Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Tulajdonjogi , öröklési kérdésben tudna valaki segíteni? fórum

Tulajdonjogi , öröklési kérdésben tudna valaki segíteni? (tudásbázis kérdés)


2009. okt. 19. 20:55

Bocsi,ha port kavartam!

Nagyon kellemetlenül érzem magam,remélem nem okoztam nagy problémát!

....hát néha nem értem az embereket,de ez van....

Bocsi mégegyszer.

Nagyon szépen köszike a segítséget,a választ!


Üdv!

2009. okt. 19. 10:45

Nos mivel több értetlenkedő üzenetet kaptam a témával kapcsolatban, többen bírálták azt az állításomat, miszerint ha műveli akkor egy idő után az övé lesz a föld. Ugyan leirtam hogy benne van a Ptk. ban de ugy látszik inkább irogatnak egyesek mintsem megkerssék az ide vágó §-okat.


Nincs kedvem mindenkinek egyessével válaszolni, bemásolom ide a Ptk ide vonatkozó jogszabályait.


Szép napot, neked meg kedves kérdező megy a privire a válasz.


Az elbirtokláselbirtoklás|3

Ptk. 121. § (1) Elbirtoklás útján megszerzi a dolog tulajdonjogát, aki a dolgot sajátjaként ingatlan esetében tizenöt, más dolog esetében pedig tíz éven át szakadatlanul birtokolja.188

(2) Aki bűncselekménnyel vagy egyébként erőszakos vagy alattomos úton jutott a dolog birtokához, elbirtoklás útján nem szerez tulajdonjogot.

(3) 189

(4) Az ingatlan tulajdonjogát elbirtoklás útján akkor sem lehet megszerezni, ha az elbirtoklás feltételei csak a föld egy részére vonatkozólag állnak fenn, és a föld nem osztható meg.

(5) Ha az elbirtokló a tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba nem jegyezteti be, a tulajdonszerzésre nem hivatkozhat azzal szemben, aki az ingatlanon az ingatlan-nyilvántartásban bízva ellenérték fejében jogot szerzett.

Ptk. 122. § Az új birtokos saját elbirtoklásának idejéhez hozzászámíthatja azt az időt, amely elődjének birtoklása idején már elbirtoklási időnek minősült.

Ptk. 123. § Ha a tulajdonos menthető okból nincs abban a helyzetben, hogy tulajdonosi jogait gyakorolhassa, az akadály megszűnésétől számított egy évig az elbirtoklás akkor sem következik be, ha egyébként az elbirtoklási idő már eltelt, vagy abból egy évnél kevesebb volna hátra.

Ptk. 124. § (1) Az elbirtoklás megszakad, ha

a) a tulajdonos a birtokost a dolog kiadására írásban felszólítja vagy eziránt bírósághoz fordul,

b) a tulajdonos a dologgal rendelkezik (112. §),

c) a birtokos a birtokot akaratán kívül elveszti, és azt egy éven belül nem szerzi vissza, illetőleg egy éven belül nem kéri a bíróságnál, hogy a dolog újabb birtokosa a dolgot adja vissza.

(2) Ha az elbirtoklás megszakad, a birtoklásnak addig eltelt ideje nem vehető figyelembe, és az elbirtoklás a megszakadást okozó körülmény elmúltával újból kezdődik.

2009. okt. 18. 23:35
Én úgy tom,hogy az adás-vételi ha nincs vissza vonás ugyan olyan tulajdon mintha a neveden lenne.Nem évül el.Nincs ebből semmi pro csak bizonyítanod kell,hogy ti foglalkoztok vele.Az sem lenne baj ha a kedves mama a nevetekre íratná ezek után,hogy a többiek ne tudják meg támadni.Mert bizony nagyon könnyen bele köpnek a levesetekbe.Hasonló cipőben járok nekem egy fél házam és egy negyed telkem ugrott majdnem,ha nem lettem volna résen.
2009. okt. 18. 23:27

Nem jól értelmezted.

Annak idején,amikor megvették,nem íratták a nevükre.Papíron semmi közük nincs hozzá,csak egy adás-vételi szerződésünk van.

2009. okt. 18. 23:13
Amikor a papa meghalt akkor a mama a párod és a többi három vki az örökösök.Ugye jól értem?Gondolom a papának volt háza amit a párod és az a három vki örökölt,és a szőlőbirtok kinek a nevére került?Vagy a közjegyző előtt ez feledésbe merült?
2009. okt. 18. 22:49
Nem értem kérdésed!Ki és mit nem vallott be?
21. keri123 (válaszként erre: 19. - 1ce47ad5cd)
2009. okt. 18. 22:38
Teljesen igazad van,de amikor a papa meghalt miért nem vallották be?Hiszen ez is az örökséghez tartozik.Vagy rosszul tudom?
2009. okt. 18. 21:11
küld azt a privit mert lassan mennem kell.
19. 1ce47ad5cd (válaszként erre: 18. - 78826dc958)
2009. okt. 18. 21:07
Nem biztos, hogy pont ilyen ügyben volt az a te tapasztalatod, mert igenis törvényileg szabályozott dolog az eltulajdonlás, a Ptk irja elő és te meg azt irtad, hogy idézem jogilag nem lesz az övé azért mert gondozza. És ez téves, hisz az eltulajdonlás lényege éppen ez.
18. 78826dc958 (válaszként erre: 9. - 1ce47ad5cd)
2009. okt. 18. 21:00
Én meg csak tapasztalatomat irtam le.De te tudod jobban.
2009. okt. 18. 20:59

Akkor a többit írom privibe,ha teheted válaszolj!

Bocsi,hogy zavarkodtam,a válaszokat köszi!

Üdv!

Jó hoxázást!

2009. okt. 18. 20:57

Semmit nem léptünk még.

Most kezdett el foglalkoztatni az egész dolog.

Van 7 sor szőlő,picike pince,falun.

Megvették 85-ben,nem íratták nevükre,5sor szőlő + a pince az eredeti.Aztán szóba ,,kaptak,, még 2 sort valakitől.

2009. okt. 18. 20:55
Az elbirtoklással megszerzett tulajdonjog a törvény erejénél fogva keletkezik, tehát nem szükséges hozzá hatósági határozat, bírósági ítélet, de azért az ingatlannyilvántartásba jó bejegyeztetni :-)
2009. okt. 18. 20:53
persze gyere de nincs sok időm mert épp egy ügyön dolgozom csak pihi képpen jöttem hoxázni
2009. okt. 18. 20:53
annak a tulajdonába kerül a föld aki gondozta, ha ez a mama akkor ő , ha ti akkor ti. De mondom, ha közben bárhol, biróságon, földhivatalban, önkormányzatnál, hivatalos eljárást kértetek vagy inditottatok akkor megszakad a 2000 óta tartó idő, és attól számold ujra amikor megtörtént ez a hivatalos dolog.
12. javorne0727 (válaszként erre: 9. - 1ce47ad5cd)
2009. okt. 18. 20:51
Folytathatjuk priviben a beszélgetést?
2009. okt. 18. 20:50

szóval ha ingatlanról van szó akkor 15 év.

Ha ez idő alatt te / ti /a mama hivatalosan rendezni kivántátok a jogállását a földnek akkor abban az időpontban megszakadt a 2000óta tartó ugy most 9 év. Ha nem volt ilyen akor 15 év után, de szőlős esetében 10 év után törvény által válik a tulajdonotokká.

2009. okt. 18. 20:49

Hivatalosan semmi köze sincs hozzá.

Szülei vették,csak nem íratták a nevükre.

9. 1ce47ad5cd (válaszként erre: 8. - 78826dc958)
2009. okt. 18. 20:48
bocsi , én jogász vagyok :-)
8. 78826dc958 (válaszként erre: 4. - Javorne0727)
2009. okt. 18. 20:48
Szerintem nem.Jogilag a 4 ember a tulajdonos.Csak ha valaki lemond a részéről és a férjed nevére iratja.A férjed tulajdonos valamilyen százalékban?Mert akkor le mondhatnak a többiek a javára.Jogilag azért mert ti gondozzátok a földet nem lesz a tulajdonotok.
7. javorne0727 (válaszként erre: 5. - 1ce47ad5cd)
2009. okt. 18. 20:47

Tudsz esetleg többet is erről?

Kinek,mivel???

2009. okt. 18. 20:46

Fél füllel márhallottam ilyenről!

Valaki valami konkrétumot tudna nekem mondani?

2009. okt. 18. 20:45
15 év az ugynevezett eltulajdolnás ideje de bizonyitanod kell!
2009. okt. 18. 20:44

A sztori a következő:

Anyósomék vettek szőlőbirtokot 85-ben,anno nem íratták a nevükre.

Apósom 2000-ben meghalt,de akkor sem foglalkozott a Mama az egésszel.

Férjem ragaszkodik a birtokhoz,azóta mi gondozzuk.

4 emberke nevén van az egész...stb.

A kérdésem az lenne:ennyi idő gondozás után rászállhat-e a tulajdonjog?

2009. okt. 18. 20:40
mit szeretnél tudni?
2009. okt. 18. 20:40
Segítséget,véleményt szeretnék kérni.
2009. okt. 18. 20:40
Tulajdon, , öröklés, ,

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook