Divertikulum (beszélgetős fórum)


2021. dec. 12. 10:37
Jár még erre valaki??
16. stokimagdi (válaszként erre: 15. - Aranka4911)
2021. nov. 10. 13:06

En sem éreztem semmit, semmi tünete nem volt, egy hasi ct során derült ki.

Május óta kapok ( műtétek utáni ) Bcg hugyholyag kezelést azóta könnyebb a széklet, napi egyszer reggel van csak, de van hogy majdnem hasmenés. Azóta problémás az aranyér is, előtte semmi nem volt azzal sem.

Nem tudtam hogy divertikulum miatt is lehet hasmenés.

Erdekes dolgok ezek.

:O

15. Aranka4911 (válaszként erre: 14. - Stokimagdi)
2021. máj. 17. 19:54
Szia! nekem is van sok-sok divertikulumom. nem is tudtak végig megtükrözni, mert félt a doki hogy átlyukasztja. Én soha semmit nem éreztem, egy véletlen folytán került sor. Rendszeres hasmenés miatt kértem tükrözést. Állítólag ettől divertikulumoktól van a hasmenés, ill. vizes széklet, ami nem köthető étkezéshez. Ha hosszu időre elhagyom az otthonomat, akkor 2 szem immudiumot veszek be.
2021. máj. 3. 15:13

Valaki?????


Sziasztok,......él még ez a fórum???

13. briell
2018. márc. 13. 19:08
valaki?
12. e8e3b19bd0 (válaszként erre: 11. - Enn.)
2012. jún. 30. 22:14
Keress már fel egy dietetikust...:)
11. enn. (válaszként erre: 10. - F758a7200f)
2012. jún. 30. 16:28

Tehát nem csak arra kell figyelnem, hogy ne pangjon ott a széklet sok ideig, meg hogy ne kerüljön bele apró mag, hanem arra is, hogy minél kevesebb bélgáz termelődjön… Hát akkor tényleg sok dologról le kell mondanom =(


És apósodat végül hogy-hogy meg kellett műteni? Ezek szerint, ha mindezt betartom, akkor sem garantált a tünetmentesség?

10. f758a7200f (válaszként erre: 7. - Enn.)
2012. jún. 30. 15:59

Tobb rost letezik (3 fele), a gyumolcsben levo az vizben oldodik es kevesbe okoz puffadast, mig a huvelyesben levo az igen. Nem azt jelenti hogy nem egeszseges csak hogy fokozza a panaszt, pl a gaz miatt ha van par divertikulozisa az embernek akkor a belfal jobban feszul (mint a lufi), mig a pektines dolgok ugy haladnak at a belen hogy nem okoznak felfuvodast igy nem feszul. Nem tudom erthetoen fogalmaztam-e. De meg a gyumik kozul is van ami ingerelheti pl a fuge/citrus/banan


Zoldsegek kozul jobbak amik csak masszat kepeznek de gazokat nem pl fejes salata es cukkini, sargarepa fove

9. 9c8432d068 (válaszként erre: 8. - 9c8432d068)
2012. jún. 29. 20:11
Bocsi,látom,egyszerre írtunk:)
8. 9c8432d068 (válaszként erre: 6. - Enn.)
2012. jún. 29. 20:10
Olvasd el figyelmesen az 5-ös hozzászólásomat.Választ kapsz a kérdéseidre.
7. enn. (válaszként erre: 5. - 9c8432d068)
2012. jún. 29. 20:09
Igen, ezt már én is néztem, de ha tovább kutakodsz a neten, máshol meg ennek az ellentétét találod, mint ahogy a két orvosom is teljesen mást mond. Ezért is szerettem volna konkrét tapasztalatokat, hogy hasonló betegségben küzdők mit esznek, és mitől gyulladnak újra be?!
6. enn. (válaszként erre: 3. - F758a7200f)
2012. jún. 29. 20:06

Tiltva vannak a hüvelyesek? De hát akkor mégis miből főzzek levest, főzeléket? Se borsó, se bab...

A példáidból arra következtetek, hogy olyan dolgok vannak a tiltólistán, aminek van ehető héja. Csak akkor azt nem értem, hogy jusson be a szervezetembe a sok növényi rost, amit mindenhol írnak?

2012. jún. 29. 20:04

Diverticulosis, diverticulitis diétás kezelése


A diverticulosis (divertikulumok = kiboltosulások a vastagbélben) önmagában nem jelent betegséget. Az étrendnek a normál, rendszeres laza széklet létrejöttét kell biztosítania. Ezt rostban és folyadékban gazdag táplálkozással lehet elérni. Kedvező hatásúak a zab-, búza-, árpakorpa, amelyet fogyaszthatunk joghurtba, kefirbe, töltött, rakott ételekbe keverve vagy ezekkel készült kenyerek, péksütemények formájában. Gyümölcsök közül kedvező hatásúak az alma, őszibarack, meggy, szilva. Hasfogó hatású a körte, ezért csak kis mennyiségben ajánlott. Aszalt gyümölcsöket is fogyaszthat nyugalmi időszakban. Zöldségfélék közül kedvező a sárgarépa, más gyökérzöldségek, paradicsom, káposztafélék, hüvelyesek. A káposztafélék és hüvelyesek okozhatnak puffadást, ilyenkor néhány napig csökkentjük a rostbevitelt, majd újra fokozatosan növeljük. A napi 30 g körüli élelmirost bevitel elérése a cél. Ehhez 2 liter körüli (esetleg még több) egyenletes folyadékbevitelre van szükség. A vízhajtó hatású kávé, tea és alkoholos italok kerülendők.


Diverticulitis (diverticulitis = a diverticulum gyulladásos állapota) kialakulásakor rostszegény étrendre van szükség. A rostszegény étrend a gyulladás megszűnéséig ajánlott. Ilyenkor a rostot a magas pektin tartalmú élelmiszerek képviselik. Pektinben gazdag a burgonya, sárgarépa, főző- és sütőtök, alma hámozva. Ha nem okoz panaszt, fogyasztható a banán is. Nem javasoltak az apró magvas gyümölcsök, szőlő, mák, olajos magvak (dió, mogyoró, mandula, lenmag stb.), uborka, paradicsom, hagymafélék, puffasztó hatású zöldségek, magvas péksütemények, csípős fűszerek. A gyógynövény teák kedvező hatásúak: körömvirág, kamilla, hársfavirág. Egyhuzamban 2 hétnél tovább ne fogyasszuk a gyógyteákat, utána legalább 1 hét szünetet kell tartani. Némi javulás után bővíthető a gyümölcsök köre, de még mindig hámozva ajánlott. Húsok főzve, párolva, enyhén sütve kerüljenek az asztalra. A bőzsírban/bőolajban sültek, sok pörzsanyagot tartalmazó sült húsok, füstölt, pácolt, csípős ízesítésű variációk kerülendők.


A gyulladás megszűnte után néhány hét alatt bővíthető a diéta a diverticulosis szempontjából megfelelőre. A zöldségek közül már zöldbabot, zöldborsót is beiktathatunk, de csak passzírozva, hogy a nem vízoldékony rostokat eltávolítsuk. A turmixolás ilyenkor nem megfelelő, mert a rostok ugyanúgy az ételben maradnak, csak apró darabokra törnek. Az eddig kerülendő listán szereplő élelmiszereket fokozatosan beépítjük, első alkalommal kisebb adagot fogyasztva belőle. Zöldfűszereket: kapor, rozmaring, bazsalikom, majoranna, babérlevél stb. szabadon fogyaszthat. Használhat olyan fűszersókat is, amelyek tartalmaznak szálas fűszereket. Lehetőleg olyat válasszon, ami tartósítószer mentes.


Bővebben: [link]

2012. jún. 29. 19:57
Ja, bocs, nem érthetően fogalmaztam, szóval omega zsírsavakat kapszula formában szedte, és ez gyulladáscsökkentő volt (e-vitamin szintén kapszulában)
3. f758a7200f (válaszként erre: 1. - Enn.)
2012. jún. 29. 19:56
Apósomnak gyulladáscsökkentőként nagy adag omega3 és 6 zsírsavakat de nem csonthéjasokból mert azok fokozzák, ingerlik, és pl. neki tiltották az összes erős sajtot, hiába a penész antibiotikum, de ingerli a beleket. A végén aztán mégis megoperálták, de megelőzésképpen még mindig szedi az omega 3-6-ot (meg azért sok kaja tiltva: olajos magok, túl sós kaják, savanyúságok, hüvelyesek, zsíros tejtermékek, zsíros felvágottak, és némelyik zöldség, gyümik közül a citrusok)
2. a14deb9047 (válaszként erre: 1. - Enn.)
2012. jún. 29. 19:41

Amit nekem ajánlottak gyulladás miatt, az bevált.

(A gyógyszer annyit ért, mint a hideg víz...)

"Kékpenészes" vagy camembert sajt Tokaji aszúval. Mindhárom tartalmaz természetes antibiotikumot :)

1. enn.
2012. jún. 29. 19:36

Sziasztok!


Van egy 1-2 centis divertikulum a vastagbelemnél, jelenleg gyulladt állapotban, de remélhetőleg ennyi antibiotikum után már nem sokáig marad így.


Mivel neten sok dolog terjed és még a saját gasztros dokim és a háziorvosom is ellentétes véleményen van, jobbnak láttam olyanoktól kérdezni, akik hasonló gonddal küzdenek.


Szóval ti mit esztek, és mi az, amit teljesen elhagytatok? Mi az, aminél észrevettétek, hogy új gyulladáshoz vezetett? Apró magvak, fűszerek? Vagy tényleg kiszámíthatatlan?


Mivel még csak épp hogy betöltöttem a 25-öt, szeretném elkerülni az állandó antibiotikum szedést és orvoshoz rohangálást, így minden tapasztalatra kíváncsi vagyok!


Köszönöm előre is!


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook