Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » A 80-as években miért csak télen lehetett banánt kapni? fórum

A 80-as években miért csak télen lehetett banánt kapni? (tudásbázis kérdés)


1 2
27. dd4fac34d4 (válaszként erre: 26. - Elbb)
2015. jún. 11. 10:27

Lehet mindenféle okokat még felsejdíteni, de az alapvető a devizahiány volt, ami az importot minden árucsoportban korlátozta!!

Bod Péter Ákos idevonatkozó elemzéséből idézem:

"1980-as évek elején a nemzetközi kamatok történelmi magasságokba emelkedtek, a magyar adósságtömeg már úgy nőtt, hogy a hitelek hozamából esély sem volt fizetni a kamatokat. Onnantól kezdve a kamatok fizetésére is kölcsönt kellett felvenni. A történet vége ismeretes: a politikai rendszerváltozás bekövetkeztéig 20-21 milliárd (akkori) dollárnak megfelelő nagyságú bruttó adósságállomány halmozódott fel konvertibilis devizában."

26. elbb
2015. jún. 11. 10:21
talán a tárolás hiányában érdemes keresni az okokat. melegben viszonylag hamar beérik. akkor még nem voltak banánérlelők, szuper hűtőházak sem. ráadásul a határok sem voltak nyitottak, a bürokrácia akár meg is nehezíthette a nyári szállítást.
25. dd4fac34d4 (válaszként erre: 13. - Channa*)
2015. jún. 11. 10:18

A szocializmus idején valóban spórolni kellett a devizával, ezért csak télen és akkor is viszonylag kevés banánt és más déli gyümölcsöt importáltunk. Nyáron ráhagyatkoztak az elvtársak a hazai termésekre.

Én most éppenséggel azt nem értem, hogy tegnap is itt a piacon a már finomra érett helyi cseresznye, eper helyett egyesek banánt vettek!

Nem hinném, hogy ide takarmány banánt hoznának!! Az nem bírná ki a szállítást!! Igazolásul megpróbálok csatolni néhány képet, amelyeket saját magam készítettem Costa Ricában pár évvel ezelőtt!

24. Vikyci (válaszként erre: 22. - Emagdi)
2015. jún. 11. 10:12

Régen nekünk is megsózták anyuék a zöldségeket.

Sőt olyat is ismertem aki delikátot szórt rá.

Én ma már csak a hagymát és a retket sózom, hogy ne legyen annyira csípős.

23. szimba (válaszként erre: 22. - Emagdi)
2015. jún. 11. 10:09
én az eperre porédesítőt teszek (legalábbis arra a korai, nem magyarra):-)
22. emagdi (válaszként erre: 20. - Zebracsikó)
2015. jún. 11. 08:37

hát arról nem is beszélve, hogy ha még tárolja három napig, magától beérik neki otthon.


de van, aki mondjuk az epret is cukrozza, meg sózza a paprikát-paradicsomot. az ilyeneket sosem értettem. :)

2015. jún. 11. 08:02
Azért mert régen nem volt ez a sok külföldről behozott árú.Mind zöldség mind gyümölcs sem.Mindenki a saját termését fogyasztotta.A nagyvárosba is a kicsi falukból vitték fel a nénikék az árút.
20. zebracsikó (válaszként erre: 11. - Globus)
2015. jún. 11. 07:56

cukorbaaa? :O


nagyon jó banánokat kaptunk, sose kellett cukorba mártogatnunk!

2015. jún. 11. 07:40
Azt is vegyétek figyelembe,hogy amikor volt akkor is keveset kaptak a boltok.A mi boltunk ahol én dolgoztam egy jól ellátott nagy bolt volt nagy forgalommal,lakótelepen,és ha kaptunk 10-12 karton banánt az már nagy szó volt,kb 12 kg dobozonként,és akkor volt a kubai narancs,és grapfruit is.
18. Mezei Virág (válaszként erre: 13. - Channa*)
2015. jún. 11. 07:30

"És szerintem a mai napig a takarmány gyümölcsöt kapjuk, csak most sokkal drágábban."


Nagyon sokféle banán létezik!

Nekünk akkoriban Bécsből ugyanolyant hoztak, mint ami itthon időnként kapható volt.

2015. jún. 11. 07:22
Néha valóban nagyon kicsik a banánok; és az sem mindegy, honnan.
16. emagdi (válaszként erre: 13. - Channa*)
2015. jún. 11. 07:20

ne már?? miért a takarmánybanánt kapnád???

hidd el, azt nagyon észrevennéd, ha azt ennéd.

pont hogy a legszebb, legnagyobb (és lehetőleg egyforma méretű-görbületű) terméseket kapod te itt a boltokban. a selejtes, kicsi, túl görbe-nem túl görbe banánokat meg eszik a helyiek.

2015. jún. 11. 06:57
Nem tudom, mennyire volt olcsó, hiszen 80,-Ft körül volt kilója, a karajt meg 110,-ért vesztegették... Hosszú sorok... általában 1 kg-nál nem adtak többet egy személynek.
14. Channa* (válaszként erre: 3. - Meda)
2015. jún. 11. 06:13
Ez nem tudom mikor történhetett, de én ilyet sosem hallottam, pedig 67-es vagyok....
13. Channa* (válaszként erre: 7. - Katinkaboszi)
2015. jún. 11. 06:12

Szerintem is a szezon miatt volt ez, na meg a kevés deviza miatt, meg ekkor tudták olcsóbban adni.


És szerintem a mai napig a takarmány gyümölcsöt kapjuk, csak most sokkal drágábban.

2015. jún. 11. 06:08
11. globus (válaszként erre: 5. - 9b10f3d7ff)
2015. jún. 11. 05:46
Ráadásul mindig olyan savanyú volt, hogy cukorba kellett mártogatni, különben nem lehetett megenni, mi csak ilyent kaptunk.
10. forrest2010 (válaszként erre: 9. - 408020f45e)
2015. jún. 11. 05:11
...ma is megy ez a duma , h döglődik a nyugat , biztos , h mindennek van jó és rossz oldala , kár , h a jót is megváltoztatják , mikor változások jönnek !! pedig volt jó is régen , ahogy vannak jó dolgok ma is .
9. 408020f45e (válaszként erre: 1. - Zebracsikó)
2015. jún. 11. 01:24
Szerintem azért, mert a "rothadó kapitalizmus"-ból nem volt szabad importálni, csak ha keletebbről rábólintottak a dologra.Ez pont olyan, mint hogy 5 évente lehetett nyugati országba utazni és max. 50 dollárt lehetett beváltani. Ma már szinte elképzelhetetlen, de a bátyámat néptánc csoporttal nem engedték el Párizsba szerepelni, mert ugyan a szüleink évek óta elváltak, de az apánk hivatásos katona volt. Sok (mai szemmel) fura dolog volt.
2015. jún. 11. 00:17

Gondolom,nem volt túl sok deviza az országnak.

Így azt a keveset, amit déli gyümölcs importra tudott fordítani,akkor használta fel, amikor amúgy is kevés gyümölcs termett itthon...

7. Katinkaboszi (válaszként erre: 5. - 9b10f3d7ff)
2015. jún. 11. 00:15

Főleg karácsony és Mikulás környékén lehetett kapni, azt is nagy ismeretség útján, főleg.

De az lehetett még az oka, hogy máshol akkor volt a szezonja, mikor nálunk tél volt.

Vagy, akkor még nekünk is olcsóbban adták, mint másnak.


Egyébként volt egy kollégám, aki annyit mondott, ez, amit mi ettünk akkor, takarmánybanán. Ők így hívták,mert az igazi banán, hatalmas és szép sárga.


Ahogy minden mással is ezt csinálták.

És ma sem megy másképpen, sajnos.

6. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 3. - Meda)
2015. jún. 10. 23:27
Milyen helyen dolgoztál?..Én még sosem hallottam, hogy valakinek azért szóltak volna, hogy banánt eszik, pedig éltem abban az időben már. Egyet nem engedtek, suliba, kolbászos, fasírtos szendvicset vinni, hogy ne legyen büdös az osztályterem, ezt logikusnak találtam. Akkor még nem voltak jól zárható uzsonnás dobozok.
5. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 2. - Zebracsikó)
2015. jún. 10. 23:24
Gondolom azért, hogy az idény gyümölcs fogyjon. Ez tényleg érdekes kérdés, hiszen narancs is csak télen volt most gondolkodtam rajta.
2015. jún. 10. 23:22

Banán szinte csak pult alól volt :)

Nagy kincs volt, emlékszem, milyen lassan ettem meg egyet!


De miért csak télen?

3. Meda
2015. jún. 10. 23:14

Nem gazdasági okból nyilván... más közeg volt az. Egyszer ettem akkor banánt és négyszemközt szóltak, hogy munkahelyen nem szabad enni banánt. Fiatalon csak néztem...és nem értettem. Nem tudtam, hogy az nem mindenkinek járt..

Mobil, kütyük nélkül is működött a megfigyelés :) mindenért szóltak.

2015. jún. 10. 23:11

Talán a szállítás-hűtés így volt jobban biztosított?

Nem jövök rá, mi lehetett ennek az oka

2015. jún. 10. 23:10
A 80-as években miért csak télen lehetett banánt kapni?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook