Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » CSED és GYED összegének alapja-kérdés fórum

CSED és GYED összegének alapja-kérdés (beszélgetős fórum)


8. kissyfur1 (válaszként erre: 7. - Delbuk)
2018. nov. 6. 08:27
Mostanáig nem terhességgel vagyok táppénzen, hanem a szokásos talán 8-as kóddal. De közben este még próbáltam értelmezni a szöveget és rájöttem, hogy rosszul értettem, mert nem a 180 nap az alapja, hanem 180 nap jövedelemmel rendelkező napot kell keresni igénylést megelőző naptári év január elsejétől, igénylést megelőző harmadik hónap utolsó napjáig :) Remélem jól értelmeztem, mert ha igen, akkor ha úgy hozza a helyzet, akkor lehetek táppénzen. Már csak azt nem értem, hogy miért baj, ha 30 napot meghaladóan vagyok táppénzen, mert tudom, hogy ez is lényeges.... Viszont a munkáltatóm tuti nem díjazná, hogy 28 naponta szakítgassuk meg a tp-t és szúrjak közé szabit.... mert amíg nem vagyok tartósan távollevő, addig nem vehet fel a helyemre senkit...
2018. nov. 6. 08:22
Az az alapelv, hogy ellátás alapja nem lehet ellátás, tehát a táppénz, gyes, gyed...stb. nem lehet a következő ellátás alapja. Egy kivétel van, a betegszabadság (az első 15 nap), mert azt a munkáltató fizeti, és emiatt nem számít ellátásnak. Ha azonnal táppénzre íratod magad (terhesség kód), akkor kimarad a betegszabi, és nem számít bele. Ha pl. egy nátha miatt először betegszabira mész, akkor az beleszámít.
6. kissyfur1 (válaszként erre: 5. - 1e454498dd)
2018. nov. 5. 15:25
Tényleg jó lenne, ha így lenne. :) Köszönöm, hogy írtál nekem.
5. 1e454498dd (válaszként erre: 4. - Kissyfur1)
2018. nov. 5. 14:57
Teljesen mindegy. Én 5 éve nem voltam bent a munkahelyemen, 2-szer 8 hónapig táppénzen voltam, 2 év TGYÁS+GYED, 1 év GYES, mégis a fizetésemet (azóta emeltet) veszik figyelembe most is.
4. kissyfur1 (válaszként erre: 3. - 1e454498dd)
2018. nov. 5. 14:52

Tehát teljesen mindegy, hogy a visszafelé 3 hónap+180 nap alatt táppénzen voltam/vagyok, akkor is a bruttó alapbéremet veszik figyelembe??

Mert az allamkincstar.gov.hu oldalon ez van, csak mivel nem hozzá értő vagyok, ezért esik nehezemre értelmezni....

"Amennyiben az igénylő, a gyermekgondozási díjra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, akkor a gyermekgondozási díj alapját ezen 180 napi jövedelem figyelembe vételével kell megállapítani, ha a biztosítási idő folyamatos (a biztosítási idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs). A folyamatos biztosítási idő megszakítása esetén, a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni. A 180 napi jövedelem keresésekor legfeljebb az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőző naptári év első napjáig lehet visszamenni."

3. 1e454498dd (válaszként erre: 1. - Kissyfur1)
2018. nov. 5. 14:49
A fizetésed alapján számolnak, nem a táppénz összege alapján. A lényeg, hogy a munkaviszonyod közben megvolt. Én mindkét várandósságom alatt végig táppénzen voltam, a második előtt ráadásul 1 évig GYES-en, de a CSED-et és most a GYED-et a fizetésem alapján számolták mindkétszer. Bocs, ha rosszul hámoztam, és nem ezt kérdezted!
2. kissyfur1 (válaszként erre: 1. - Kissyfur1)
2018. nov. 5. 14:47
Most nézem, hogy elírtam :) nem 2,5 évig, hanem 2 évig fogunk ebből az összegből élni :)
2018. nov. 5. 14:37

Sziasztok! 3 éve már volt egy hasonló kérdésem, azóta ha minden jól megy, jövőre jutunk el odáig, hogy megszülessen a harmadik gyermekünk.

A probléma a következő lenne:

Volt korábban egy missed ab-om, ahol sajnos más komplikációk is voltak, ebből kifolyólag, most ahogy sikerült teherbe esnem a 12. hétig biztosan táppénzen leszek. Első nekifutásnak úgy terveztük, hogy januártól egyébként sem dolgoznék (május végén, június elején fogok szülni), mert rendre-másra, mindig ilyenkor kapok el valami jó kis szaftos betegséget, meg ugye mint sok helyen máshol a pénz nagy úgy és rengetegen járnak a munkahelyemen úgy dolgozni, hogy közben lázasak, köhögnek, stb.

A számítást illetően, ha jól tudom úgy számolják, hogy az igénylés napjától közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva rendelkezek 180 naptári napi jövedelemmel és ezen napok összegét veszik alapul.Viszont a tudatomig most jutott el a kérdés, hogy akkor milyen jövedelem lesz alapja a csedemnek és a gyedemnek.

Jól értelmezem, hogy esetemben a táppénzes időszak pont beleesne, ami a jövő évet nézve 5 hónap, most pedig október közepétől itthon vagyok, és alapot képező jövedelemnek nem számít a táppénz és ha nincs meg a 180 nap, vagy 120 nap jövedelem, akkor a minimálbért veszik alapul?


Mert ha igen, akkor komolyan fontolóra kell vennem azt, hogy meddig dolgozom. Nyilván ha az egészségem vagy a baba egészsége azt kívánja, hogy otthon maradjak, akkor az az elsődleges, de ha minden probléma mentes lesz, akkor nem szeretnék a magam ellensége sem lenni, hisz ebből a pénzből fogunk élni 2,5 évig.


Elnézést, ha kicsit kuszára sikeredett, de elsősorban olyantól szeretnék választ kapni, aki ért hozzá, nem pedig "földi halandó", mint én :) aki pedig ért hozzá szerintem ki tudja hámozni mit szeretnék. ;)

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook