Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Erdélyi Hoxázók vannak? fórum

Erdélyi Hoxázók vannak? (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... ❯❯
4205. varbóc
2018. okt. 2. 03:35
Szép napokat mindenkinek !
2018. okt. 1. 10:09
Sziasztok! Szép új hetet és hónapot mindenkinek! ♥
4203. varbóc (válaszként erre: 4202. - Ibolyka43)
2018. szept. 29. 12:18

Puszi mindenkinek !

Életem során részem volt kifogástalan magyar beszédben, majd romló köznyelvben és a mai zagyvaságban, ami egyre rosszabb. Bernard Shaw szerint a legszebb és a legkifejezőbb a világon a magyar nyelv - mondta az 1930-as években. Én ma azt hiszem, hogy sokat rontottak az elmúlt évtizedek.


Ma unokázós napom lesz és készülődök.

Szép napot mindenkinek

4202. ibolyka43
2018. szept. 28. 07:33

Szervusztok

Szep reggelre ebredtem,sut a Nap.,ezert bizto jo napom lesz.

Igen,a draga kis unokankkal vagyok a fenykepen,8 evet toltott akkor.

Ti,akik mar reg Magyarorszagon eltek,meg tudtatok szokni a sok roviditett szavakat es idegen kifejezeseket?

4201. varbóc
2018. szept. 28. 05:16

Jó regelt !

Az előrejelzés hideg front közeledtét jelzi, kisebb fagyos hőmérséklettel reggelente. Készülök az előadásra, ami október végén lesz, de még nincs fix időpont.

Ma piaci napom lesz. Sok gyümölcsöt veszek, mert a hét végén jönnek az unokák..


Puszi mindenkinek

2018. szept. 27. 10:14

Sziasztok!

Nálunk nagyon szépen süt a nap, de bizony foga van :DDD 12 fok van most is.

4199. dogiz
2018. szept. 27. 06:48

Jó reggelt! Politika mente napot :D én sem szeretek politizálni ;)

Hideg van, az este kicsit befűtöttünk. A munkahelyemen is bekapcsolták a fűtést, alapon megy, de bizony ülni 8,5 órát hidegben már nem kellemes.

Ma szép időnek mutatkozik, jó lenne egy kis felmelegedés.

Az előadást mikor kell megtartsd Gyula bácsi?

Ibolyka a kislány unokád a tortás képen?

Puszi mindenkinek!

4198. varbóc
2018. szept. 27. 05:27

Jó reggelt

A hőmérő ma 3 fokon áll. A hét végén újabb hideg front. Jőn a tél is lassan.

A napi politika és a bulvár sohasem érdekelt, igy maradnak a Puszi mindenkinek és szép napot !mindennapos dolgok. Készülök az előadásra. .

2018. szept. 26. 10:13

Sziasztok! :)

Gyula bácsi, drukk az előadáshoz!

Gizike, pörögsz te is egyfolytában! Nem hinném, hogy a fűtés bekpcsolva marad, lesz itt még szép idő, de most kell. Az éjjel is 4 fok volt, napközben 12...

Ibolyka, neked is szép napot!

4196. dogiz
2018. szept. 26. 06:35

Jó reggelt ! Hideg az itt is van :D Mi még nem kapcsoltuk be a fűtést, de épp most néztem 18 fok van a lakásban. A kazánházat rendbe rakta a férjem hétvégén, úgy hogy készen állunk sajnos elég hamar van még. A tegnap birsalma sajtot készítettem, 4,5 kg paszírozott birsem lett + cukor, ez főztem elég sokáig este egy nagy fazékban, így nem is fáztam eléggé melegem volt. Közben egy horgász kolléga ide hozott egy veder törpeharcsát, Gyuri azt pucolta vagy 9 óráig. Mikor kész lettem a b.sajtal, rájöttem, hogy nekem még a halat is át kell tisztítanom, így fél egy lett mire ágyba keveredtem. Minden napra van munka után is bőven teendő. Az a baj, hogy 5-fél hat mire haza érek és rögtön sötét van :(

Gyula bácsi az előadásra jó készülődést, ha elvállalod.

Legyen szép, kellemes napotok, és meg ne fázzatok. Puszi

4195. ibolyka43
2018. szept. 26. 06:12

Szervusztok

Reggel 6 kor 0 fok.

Bekapcsoltam a futest.

Legyen szep napunk,jo egeszsegunk.

4194. varbóc
2018. szept. 26. 04:17
Jó reggelt !
4193. varbóc
2018. szept. 25. 13:22

Jó és szép napot mindnkinek!

A hétfői szélvihar és zápor után kitisztult az é, de hideg van.

Új hír: felkértek egy Kalotaszeg mai szemmel című előadás megtartására Miskolcon. Még nem döntöttem, mert bemutatható fotó és videó anyagaim nincsenek összeállítva. Az előadás a középiskolai tanárok egyesülete kéri, hogy a diákok iskolai kirándulásához kellő felkészülési idő és információ álljon rendelkezésükre.

Puszi mindenkinek.

2018. szept. 25. 10:41

Sziasztok!

Lassan tisztul az ég, de még mindig felhős. Már majdnem 8 fok van! Hirtelen ráreccsentett, bizony az este az emberem bekapcsolta a fűtést, s bár én nem gondoltam még rá, de lehet valahol igaza volt. Tegnap délután 5-kor már csak 14 fok volt odakinn, éjjel pedig 6 fokra esett vissza a hőmérő higanyszála.

2018. szept. 24. 14:15
Sziasztok! Olvastam. Mentem. Puszi mindenkinek!
4190. dogiz
2018. szept. 24. 06:35

Sziasztok! Jó reggelt, már ha ebben az esős hűvös időben lehet ilyet mondani. Nem szeretem idő van :D

A tegnap itt volt a fiam a kislánnyal, főztem elég sokat így a hét elején nem kell főzzek. Van mit tenni - venni, az öcsém ide hozott a tegnap délután egy láda birsalmát, azt kéne berakjam, sajnálom, hogy tönkre menjen.

Marcsi, hétvégén Debrecenben is kolbásztöltő verseny volt, a fiam 2 kollégájával benevezett, meg ott volt Emma a kis kukta :) Az idő miatt a nagy sátorba tartották. Db-ni Zamat Fesztivál.

Gyula bácsi Varbócon szerencséd volt, hogy letudtad a munkák egy részét, most nem lenne rá alkalmas idő.

A hitközösségekben ez a tapasztalt sok fele, hogy csak az idősebb generáció tartja a hitét. A fiatalok nem volt kitől átvegyék, mivel a szülők nagy része már nem gyakorolta a vallását.

Mindenkinek jó egészséget, szép napot !

4189. varbóc (válaszként erre: 4188. - Gurzau.maria)
2018. szept. 22. 06:34

Jó reggelt főnökasszony !

Remélem jó kolbász készült, úgy igazi nagykürösi véle. Jó lenne a recept, hátha én ismegismerhetném az ottani ízvilágot.

Megjöttem én is nyolc nap után. Elképesztőpen sok munkám akadt. Kivágtam 5 régi szilvafát és annak rendje-módja szerint felaprítottam télire.

Varbócon már sárgulnak a levelek és eléggé lehűlt a levegő.

Nagyon szép idő volt, igazi őszi "vénasszonyok nyara".

Időközben voltam a templomszentelésen is, mert a református templomot jóformán teljesen felújították. A baj az, hogy a gyülekezet száma az utóbbi években nagyon lecsökkent. Sok az idős ember és letelik az óra...

Örülök, hogy mindenki megvan . Puszi mindenkinek.

2018. szept. 18. 10:38

Halihó kedvesek, megkerültem :)

Igen, most hétvégén volt a kolbászfesztivál és egész jól telt. Volt néhány "zavaró elem", no de ugye az elkerülhetetlen ilyen helyzetekben.

Anyu nevenapján voltunk még, aztán nekünk is voltak vendégeink, majd vasárnap délután még esküvői meghívót is kaptunk. Készszülhetünk, de nem sokáig mert jövő hónap 20. napján lesz.

Tegnap megjött a fiam, a hétvégétől már a menyemnekvaló is nálunk lesz.

4187. Dodi44 (válaszként erre: 4186. - Dogiz)
2018. szept. 18. 07:23

Nagyszoloson ... ---most is mafele van ellopva...


A haboru, mindig a zold asztalnal kezdodik, egy par bolond azt mondja, az en hulyelyeim erosebbek, mint a te hulyelyeid!

Aztan beulnek a puha karosszekbe, es az emberek meg kusztitjak egymast, ahogy csak birjak...Ozbegyek, arvak tomkelege lesz, de nem szamit Mert az egyik a puha karoszekben ulve ul at majd a zold asztal melle, hat akkor te gyoztel! Az emberek szenvednek halnak meg egy fel domb nagysafu penzt aldoznak fel semmiert! Nezd meg a dicsoseges angolok, az amcsikkal egyutt meg foszroros tuzbombakat dobtak le Drezdara, amikor mar a haboru utolso napjai voltak, es semmi ferfiero ott nem maradt, csak oregel es asszonyok, gyerekek szaz ezrek egtek meg ott beloluk... es ok a nagy dicsosegesek... de valojaban egy embertelen senkik. ---es meg ok dobalnak kigyot bekat masokra...

4186. dogiz
2018. szept. 17. 06:36

Jó reggelt !

Sűrű hétvégém volt. Takarítás, mosás. Tegnap polgármester választás, templombúcsú, ma meg fáradtan mehetek dolgozni :( Elég korán kelő vagyok, de ma öt után rosszul esett mikor kelni kellett.

A reggel már nagyon hűvös, itt az ősz, de nappal nagyon szép idő van. Unoka, gyerek mentes hétvégém volt, a menyem ügyelt, a fiam a kicsi lánnyal a Tisza tóhoz mentek, és körbebicajozták (67 km) igaz a kicsi lány gyerekülésben.

Hogy vagytok? Kinek, hogy telnek a napjai? Hogy sikerült a kolbászfesztivál, ugye most volt ezen a hétvégén?

Dodi44 az ismerősöd melyik határ szélén lakik? Érdekes és keserű dolog a politika :(

4185. Dodi44
2018. szept. 15. 20:13
Csaladunk baratjaekat, egy olyan helyrol ismerjuk, hogy a ket vilaghaboruban negy orszagban eltek, de a cimuk ugyan az volt!!!
4184. dogiz
2018. szept. 15. 08:01

Jó reggelt !

Csak nem fogják talán be a szádat :) Nekem is mesélt anyukám és nagymamám sok mindent azokról az időkről. Kutya világ volt az is :( Szerintem most még hallgassunk, legalább is én nem szeretnék abban a korban élni.

Jó hétvégét mindenkinek!

4183. Dodi44
2018. szept. 15. 01:14
Bocs, hogy a szamat nem tudom csukra tartani, egyszer meg befogjak fogni azt nekem...
4182. gurzau.maria (válaszként erre: 4181. - Dodi44)
2018. szept. 14. 13:34

Huh, ez igen! Egy egész kis néprajzi és történelmi összefoglaló lett itt hirtelenjében.

Azt, hogy mennyi minden nincs benne a történelem könyvekben, én nagyon jól tudom. Sajnos...

Kellemes hétvégét mindenkinek! ♥

4181. Dodi44 (válaszként erre: 4179. - Gurzau.maria)
2018. szept. 14. 04:16

Koszonom szepen, a reszletesebb ismertetesedet!

Az alfoldon, csondrad megyeben noltem fol, es ott is sokan szarmanak hivtak a toltott kaposztat, mi ugy 40 kilometerre feljebb laktunk szegedtol, kozelebb Kiskunfelegyhazahoz, mint "szogedhoz". De a mi kornyekunkben is mindenki "O"(pontok folotte) betuve; beszeltunk, Kiskun Filekegyhazan meg mar "I" vel es egy kisse "E'"-vel De van egy nagy falu tolunk delebre szofed fele, es ott is inkabb "E'"vel beszelnek...

A falunkba a haboru alatt sokan menekultek at a mai romania deli reszerol, es azoktol mindig a szarma nevvel emletettek a nenik. A kornyekunkben is ugy neveztek.

A falunkban vagy nyolc csalad volt akik odaszoktek, Mako kornyeken, Nagylak kozeleben jottek at, de mar akkor sem volt arra biztonsagos az atjovetel, mert a romanokkozott a besugo. A magyarokat elkoltoztettek a hatar kozelebol es romanokat tettek oda. Nekem azt meselte neni, hogy egy par ejszaka jottek a roman securitesek, es a magyar csaladok a tanyakrol, mindenestol eltuntek, es romanokat hoztak a tanyakba, ahonnal elvittek a magyar csaladokat. Ugy a hatarkozelben keves volt a magyar ember... Egyik konyvben azt olvastam, hogy az elso es a masodik vilaghaboruban a politikusaik nyolcszor valtoztattak oldalt hogy ki mellett legyenek, a franciak csak negyszer. Azert mondta Churchill, hogy inkabb tudja a nemeteket az ellensegenek, mint a franciakat a szovetsegeseiknek...Churchill annyira nem bizott a franciakban, hogy a francia flotta Tunezia partjain tanyazott, es az andol hadiflotta oda ment mellejuk, es azt mondtak nekik, hogy x0nap felutan ot orara adjak at a hadihajok parancsnokfagat a britteknek, De a franciak nem adtak at! Erre az angolok flotillaja tuzet nyitott a francia hajohadra, es elsulyesztette oket. A masodik haboruban, ez volt a legnagyobb veszteseg az utkozetek kozul. Kesobb Churchill ugy magyarazta az esetet, hogy attol tartott, hogy a nemetek megtamadjak es elfoglaljak a francia flotillat es ezzel a nemeteknek meg fog nolni a hedierejuk... [Igy a franciak nem tudtak at allni amasik oldalra, a szokasaikhoz hiven...] (persze a franciak es a brittek sosem voltak puszipajtasok...)

Persze ez nincs a tortenelem konyvekben...

Amit erdekesnek talaltam, hogy az a nyolc csalad akik negyvenes evekben jottek oda az egyik csaladod Rac-nak hivtak. De en ugy tudtam, hogy regen a magyaroknal sosem hivtak a szerbeket, szerbeknek, hanem racoknak. A Rac Gyuszkoek megis a romanoktol atjott csaladokkal jottek. Rendes csalad volt mindegyik!

4180. varbóc (válaszként erre: 4179. - Gurzau.maria)
2018. szept. 14. 02:59

Pontos az információ !

Puszi

4179. gurzau.maria (válaszként erre: 4172. - Dodi44)
2018. szept. 13. 12:10

"sarma"-nak a balkáni, déli országokban hívják, de szárma még az alföldön, Erdély egyes részein és ahogy dogiz is írta, románul sarmale (szármále).

Csakhogy! A SARMA megnevezés épp úgy takarja a szőlőlevélbe töltött rizses ételt, mint a töltöttkáposztát, amely ugye lehet savanyúból vagy édesből, gombócozva vagy göngyölve, aprókáposztával szórva, paradicsomosan, de még hús nélkül is...

Ez kb olyan kérdés, mint a recepteknél, melyik az eredeti?! Nem lehet tudni, még akkor sem, ha több írásos forrás is van.

Ha tényleg érdekel, ajánlom figyelmedbe az alábbi linket:

[link]

4178. gurzau.maria (válaszként erre: 4174. - Varbóc)
2018. szept. 13. 11:42
Ígérem, majd gondolok rád! :DDD ♥
4177. Dodi44 (válaszként erre: 4176. - Dogiz)
2018. szept. 13. 10:07
Koszonom szepen.
4176. dogiz (válaszként erre: 4172. - Dodi44)
2018. szept. 13. 08:36
Románul a töltöttkáposzta sarmale (fonetikusan : szármále) nem tudom, de úgy tűnik innen ered a szárma.
❮❮ ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook