Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Tudja valaki, hogy hogy lehet betanítani egy kölyök puli kutyát? fórum

Tudja valaki, hogy hogy lehet betanítani egy kölyök puli kutyát? (tudásbázis kérdés)


2018. szept. 3. 11:29
Igen.
14. d5bae51d10 (válaszként erre: 13. - Guruljka)
2018. aug. 7. 07:26
Nekem egy pulim sem volt önfejű. Figyelték mit várok el tőlük.
2018. aug. 6. 15:54

A puli és a többi pásztorkutya kicsit más észjárású, mint bármelyik másik fajta.


Önfejűbb is annyiban, hogy ami neki a genetikaileg rögzült "törvénye", azt nem kell kinevelni belőle, már csak azon okból is, hogy nem lehet.


Az esze rengeteg, és egy pár heteskét inkább kicsit csak irányítani kell még, és nagyon figyelni, hogy megértsük.


A "Nem" elég jó általános vezényszó, de ha egyzer kimondtuk, ne legyen belőle "mégis".

Amit egyszer tanítunk, azt sokáig kell gyakorolni és később is lehetőleg használni.

2018. aug. 6. 07:26
Jó reggelt.
2009. jún. 9. 10:20

A nadrág ráncigáláshoz, de inkább a kezed harapdálásához. Hát igen, ez utóbbivan nekem is megvolt a bajom. Mindig sebes volt a kezem. Majd amikor már picit nagyobbacska volt eszembe jutott, hogy a kutyák egymásnak úgy jelzik, hogy fáj, hogy elkezdenek nyüszíteni. Kicsit muris, de te is tedd ezt, majd mond hozzá, hogy ez fáj, ne csináld. Vagy valami ilyesmit, a késöbbiekben már elég lesz az, hogy "hé, nekem ez fáj", vagy amit ilyenkor mondogattál neki. Nagyon fontos még, hogy tudja mit jelent hogy elég volt. Kezd el vele harapdálósat játszani, majd egyszercsak közöld, hogy elég volt, és vedd el a kezed, ha újra elkezdi, mond eréjesebben, és dugd a hátad mögé a kezedet. Lehet, hogy a hátad mögé megy, és újból elkezd harapdálni, akkor ismét mond, hogy elég volt...mostmár mérgesen, majd állj fel és hagyd ott. Kis idő múlva ezt újra játszd végig...közben akár gyakorolva a "fáj" verziót is.

De mivel ezek a fájós változatok megmaradhatnak benne úgy is, hogy most ő győzött, így rövid időn belől játszd el vele az előző válaszomban említett farkasszem-es mókát, többször is egymás után (2x-3x). Így újra tisztázódik benne, hogy ettől még te maradtál a főnök.

A nadrágos verzióra nem igazán tudok más megoldást írni, mint amit eddig pl. alkalmazol, nekünk ezzel szerencsére nem volt bajunk. Egyszer mérgesen rászoltam és az orrára koppintottam...ez elég is volt.

Sok sikert!

2009. jún. 9. 10:20
Egy Dvd-t ajánlok az ára 1oooFt körül van. A címe Tanuljunk kutyául.A szerző neve Dénes Gábor.Régóta kutyás vagyok de nekem is nagyon hasznos volt.Bemutatja a különböző technikákat és folyamatosan magyarázza.
2009. jún. 9. 10:18
A DVD-vel kapcsolatos kérésedre,nem tudom feltölteni ,de egy négy perces részletet találsz rola Dega Film Studio oldalán.Én egyébként olyan helyen vettem ahol könyveket és DVD é- forgalmaznak.
2009. jún. 9. 10:18

Először sztem. az a legfontosabb, hogy a kis kópé tudja ki az úr, minden bántás nélkül. Fogd meg gyengén a buksiát, nézz vele farkasszemet. De úgy tedd, hogy ki tudja húzni a fejét, ha megelégelte a dolgot. Ezt ismételd meg kb. 2x. Nyugi a kutyák utálnak farkas szemet nézni, pillanatok alatt feladja, és így tisztázódik benne, hogy te győztél, te vagy a vezér. Ezt a késöbbiekben néha ismét eljátszhatod.

Ezután még egy valamit meg nem tanul, addig ne kezd újba.

pl. ha szereti a dajkálást (kiskutyák általában igen), akkor menj el tőle pár méterre és hívd...ha odajött jól dajkáld meg (jutalomfalat is mehet a pociba), és dicsérgesd. Mikor már simán megy, akkor jöhet a többi.

A leülés: mikor spontán leül, mondogasd neki azt a szót amire a késöbbiekben le akarod ültetni, és dicsérd: "Ülsz, jól van ügyes vagy, ülsz." ilyesféle képpen. A lényeg, hogy egy adott faladathoz mindig ugyanazt a szót használd, ha pl. elkezdted azt, hogy "ülsz", akkor ne mond, hogy "üljél", "ülj le". Ezeknek más a hangzása, és a kutya megzavarodik, nem fog teljesíteni.

Mikor már a spontán ülésből megismerkedett a szóval, akkor nyomd le a fenekét, és közben ismételgesd a parancsszót. Ha sikerült, akkor nagyon dicsérd meg. Egy kis játék pihi. Majd újra.

A lefekvéshez vezető parancsszót hasonlóan spontán fekvésből rögzisd a buksiában. Ha ez megvan, ültesd le, majd a dicséret után nyomd le az első felét is. Ha a kutyuli túl erőben van, akkor kicsit kegyetlenebb, de húzd ki az első lábait alóla (egyszerre). Így lefekszik, majd dicsérd meg. Aztán így tovább. Azt se felejtsd el, hogy amit már tud, sokszor ismételjétek. Ha nem sikerül közöld vele, hogy "Nem, nem jó!" Ismétlés. Sose hagyd, hogy egy feladatot ne csináljon meg! Ezért vigyázz, ne unja meg a dolgot. Ha látod, hogy unja játszatok egyett levezetésként, de csak ha már teljesítette az utolsó parancsodat. Utána hagyjad hagy emészgesse meg az új információkat.

Az én kutyám két nap alatt megtanult leülni, a fekvés gyorsabb volt. De ez természetesen sokban függ a te kitartásodtól és a kutyus adottságaitól.

Ha az alap (gyere ide, ülsz, fekszik, maradsz, fúj...) megvan, akkor jöhetnek a trükkök. Az én kópém, pl. integetett, ha kértem.

Az a jó, ha minél öregebb koráig tanítod, mert azzal karbantartod az agytekervényeit, persze ennek is van határa, amikor már hagyod nyugottan. Ha már nincs ötleted, akkor tanits meg neki mindent kézjelre, amit szóra tud...itt is az alappal kezd.

2009. jún. 9. 10:18

A pulit is úgy kell tanítani mint minden kiskutyát. Nekünk is puli keverék kiskutyánk van Csutak, nagyon rosszalkodós, nehéz vele. Mi is próbáljuk nevelni, nagyon nehéz.

Egy másik fórumra kaptam ezeket a válaszokat bemásolom.

Kutyanevelésről szóló könyv címe: Tanácsok kutyakedvelőknek, Black White kiadó 1999, 250 ft volt, de gondolom vannak másféle könyvek is.

2009. jún. 8. 21:18
jutalomfalatokkal és sok türelemmel :)
5. a74de3d08a (válaszként erre: 4. - Paki1968)
2009. jún. 8. 21:07
kicsit konkrétabban?
2009. jún. 8. 17:35
Úgy tudom,választási kiskutya.A hét végén kapta a fiam,ő tette fel a kérdést.Alapvető dolgokat szeretne neki megtanítani,de nem tudja hogyan fogjon hozzá.
3. a74de3d08a (válaszként erre: 2. - Paki1968)
2009. jún. 8. 17:02

ugyanúgy, mint a más fajtájúakat. :-)

mit akarsz megtanítani neki?

mennyi idős?

2009. jún. 7. 12:44
Megköszönném a válaszokat
2009. jún. 7. 12:44
Tudja valaki, hogy hogy lehet betanítani egy kölyök puli kutyát?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook