Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Tegyük ki a hokedlit, a sámlikat... fórum

Tegyük ki a hokedlit, a sámlikat... (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6 7 8 9
2020. szept. 9. 04:01

Szervusz, Vigyefene!


Beszámolok, ha érdekel, az első néhány napról. Fügeügyben.

Nos, szerencsém van az időjárással: süt a nap egész nap, szépen szikkad az a kb, 30 szem füge, amelyet napoztatok. A szél is fújdogál hol erősebben, hol gyengébben de kitartóan. Nyilván kell(ene) még pár ilyen nap, hogy eljussak valameddig az aszalás dolgában.

A fügék egy nagyobb, kiselejtezett tepsit töltenek meg, alásuk papundekli (hullámkarton) került, arra konyhai papírtörlő, s úgy helyezkednek el, hogy ne érjenek egymáshoz. Találtam az egyik fiókban egy régi, laza szövésű függönyanyagot, azzal takargatom a muslicák, legyek, egyéb rovarok ellen. Naponta megforgatom a fügéket, hogy minden oldalról érje őket a napocska, a levegő. Amin látom, hogy rothadásnak indul, levesedik, eltávolítom, és teszek a helyére másikat.

Itt tartok.

Szurkolj velem, hogy továbbra is ilyen szép időnk legyen!

124. 9cf0877606 (válaszként erre: 123. - Vigyefene)
2020. szept. 7. 12:51

Jó ötleteid vannak!

Köszi!

123. vigyefene (válaszként erre: 122. - 9cf0877606)
2020. szept. 7. 12:32

Akkor sokat segít a muslicák ellen a szúnyog háló.

Minél sűrűbb annál jobb.

Szeles hely is előny.

122. 9cf0877606 (válaszként erre: 120. - Vigyefene)
2020. szept. 7. 12:29

Köszönöm!

Távolról tisztelem az aszaló készülékeket. Köszönöm, hogy említed őket, elhiszem, hogy sokat érnek, azonban én jobb szeretném elkerülni a fügeaszalásban a civilizáció vívmányait.

121. vigyefene (válaszként erre: 119. - 9cf0877606)
2020. szept. 7. 12:18
Egyszerű otthoni sütőben is lehet.
120. vigyefene (válaszként erre: 119. - 9cf0877606)
2020. szept. 7. 12:16

Néha passzióból én is szoktam aszalni ezt-azt, ismered ezeket az az elektromos aszalókat?

Szerintem nagyon ügyesek.


[link]

119. 9cf0877606 (válaszként erre: 117. - Arany52)
2020. szept. 7. 12:08

Nem az volt az 1. lépésem a dologban, hogy ide írtam...

Az 1. lépésem az volt, hogy kitettem az érett fügéket a napra aszalódni.

"Aszalódni"...

Nos: némelyik aszalodott, másik elkezdett rothadni a napon, meglepték a muslicák...

Egyszóval. kéne a jótanács, a tapasztalat... :-(

2020. szept. 7. 07:49

Köszönöm, kedves vagy!

Emlékezetembe hoztad a fügekoszorút! :-)

Teljesen elfeledkeztem róla, hogy volt olyan is!

117. arany52 (válaszként erre: 116. - 9cf0877606)
2020. szept. 7. 07:26

Nem tudom hogy csinálják az aszalt függét , de nagyon finom. Gyerekkoromban koszorú a fűzték, úgy árulták.

Remélem lesz aki hathatósabb segítséggel szolgál, hogy hogyan kell csinálni.

2020. szept. 7. 06:42

Szervusztok, kedves Öreglányok!


Tanácsért jöttem, hátha... (Majd jövök máskor emlékezgetni, nosztalgiázni is, de most ez sürgős!)


Találkozott-e valaki már közületek hosszú és tartalmas élete során bőtermő fügefával?

Idén nálunk kivételesen jó a termés, nem győzöm magam frissen elfogyasztani. (Az Ifjúságot nem érdekli, sajnos, ez sem.) Máskor lekvár lett a feleslegből, de most nincs kedvem cirkuszolni a lekvárfőzéssel, és eszembe jutott, hogy telente, mikor eszembe jut, milyen kedves a boltban vett aszalt füge. Szoktam is venni, persze, méregdrágán...

Nomármost.

Itt a rengeteg füge a házban. Meg kéne aszalni. Ahogy a Régiek csinálták, házi, bevált módszerekkel. Nem "aszalógépben", nem "lerniben" (stb.) hanem a napon!

Csinálta-e ezt már közületek valaki? Vannak-e személyes tapasztalataitok, hogy mi a "titka"? Merthogy nekem semmi, csak az ötlet.

(Szétnéztem a neten, találtam is ezt-azt, de az ilyen "éteri" ötletekkel, módszerekkel szemben vannak fenntartásaim.)

Tehát arra lennék kíváncsi, hogy Ti hogy csináljátok?

115. tumbo2 (válaszként erre: 114. - Tumbo2)
2020. szept. 6. 14:04
azóta meg is halt szegény
114. tumbo2 (válaszként erre: 111. - 9cf0877606)
2020. szept. 6. 14:02
az "öreg" annyi idős lehetett mint én.talán pár évvel idősebb.
113. arany52 (válaszként erre: 112. - Hanka101)
2020. szept. 6. 13:47

Sajnos én a fertőző betegségekkel nem voltam szerencsés, kisgyerek koromban minden létező gyerek betegséget megkaptam a szamárköhögésig bezárólag. Feltehetően már akkor rosszul működött az immunrendszerem.

Amióta a koronavírus van, kénytelen vagyok amennyire lehet elzártan élni,bár lányom sok ember között dolgozik, esélye van hogy haza hozza.

2020. szept. 6. 12:08

hello Öreglányok, régi barátnők!!


én ezért idézgetem a hokedlit, sámlit, nyári konyhát.Mert kevesen vannak már, akik akkor éltünk, amikor ezek a kifejezések napi használatban voltak, Ebből is látszik "MI IS LASSAN RÉGISÉGI LÁTVÁNYOSSÁG" leszünk.

Soha ilyet nem gondoltam volna, hogy még megérjük ezt a vírus járványt. nekünk ez már nagyon nem hiányzott.

Egye-fene én még mindig jobban az unokákat féltem az iskolában.Az egyetemek nagy része be sem indul. /nálunk 3 unoka jár/na/ egyetemre. Két középiskolásunk van,de a Fonyódi gimiben már van fertőzött gyerek . Haza küldték az egész osztályt. Most felderítik a kontaktokat.

Persze kisebb gyerekeknél ez a szülőket is érinti.

Nem tudom , jó nagy fejetlenség van.

a lányom védőnő, de naponta ujabb egymásnak ellentmondó intézkedéseket hoznak.

Régebben hol voltak ezek a vírusok , hallani sem hallottunk felőle, pedig egész nap kint lófráltunk az udvaron , utcán, volt, aki , a homokból is evett. Mégsem volt ennyi fertőzés.

111. 9cf0877606 (válaszként erre: 109. - Tumbo2)
2020. szept. 5. 02:25
Nahát! Még van valaki, aki ismeri ezt a szót, hogy "papundekli"??!
110. arany52 (válaszként erre: 108. - Hanka101)
2020. szept. 4. 15:19

Hanka ,Ezt nagyon szépen írtad.

A sparhedt nekem is a gyerekkort, a melegséget, a biztonságot jelentette. A konyhánk egy kis beugrójában volt, gyakran a szobát csak este fűtötték be szüleim, nappal anyuka főzött a sparhelten, nekem leterített egy nagy pokrócot , kiöntöttem a sok sok játékot, sokszor olyen apróságokból állt csak, hogy gombok, csattok, de én játszottam boldogan a melegben, körbevéve szeretettel, A tűz lobogott az étel illatozott a tűzhelyen. Mikor megtépáz az élet, kellemes erre visszagondolni. Milyen jó hogy azért van szép múltunk, mely hideg időkben melegít mint a nagykabát.

109. tumbo2 (válaszként erre: 108. - Hanka101)
2020. szept. 4. 13:51
mikor lányom barátjának az apja mondta,mennyi süteményt hoztál a papundekli dobozban,csak nézett.az mi a bánat.
108. Hanka101 (válaszként erre: 107. - Arany52)
2020. szept. 4. 13:47

Sziiiaaa Arany!!!


Végre te is idetaláltál. Meleg szívvel üdvözöllek. érezd jól magad. Ezeket a "kuriózumokat", mint falvédő , bundabugyi már csak mi ismerjük.Meg aztán , ha nagyon gondolkozom, a mai fiatalok a sparhedt-ot sem ismerik.

Pedig nekem szép emlékeim vannak róla.

Anno , amikor a fiaim kicsik voltak és nagymamámnál laktunk.Még néha , ha elég jó volt az idő, néha estefelé is ott üldögéltünk a kis nyári konyhában október végén is, attól otthonosabb nem is kell.

Ott tanultak lécsőt mászni négykézláb , a nagy házba csak nagyon télen voltunk fenn.

Persze akkor mindent szebbnek látott az ember fiatalon.

DE néha jó felidézni.

Előtte az én életemben semmi jó nem történt.

Meghalt az apám 40 évesen, a kisbabám 2 hónaposan.Anyám meg mintha a mostohám lett volna.

Csak ott és akkor voltak szép éveim.

Bárcsak vissza mehetnék oda , még ha nem is lennék már fiatal, de meghalni is ott kéne, ahol a legjobb volt életünkben.

107. arany52 (válaszként erre: 105. - 9cf0877606)
2020. szept. 3. 17:01

Szervusz Paula!

Bizony így volt. Mi konyhánk kivételesen csempés lett volna körbe körbe, csak a háborúban a légnyomás levitte. Így aztán itt volt csempe, ott nem volt csempe. Most javít gatjak lányommal.

2020. szept. 3. 16:45

Szervusz, Tumbo!


A 40 (60 stb.) DEN-es harisnyanadrágok feltalálása előtt, meg, persze, az antibiotikumok elterjedése előtt úgy vigyáztak az egészségükre az asszonyok, ahogy tudtak.

105. 9cf0877606 (válaszként erre: 99. - Arany52)
2020. szept. 3. 16:28

Szia, szia, Aranka!


Sajnos nem találtam meg a neten az anyósom konyhájában díszelgő falvédőt: "Fekete szárú cseresznye, rabod lettem szép menyecske". Se azt, ami gyerekkoromban a tűzhely mögötti falrészt védte: "Jó gazdasszony leszek ám, akárcsak az édesanyám". (Akkoriban még ritka volt a csempével védett fal.)

104. arany52 (válaszként erre: 103. - Tumbo2)
2020. szept. 3. 15:40
:DD
103. tumbo2 (válaszként erre: 102. - Arany52)
2020. szept. 3. 15:01
meg hát hogy férne el a gatya alatt.régen a bő szoknya alatt elfért.
102. arany52 (válaszként erre: 101. - Tumbo2)
2020. szept. 3. 14:59
Szerintem már bundabugyi nincs is. Amilyen enyhe telek vannak, nincs is rá nagy szükség.
101. tumbo2 (válaszként erre: 91. - Hanka101)
2020. szept. 3. 14:57
a bundabugyi.a nagyanyám mit szekált vele,hogy télen azt hordjuk.de hogy hol vettük a bugyit,nem emlékszem.
100. tumbo2 (válaszként erre: 99. - Arany52)
2020. szept. 3. 14:55
nekünk is volt egy,de mi volt ráírva nem emlékszem.
2020. szept. 3. 13:32

Szerbusztok!

Falvédő nekem is a gyerekkoromat idézi. A konyhában volt egy, melyet anyuka hímzett. Az volt rajta, hogy az egyiknek sikerül, a másiknak nem. Egy kislány volt rajta és két kisfiú. A lánykának mindkettő virágot akart átadni, de a kislány csak az egyiktől fogadta el. Voltam akkortájt vagy három éves, és a kislány figurájába magamat képzeltem, a fiúkat pedig két kis játszótársamról neveztem el. Szívesen nézegettem. Ma már csak a skanzenben látni ilyet.

98. Hanka101 (válaszként erre: 97. - Hanka101)
2020. szept. 3. 12:11
bocs: FALVÉDŐ
97. Hanka101 (válaszként erre: 96. - 9cf0877606)
2020. szept. 3. 12:11

Hello Paula !!!


1óra 14???Még le sem feküdtél. vagy már keltél, nem is értem.Na mindegy én meg 0,30 kor fekszem le kinek , hogy jó?? Bár néha du -án ,már csendes pihenőzök ,mint az ovisok.

A FELVÉDŐ semmi különös jelentése nincs , csak nekem a szép idők felidézése, amikor ott laktunk a mamánál, aki az apai nagyanyám volt. Tudod apám nagyon fiatalon halt meg.40 volt.Így minket épp ezért fogadott be.

És nekem ő volt az anyai mintaképem, mivel anyám mostohaként nevelt.

Imádta a fiaimat, egy kicsit vissza hozta neki apámat.

2020. szept. 3. 01:14

Nos, Hanka, látod, lehet ezt még fokozni is.

Megint itt vagyok, pedig még fél négy sincsen!

Álmodj szépeket!

1 2 3 4 5 6 7 8 9

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook