Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Beszédfejlődés alapjai fórum

Beszédfejlődés alapjai (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Beszédfejlődés alapjai

1 2
2014. jan. 10. 11:17

12 honapig szoptatott ,artistat megszegyenito mozgasu ,2 eves kortol bolcsibe jaro,minden este es barmikor napkozban olvasott meset hallgato minden fejlodesi pontot megfeleloe es idoben elero gyerek akinek a novere 2 evesen iskolas szinten beszelt nemlehet,hogy csak siman fiu es tesz a statisztikara ? :D

Nem veletlen,hogy csak 5 eves kortol neznek rajuk a logopedusok is,az meg vicc,hogy az elso gyerekesek meg kepesek emiatt dicsekedni vagy szegyenkezni attol fuggoen hol tart Bombike 3 evesen :D

2013. aug. 19. 14:28
Hát én ezt nem értem.A nagyobbik lányomat 22 évvel ezelőtt három hónapos koráig szoptattam.Nyolc hónaposan ment, másfél évesen beszélt.A középső lányom 19 éves, három éves koráig szopizott.11 HÓNAPOSAN INDULT EL.És csak 2,5 évesen kezdett beszélni. Viszont 1,5 évesen szobatiszta volt.A kicsi most két éves, még szopizik 10 hónaposan indult el,egy éves korában már szavakat mondott .Most kezd szobatiszta lenni.Szerintem minden gyerek más és más.ehhez a dologhoz a szoptatásnak semmi köze nincs.Az óvodáról meg csak annyit: a nagyobbik lányom a kezdetektől tisztán beszélt Hat évesen ment oviba.A kisebbik három évesen ,mivel ő még akkor kezdett mondatokat mondani,szépen megtanulta a többi gyerektől selypítve.A tapasztalatom pedig az,hogy egy olyan óvodában ahol 26 vannak egy csoportban,nem a gyerek fejlesztése a legfőbb feladat.Azt vettem észre akkoriban,sokkal inkább a gyerekek kaptafára húzása volt a cél.Ha valaki nem illik be a sémába rögtön kivizsgálás sorozata vár a gyerekre.Ha szólsz, rögtön azt mondják:anyuka nem működik együtt.Ezt személyes tapasztalat alapján mondom Azt gondolom :az óvónénik ne diplomája legyen ,hanem szeretete és .Valószínűleg meglehetne úszni egy csomó kellemetlenséget.remélem ez azért mára már sokat változott.
2013. aug. 16. 02:10

Engem anyám szoptatott elég sokáig,mégsem voltam hajlandó 3 éves koromig megszólalni. Utána viszont olyan tisztán beszéltem,hogy alsós koromtól versmondó- és szépkiejtési versenyeket nyertem.

A nagyfiam 2 hétig tudott szopni,utána tápszer. A mozgás- és beszédfejlődése eszement gyors volt (6 hónaposan önállóan járt,9 hónaposan szavakat mondott),pedig sokszor azon kaptam magam,hogy fél órája nem szóltam hozzá,csak ültem mellette. A pici fiam (szintén tápszeres) 11 hónaposan állt fel,most 17 hónapos,és egy szót nem akar mondani. Mindent ért,bólogatással válaszol,de nem beszél,pedig jelenleg 1 percig nincs csend a házban a nagytól. Én már látom,hogy mennyire külömböznek a gyerekek,még ugyanabban a családban is,és nem aggódom,hogy 40 évesen még mindig csak bólogatni fog a gyerekem. Ja,és sz.rnak sem érzem magam,mert nem tudtam szoptatni!

31. XXXT
2013. aug. 15. 21:43
Mondjuk szerintem még senki nem hallott olyat, hogy a gyerek azért nem kezd időben beszélnni, mert túl keveset szopizott, azért ez elég összetett dolog millió oka van, és mérget veszek rá, hogy nem ez az ok.
30. XXXT
2013. aug. 15. 21:41
Hát tény, hogy elég rövidke lett, de az is igaz, hoyg ez egy elég tág téma, csak egy-egy bekezdésről lehetne órákat zengeni, illetve arról, hogy miért nem indul meg a beszédfejlődés időben. lehet nagyobb haszna lett volna annak, ha esetleg tüneteket ír és arra visszavezethető okot, majd arra javaslatot. Nem csak úgy odavágni, mert hogy ezt a szakirodalom mondta. Ami tuti így van, de így meg főleg ciki ez a szösszenet.
2013. aug. 15. 21:03
Ez egy eszméletlenül felületes cikk,mintha vázlat lenne csak,érdekel a téma de többet vártam....egyébként valós dolgok egyértelműen,ha odakerül a gyerek az anamnézisben kb ezeket -is-kérdezik...de csak össze van dobva,tényleg sajnálom:(
28. rossza
2013. aug. 15. 14:53
A kisfiam 28hónapos . Császárral született. 2 éves koráig szopizott. Cumija 3 hó korig volt, 13hóssan kezdett el járni, még nem szobatiszta, babanyelven beszél egész nap. Megért mindent. Szeptembertől megy bölcsibe. Nagyon szeretem, sokat foglalkozunk vele, játszunk, beszélünk hozzá, olvassuk a mesét. Ballkezes lessz. Semmire nem erőltetem, ha nem akarja hagyom. Nagyon rosszúl eszik. Sovány, egészséges .
27. XXXT
2013. aug. 15. 13:00

Szerintem inkább csak röviden összefoglalta, hogy mik a legfontosabbak, amolyan tanácsként. Persze nem jelenti azt, hogy mindenkire igaz, olyan dolog nincs a világon. Nekem ez a szoptatás dolog új volt, mert én erről nem tanultam...ráadásul ha cuclizik, mert nem tudja az anya szoptatni, ugyanúgy dolgoznak az izmok. Különben is, sír, gurgulázik, játszik a hangjával, igazából ezek a legfontosabbak az első hónapokban szerintem, ugyanis ilyenkor kezdi el azokat a hangokat kiszűrni, amik nem szükségesek a későbbi bezsédhez. Ráadásul szerintem van jó néhány anya, aki nem szoptatott, és mégis beszél a gyermeke. Szerintem erre az okra visszavezethető megkésett beszédfejlődés elenyésző, de lehet rosszul gondolom.


A másik ami nekem nagyon bántotta a szemem, az a mozgásfejlődés időszaka, szerintem a 3 éves kor előtti a legfontosabb, hiszen ilyenkor olyan idegkapcsolatok jönnek létre, amit később nem lehet pótolni. És ezt csak a mászás, gurulás, egyensúllyal stb. kapcsolatos mozgások segítik. Persze hozzá kell tenni, hoyg ha egészséges gyermekről van szó, nyilván egy sérültnél saját fejlődéséhez mérten kell nézni a dolgokat.

26. Davidka2010 (válaszként erre: 25. - Gazania)
2013. aug. 15. 00:07
Igazán nincs mit, bízom benne segítettem legalább egy kicsit is .. Igen hallottam róla, de már túl vagyok rajta, elfogadtam , és minden erőmmel azon vagyok hogy segítsem , támogassam , mindent megtegyek ami csak tőlem telik. Eddig is szerettem , de azóta Még Jobban ! Üdv :)
25. Gazania (válaszként erre: 21. - Davidka2010)
2013. aug. 14. 20:10

Nagyon köszi, hogy leírtad! És sajnálom, amin keresztül mentetek/mentek!


Csak azért kérdeztem, mert a kicsit majdnem folyamatosan nagyító alatt nézzük nincs-e autizmusra utaló jel, még akkor is, ha a fejlesztőpedagógus megmondta, hogy nincs. Amit meg az interneten írnak, sokszor általánosító, abból ugyan ki nem derül mit kellene a szülőnek látnia. :(


Még 1x köszi! :)

A Vadaskert alapítványról már hallottál? 1x az egyik rádió adón hallottam beszélgetést, ott mondták ezt a címet, hogy segíteni tudnak a szülőnek is feldolgozni...

2013. aug. 14. 18:13
nekem ezzel a cikkel csupán az a gondom, hogy a szülőket teszi felelőssé ezen a téren, vagyis általánosít és általánosságokat mond, mint az óvodai logopédus. amikor ugyanezeket a cumizás kivételével mind elsorolta nekem, gondolatban felrúgtam :P udvariasan pedig annyit mondtam, hogy ez mind megvan, egyéb ötlet? amúgy pedig szerintem ilyet dobott a gép genetikailag, legalábbis nálunk háromból 3 ilyen. mindegyik 2 és fél éves koráig némaságot fogadott, 1-2 szónál többet nem mondtak/mond a legkisebb, aztán szóf.sás tör ki rajtuk és fejfádítóak, mert csak akkor nem beszélnek, ha alszanak
23. urbanszkyviki (válaszként erre: 22. - 79d2f5a3df)
2013. aug. 14. 17:43
nekem 2.5 évesen 3 szót mondott a gyerek: ana (anya), apa, baba. Azt mondták a bölcsiben, hogy túlaggódom a problémát, egyszerűen csak nem akar még beszélni. Ilyenekkel etettek, közben pedig a nyelve volt letapadva, de rendesen....:/ Egyébként már akkor is egy full értelmes gyerek volt, több utasítást is végre tudott hajtani szépen, ahogy utasítottuk, mindent megértett, mindent megcsinált, figyelt arra, amit mondtunk neki, csak a beszéd nem volt meg nála.
2013. aug. 14. 14:54
Szerintem minden gyereknél az a lényeg, hogy szeressék, foglalkozzanak vele, beszéljenek hozzá, játszanak vele. Majd ha neki kedve tartja beszél. Felesleges a sok féle és sok véleményt tartalmazó írásokat olvasgatni és hasonlítgatni. Érzi azt a szülő, ha valami nem stimmel. Két fiam van, a nagyobbik 1 éves korától mondott szavakat, most lassan 4 éves és érthetően szépen beszél, csak az r-t nem tudja kimondani. A kicsi 20 hónapos és az anyán kívül nem mond semmit. Azt mondta a védőnő, hogy ne adjam a cumit a szájjába, mert biztos az a baha...
21. Davidka2010 (válaszként erre: 19. - Gazania)
2013. aug. 14. 09:46
Feltűnően rajongott a pörgő dolgokért, a kocsikat nem tologattuk, pörgettük a kerekeit, és mindent sorba rendezett , nagy precizitás, finom kézi ügyesség, gyerekeket levegőnek nézte (erre azt kaptam válaszul hogy egyke, azért van ) de ami a legjobban szemet szúrt, hogy nem mentünk még egyszer végig ugyan azon az úton. ha boltba vittem magammal kerülő úton kellett hazamenni mert ha nem, akkor végig sírta hazáig az utat. Természetesen mindenre kaptam magyarázatot, majd kinövi, majd ez majd az , heti kétszer mentem a védőnőhöz valami nem jó. Aztán bölcsi előtt jeleztem, hogy nem néz a szemembe a gyerek, ha hozzá beszélek. Fülészet, kiderült épp hallás,de akkor már elkezdtük a bölcsit, és az óvónők is szóltak két hét után. Akkor még nem tudtam , és nem is gondoltam rá , hogy ez akár az autizmus jelei is lehetnek.
20. Gazania (válaszként erre: 1. - Bazsóné)
2013. aug. 14. 01:11

Ne haragudj, de én úgy látom vagy is az én olvasatomban ez a „cikk” annyit jelent, hogy hibásak lennének az Anyukák?! (nem kötözködés képpen)

A nagyobbik fiamat császárral szültem, mint a utóbb megtudtam beszorult a szülőcsatornába, 4 hónapig tudtam szoptatni, gumi cumit nem használt, csak az ujját, olyan korán kezdet beszélni, hogy mindenki pislogott, ráadásul választékosan! A Természettudományi múzeumban megkérdezte a muzeológus a Nagymamától, amikor 3 éves volt, hogy kik a gyerek szülei, mert ilyen választékos beszédet még ekkora gyerektől nem hallott…

És itt a kisebbik, aki orvosi műhiba miatt szülés után elkékült, mert az orvos nem rázta ki a magzatvizet a gyerekből, és beszédproblémái vannak… Szintén pár hónapig szopott és Ő soha életében nem cumizott, még az ujját sem!

Szóval ez utóbbi esetről kellene többet írni, a sok orvosi hibáról, amit elkövetnek a gyerekek ellen (sok császár, gondatlan orvosi kezelés értem itt alatta, miért nem veszik észre a köldökzsinór tekeredést, miért szülesztenek idő előtt gyerekeket, a fizetett orvos miért csak az utolsó másodpercben toppan be és még sorolhatnám) arra nem is gondolnak mi lesz vele később, csak elteszik a pénzt a későbbi gondokat oldja meg a szülő!!!


Emellett még leírnám, hogy nálunk nem a szakember ismerte fel a hibát és nem is az segített, hanem a védőnő, aki véletlenül járt egy bemutató órán egy fogyatékos intézetben.

A neurológus meg csak annyit írt: megkésett mozgásfejlődés, ha akarjuk vigyük Dévény tornára. Csak hogy kiderült a Dévény torna hipotón gyereken nem segít, mert lazák az izmok, nincs mit felmasszírozni, ezért TSMT-ztünk, utána állami korai fejlesztésre jártunk, oviban megkapja a saját logopédusát ingyen az „államtól”. „Szegény” ingyen fejlesztőpedagógusunk meg hirdeti magát mindenhol, hogy legyen gyerek, akin segíthet, mert a „szakemberek” azt sem tudják hogy és hol lehet segíteni egy megkésett fejlődésű gyereken!

Szóval szerintem ezekről kellene cikket írni nem az anyukák hibáit kellene felhánytorgatni, elvégre a szülők nem végeztek orvosi egyetemet és nem jártak gyógypedagógiai főiskolára!!!

19. Gazania (válaszként erre: 18. - Davidka2010)
2013. aug. 14. 00:46
Davidka, mit láttál a gyereken?
2013. aug. 13. 23:59
Az én kis fiam most múlt három éves. Normális komplikáció mentes szülésem volt. Egy hónapos korában, gyerekosztályon kötöttünk ki 5 napra, ahol megállapították hogy anémiás, vérszegény kapott vasat folsavat, és szépen lassan elkezdett szopizni is ( hiába volt tejem mindig bealudt a cicin) . Ebből kifolyólag mivel két hetente jártunk laborvizsgálatra, folyamatos gyermekorvosi és védőnői felügyelet alatt állt egy éves koráig. Szépen fejlődött, gyönyörűen forgott, emelgette a fejét, 6 hósan felült, aztán mászott, végül 8 hósa n az első karácsonyán már ment stabilan önállóan. Semmi probléma nem volt vele. Majd betöltötte a kettőt és akkor már nem nyugodtam, nem beszélt egy árva szót nem mondott, egy két szavas utasításokat megértett, és itt be is zárult a kör. Óvónő képzőbe jártam, meséltem , énekeltem báboztam érdeklődve figyelte , mosolygott is sokszor de vissza nem mondott semmit. Védőnéni legyintett ne aggódjak, két és fél éves volt, akkor már végképp nem bírtam tovább. Védőnéni legyintett adjuk be bölcsibe majd a közösség. Az óvónénik két hét után jelezték valami baj van. Felelősséget senki nem vállalt a ránk váró vizsgálat sorozatokért, azon összevesztek (mármint az óvónők, a védőnő és a háziorvos, hogy mit írjanak a beutalóra amit a neurológiára adtak ) , végül szülői kérelemre kaptam meg a beutalót. Fél éven át nem csináltunk mást csak orvostól orvosig jártunk, nem rég lett meg a diagnózisunk. A fiam autista. Egy valamiben hibásnak érzem magam, első gyermekes anyukaként túlságosan nagy bizalmat szenteltem a környezetünkben lévő szakembereknek, és ezzel elnyomtam az anyai ösztönömet ami már réges rég jelezte valami nem jó. Minden gyerek más és más, másképp fejlődik valamiben jobb, valamiben rosszabb, és ez így van rendjén, én sem hiszem el hogy a szopizás időtartama számítana valamennyire is, a hosszan tartó cumizás okozhat beszédhibát, ezt aláírom. Ami fontos az az hogy semmiben ne sürgessük a gyereket, és mindig hallgassunk arra a belső hangra :)
17. Yaweb
2013. aug. 13. 22:22
Az en kisfiam cumis. 3 honapos koraig cici plusz tapszer. 5 honaposan ult es maszott. 9 honapos koraban lepegetett eloszor egyedul de csak 2 hettel az elso eves szuletesnapja utan kezdett el jarni. Egyik pillanatrol a masikra. Beszel de babanyelven. Egesz nap nyomja. Valoszinu ossze van zavarodva,mert 3 nyelven van hozza szolva. Megerti minda3 nyelvet ha megkered valamire megcsinalja de nem beszeli egyiket sem. Kivancsi vagyok mikor kezd el beszelni es milyen nyelven :-)
2013. aug. 13. 21:48
3 gyerekem van - persze mindhárom fejlődése tökéletesen más volt. :) Az első, a lányom 4 hós koráig szopirott - akkor még az volt a "divat", hogy 3 v. 4 óránként szoptasson anyuka (pedig 8 éves a lányom, nem "öreg"), így hogy próbáltam betartani el is apadt rendesen, ahogy annak kell. Cumisüveget kapott, meg cumit (a cumi feltétlen kellett, mert fokozott izomtónussal született - megerőltető szülés -, és ezzel lehetett nyugtatni a rángásait az első 2 hónapban - utána a napi tornáknak köszönhetően el is múlt szerencsére), beszédje megindult 1 éves kora után szépen, ahogy kell, 11 hósan egyedül tipegett, 5 évesen sikerült a R hang is utoljára. 2. gyerkőc, gy fiúcska mozgás téren full ügyes volt, mindent hamarabb és jobban csinált, bár végül elindulni ő is 11 hósan indult el. 2 évesen teljesen szobatiszta és ágytiszta volt. a gyerekekkel rengeteget daloltunk, mondókáztunk, ritmusoztunk, és ő bizony nem szólalt meg egy kukkot sem. Szopoizni is csak 9 hetes koráig szopizott, utána neki is cumisüveg és cumi. 5 és fél évesen közölte velem a privát logopédusa aztán (1 éven át jártunk a logopédusok nyakára, hogy valamit csináljanak a gyerekkel már, mert hiába van óvodai logopédusa, nem ér az egy fabatkár sem, a gyerek viszont annyira értelmes okos, és annyira nagy a szókincse, és ráadásul 1-2 évvel tudásilag meghaladja a kortársait), hogy sikerült végre meghosszabbítania a nyelvfékét, és most már idővel , ha megerősödtek az izmai, reméli megtanul még helyesen beszélni - Ilyen is van! 5 és fél éves koráig senki nem foglalkozott azzal, hogy a gyerek nyelve totál le van tapadva! Ennyit arról, hogy hány féle oka lehet, hogy a gyereknek megkésett a beszédfejlődése!
2013. aug. 13. 20:27

Én három hónapig tudtam szoptatni a lányomat, egy évesen elkezdett gyönyörűen beszélni, de járni nem tudott, 16 hónaposan kezdett önállóan járni, de arra nem volt olyan mondóka, amit ne tudott volna elmondani

most 25 hónapos és olyan következtetéseket von le dolgokból és azokat ki is részletezi nekünk, hogy csak nézünk

eszébe sincs bukfencezni, mint a társainak, de agyban a védőnő szerint egy évvel előbbre tart.

akkor?

14. fr.andi (válaszként erre: 13. - Fr.andi)
2013. aug. 13. 19:47
Bocsánat, rosszkor nyomtam...folytatom: vagy az, aki óvodás korára érteti meg magát? Miért átlagolunk állandóan, és miért nem figyelünk a saját gyerekünkre? Semmi értelme az ilyen általánosításoknak, mert a bizonytalan édesanyákban lelkiismeret furdalást kelthet.
2013. aug. 13. 19:44
Ez megint egy olyan téma, ami a mai teljesítménycentrikus világban nem segít az édesanyáknak. Ki mondja azt, hogy egy gyerek mitől tekinthető normálisan fejlődő gyereknek? Ki a normális? Aki 8 hónaposan szobatiszta, vagy az, aki addigra pisil-kakil bilibe, amikorra óvodába megy? És az a normális, ha két éves korára beszél, vag
2013. aug. 13. 17:37

Egyet értek azzal, hogy a "néma" környezet vagy a "beszélő" környezet kihat a gyerekek beszégkészségének a fejlődésére. Most inkább, mint anya mondanám el a tapasztalataimat. Amikor a lányom megszületett, anyukám is mindig mondta, hogy beszéljek a kicsihez. Sokszor ezt nagyon furának tartottam, mert majdnem úgy nézett ki a dolog, hogy magamban beszélek, hiszen válasz szavakkal nem jött. Sokszor a gyes alatt egyik munkából a másikba kaptam, gyakran eszembe se jutott, hogy pelenkázás, vagy etetés közben "beszélgessek", persze volt ringatás, mondókázás, énekelgetés, de ez nem ugyanaz. Szerintem átlagos szókinccsel került a lányom 2,5 évesen bölcsibe és onnantól, mintha elvágták volna, ömlött belőle a szó.(a mai napig bárkivel bármikor bármiről!:D)

Bekerült egy közösségbe, meg akarta magát értetni és ő is meg akarta érteni a többieket. Ez indította el ezt az ugrás szerű fejlődést.

Szóval a "beszélő" környezet szerintem is nagyon fontos a bszédkészség és a szókincs fejlesztésében!:)

2013. aug. 13. 16:02

Tény, hogy nagy általánosságban romlott a gyermekek beszédkészsége. Szomszédom óvónő, épp pár hónapja beszélgettünk, hogy kínszenvedés egy anyáknapi műsor összeállítása. Beszédhibásak, nem tudnak énekelni, képtelenek egy 3-4 szakaszos verset megtanulni....Persze nem minden gyerekre jellemző ez, de nőtt a csoporton belül az ilyen gyerekek száma.

Jó lenne tudni az okokat, de ez alapos vizsgálatot igényelne.

Szerintem azzal, hogy lehetővé tették, hogy játékidőben játsszon a gyermek, s nem kell kötelező foglalkozásokat tartani nekik, az óvónő kezdeményez ugyan kis mesét, verselést, de aki nem akar ezen részt venni, az tologathatja egész évben a kisautót, ha azt érdekesebbnek találja. Régen heti fél órában, nagyoknál kétszer is, volt teljes csoportos verstanulás. Lehet, hogy mechanikus, biflázós volt, de mindenki mondta a versikét, ott véve levegőt, arra víve a hanglejtést, ahogy az óvónéni, meg a többiek. Még nevettük is itthon a csemetét: Ozsváth Erzsébet verse...s fülemben van az éneklős hansúlyozás:))

Aztán van-e az anyának kedve, ideje, türelme, hogy lefekvéskor elmondjon egy versikét 25-ször, mert a gyerek igényli a "mégeccser"-t, hogy aztán játék közben, önfeledten elmondja az egész rigmust, pedig nem is tanítottuk, csak ráragadt, mert a sok-sok hallgatás átfordul egyszer tudásba.

És van-e alkalma a gyereknek figyelni a szép, helyes, kifejező beszédet, s kivárják-e, hogy ő is elmondhassa azokat a dolgokat, amik foglalkoztatják, s netán tapintatosan ki is lehet javítani ezeket. Mikor Szabika mondta :"bjonz" autó, mondom Szabikám, bronz. Én is azt mondom: bjonz:)))

Hogy aztán a cumizás, az anyatejes táplálás kihat-e ezekre, nem tudom, de a beszélő ill. néma környezet - biztosan.

10. holdem
2013. aug. 13. 14:39
Újra leírnám: nem lehet általánosítani. Senkinek a gyermeke nem csodagyerek, hogy megvoltak a tünetek, és mégsem lett pösze vagy megkésett. Egyénenként eltér a fejlődési ütem. Egyébként a kritika teljesen helytálló. Ezek mellett még számtalan oka lehet a felsorolt problémáknak, s ez egyénileg más minden gyermeknél. Ezt a cikket teljesen felesleges volt megírni, mert okosabb egyetlen anyuka sem lett tőle.
9. orsibigyu (válaszként erre: 5. - Éva82)
2013. aug. 13. 12:01
Ugyanezt elmondhatom en is: 1 eves koraig szinte csak szopizott, cumi a szajaban sohasem volt, csak 1 eves kora utan elalvashoz cumisuvegbol kapott vizet, majd tejet. 4 honaposan maszott, 6 honaposan felallt es elkezdett a butorokba kapaszkodva jarni, 9 honaposan egyedul elindult, 1,5 evesen tekerte a bicikli pedaljat, es mindig ugyesen talpraesetten mozgott. 1,5 evesen szobatiszta lett. A hazunk allandoan tele van unokatesokkal akikkel mar EGYUTt jatszik, nem csak egymas mellett. Akik ismerik megertik mit mond, de nem mindenki szamara ertheto. Nyelvtanilag szinte helyes, de a hangok nem mindig vannak a helyukon. Jart oviba 2 eveskora ota, most 3 lesz.
2013. aug. 13. 11:13

Hát ez egy felületes, távirati stílusban megírt cikk volt.

HA a cikkíró logopédiai/fejlesztő pedagógusi tanulmányait folytatja, vagy esetleg már be is fejezte....hát remélem rászoruló gyerek sosem látja....

7. Éva82 (válaszként erre: 6. - KicsiBone)
2013. aug. 13. 10:56
:) Aminek viszont - mint leírtam - az ellenkezője is igaz lehet. Az enyém szopott ugyan, mégsem beszélt.
6. KicsiBone (válaszként erre: 2. - Márti86)
2013. aug. 13. 10:45

Csatlakozom. Én is sok gyereket ismerek, akik nem szoptak soha egy percig sem, teljesen össze-vissza volt a mozgásfejlődés, sok minden kimaradt, cumiztak, 1 évesen mégis elkezdtek beszélni, most már értelmesen, mondatokban, szépen fejezik ki magukat, pedig nincsenek 2 évesek sem.


Ez valahol megint egy kicsit olyan "rúgjunk bele azokba, akiknek nincs tejük" szagú cikk. Lássuk be, ez megint arról szólt nagyjából, hogy sz*r vagy, mert nem tudsz szoptatni.

2013. aug. 13. 10:24

Sziasztok! Akkor lehet, hogy nekem van "különleges", vagy "furcsa" gyerekem, de kapásból a ellenkezője a cikkben írtaknak, pedig igencsak megkésett a beszédfejlődése.


10 hónapos korában volt a keresztelője, saját lábán sétált be a templomba, akkor már a kezünket sem kellett fognia. Minden mozgásos tevékenységet hónapokkal hamarabb csinált, mint kellett volna, kaptam is a védőnőtől sokat érte. A hallása tökéletes, a dudorászást hamar megtanulta, és mindig jó a dallam is. 1 éves koráig szopizott. Cumizni ugyan cumizott, de csak alvásnál használta. Viszont beszélni nem akart. Semmit. Úgy lett szobatiszta, hogy nem szólt, ha pisilni kellett, hanem ment, és pisilt. Itthon is, oviban is. Pedagógus vagyok, állandóan énekeltünk, beszélgettünk neki, szerintem ingerszegény környezetről nem beszélhetünk. A kiscsoportot befejezte, szeptembertől júniusig járt, ott sem szólt egy szót sem 3 hónappal ezelőttig. Most 3,5 éves, elkezdett beszélni, de mindent mond már. Egyik napról a másikra. Előszór csak 1-2 számára fontos dolgot mondott ki, ott szinte "rákapott" a beszéd ízére, és azóta be sem áll a szája. Ráadásul mond olyan szavakat, amit nem most mondtunk neki, hanem amikor még nem beszélt. Valamelyik nap meglátta a szánkót elrakva. Meglátta, és mondta, hogy szánkó, majd esik a hó, és csúszik. A szánkó, és a hó szavakat nem hiszem, hogy hallotta volna az elmúlt 3 hónapban, ebből gondolom, hogy azokra is emlékszik, amiket régebben mondtunk neki.

Én már vinni akartam vizsgálatokra, amiatt, hogy nem beszélt, de szerencsére nem kellett. Biztos, hogy járnia kell majd logopédushoz az oviban, de ezt egy percig sem bánom, szerintem jót fog tenni. De magát is javítja. Pl.: a kilenc először csak cc volt, de 2-3 nap alatt tisztán érthető kilenc lett belőle.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook