félóráig hűlni. Három órán keresztül álljon a festék a hajon, bekötve, utána langyos, lágy samponos hajmosás fejezi be a hajfestést.



Nézzük meg ugyanezt barna hajon. Látjuk, mindkét festékanyaggal élénkebb, ragyogóbb pirosbarna hajat kapunk.



Így néz ki egyébként a hennával készített dióburokpor-festék:



Öblítéshez is használhatunk dióburok-port, málnaecettel vegyítve. 15 g dióburok-porhoz 21 ml víz és 64 ml málnaecet kell. Akkor öblítsünk vele, amikor az ecetszag már nem túl erős, 5-10 percig.



És most jön a dióolaj, amivel fiatalkoromban édesanyám is kente hajamat!


A dióolaj nevű kozmetikai szer drogériában volt kapható, de az elnevezés megtévesztő, mert nem igazi dióolajról volt szó. A dióolaj a barna hajúaknak mélyebb, ragyogóbb hajszínt ad, és házilag is elkészíthető, pénzbe se kerül.


Ehhez a diókopáncsot - vízfürdő fölött - olívaolajban főzzük ki, ez a kozmetikai szerek között dióolajnak nevezett olaj. Olcsóbb is, jobb is, mint amit a drogériában kapni.


Említettem, barnító hajfesték a diófa legkülönbözőbb részeiből készíthető. Készítsünk dióhéjból!


Ehhez először porrá kell darálnunk a dióhéjat. Ezt megtehetjük egy forgókéses kávédarálóban is. Nem kell sok, három marékkal elég.


A dióhéj-porból egészen kevés étolajjal és némi forró vízzel finom krémet keverünk.


A szokásos hajmosás után hajunkat felitatjuk, de nem szárítjuk meg. Dióhéj-krémet kenünk a hajunkra, és lekötjük nejlonkendővel, kéztörlővel. Negyedóra vagy félóra elteltével újból hajat mosunk, a szokásos módon.


És tükörbe nézünk. (A kezünket nem nézzük meg, mert azt is megbarnítja, ha nem kesztyűben mosunk hajat.)


Végül térjünk vissza a dió-hajfesték őshazájába, Indiába. Egy mai indiai recept azok számára, akiknek a hajuk nem fekete, de szeretnék, ha az lenne.


A festék kiinduló anyaga a zöld dióburok, vagy a fiatal zölddió. A burkot vagy diót felöntjük vízzel, kissé megsózzuk, és három napig állni hagyjuk. A negyedik napon kiegészítjük a folyadékot három csésze forró vízzel, és feltesszük az egészet főni. Ha úgy látjuk, hogy már több vizet főtt el, mint amennyit beleöntöttünk, pótoljuk. A főzés ideje nincs pontosan megadva. Ha már jónak gondoljuk, leszűrjük. Hatásosabb, ha a diót (burkot) meg is nyomjuk, hogy a festékanyagot kiadja. A leszűrt festéket újból főzzük, annyira, hogy negyedét elfője. A festék fixálásához kevés timsót adjunk.


Amikor először festjük meg vele a hajunkat, némi sárgás árnyalatot is látunk, de ne ijedjünk meg, végül gyönyörű mélyfekete lesz. Frissen mosott hajra ajánlják.


A dióhéjas hajfestést hennással is kombinálhatjuk, mert a henna, ha dióhéjjal keverjük, a szőkéből, világosbarnából sötétvöröset varázsol.


Szőkék, vigyázat! A diófestékes hajkezelés nem ajánlható mindenkinek. A szép szőke hajat többé-kevésbé intenzíven barnára képes színezni, főleg, ha mértéktelenül alkalmazzuk.


A szőkék vigyáznak. És mink?


Persze, sminkként is használhatjuk a diófestéket. Meleg színei miatt arcfestésre is szokásos.


Tetoválás

A durvább tetoválás egy életre szól, nem ezt ajánlom. Létezik a mediterrán országokban olyan szolgáltatás - strandon, utcán, - amely során a tetováló művész műve csak nyári emlék, hetek múlva elhalványul, eltűnik. Ennek a tetoválásnak a henna az alapanyaga, de hátránya, hogy a hennát sötétíteni kell, és erre a célra a legtöbben olyan vegyületet (para-feniléndiamin, PPD) használnak, ami idővel viszkető, allergiás nyomot hagy a bőrön.


Az egyetlen, üdítő kivétel Tunézia, ahol a henna sötétítését nem mással, mint diófakéreggel végzik, így a tetoválás teljesen veszélytelen.


Persze, érthető, Tunéziában a hennás-diófakérges tetoválás régi népi hagyomány. Menyasszonyok az esküvő előtti este tetováltatják magukat a kép szerinti hagyományos népi mintákkal. Nemcsak a kezüket, a lábukat is.



Ha tisztelt menyasszony Kolléganőm ugyanilyent szeretne, nem kell érte Tunéziába utaznia. A diófakérget kevés vízzel be kell áztatnia, és egy kisebb edénybe kell helyeznie, ami lefedhető, és abban kell kifőznie a hennával, tölgymakkal, szegfűszeggel és kevés rézszulfáttal együtt.


Az esküvő sikere biztos lesz. A házasságé már más kérdés.

2012. aug. 9. 16:54
2012. aug. 9. 16:53

[link]


Banános tejfölös hajpakolás


A pakolás tejföl tartalmánál fogva alkalmas a zsír- és vízhiányos bőrök táplálására.

A péppé tört érett banánt tejföllel kikeverjük.

A-, B-, C-, U- vitamin, keményítő, valamint speciális szeborrea ellenes anyagok.

Minden bőrtípusra alkalmas

Önmagában szeborreás bőrre alkalmazhatjuk

Bőrtápláló

Sohasem bőrizgató

***********************************

A citromos habpakolást szeborreás bőrre alkalmazhatjuk összehúzó hatása miatt.

A habbá vert tojásfehérjéhez pár csepp citromlevet csepegtetünk.

C- és P- vitamin tartalmú, valamint gyümölcssav tartalma jelentős.

***********************************

A karottás pakolás tejföl tartalma miatt zsírhiányos, érzékeny bőrre alkalmazható.

Az alaposan megtisztított sárgarépát lereszeljük és nyert levét tejfölbe keverjük.

Béta-karotin, szénhidrátot és ásványi anyagokat tartalmaz.

vérbőség és anyagcsere fokozó

regeneráló

hidratáló

hámképző

2012. aug. 9. 16:50

[link]


Otthon elkészíthető, házi pakolásokat teszteltünk, amiket szívesen ajánlunk, bár nekünk nem mindegyik vált be. Mert ugye télen a hajnak is kell a pluszvitamin.



Legalább minden hajmosás után megfogadjuk egyszer, hogy következő alkalommal majd pakolunk is a hajunkra a jótékony szerekből, és több időt szánunk a sérónk ápolására, regenerálódására. Ki tudja, miért, valahogy mindig kimarad a nagybevásárláskor a húszperces pakolás megvásárlása, és mivel hajmosáskor nincs mihez nyúlni, elmarad a haj kényeztetése, vitaminpótlása. Hogy jó példával járjunk elöl, házi pakolásokat teszteltünk. Nem mindegyik vált be.


Borsamunkatárs segítségével összeállítottunk négy olyan pakolást, amelyről úgy gondoljuk, hogy hasznos lehet. Azonban előre figyelmeztetünk mindenkit, ne várja a csodát, a megfelelő és kielégítő eredmény eléréséhez többször kell alkalmazni ezeket a pakolásokat. És persze nem mindenkinek jó mindegyik.



Így készülnek a hajpakolások


A száraz haj oka lehet az A- és B-vitamin hiánya, a faggyúmirigyek nem megfelelő működése, örökletes hajszárazság, hormonális, belső rendellenesség, a stressz és külső kémiai hatások. Borsamunkatárs szerint jó volna végre elfelejteni a mindennapos hajmosást, nem egészséges, ahogy a forró vízzel öblítés és a forró hajszárító használata sem. Na, nem mintha a hideg jobb lenne. Szakértőnk szerint érdemes beszerezni kókuszolajat, amiből mindennap tehetünk egy keveset a száraz hajvégekre, hiszen a haj ezt magába szívja.


1. recept


1 csésze méz

1/2 csésze olívaolaj

2 csepp citromlé


Mielőtt eszetlenül nekiesnénk az alapanyagok összeturmixolásának, fontos a pontról pontra való összekeverés, mert az olaj csak a mézben oldódik jól. Citromra csupán azért van szükség, hogy összeállítsa a masszát, egyébként száraz hajra nem ajánlott. A méz köztudottan táplálja a hajszálakat, a citromlé fényesíti, az olívaolaj pedig olyan, mint a száraz bőrnek a testápoló.



A masszát egy napig pihentetni kell, hogy az anyagok jól összeérjenek. Hatásosabb eredmény elérése érdekében – és ruhánk épségének megőrzése miatt is – jobb, ha folpackal becsomagoljuk a fejünket, vagy zacskót húzunk rá. Amikor modellünk lemosta hajáról a pakolást, panaszkodni kezdett, hogy drót lett a haja. Egy biztos: az olaj és a méz egyvelege nem teszi túl selymessé a hajat – ezért kell a gyógysampont használni –, ellenben megerősíti.


2. recept


2 dl sör

olíva- vagy jojobaolaj

1 tojássárgája


Ezt a pakolást a nagyon töredezett hajú Borsaolvasóknak ajánljuk. Itt is figyeljünk oda, hogy sörben nem, de a tojássárgájában oldódik az olaj. A sör csillogást ad a hajnak, ráadásul B-vitaminnal is táplálja, erősíti azt. Az olaj szintén a száraz hajat ápolja, és gyógyítja a hajszál repedéseit, megakadályozva a további töredezést.



A tojássárgája rengeteg D-vitamint tartalmaz, ami óv a külső hatásoktól, és szintén a hajszárazság ellensége. A panaszkodás most sem maradt el, büdös és undorító – viszont nagyon tápláló.


3. recept


érett avokádó

banán

1 evőkanál natúr joghurt

1 evőkanál olívaolaj


Ezt a pakolást bátran nevezhetjük vitaminbombának, hiszen az avokádó rengeteg vitamint tartalmaz. Magunk is kipróbáltuk, a végeredményt látva azonban mégsem ajánljuk. Modellünk még két nap után is avokádódarabokat szedegetett ki a hajából, ráadásul fejbőre egy egész hétvégén keresztül úgy viszketett, mintha bolhás lenne. Inkább készítsünk belőle finom avokádókrémet vagy salátát, aki azonban mégis úgy gondolja, hogy hajának szüksége van erre a vitaminbombára, az lehetőleg áldozzon rá egy hétvégét, és naponta kétszer mosson hajat, hétfő reggelre talán megszabadulhat a zöldségdaraboktól.



Akik nem ennyire merészek, azok hagyják el az avokádót, hiszen a banán önmagában is sok vitamint tartalmaz: A-, B-, C- és U-vitamint is, ráadásul magas cukortartalma miatt hidratál is. A natúr joghurtra azért van szükség, hogy kioldja a vitaminokat. Tehát ha avokádóval vagy avokádó nélkül belekezdünk a pakolás elkészítésébe, előtte szerezzünk be egy turmixgépet, ha nincs, akkor gondosan passzírozzuk össze. Ebbe kerül a joghurt és az olaj. A pakolást felkenve ugyan nagyon jó illatot árasztott modellünk feje, ám a vízszámlánk kímélése miatt is érdemes más pakolásokkal próbálkozni, ráadásul a végeredmény sem lett elfogadható. Modellünk haja inkább hasonlított egy drótkerítésre, mint egy egészséges fejfedőre.


4. recept


hársfavirág és bodzavirág főzete

1 tojássárgája

2 evőkanál méz

2 csepp levendula illóolaj


Szerintünk ez a legegyszerűbb, legolcsóbb, és talán a leghatásosabb pakolás. Nem kell mást csinálni, csak teát főzni a hársfa- és bodzavirágból, leszűrni, és két evőkanállal hozzáadni a tojássárgájával összekevert mézhez és olajhoz. A levendula illóolajtól kellemes illata lett a hajnak, a méz és tojássárgája táplál és hidratál, a hársfa- és bodzavirág főzete pedig gyógyítja az elhasználódott, sérült, töredezett hajszálakat.



Ezt a pakolást érdemes inkább a fürdőkádban használni, hiszen nagyon csöpög, de végeredményben modellünk haja könnyű, selymes és fényes lett. A pakolásokat hársfa- és bodzavirág főzetével összekevert semleges samponnal mossuk le, és ha elég főzetet készítettünk, akkor utolsó öblítésnek a gyógyfőzetet használjuk, amit már nem kell kimosni a hajból.

2012. aug. 9. 16:47

Szerző: Boldizsár Krisztina 2010.06.02.

A fodrászok gyakran ajánlják vendégeiknek, hogy havi egy-két alkalommal használjanak ápoló hajpakolást. Tegyél így Te is! Most minden hajtípusra adunk egy-egy fantasztikus, házilag elkészíthető hajpakolás-receptet!


Száraz, élettelen hajra


Epres hajpakolás

Ez egy intenzív hidratáló pakolás, amit a kimondottan száraz hajúak akár havonta kétszer-háromszor is alkalmazhatnak. A pakoláshoz törj össze egy tálban 8-10 szem epret, majd keverj hozzá 1 evőkanál majonézt.(A majonézt elkészítheted akár házilag is úgy, hogy egy tojás sárgáját cseppenként kikeversz étolajjal). Jól keverd össze az epret a majonézzel, majd vidd fel a pakolást a hajadra. Ezután bugyoláld meleg törölközőbe a fejed! Hagyd a hajadon a pakolást fél órán keresztül, majd a szokásos módon mosd meg a hajad!


Zsíros hajra


Kamillás-élesztős hajpakolás

Ha könnyen zsírosodik a hajad, akkor neked erre a hajpakolásra van szükséged! Ehhez keverj össze 1 dkg élesztőt 1 evőkanál frissen főzött, langyos kamillateával. Majd verd fel 2 tojás fehérjét kemény habbá, és a pépet add hozzá a tojáshabhoz. Végül a pakolást finoman masszírozd a fejbőrödbe, és 20 perc múlva öblítsd le!

Az élesztő a töredezett hajvégekre is jó, ezért ha ilyen problémád van, akkor dörzsölj a hajvégekre élesztőt!


Gyenge, töredezett hajra


Sörös hajpakolás

A sört nem csak meginni jó, hanem a hajra kenni sem utolsó. A sör erősíti a sörényedet, és a korpát is elűzi. A pakolás másik összetevője, a tojás pedig fényesíti és táplálja a hajat. A pakoláshoz 2 dl sört keverj össze egy tojássárgájával. Majd ezt masszírozd a hajadba, és 5 perc után öblítsd le.


Normál hajra


Olívaolajos hajpakolás

Az olívaolajnak közismert a hidratáló, mélyápoló hatása, ezért rengeteg kozmetikumot készítenek belőle. Az olívaolaj viszont nem csak a bőrre, hanem a hajra is nagyon jó!

A hajpakoláshoz verj fel 2 tojást 5 evőkanál olívaolajjal! Addig keverd, amíg egyneművé nem válik. Masszírozd bele fejbőrödbe, majd fedd le zuhanysapkával vagy nejlonnal, és hagyd hatni félóráig. Végül öblítsd ki, és mosd meg a hajad samponnal.


Mindenkinek


Uborkás-mézes hajpakolás

Ez a keverék nagyon hatásos lehet bármilyen hajtípusra, mert könnyen kifésülhetővé és fénylővé teszi a hajat! A pakoláshoz vegyél 2 tojássárgáját, és ehhez keverj hozzá 1 kávéskanál mézet és 3 evőkanál uborkalevet. A keverékedet lazítsd egy evőkanál olívaolajjal, majd vidd fel a hajadra. A fejedet fedd be fóliával és törölközővel, és hagyd hatni fél órán keresztül. Közben egy-egy uborkaszelettel a szemedet is pihentetheted!

A fél óra eltelte után bő vízzel öblítsd ki a hajadat!

1 2 3 4 5 6 7 8

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook