Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Verselemzés! fórum

Verselemzés! (beszélgetős fórum)


1 2
2012. okt. 7. 11:11

Egyszer régen az irkámon,

született egy ákombákom.


Hát egyszer csak látom, látom:

két lábra áll az irkámon,

úgy indul el ákombákom.


Azt hittem, már sosem látom,

oly messze ment ákombákom,


de mikor az erdőt járom,

ül az ágon

ákombákom,

s rajta van a nagykabátom.


Szólok hozzá: ?Ákombákom,

mért vitted el a kabátom?


Eső esik, mindig ázom,

hideg szél fúj, mindig fázom

Légy olyan jó, ákombákom:

add vissza a nagykabátom!


S képzeljétek, jövő nyáron,

eljött hozzám ákombákom:

s visszaadta nagykabátom!

Sziasztok! Tudna valaki segíteni elemezni ezt a verset? Ki az az ákombákom? Fontos! Előre is köszönöm a segítséget!

49. 91688e22cd (válaszként erre: 47. - Kmeli)
2009. nov. 18. 17:52
nem én irtam
2009. nov. 18. 17:47

Több mondanivalója is lehet.

Egyik: Idősember éjszaka felébred,valami megfoghatatlan furcsaságot érez.

Kiderül ezt a furcsa érzést a párjának az e világból távozó szelleme okozta.


Bocs, de nekem most ez ugrott be, és még lehet az elveszített szerelem is kortól függetlenül.

47. Kmeli
2009. nov. 18. 17:46
EZt te írtad?
2009. nov. 18. 17:29

hogy elemeznéd az alábbi verset? mi a mondanivalója?


Este a holdfény,

Szobámba betekintett.

Álmos szememben,

Vidáman nevetett.


Egy kis szellő,

Lágyan megérintett,

S én az égre vígan tekintek.


Kékes, ezüst árny

Oson ablakom alatt,

Mely aranyra festi,

Színes álmomat.


Hallani vélem halk

Szusszanásod

Ágyam szélén,

Régi szép időkre emlékezem.


Lépteid halk nesze,

Csendben távolodik,

A játszó holdfényben,

Alakod kirajzolódik.


Érzem még ölelő kezed,

Mikor cigányok hajnalig,

Fújták a rezet.

Boldog ifjúság! Te vagy a végzetem!

45. MelisUK (válaszként erre: 42. - 236fe2f68e)
2009. márc. 9. 13:29
feladott
44. MelisUK (válaszként erre: 41. - Drnéni)
2009. márc. 9. 13:28

Teljesen tanárfüggő, hogy ki mit fogad el. Van, aki tényleg csak azt, amit ő lediktál (főleg az idősebbek, akik még más rendszerben tanultak), de van, aki gondolkodásra inspirálja a fiatalságot. Sajnos kevés az ilyen tanár...

Emlékszem a vizsgatanításomon engem is le akart húzni a tanár a gimiben, ahol tanítottam, mert nem azokat mondtam el a gyerekeknek, amit ő ideadott - idejétmúlt és butaságok is voltak benne... Viszont az iskola igazgatója úgy megdícsért, az mondta, hogy régóta nem volt ilyen jó gyakorló tanáruk. :P A diákok is odajöttek hozzám (40 órát voltam náluk) az óráim után, hogy milyen ügyes vagyok, mintha már évek óta ezt csinálnám. :P Persze vannak előírt követelmények, előírt tanterv, hogy hogy kell haladni, de mindezt érdekesen is meg lehet oldani, egy jó tanár jó osztályt csinál a legrendetlenebbekből is.

Teljesen a tanár egyéniségén múlik az óra hangulata és minősége. Sajnos nem válogatnak a tanárok közül, pusztán a végzettséget nézik - ez pedig az ifjúság kárára megy.

43. 236fe2f68e (válaszként erre: 38. - Dancingqueen)
2009. márc. 9. 13:25
Kösizke, remélem sikeres is leszek :))
42. 236fe2f68e (válaszként erre: 40. - Drnéni)
2009. márc. 9. 13:24

:D hogy kell mondani? nekem ez igy annyira természetesen hallatszik, hogy "felhagyott"

Ti nem igy mondjátok?

41. drnéni (válaszként erre: 25. - Dancingqueen)
2009. márc. 9. 13:17
Hát én nem úgy emlékszem, hogy az érettségi dolgozatban szerepelnie kéne, hogy milyen érzéseket kelt a vers. Nem feltétlen tartom jónak, de főleg az érettségi esetén meg vannak határozva bizonyos kritériumok a verselemzéshez. Szerintem nem hülyeség átolvasni néhány kész elemzést.
40. drnéni (válaszként erre: 22. - 236fe2f68e)
2009. márc. 9. 13:14
OFF Képzeld, odáig olvastam a hsz-t, hogy a tanárnő "felhagyott" verseket, és azonnal tudtam, hogy erdélyi vagy! Nálunk ezt senki nem mondja így, de nekem volt egy kolozsvárról immigrált zongoratanárnőm, ő mondta így! Örülök, hogy felbukkant ez a szó.
39. MelisUK (válaszként erre: 37. - 236fe2f68e)
2009. márc. 9. 13:11
Gondolom azért csinálják ezt a tanárok, hogy legyen valami, amiből tud tanulni a gyerek, hogy még a legbutábbnak is meglegyen, ne legyenek kifogások. De akkor ilyen alapon elég lenne, ha a tanár egyszer begépelné, kinyomtatná és megmondaná, hogy gyerekek, itt vannak a kidolgozott tételek, le lehet fénymásolni. És az órán nem ilyen hülyeségekkel menne az idő, hogy diktál a tanár, lehetne gyakorolni.
38. dancingqueen (válaszként erre: 34. - 236fe2f68e)
2009. márc. 9. 13:04

persze,persze,nem bántani akartalak,kedves tőled,hogy segítesz...hát,remélem találtok,vagy találsz,vagy ők találnak maguknak valamit,és nem csak bemagolják,mert hát az bizony édes kevés lesz érettségire.


Neked meg sok sikert,és hajrá kűtfőből,azt sokkal jobban értékelik a tanárok is:)

37. 236fe2f68e (válaszként erre: 36. - MelisUK)
2009. márc. 9. 13:03
igy vagyunk mi angolbol....meg van mindegyik tétel...de most ki képes azt megtanulni? aki nem tud jol angolul nehogy már bemagoljon egy halom tételt s majd vissza is mondja...
36. MelisUK (válaszként erre: 34. - 236fe2f68e)
2009. márc. 9. 12:57
Elég érdekesen áll hozzá a tanárotok az érettségi kérdéshez. Ez ugyanolyan buta ötlet, mint amikor németből is lediktálta nekünk a tételeket a tanár, hogy majd azt kell szóbelin elmondani, mert tuti olyan pancserok vagyunk, hogy magunktól nem menne... Persze én is lekörmöltem, de annyi, egyszer el nem olvastam. Aztán meg is lepődött a szóbelin a tanár, hogy milyen folyékonyan beszélek magamtól. :P Nemhogy inkább órán is beszéltünk volna, az lett volna a fontos...
35. 236fe2f68e (válaszként erre: 30. - MelisUK)
2009. márc. 9. 12:55
természetesen igazad, van..ha ellemzésröl van szo, én tudok regélni, most másnak akarok segiteni, probálok segiteni...ezért fordultam a "nethez" annyi idö már nincs, h más helyett dolgozzak ki annyi verset..
34. 236fe2f68e (válaszként erre: 31. - Dancingqueen)
2009. márc. 9. 12:53
jaj ne érts fére, megmaradt a 100 ismeretlen versböl 48 kb és a tanárnö felosztotta közöttünk. És a tanárnö mondta, hogy mindegyiket sokszorositani kell majd, hogy mindenkinek ugyan az legyen.
33. MelisUK (válaszként erre: 31. - Dancingqueen)
2009. márc. 9. 12:50

Egyetértek. Tényleg ezt tanulták éveken keresztül, a kisujjukból ki kéne rázni a verselemzést, csak órán oda kellett volna figyelni. :P

Nekem pl minden bajom volt a rengeteg verselemzéstől, minden órán totál ugyanazt csinálni... Nem tudtam fölfogni, hogy miért nem elég csak 2-3 verset elemezni az évek alatt. Tök unalmas volt mindig ugyanazt végrehajtani az egyes verseken, ami legalább érdekesebb volt benne, azok a másféle versek. De érdekességképp igazán kaphattunk volna jelenkori verset is 1-2 alkalommal.

32. MelisUK (válaszként erre: 30. - MelisUK)
2009. márc. 9. 12:47
Befejezésként nem árt az összefoglaláson túl leírni, hogy neked mit mond a vers, hogy milyen érzelmeket váltott ki belőled, stb. Így lesz teljes az elemzés, így lehet jelest kapni egy ilyen dolgozatra. Minden a fantáziádra és az érzelmeidre van bízva a versekkel kapcsolatban.
31. dancingqueen (válaszként erre: 26. - Danica16)
2009. márc. 9. 12:47

Akkor viszont ne netről gyűjtsünk anyagot,hanem figyeljünk órán...(ha a tanár a saját szavait akarja visszaolvasni)


hát,ne haragudj,ez azért elég gáz,hogy "lemásoljuk egymásról,és mivel a falusiaknak nincs netjük"...de nem ítélkezem,mindenki úgy oldja meg,ahogy akarja. És,ha pont nem a 100 közül kaptok érettségire?akkor mi van?megáll a tudomány?Attól,hogy nincs nete,van könyvtár,el lehet olvasni a verset,és elemezni...

2009. márc. 9. 12:45

A verselemzést tanultátok éveken keresztül. Épp ezért tudnod kell, hogy hogyan kell egy verset elemezni, tudnod kell, hogy butaság bemagolni az elemzéseket.

Olvasd a verset és használd fel a tanultakat. Plusz írd le, hogy neked mit mond a vers. Ennyi.

Tehát ránézel a verse, látod, hogy milyen rímmel van írva (AABB, ABAB, ABAC, stb.), a stílusára rájössz az elolvasása után, hogy pl szerelmes vers. Megnézed, hogy van-e olyan versszak, ami ismétlődik vagy részben megismétlődik, főleg az első és utolsó szokott nagyjából egyezni, ilyenkor ugye keretes szerkezete van. Mengézed a hasonlatokat, metaforákat, megszemélyesítéseket, ezeket is elemzed. Ezekről pl rengeteget lehet regélni a nagyvilágba. :P

Ezek után pedig az értelmét kell elemezned, ennyi.

És az elején fontos a költőről írni, annak életéről valamit, hogy milyen korszakában írta, pl említettem a szerelmes verseket, stb.

29. pemete (válaszként erre: 26. - Danica16)
2009. márc. 9. 12:40
Bizonyám, a mi magyartanárunk is mindig azt mondta, hogy legyen saját gondolatunk, de ha volt az nem volt jó, hülyeség volt...
28. 236fe2f68e (válaszként erre: 23. - Pemete)
2009. márc. 9. 12:38

lehet kapnék a googel-en de sajnos az idö szorit mindössze 2 orám van arra, hogy összegyüjtsem a verseket. Habár nem kutya kötelességem, csak segiteni akarok másokon, ha tudok :D

Ezért gondoltam, h itt a Hoxán káérdem meg elöször mert itt sok a segítőkész ember :D

27. 236fe2f68e (válaszként erre: 25. - Dancingqueen)
2009. márc. 9. 12:36
mindenkinek kiadott a tanárnö egy egy verset, csak a falusiaknak nincs lehetőségük a netthez, igy segiteni probálok nekik. Valoszinü ugy lenne jo, ha saját gondolatot irnánk le, de mivel mindenki le kell majd fénymásolja a másiktol, igy a senki se akar hülyeséget irni :))
26. Danica16 (válaszként erre: 25. - Dancingqueen)
2009. márc. 9. 12:36
Ez azért tanár függő is, mert pl. a mi tanárunk csak az ő szavait szerette visszahallani... :p
2009. márc. 9. 12:34

a vers elemzésben az a szép-és szerntem könnyű-hogy magadtól,a saját érzéseid alapján kelle lemezni,nem betanult szöveg alapján...hm?


hgy neked mit súg a vers,hogy benned milyen érzelmeket kelt,ehhez némi kis önéletrajzi tudás(szerelme neve,halála körüményei,hol tanult,ott hogy érezte magát,stb)és már kész is az ötös doga

2009. márc. 9. 12:33
Én is ezt akartam kérdezni :)
23. pemete
2009. márc. 9. 12:33
Beírtad már a google-ba? Hátha kidob valamit!
2009. márc. 9. 12:30

A magyar irásbeli érettségin 100 idegen versböl fogunk kapni egyet. A tanárnö felhagyott pár vers elemzést amik nincsenek meg a könyvben, hogy valahonnan szerezzük be ha tudjuk.

Megkérlek Titeket, ha netán megvan valamelyik versnek az ellemzése értesitsetek.

Versek: Jozsef Atilla: A fán a levelek

Áprily Lajos – A hegyek, Kész leltár

Kányádi Sándor- Déli árnyék, Előhang, Tövisfa, Mennék eléd

2009. márc. 9. 12:30
Ki tudna segíteni versellemzésben (érettségi)?
1 2

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook