Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Érettségi, pontok, továbbtanulás - gimi után fórum

Érettségi, pontok, továbbtanulás - gimi után (beszélgetős fórum)


15924. Chelsey (válaszként erre: 15923. - Akinomuj)
2022. júl. 12. 23:05
Biztosan igaz lehet, puszta logika mentén is erre következtetne az ember.
15923. akinomuj (válaszként erre: 15919. - Chelsey)
2022. júl. 12. 22:01

Igen, a neurotipikus is sok kihívással szembesül napjainkban, a felgyorsult, atomizált világ nem kedvez a kiegyensúlyozott életnek (nem erre optimalizálódtunk).

Ám nem mindegy, hogy alapból van egy minőségi működési eltérés MINDIG, vagy nincs. Ha van eltérés, az nagyobb kitettséget jelent a mindenféle olyan kvázi "másodlagos" mentális problémáknak, amiket te felsorolsz. Legalábbis szakemberek szerint a szakirodalom egyértelműen ezt igazolja (szóbeli információ, de elhiszem).


Igen, a lényeg az lenne számunkra, hogy a gyereknek legyen jó hosszú távon. Úgyhogy köszönöm a támogatást mindenkinek még egyszer!

15922. Mamija74 (válaszként erre: 15916. - Akinomuj)
2022. júl. 12. 19:18
Szurkolok neki nagyon, hogy visszamehessen!
15921. Chelsey (válaszként erre: 15920. - Virgilius)
2022. júl. 12. 15:04
Valóban az a legfontosabb, hogy a helyzet a számára legkedvezőbben alakuljon.
15920. virgilius
2022. júl. 12. 14:59
Lényeg, hogy fogadják el az igazolást. Még lényegebb, hogy ez neki jó legyen, bárhogy is történik.
15919. Chelsey (válaszként erre: 15918. - Akinomuj)
2022. júl. 12. 14:26
Persze, tudom én, hogy ezeket komoly vizsgálatokkal kell alátámasztani. De ha belegondolsz, hogy mennyi kivizsgálatlan (de azért sejthető) eset van, plusz hozzáveszed a szorongókat, depressziósokat, ilyen-olya mániásokat és függőket, akkor tényleg nem nagyon marad senki körön kívül. Ennek pedig valószínűleg az lehet az oka, hogy az ember idegrendszere nem bír el mindent és manapság egyre nagyobb a terhelés.
15918. akinomuj (válaszként erre: 15917. - Chelsey)
2022. júl. 12. 13:35

"A végén arra a megállapításra jutottam, hogy senki sem "normális", legalábbis a környezetemben nem."

Tipikus, mint mikor az orvostanhallgató az összes betegség tünetét észleli magán tanulás közben. :-D

Bár természetesen nagy a szórás a neurotipikusok közt is, egyes aspektusokban belelóghatnak éppen a spektrumba, de ez nem azt jelenti, hogy teljes személyiségüket átható eltérés áll fönn.


Éppen ezért kell, hogy a diagnózist szakmai szupervízióval megtámogatott szakember állítsa föl alapos kivizsgálás után, és ne egy laikus.

A fiamén 2 orvos - szakorvosjelölt, szakorvos - és egy pszichológus aláírása is szerepel, sok előzetes vizsgálat, szülői és családi anamnézis, egy hetes megfigyelés után adták ki.


"Képzett szülőként", ha kérdeztek, jó párszor adtam tanácsot szülőknek, hogy hova érdemes vinni megnézetni a gyereküket, ha felmerül a gyanú. De míg szakember alá nem támasztja, addig csak gyanú marad. (Ez az én véleményem legalábbis).

15917. Chelsey (válaszként erre: 15916. - Akinomuj)
2022. júl. 12. 13:19

"olyan okos, nem igaz, hogy nem képes...!" Ezzel sokszor találkozik az ember, egyik félnek sem könnyű kezelni a helyzetet. Ezekbe (autizmus, ADHD, ADD, Tourette, mozgásfejlődési rendellenességek, tanulási nehézségek) jól beleástam magamat évekkel ezelőtt még az ovis időszakban. Addig csak a környezetemben élők alapján volt valamilyen képem, kicsit kiegészítettem a szakkönyvekben leírtakkal, neten találtakkal, meg azokkal, amiket a fejlesztőktől hallottam. A végén arra a megállapításra jutottam, hogy senki sem "normális", legalábbis a környezetemben nem.

Ezzel nem akarom kisebbíteni egy autista nehézségeit (ezt most azért írom, mert úgy tűnik, hogy félreértettetek).

15916. akinomuj (válaszként erre: 15915. - Chelsey)
2022. júl. 12. 12:58

A mérték a kérdés.

Ahhoz, hogy a nem neurotipikus arra a zérópontra érkezzen, ahonnan egy neurotipikus indul, már bele kell tennie plusz energiákat. Nap, mint nap. Ezzel a hátránnyal kezd eleve.

Egy AD(H)D vagy autista összevethető a látható fogyatékosságokkal (tudom, nem pc így mondani, de talán így jobban átmegy). Rajtuk azonban nem látszik azonnal, hogy nem "olyanok, mint mindenki", és ez nehezítés is: "olyan okos, nem igaz, hogy nem képes...!". A szüleiknek nem a társadalmi szánalommal, hanem - elsőre - a kirekesztéssel, a dühvel kell megküzdenie (járstótéri helyzetek, óvoda, iskola), és utána jön a felnőttebb kor, a kortárs csoportok, munkahely, párkapcsolat. Nekik nem egy csatornát vagy közeget kell akadálymentesíteni (közlekedés, hallás, látás), hanem a komplex társadalmi normákat kénytelenek valahogy megtanulni kezelni. (Az ADHD-nál meg más kihívások vannak - impulzivitás, szétszórtság...).

Nem mintha a mozgás- és érzékszervi nehézségekkel küzdők számára olyannyira előrehaladott lenne az akadálymentesítés, sőt! Csak könnyen belátni, hogy nekik miért nehéz és miért plusz erőfeszítés.


Mindenkinek nehéz, aki ekkora hátránnyal indul. Aki nem próbálta, nem ismeri jól a helyzetet, nehezen tudja bekalibrálni a probléma mértékét. Ezért is jó, hogy egyre többet hallani, olvasni ezekről.

15915. Chelsey (válaszként erre: 15913. - Akinomuj)
2022. júl. 12. 11:34
Maga az alkalmazkodás mindenki számára megerőltető, az valóban nem mindegy, hogy mennyire. Ha valaki megtalálja a helyét, akkor neurotipikus létére is lehet olyan szerencsés, hogy minimálisra csökkenhet ez az extra teher. Ezt persze könnyebb így eltervezni, mint megvalósítani.
15914. levia (válaszként erre: 15913. - Akinomuj)
2022. júl. 12. 11:30
AD(H)D:Gyerekeknél igen, a felnőttek helyzete és segítése nem annyira sima ügy még (itthon főleg).
15913. akinomuj (válaszként erre: 15912. - Chelsey)
2022. júl. 12. 11:13

Az a szerencsés, aki úgy tud kilógni, hogy mindkétféle káoszt érti, átlátja és tud közlekedni köztük. Sőt, akár le tudja fordítani mások számára is egyiket a másikra!


De jellemzően az alkalmazkodás maga is megterhelő (erről is szól az autisztikus kiégés), nemhogy kihozni a pozitívumokat az eltérésből.

Bármilyen más, nem neurotipikus működésmódban létezni és alkalmazkodni ugyanúgy plusz energiákat vesz el (csak azokban nem vagyok otthon, ezért nem azokkal példálózom). Talán az ADHD-ról van még elég sok irodalom, ami közismert.

15912. Chelsey (válaszként erre: 15909. - Akinomuj)
2022. júl. 12. 10:32
Persze, ezt én is tudom, hogy neki emiatt nehezebb megérteni a mi káoszunkat. Nézőpont kérdése, hogy mi a káosz. Valamennyire mindenki káoszban él manapság, mert akkora a felfordulás a világban, hogy ez mindenkinél zavart kelt az erőben. Ezért írtam, hogy önmagában a káosz nem jelent kilógást. Nyilván a fiad esetében kicsit más típusú káoszról van szó, ami a hétköznapjait megnehezítheti. Ugyanakkor meg lehet, hogy a tudományos előrehaladás terén kifejezetten segítségére lesz. Azért a kiugró teljesítményű emberek legtöbbször ki szoktak lógni a tömegből és nem csak a szuper ötleteik, megoldásaik stb. miatt.
15911. virgilius (válaszként erre: 15906. - Chelsey)
2022. júl. 12. 10:24
Nem, ez nem igy van. Pl gyerekeim apjanak a fejeben rend van. Az enyem viszont totalis káosz, de magam tobbnyire atlatom. Akkor van gond, ha vki mar nem latja at a sajatjat.
15910. levia (válaszként erre: 15908. - Chelsey)
2022. júl. 12. 10:24

Sajnos nem vicc, főleg mamapság a neurotipikusokétól eltérő agyi működéssel együtt élni. :-(

Sem az érintetteknek, sem a családjaiknak.

15909. akinomuj (válaszként erre: 15906. - Chelsey)
2022. júl. 12. 10:21

Hát, ha a matektanára kint azt írta az egyik trimeszteri értékelésekben, hogy rendkívül eredeti és egyéni gondolkodásmódja van, amit nehéz követni, akkor szerintem ezzel mégiscsak kilóg (még ott is). Nem mintha érdem lenne. Adottság, ahogy levia is írja. A la Virgilius - valami olyan rend, ami nekünk káosznak tűnik.

A való élethez való alkalmazkodást mindenesetre nem segíti.

15908. Chelsey (válaszként erre: 15907. - Levia)
2022. júl. 12. 10:19
:D
15907. levia (válaszként erre: 15906. - Chelsey)
2022. júl. 12. 10:09
Hát vannak fokozatok, kinek mekkora és milyen a fejkáosza. Ezek egy része genetikai/születéstől meglevő.
15906. Chelsey (válaszként erre: 15903. - Akinomuj)
2022. júl. 12. 10:05
Mindenkinek káosz van a fejében, manapság egyre nagyobb. Úgyhogy ezzel egyáltalán nem lóg ki a sorból :)
15905. virgilius (válaszként erre: 15903. - Akinomuj)
2022. júl. 12. 09:59
Gondolod? Sztem meg pont hogy katonás rend van csak epp nem latjuk at a rendszerét. :)
15904. Aquarius76 (válaszként erre: 15894. - Akinomuj)
2022. júl. 12. 07:29

Drukkolok, hogy mindkét fiadnak jól alakuljanak a dolgai!

Egyesnek, hogy jól diadnosztizálják és vissza tudjon menni az egyetemre (ha azt szeretné) !

Ketteskének gratulálok meg persze drukkolok a TU-hoz!

15903. akinomuj (válaszként erre: 15901. - Virgilius)
2022. júl. 11. 22:00
Nagy káosz vagyon ott szerintem, eltévednék abban a labirintusban. :-D
15902. Chelsey (válaszként erre: 15900. - Akinomuj)
2022. júl. 11. 21:04
Szorítok, hogy sikerüljön neki visszamenni és megcsinálni a vizsgákat. Ő ezt szeretné és tényleg minden tekintetben nagyon nagy lépés lenne számár. Persze, abban igazad van, ha bármi miatt ez mégsem sikerül, akkor se dől össze a világ, csak újra kell tervezni.
15901. virgilius (válaszként erre: 15900. - Akinomuj)
2022. júl. 11. 21:04
Jó lenne kicsit belelátni a fejébe. :)
15900. akinomuj (válaszként erre: 15899. - Virgilius)
2022. júl. 11. 20:27
Csak arra gondol a jelek szerint, hogy visszamegy. Én azért néha megemlítem, hogy ha mégsem sikerül, akkor is van élet - de nem akarom nagyon kizökkenteni.
15899. virgilius (válaszként erre: 15898. - Akinomuj)
2022. júl. 11. 18:09
És ő mit szeretne? Visszamenni vagy inkább nem?
15898. akinomuj (válaszként erre: 15897. - Chelsey)
2022. júl. 11. 15:10
Meglátjuk, milyen lesz az a szakvélemény. Abban nagyon bízom, hogy hangsúlyosan fogja ajánlani a folyamatos követő terápiát - akár kimegy, akár nem.
15897. Chelsey (válaszként erre: 15896. - Akinomuj)
2022. júl. 11. 12:55
Maximálisan megértem a helyzetet, nekem se megy mindig a tervezés végrehajtás, pedig elvileg semmi akadályozó tényezőm nincs (ha saját magamat leszámítom). Persze, hogy nem annyi a problémája, mint bármelyik kamasz fiúnak, már önmagában az autizmus vagy a covid utóhatásai is bőven elég akadályt jelentettek volna, nemhogy a kettő együtt. Bízzunk benne, hogy támogató szakvélemény láttán adnak majd lehetőséget az ismétlésre! :)
15896. akinomuj (válaszként erre: 15895. - Chelsey)
2022. júl. 11. 11:29

1. Nem, kell orvosi igazolás ahhoz, hogy egyáltalán kérvényezhesse az évismétlést, miszerint mentalt healts okok miatt nem tudott teljesíteni. Amit - jogosan - csak ehhez értő szakorvos ad ki a kezéből. Hatalmas mázli, hogy sikerült találni.

Ami tuti, az az autistic burnout, ez nem is kétséges (neki eleve nehezebb az elvárásokhoz igazodni, mert a nem expliciteket nem fogják, ld. pl. udvarias brit megfogalmazás - és ehhez jön a teljesítménynyomás). Ezt okozhatta csak a kifáradás meg a betegség miatti elmaradás vélt behozhatatlansága miatti stressz. De felmerül az esetleges covid kiváltotta erősebb szorongás ill. depresszió is a kiégésen felül (ezt utólag kell kideríteni azok alapján, amit ő elmond majd neki). Ha utóbbi is fönnállt, akkor folyamatosan figyelni kell, mert visszaeshet (aki egyszer volt, az könnyebben). Plusz neki mindig is komoly nehézségei voltak a végrehajtó funkciók területén, ezért is nehezített terep neki eleve az egyetem (tervezés, időben elkezdés, időben befejezés) - és nem, nem annyi a problémája, mint "minden kamasz fiúnak".


2. Gazdinfó mindkettőn.

15895. Chelsey (válaszként erre: 15894. - Akinomuj)
2022. júl. 11. 11:14

A doki a vizsgaidőszak okozta stressz miatt nézi meg vagy a vírusos betegségből esetleg visszamaradt dolgok miatt?


Ketteskének gratula és szorítok, hogy akár a TU is meglegyen. Mit tanulna a TU-n és mit választ a WU-n?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook