Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Szociális temetés fórum

Szociális temetés (beszélgetős fórum)

1 2 3 4 5
47. EsztyMorgan (válaszként erre: 43. - 5c98b496b3)
2013. jún. 6. 14:43

Pontosan :(((( még így is.... nagyon-nagyon nehéz lehet!

Biztos azért nem teszed, mert "büdös" a szitu...

A gyász önmagában elég fájó.. de még, hogy te öltöztesd vagy ásd ki a szeretted sírját.. hát tényleg vérlázító! Főleg, hogy azért (gondolom) nagyon nem mindegy, hogy azért hogy fogod meg, hiába halott. Mert attól még nem kell ide-oda dobálni...

46. 937a2a883a (válaszként erre: 34. - 712a5d68c1)
2013. jún. 6. 14:43

Na igen.Most,hogy írod,olvastam ezt is.Nekem meg az volt a példám akkor,hogyha valaki öngyilkos lesz pl vonat elé veti magát,akkor majd a család szedegetheti a darabjait?

Tehát aki még ezek után is azt mondja,hogy nincs mit siránkozni a tervezeten,az mélyedjen már bele kicsit jobban ebbe és akkor megérti a közfelháborodást.Mert ez tényleg nem csak a sírhely kiásásáról szól. :(

2013. jún. 6. 14:42
Szerintem a mai társadalom egy kicsit kihátrált ebből a halál körüli "problémából". 1988-ban- nem is olyan rég a nagypapám hazahívta az összes gyerekét, unokáját, mert nagyon rosszul volt...2 éjszaka hallgattuk felváltva, hogy szuszog-e még...aztán, az akkor 22 éves bátyám és az egyik nagybátyám öltöztette fe, a nagymamám által előre kikészített ruhába. A temetésén nem volt kérdés, hogy levegyük-e a szemfödelet. Akkor ez a világ legtermészetesebb dolgának tűnt...17 voltam. Volt ebben valami méltóságos, tiszteletteljes. Nem itt kéne kezdeni ezt a "kultúrát" visszacsemészni, hanem -ahogy itt írta valaki- a haldokló ápolásával, kísérésével.
44. EsztyMorgan (válaszként erre: 40. - 5c98b496b3)
2013. jún. 6. 14:41
3000ft??? Pfffffffff... ez már tényleg nokommmm!!
43. 5c98b496b3 (válaszként erre: 32. - Bd55e3f068)
2013. jún. 6. 14:41
Tudod, en nem szeretnem a 4 honapos halott gyermekemet oltoztetni, es a sirjat asni. Lelkileg ramennek. Nem eleg a sajat gyasz ?
42. EsztyMorgan (válaszként erre: 38. - Bd55e3f068)
2013. jún. 6. 14:40
Hát a többség szerint itt biztos nem én :) de majd elgondolkodom, köszönöm szépen a tanácsot :)
41. EsztyMorgan (válaszként erre: 39. - 937a2a883a)
2013. jún. 6. 14:39
Én pelenkáztam a nagyanyámat. :( mi meg tudtuk oldani, de még ma is cipelem a súlyát, pedig már öt év telt el.
40. 5c98b496b3 (válaszként erre: 30. - Kristo_f)
2013. jún. 6. 14:39

Sajat tapasztalatom , es megelt helyzetunk :


Hetfon lesz a lanyom bucsuztatasa ( ha nem lennenk ra jogosultak, mert fel ev alatti volt ) , 2500 fontnal kezdodne.


Az allam ALLJA... mindent !


Kedden szorjuk ( elhozhattuk volna haza a hamvakat, de nem akartuk magunkat ezzel kinozni, es a nagyobbik lanyomat sem. )


Temettethetnenk , ezt mar nem allja az allam ( igaz megigenyelheted utolag ) , ez 300 font korul kezdodik.


Katolikus szertartast kertunk, megkaptuk. Ingyen.


Mi vittuk a zenet, beteszik. Mindenben probaltak es probalnak minel kimeletesebben, emberien segiteni.


Megkonnyiteni azt, ami most korulvesz.


Otthon a ket temetes szervezesekor nem tapasztaltunk mast csak penzhajhaszast. Vegyuk a dragabb urnat... stb ...


Temetes? 20 percet kesett a pap !

Es amikor 1 keresovel gyerekkel , a masodik temetes yutan kerni mertunk, 3000 Ft temetesi segelyt akartak adni ( 78000 volt a hivatalos fizetesem )

39. 937a2a883a (válaszként erre: 33. - EsztyMorgan)
2013. jún. 6. 14:38
Egyetértek minden mondatoddal,szépen megfogalmaztad.Mi is gondoztuk a mamánkat egy ideig,pelenkázni is kellett.Igaz,hogy a végén otthonba adtuk,mert 24 órás felügyelet kellett neki,amit mi nem tudtunk megoldani....de amikor meghalt,így is összeroppant a család,nemhogy még neki kellett volna sírt ásni,meg öltöztetni,esetleg sminkelni.Nagy a családunk,haltak már meg páran és soha egyiket sem néztem meg holtan,mert nem bírtam volna ki...nemhogy még "forgassam,mozgassam",mert csak így kapok támogatást.Akkor inkább koldulok,hogy összeszedjem a pénzt a temetésre.
38. bd55e3f068 (válaszként erre: 33. - EsztyMorgan)
2013. jún. 6. 14:38
Mindegy egyes alkalommal, ha nem értesz velem egyet, nem állod meg, hogy ne minősíts engem, soha nem bírsz témánál maradni. Elgondolkodhatnál, hogy ki is az arrogáns.
2013. jún. 6. 14:35
Mondom én ,hogy nem csak dolgozni fogunk elmenni ebből az országból,hanem halni is:(
36. EsztyMorgan (válaszként erre: 35. - Kristo_f)
2013. jún. 6. 14:35

Nnnna igen..

Arról meg nem is beszélve, hogy magamból indulva ki, mikor a temetés előtt megnéztük még egyszer utoljára a Mamámat vagy akár a nagybátyámat említehetném (másfél éve halt meg) sírógörcsöt kaptam a koporsójuk felett.

35. kristo_f (válaszként erre: 32. - Bd55e3f068)
2013. jún. 6. 14:32

hogy aki meg van szorulva, és büdös neki,"


A meg van szorúlva, az nem azt jelenti hogy büdös neki eltemettetni becsülettel.

A betegápolás legyen akármilyen gusztustalan néha, azt még a "modern" ember megcsinálja, de egy halottol már irtózik

Fene se tudja miért


Nem gondolom, bár tévedhetek, hogy te lemennél a kórházi proszekturára és mosdatnád, öltöztetnéd a halottadat akármilyen kedves is volt neked

Aztán a család szólna valami furgonos havernek, hogy ugyanmár tegye a tehertérbe és szállitsa el a hamvasztóba

Nem emlités nélkül hagyva a szigorú regisztrációkat és eü-i előirásokat. De nézzünk egy koporsót

Tudnál késziteni egy európai kivitelt?

Mert deszkaládát én is.

Agyagszakkörön meg urnát gyurmáznál hozzá?

A gödör ásás meg beszélő viszonyban sincs a kerti ásogatással

34. 712a5d68c1 (válaszként erre: 4. - Kék)
2013. jún. 6. 14:31

Nem akarok morbid lenni, de a törvénytervezetben az is benne van, hogy a balesetben elhunyt személyt - szociális temetés esetén a kórházakban nem kötelesek rekonstruálni. Vagyis, ha valamije leszakadt, nagyon roncsolódott azt a családnak kell "összerakni". Ez nekem már nagyon sok.

A sírásásra lehet kérni felmentést: Ha a 80 éves néni visz orvosi igazolást, hogy fizikailag képtelen, megbízhat egy másik családtagot.

De a legjobb rész: minden tevékenység előtt balesetvédelmi oktatásban kell részesülniük, mert másképp nem nyúlhatnak sem a halotthoz, sem az ásóhoz.

Hát én ettől tényleg hisztérikus vagyok, mert soha nem tudni, hogy mi lesz pont akkor amikor mi megyünk el. Én nem szeretném, ha a fiam arra kényszerülne, mossa a holttestem, vagy lapátolja a szenet a hamvasztóba. (Tudom, hogy MOST gázzal hamvasztanak, de ki tudja mi jön még.)

33. EsztyMorgan (válaszként erre: 32. - Bd55e3f068)
2013. jún. 6. 14:28

Fura gondolkodásmód ez nekem + arrogáns is de hát amennyi ember annyi vélemény.


Ehhez én csak annyit fűznék hozzá, hogy öt éve a mamám rákban halt meg. Az utolsó két hónap csak róla szólt: a családban beosztottuk, hogy ki éjszakázik vele, ki mosdatja, pelenkázza, eteti stb.

Gyötrelmes két hónap volt. Tudtuk, hogy egyszer vége lesz mégis mellbe rázott minket, mikor azt vettük észre, hogy nem lélegzik. A halála után anyukám és a lánytestvérek átöltöztették, mi pedig bementünk hozzá elbúcsúzni. Negyed kettőkor halt meg, öt óra után vitték el. Addig vele voltunk: mikor jöttek érte, én nem tudtam nézni, ahogy beteszik abba a koporsóba ezért átmentem a másik szobába. Ezek után én tuti nem lettem volna lelki erőm, de még anyukámnak sem és a testvéreknek sem a sírját kiásni. A temetésnél szerepet vállalni? Mire az ember elmegy a paphoz, kiválasztja a koporsót, szemfödelet és még sorolhatnám, az nem egy napos és nem két órás művelet.

A végső kegyelet ne ott tartson már, hogy a gyerek ássa meg az apja sírját. Miközben már az elég nehéz lehet és megalázó is akár, hogy nincs pénze eltemettetni.

2013. jún. 6. 14:19

Nekem igen túlzásnak tűnik a nagy gusztustalanozás. Nem tudok rajta kiakadni. Ha a szükség úgy hozza, egy szerettemet pelenkázom, a gennyes sebét ellátom, mosdatom, a teljes emberi méltósága elvesztésében ellátom, és jobb híján végigasszisztálom a hosszas haldoklását. Ehhez képes egy temetésnél valamilyen szerepet vállalni nehogy már megerőltető legyen! Ja, és nem is kötelező. Viszont ha egy beteget kell ápolni, és nincs kórházi ellátás alatt, akkor ha valaki "meg akar szabadulni tőle" (pl. hogy tudjon dolgozni), akkor adott esetben havi szinten annyit visz el ennek a díja, mint most egyszeri halálozáshoz és hamvasztáshoz kapcsolódó díjak.


Azon felül, hogy médiakoloncnak tartom ezt a kiborulást, azt gondolom, hogy aki meg van szorulva, és büdös neki, hogy egy szerettének megadja a végső kegyeletet, az magát ássa el leginkább, és senkitől ne várjon se megértést, se anyagi juttatást.

31. 937a2a883a (válaszként erre: 30. - Kristo_f)
2013. jún. 6. 14:15

Persze,nem kötelező egyik sem,csak opció. :) Ha valaki nem kér anyagi támogatást,akkor nincs gond.Viszont ha szeretne kérni,akkor meg élvezet lesz gondolkodni,hogy kire milyen feladat hárul az ásástól az öltöztetésig.

Igaz,hogy ez csak egy tervezet,de nem tudom,hogyan juthatott valakinek ez eszébe.

30. kristo_f (válaszként erre: 25. - 937a2a883a)
2013. jún. 6. 14:10

Mindegyik, mint választható opció!


Szarság van, ha már ezzel foglalkoznak

Éve, jóbarátomnak 80-100ezer körül volt csak a hamvasztás.

Urnát kiadták, aztán baráti körben a "kedvenc" Duna partján egyszerűen beszórtuk


Nehogymár ezentúl ilyen olcsón megússza a család.

Pofon a környezetvédelemnek :(

29. 1fbc7619c9 (válaszként erre: 27. - Bd55e3f068)
2013. jún. 6. 14:07
Pedig ezen igencsak kellene...
28. pzm3
2013. jún. 6. 14:06
A kormány újabb "gyöngyszeme"e törvényjavaslat.
27. bd55e3f068 (válaszként erre: 23. - 1fbc7619c9)
2013. jún. 6. 13:49
A tervezet szerint (amennyit olvastam róla summásan) ez csak akkor lenne lehetséges, ha végrendelkeztél és ezt belefoglaltad. Szóval ha valaki nem volt elég gondos, mert 18 évesen nem gondolt rá, hogy a kövezkező sarkon átmegy rajta egy autó, akkor az ő földi maradványait nem lehet sehova vinni, csak a temetőbe. És látod... nem ezen hőbörögnek.
26. zsoka1984 (válaszként erre: 25. - 937a2a883a)
2013. jún. 6. 13:01
Meg a szállítást is neked kell megoldani, de felfogathasz valmi megbízottat vagy mit.
25. 937a2a883a (válaszként erre: 24. - 937a2a883a)
2013. jún. 6. 12:14
Legalábbis az újságban volt egy cikk róla és abban az öltöztetés is benne volt.
24. 937a2a883a (válaszként erre: 1. - Hmkati)
2013. jún. 6. 12:08

A támogatásban nem csak a sírásás van benne,hanem a elhunyt öltöztetése is.Neked kell a sírt is kiásni és felöltöztetni is az elhunytat.

És amúgy igen,gusztustalan az egész és aki nem olvas utána,annak az jön le,hogy támogat a kormány pénzzel,ha nincs pénzed a temetésre.

23. 1fbc7619c9 (válaszként erre: 21. - Bd55e3f068)
2013. jún. 6. 12:00
De ha én nem akarom,hogy bedugjanak valahova,pl.?Vagyis csupán azt szeretném ha szétszórnák a hamvaimat..Ahhoz már nem azért, de ne legyen már köze senkinek sem..mivel ha ezt szabályozzák akkor sérülnek a jogaim,amik ugye egy demokráciában evidenciák.
2013. jún. 6. 11:55
Ami még jó benne, hogy aki így temet, az csak külön erre a célra kijelölt, szociális parcellába temethet. Azzal a mottóval, hogy az állam még holtában is gondoskodil róla.
21. bd55e3f068 (válaszként erre: 19. - 1fbc7619c9)
2013. jún. 6. 11:54
Lehet hamvasztani, de már ezelőtt a törvény előtt rebesgették, hogy jó lenne törvénybe foglalni, hogy a hamvakat ne lehessen hazavinni, mert akkor fennáll a lehetősége, hogy szegény hozzátartozók nem tudják megadni a kegyeletet bla-bla-bla-bla-bla...
20. cbe6ba1fa9 (válaszként erre: 14. - 1fbc7619c9)
2013. jún. 6. 11:52

Így van, erről van szó. Ha csak minimálisan is, de levettek annyit a család terhéről, hogy az elhunytat "rendbe tették", elintézték a sírhelyet.


Tudom, hogy régen - kb. 30-40 évvel ezelőttig - ez volt a szokás alapvetően is, hogy a család foglalkozott mindennel (pl. balzsamozás, ilyenek), de az interneten van is egy videó erről, amiben kifejtették, hogy nagyon nem olyan a mai társadalom, mint régen. Ezt a szokást pedig nem valószínű, hogy vissza fogják tudni hozni. Bár kényszerítőeszközökkel mindent el lehet érni. Szomorúnak tartom, hogy ahelyett, hogy azzal segítenék a családokat, hogy nem ilyen őrült költségekért temettetünk, még úgy van beállítva, milyen jó is ez a népnek. Személy szerint nem értek vele egyet.

19. 1fbc7619c9 (válaszként erre: 17. - Bd55e3f068)
2013. jún. 6. 11:47
Ezt nem is hallottam.Mi az,hogy nem lehet hamvasztani?Meg haza vinni?Akkor mehetek más országba felfordulni?Na ez tényleg felháborító!A többi meg,eddig is ez volt..Támogatások, stb.. mind a saját sleppjüknél..
18. EsztyMorgan (válaszként erre: 15. - Bd55e3f068)
2013. jún. 6. 11:45

Morbid? Miért lenne az? 24 év telt el, és persze,h még mindig fáj neki. De a fájdalom már enyhült. Biztos volt ott még több minden amit nem mondtak el a mai napig. 7 éves voltam akkor, de emlékszem még mindig,h anyám akkor lelki roncs lett. Nyugtatókon élt, este meg altatón,h aludni tudjon. A temetésről nem is akart beszélni sem. A temetés napján meg idegileg összeomlott, napokig kórházban volt. Hirtelen jött Attila halála. Aznap még vitte tanácsadásra, estére a karjaiban halt meg.

Ez a morbid!!!

1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook